Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 18 paź 2024, 23:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2768 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 56  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Opalenica
PostNapisane: 05 mar 2013, 21:54 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Łukasz Bielecki napisał(a):
Jerzy Drzymała napisał(a):
Jednakże można też przyjąć, że błąd popełnił pruski urzędnik, a nie osoba indeksująca śluby z parafii w Opalenicy :wink:


Nie przypuszczam, aby na proboszcza parafii Opalenica mianowano pruskiego urzędnika, nawet w czasach Kulturkampfu nikomu taki pomysł do głowy nie przyszedł :)

Aczkolwiek akt tłumaczony przez Jurka był napisany przez urzędnika USC i to tam mógł się wkraść błąd :)

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opalenica
PostNapisane: 05 mar 2013, 22:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
Krótko mówiąc, takie rozbieżności, jak Jaruch <-> Jaroch to w tamtych czasach norma. Zwłaszcza w odniesieniu do czasów sprzed 1850 roku, kiedy to nazwiska nie zdążyły się jeszcze utrwalić, bo w wielu rodzinach żyło jeszcze pokolenie, które w ogóle zaczęło się nim posługiwać, a do tego większość populacji była niepiśmienna, mówienie o "błędach zapisu" jest tak naprawdę bez sensu, bo jako "prawidłowe" przyjmujemy wersje pisowni, które się utrwaliły znacznie później.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2013, 23:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Prosiłbym o korektę następującego wpisu:

Parafia katolicka Czerwona Wieś, wpis 12 / 1880 zgodność: Pan młody: 68%
Simon Zdawikorski? (27)
Eleonora Bukowiecka (22 1/2)

Prawidłowe nazwisko pana młodego to Baranowski, mój 2xpradziadek.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2013, 12:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 205
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Być może Jaroch to wersja przez "ó" kreskowane, ale bez zaznaczenia kreseczki. Spotkałam się z taką pisownią na przykład przy nazwisku Stróżyński - Strozynski.

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opalenica
PostNapisane: 06 mar 2013, 13:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Łukasz Bielecki napisał(a):
Jerzy Drzymała napisał(a):
Jednakże można też przyjąć, że błąd popełnił pruski urzędnik, a nie osoba indeksująca śluby z parafii w Opalenicy :wink:

Nie przypuszczam, aby na proboszcza parafii Opalenica mianowano pruskiego urzędnika, nawet w czasach Kulturkampfu nikomu taki pomysł do głowy nie przyszedł :)

Sorry! Nie przyszło mi do głowy, że nie wszyscy zrozumieją "co poeta [czyli ja] miał na myśli"... :lol:
Oczywiście chodziło o przetłumaczony przez mnie akt ślubu z USC spisany przez pruskiego urzędnika:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1883/0/3/ ... rBDsDTgH7w
http://szukajwarchiwach.pl/53/1883/0/3/ ... dz0jjsWv1w
Aż takim ignorantem nie jestem! :wink:

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2013, 20:35 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 16:40
Posty: 87
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
witam
Chodzi mi o wpis w Parafi katolickiej Opalenica 23/1839
jest tam wpisane
Martinus Szalewski ( 26 ) matka: Marianna Szalewska
Agnes Korytowska z domu Chrobocka ( 30 )

wydaje mi się ze powinno być nazwisko Zalewski

http://szukajwarchiwach.pl/53/3287/0/6. ... 0hnAzNodVw

Czy można to jeszcze raz sprawdzić i poprawić

_________________
Arek

Poszukuję : Dobrzański, Zalewski, Balcerski, Kaniewski, Matysiak ,Grocholewski ,Macioszczyk ,Kaminiarczyk ,Taczała ,Spychała, Jakś.
Miasto : Środa ( Schroda ) i okolice , Kuślin, Wąsowo, Bachorzew , Maczniki, Nowy Tomyśl.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2013, 21:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Miło nam poinformować, iż z dniem dzisiejszym Poznan Project znajduje się również na facebook'u! ;)

Poniżej link odsyłający bezpośrednio do strony fan page'u:

https://www.facebook.com/pages/Poznan-Marriage-Indexing-Project/485985488129224?ref=stream

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2013, 21:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
Kuba_Wojtczak napisał(a):
Miło nam poinformować, iż z dniem dzisiejszym Poznan Project znajduje się również na facebook'u! ;)


...zaś Kuba jest administratorem profilu :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 mar 2013, 00:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 427
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Janiszew w Basi, lata "rosyjskie" zrobiony. Pozdrawiam.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2013, 08:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2009, 10:22
Posty: 51
Lokalizacja: Szczypkowice, woj Pomorskie
Witam.
Bardzo proszę o "wyrzucenie" jednego wpisu w Poznań Projekt , Akt 7/1865 Michael Lipski i Marie Chrzesmanska - Ostrzeszów. Niepotrzebnie wpisałam dwa razy. Przepraszam i dziękuję.
Pozdrawiam Maria M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2013, 09:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
krambud napisał(a):
Janiszew w Basi, lata "rosyjskie" zrobiony. Pozdrawiam.


Pobiorę, gdy będzie już dostępny w bazie, dzięki :)

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2013, 10:19 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 16:40
Posty: 87
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Mam prośbę czy istnieje możliwosć w Basi zrobić Mączniki koło Środy i Środę Wielkopolska

Pozdrawiam

_________________
Arek

Poszukuję : Dobrzański, Zalewski, Balcerski, Kaniewski, Matysiak ,Grocholewski ,Macioszczyk ,Kaminiarczyk ,Taczała ,Spychała, Jakś.
Miasto : Środa ( Schroda ) i okolice , Kuślin, Wąsowo, Bachorzew , Maczniki, Nowy Tomyśl.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2013, 10:27 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 856
Lokalizacja: Gniezno
Po pierwsze w jaki sposób zrobić? Po drugie to jest wątek dotyczący Projektu Poznań.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2013, 09:57 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2010, 10:02
Posty: 105
Coś w P-p jest nie tak z odwołaniem Przedecz np:
Parafia katolicka Przedecz, wpis 18 / 1825

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2013, 13:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
Zbyszek_C napisał(a):
Coś w P-p jest nie tak z odwołaniem Przedecz np:
Parafia katolicka Przedecz, wpis 18 / 1825


Co konkretnie? Mi ta para wychodzi jako:
Parafia katolicka Przedecz, wpis 18 / 1825
Jan Eüksztet
Katarzyna Janecka

Ten materiał robiony był ze skorowidza rocznego, więc są tylko imiona i nazwiska. W swoim czasie zostanie to uzupełnione do zwykłego formatu PP.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2013, 13:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
W gronie członków Klubu 10 Tysięcy witam Kubę Wojtczaka, dobrze znanego na Forum :)
Kuba zajmuje się głównie parafiami powiatu kaliskiego i jego pogranicza.
Serdecznie dziękuję za wytrwałą pracę dla Projektu!

Klub liczy obecnie 21 osób. Razem zindeksowały one niemal pół miliona ślubów, nieco ponad połowę zawartości bazy.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2013, 08:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 paź 2009, 19:42
Posty: 69
Lokalizacja: Rybnik
Proszę o poprawę komentarza w akcie:
Parafia katolicka Gąsawa [Gonsawa], wpis 1 / 1896
Franciscus Maryański (33)
Petronella Żółć (18)
W drugim komentarzu popełniłem czeski błąd - zamiast nazwiska Maryański wpisałem Żółć. Ma być Michał Maryański.

Przepraszam za kłopot.

Pozdrawiam
Zbyszek

_________________
Szukam:
Franciszek Maryański z żoną Ewą Duszyńską w USA
Jan Służewski i Katarzyna Dypczyńska (Szubin)
Nazwiska: Żółć, Szymalak, Grześkowiak (Gąsawa, Szelejewo, Sokolniki, Kołdrąb)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2013, 08:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
Zrobione.

zbyhu napisał(a):
Proszę o poprawę komentarza w akcie:
Parafia katolicka Gąsawa [Gonsawa], wpis 1 / 1896
Franciscus Maryański (33)
Petronella Żółć (18)
W drugim komentarzu popełniłem czeski błąd - zamiast nazwiska Maryański wpisałem Żółć. Ma być Michał Maryański.

Przepraszam za kłopot.

Pozdrawiam
Zbyszek

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2013, 14:05 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2010, 10:02
Posty: 105
Łukasz Bielecki napisał(a):
Zbyszek_C napisał(a):
Coś w P-p jest nie tak z odwołaniem Przedecz np:
Parafia katolicka Przedecz, wpis 18 / 1825


Co konkretnie? Mi ta para wychodzi jako:
Parafia katolicka Przedecz, wpis 18 / 1825
Jan Eüksztet
Katarzyna Janecka

Ten materiał robiony był ze skorowidza rocznego, więc są tylko imiona i nazwiska. W swoim czasie zostanie to uzupełnione do zwykłego formatu PP.


Łukaszu. Po naciśnięciu na parafię Przedecz nie ukazuje się odwołanie do informacji o parrafii lecz strona startowa P-Project. Czy oznacza to, jak piszesz, kiedyś zostanie uzupełniona do zwykłego formatu.

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2013, 14:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
Zbyszek_C napisał(a):
Łukaszu. Po naciśnięciu na parafię Przedecz nie ukazuje się odwołanie do informacji o parrafii lecz strona startowa P-Project. Czy oznacza to, jak piszesz, kiedyś zostanie uzupełniona do zwykłego formatu.


Poprawiłem drobny błąd w definicji, już jest ok.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2013, 00:09 
Offline

Dołączył(a): 17 lut 2012, 02:33
Posty: 7
Dobry wieczór, mam pytanie odnośnie terminu "ewangelickie", do którego kościoła ewangelickiego się odnosi, bądź czy do wszystkich. Znalazłam dziś w bazie projektu Poznań ślub moich 3xpradziadków w miejscowości Śmigiel w kościele ewangelickim w 1804 roku, którego akta zgodnie z informacją, znajdują się w AP Poznań. Natomiast AP Poznań w bazie Pradziad podaje, że z parafii ewangelickiej ma akta od 1830 roku, natomiast od XVIII wieku ma akta parafii ewangelicko-reformowanej, co by nawet bardziej pasowało, bo w XIX/XX wieku Knollowie byli własnie tego wyznania. Mam więc problem, które mikrofilmy zamawiać z Poznania do najbliższego archiwum. Czy upierać się, że muszą mieć ewangelickie z pocz. XIX wieku, bo Projekt Poznań z nich korzystał, czy zamówić reformowane?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Maria

_________________
Pozdrawiam
Maria



Poszukuję: Knőll, Nauwaldt, Klawe, Braünig


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2013, 08:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
maria.mazur napisał(a):
Dobry wieczór, mam pytanie odnośnie terminu "ewangelickie", do którego kościoła ewangelickiego się odnosi, bądź czy do wszystkich. Znalazłam dziś w bazie projektu Poznań ślub moich 3xpradziadków w miejscowości Śmigiel w kościele ewangelickim w 1804 roku, którego akta zgodnie z informacją, znajdują się w AP Poznań. Natomiast AP Poznań w bazie Pradziad podaje, że z parafii ewangelickiej ma akta od 1830 roku, natomiast od XVIII wieku ma akta parafii ewangelicko-reformowanej, co by nawet bardziej pasowało, bo w XIX/XX wieku Knollowie byli własnie tego wyznania. Mam więc problem, które mikrofilmy zamawiać z Poznania do najbliższego archiwum. Czy upierać się, że muszą mieć ewangelickie z pocz. XIX wieku, bo Projekt Poznań z nich korzystał, czy zamówić reformowane?


Odpowiedź na to pytanie wymaga trochę wykładu historycznego.

W roku 1830 król pruski usiłował stworzyć jeden, zjednoczony państwowy kościół protestancki na bazie gmin uprzednio nazywających się luterańskimi, czy też reformowanymi, a które dotychczas miały generalnie dość sporą swobodę tego, z jakiej części dziedzictwa Reformacji chciały korzystać. Ten nowy kościół nazwano ewangelicko-unijnym. Jak to zwykle bywa, znalazła się niezadowolona mniejszość, która mimo prześladowań nie poddała się temu edyktowi, ale generalnie większość pastorów uprzednio reformowanych (kalwińskich) przyjęła narzucony odgórnie rytuał i strukturę. Od tej pory gminy tego "centralnego" kościoła przyjęło się nazywać ewangelickimi. Kolejny król zdecydował się na uznanie praw także nielicznej grupy, która nie weszła do Kościoła Ewangelicko-Unijnego i te gminy nazywano odtąd staroluterańskimi bądź ewangelicko-luterańskimi. Nastąpiło to w roku 1840. W międzyczasie spora grupa wiernych "zbuntowanych" razem ze swymi pastorami zdążyła wyemigrować do Australii.

Trochę inaczej sytuacja miała się w większych miastach, gdzie przed rokiem 1830 istniały już gminy ewangelickie obu tradycji - jak w Poznaniu i Lesznie. Tu, nadal działały obie gminy, które mimo oficjalnego zjednoczenia w strukturach KEU, nadal kontynuowały wewnętrzne zróżnicowanie - tzn. gmina dawniej reformowana nadal potocznie zwana była reformowaną (w Poznaniu był to kościół św. Piotra, a w Lesznie św. Jana). Nie wiem, jak dokładnie to funkcjonowało, ale faktem jest że władze tolerowały tę różnorodność i można nawet dostrzec, że istniały rodziny, które tradycyjnie przynależały przez pokolenia do gminy "reformowanej", choć oficjalnie był to jeden i ten sam kościół.

Różnica w nazewnictwie gminy w Śmiglu zapewne musi wynikać z tego, że była to historycznie wspólnota nurtu reformowanego, a po przystąpieniu jej (dobrowolnie, czy nie to już inna historia) do KEU, zaprzestano stosowania tego określenia. Natomiast mikrofilmy z AAP (Archiwum Archidiecezjalne) i tak nie podlegają wypożyczaniu do innych archiwów. Wedle mojej wiedzy, akta w obu archiwach dotyczą zaś tej samej gminy, tylko w AP są oryginały do końca XIX wieku i duplikaty do 1829, a w AAP duplikaty od 1830 wzwyż i oryginały z XX wieku (czemu dokładnie tak się stało, trudno już dziś powiedzieć, ja podejrzewam, że w AAP jest materiał, który za okupacji pozostał u pastora i po wojnie został przejęty przez duchownych katolickich, a stąd odesłany do Kurii).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2013, 12:20 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2012, 20:26
Posty: 54
Lokalizacja: Żerków
Znalazłem mały błąd, proszę o korektę:

Parafia katolicka Brzostków, wpis 14 / 1879

Franciscus Ludwiczak (24)
Catharina Jacobicz? (16)

Powinno być:

Catharina Pawlicz

Pozdrawiam
RomanG

_________________
W kręgu zainteresowań parafie: Pogorzelica, Czeszewo, Dębno, Solec, Żerków, Wilkowyja oraz nazwiska: Gałązka, Zaworski, Moszyk, Grześkowiak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2013, 20:20 
Offline

Dołączył(a): 19 mar 2013, 20:14
Posty: 1
Proszę o pomoc w ustaleniu, czy Karol Jędrkowiak i Barbara Patryjas (ślub Lutogniew 1821), to rodzice Ignaca Jędrkowiak i podobnie czy Adam Jędrkowiak i Marianna Karczmarek to dziadkowie. Interesuje mnie też miejscowość ich zamieszkania. Przypuszczam, że Fijałów gm. Kobylin, lub Góreczki dawna paraf. Cerekwica k. Jarocina.

Parafia katolicka Lutogniew, wpis 15 / 1856
Ignatius Jędrkowiak (30)
Marianna Niziołek (27) Dodatkowe informacje o ślubujących: viduus


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 08:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2009, 10:22
Posty: 51
Lokalizacja: Szczypkowice, woj Pomorskie
Witam.
Chciałabym się dowiedzieć, czy jest inna możliwość-poza Archiwum-, sprawdzenia dwóch zapisów w Poznań Project. Chodzi mi o parafię ewangelicką Ostrzeszów, wpis 15/1862 i 7/1865. Drugi zapis to moi pradziadkowie, a ten pierwszy?
Pozdrawiam Maria M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 08:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
jacek1961 napisał(a):
Proszę o pomoc w ustaleniu, czy Karol Jędrkowiak i Barbara Patryjas (ślub Lutogniew 1821), to rodzice Ignaca Jędrkowiak i podobnie czy Adam Jędrkowiak i Marianna Karczmarek to dziadkowie. Interesuje mnie też miejscowość ich zamieszkania. Przypuszczam, że Fijałów gm. Kobylin, lub Góreczki dawna paraf. Cerekwica k. Jarocina.

Parafia katolicka Lutogniew, wpis 15 / 1856
Ignatius Jędrkowiak (30)
Marianna Niziołek (27) Dodatkowe informacje o ślubujących: viduus


Zasadniczo informacje odnalezione w Poznan Project należałoby wykorzystać w dalszych samodzielnych poszukiwaniach w Archiwum.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2013, 08:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
RomanG napisał(a):
Znalazłem mały błąd, proszę o korektę:

Parafia katolicka Brzostków, wpis 14 / 1879


Brzostków zindeksowany został przez śp. Freda Haranczaka z USA, który słabo znał polski. Dlatego jest tam niemało błędów i należałoby cały ten indeks poddać korekcie w konfrontacji z księgą. Jak już wielokrotnie pisałem, korekt pojedynczych ślubów nie robię, zwłaszcza nie dysponując obrazem zapisu.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2013, 23:57 
Offline

Dołączył(a): 17 lut 2012, 02:33
Posty: 7
Łukasz Bielecki napisał(a):
Odpowiedź na to pytanie wymaga trochę wykładu historycznego.


Dziękuję bardzo serdecznie za tak wyczerpująca odpowiedź :)

Pozdrawiam
maria

_________________
Pozdrawiam
Maria



Poszukuję: Knőll, Nauwaldt, Klawe, Braünig


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2013, 00:35 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2011, 22:32
Posty: 1
Witam serdecznie.

Jestem nowy na tym forum i być może moje pytanie będzie banalne. Chciałbym się mianowicie dowiedzieć czy ktoś z forumowiczów jest w posiadaniu skanów z parafii Opatów (k. Kępna) - na stronie Poznań Project znalazłem informację o interesującym mnie małżeństwie (akt 20/1860, Opatów), jednak coś mi się w nim nie zgadza. Dlatego chętnie zerknąłbym na oryginalny zapis.

Wiem, że oryginał znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Dzwoniłem tam dziś, jednak poinformowano mnie, że okres oczekiwania na odpis (gdyż nie robią skanów/zdjęć/itp.) wynosi ok. pół roku... Wybrać się niestety do Poznania nie mogę, więc jestem w kropce.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam
Dominik J.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2013, 09:58 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2008, 09:38
Posty: 6
Lokalizacja: Niemcy
Witam,

posiadam kopie z Opatowa, niestety częściowo nieczytelne
mogę przesłać

Miłego dnia
Gżnter Cichosz
g.cichosz\freenet.de


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2013, 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
W marcu 2013 dodano do bazy następujące parafie:

Tykadłów, Piątek Wielki, Kalisz-Św. Józefa [pow. Kalisz]; Sadlno [pow. Nieszawa]; Radomicko [pow. Śmigiel]; Sompolno [pow. Koło]

oraz USC Przemęt [pow. Babimost]; Gościkowo/Paradies [pow. Międzyrzecz]; Borzęciczki [pow. Koźmin]

Uzupełnień
dokonano w indeksach parafii:
Mąkowarsko [pow. Bydgoszcz]; Liszkowo [pow. Inowrocław]; Strzelcze, Strzyżewo Kościelne [pow. Mogilno]; Janków Zaleśny [pow. Krotoszyn]; Wągrowiec, Popowo, Lechlin [pow. Wągrowiec]; Młodojewo, Wilczyn [pow. Słupca]; Margonin [pow. Chodzież]; Gniezno-Św. Trójca; Ślesin [pow. Konin]; Lubotyń, Janiszew [pow. Koło]; Lisków, Goliszew [pow. Kalisz]; Rakoniewice [pow. Babimost]; Służewo [pow. Nieszawa]; Odrowąż [pow. Witkowo]; Niemysłów, Jeziorsko [pow. Turek]; Lubcz [pow. Żnin]
ewangelickich: Śmigiel; Inowrocław; Łabiszyn [pow. Szubin]; Radolin [pow. Czarnków]
jak też USC Pszczew [pow. Międzyrzecz]; Międzychód

Dziękuję wszystkim współpracownikom Projektu za wytrwałą pomoc i życzę zdrowych i błogosławionych Świąt Zmartwychwstania.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Ostatnio edytowano 31 mar 2013, 17:04 przez Łukasz Bielecki, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2013, 22:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
Urząd stanu cywilnego Międzychód [Birnbaum], wpis 40 / 1892 zgodność: Pan młody: 100%
Johann Sobkowski (18) ojciec: Casimir Sobkowski, matka: Rosalie Kryger
Rosalie Nabierajski alias Piraj (1872) ojciec: August Nabierajski alias Piraj, matka: Marie Fesher


Czy można by uzupełnić rok urodzenia pana młodego, czy też data była nieczytelna w akcie ślubu?

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2013, 08:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
hari3 napisał(a):
Czy można by uzupełnić rok urodzenia pana młodego, czy też data była nieczytelna w akcie ślubu?


Ten materiał nie jest dostępny online i tylko osoba indeksująca mogłaby odpowiedzieć na to pytanie.

Ewentualnie można w AP Gorzów zamówić skan

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Ostatnio edytowano 31 mar 2013, 17:03 przez Łukasz Bielecki, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2013, 11:47 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2012, 16:22
Posty: 67
Lokalizacja: Zielona Góra
hari3
ślub Wojciech Muńko i Weronika Kubik - Nowe Kramsko, przed 1865 r.
Wojciech Muńko * 24.03.1837 Akt Kramzig (Stare Kramsko) ślub 13.11.1864 Neu Kramzig (Nowe Kramsko) z Weroniką Kubik * 28.01.1843 Alt Kramzig (Stare Kramsko)
Pozdrawiam świątecznie Teresa

_________________
Poszukuję:Materna, Meyer, Witt - okolice Babimostu, Radny, Bimek, Kasprowiak - Zbąszyń, Janas - Brody, Pakosław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2013, 21:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
Tereso, wielkie dzięki!
Domyślam się, że o ich rodzicach nic nie ma w tym akcie ślubu? Ale skąd daty urodzenia?
Nie ma tego ślubu w PP, choć Nowe Kramsko jest zindeksowane z lat 1818-1821, 1824-1874.
Chyba, że błędnie zindeksowano wpis nr 7/1864 Wojciech Muńko i Veronica Bartel?

Pozdrawiam
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2013, 22:31 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2012, 16:22
Posty: 67
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam Krzysztofie, otóż mam przodków tej pary, podaje Wojciecha:Rodzice: Józef Muńko ) 16.03.1808 N.Kramsko +1864, ślub 24.04.1836 Bomst (Babimost) z Barbarą Galas alias Kapusta * 1817 +1881, rodz.Józefa:Walenty Muńko *06.02.1771 +10.01.1818 N.Kramsko slub z Agnieszką Frącek * 24.12.1769 Podmokle Małe, rodz. Walentego: Kazimierz Kośmider alias Muńko * 1734 + 26.11.1810 N.Kramsko ślub z Salomeą Dura * 25.01.1739 +17.03.1819 N.Kramsko

Pozdrawiam Teresa

_________________
Poszukuję:Materna, Meyer, Witt - okolice Babimostu, Radny, Bimek, Kasprowiak - Zbąszyń, Janas - Brody, Pakosław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2013, 22:37 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2012, 16:22
Posty: 67
Lokalizacja: Zielona Góra
Krzysztofie,dane mam m.in.z ksiag koscielnych Teresa

_________________
Poszukuję:Materna, Meyer, Witt - okolice Babimostu, Radny, Bimek, Kasprowiak - Zbąszyń, Janas - Brody, Pakosław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2013, 22:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
Bardzo dziękuję za wspaniałe informacje, czyżbyśmy byli spokrewnieni?
Mam wiele pytań, może skontaktuj się ze mną przez e-mail, bo nie wiem czy możemy tu "zaśmiecać" wątek o PP. :)

Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2013, 22:47 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2012, 16:22
Posty: 67
Lokalizacja: Zielona Góra
ok Teresa

_________________
Poszukuję:Materna, Meyer, Witt - okolice Babimostu, Radny, Bimek, Kasprowiak - Zbąszyń, Janas - Brody, Pakosław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2013, 22:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 paź 2010, 23:40
Posty: 145
Lokalizacja: Kościan
Łukasz Bielecki napisał(a):
hari3 napisał(a):
Czy można by uzupełnić rok urodzenia pana młodego, czy też data była nieczytelna w akcie ślubu?


Ten materiał nie jest dostępny online i tylko osoba indeksująca mogłaby odpowiedzieć na to pytanie.


Właśnie liczyłem na kontakt z osobą indeksującą. Może tu zagląda.

Krzysztof


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2013, 16:03 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, 21:11
Posty: 38
Witam,
Mam pytanie o zawartość bazy małżeństw w Poznań Project.
Znalazłem wpis o małżeństwie mojego prapradziadka:

Parafia katolicka Poznań - Św.Maria Magdalena [Posen-St.Magdalene], wpis 80 / 1885 zgodność: Pan młody: 100%

Ignatius Gajda (27)

Stanislava Miczuga (21)



Czy w księgach parafialnych znajdę jeszcze jakieś informacje o rodzicach małżonków? Czy jak ich nie ma w bazie PP to w księgach już więcej info nie ma?

Dziękuję i pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2013, 16:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1365
Lokalizacja: Strzelno
W 1885 roku lepiej skorzystać z aktu małżeństwa z USC, będzie dużo więcej danych niż w księgach parafialnych.
W PP zasadą jest, że rodziców podaje się jeśli są wpisani w księdze.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 kwi 2013, 19:04 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, 21:11
Posty: 38
Witam,
Wobec tego następne pytania:
Czy dostępne są już skany USC Poznania z tego okresu w internecie?
Jeśli nie - czy możliwe byłoby, żeby ktoś „przy okazji” – grzecznościowo mógł zrobić zdjęcie takiego aktu?
Czy trzeba raczej osobiście to załatwić?

Pozdrawiam
Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 16:54 
Offline

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 09:18
Posty: 120
Witam,

Mam takie pytanie otóż szukam aktu małżeństwa przodków Józefa Ratajczyka i Franciszki Słomeckiej przed 1865 rokiem, a więc panna młoda urodziła się i mieszkała w parafii Ostrowo nad Gopłem, pan młody pochodził z miejscowości Papros w parafii Pieranie ale znalazłem ślub jego ojca w Ostrowie nad Gopłem w 1847 roku i pisze tam że mieszkał w Połajewie tak więc i mój Józef musiał mieszkać w Połajewie a panna młoda w parafii Ostrowo nad Gopłem wszystkie te parafie są w pp ale aktu małżeństwa moich pra brak, czy jest możliwe że nie został umieszczony ?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 21:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1365
Lokalizacja: Strzelno
Jeśli ojcem Józefa jest Łukasz Ratajczak, który brał ślub w 1847 roku, to wg mnie na potrzeby ślubu brał świadectwo z parafii Połajewo, a więc zapewne tam się urodził, ale dalej zapisano "colonum ex villa Rudunek (teraz Radunek) viduus", a więc mieszkał w Radunku. Radunek to parafia Kościeszki, parafia moich przodków, śluby nie zindeksowane z powodu braku ksiąg ślubów.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 22:00 
Offline

Dołączył(a): 20 kwi 2008, 09:18
Posty: 120
No to pewnie ślub zawarli w Kościeszkach, bo inne okoliczne parafie są w pp tylko zastanawiający jest fakt że w 1865 roku rodzi się w Rudunkach córka Józefa i Franciszki moja pra Antonina i jej akt chrztu zapisany jest w parafii w Połajewie.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 22:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1365
Lokalizacja: Strzelno
Dwa rozwiązania:
albo były dwa Rudunki w tej okolicy, czyli jeden w parafii Połajewo
albo Antonina urodziła się w Rudunku parafia Kościeszki, w miejscu pracy ojca, ale ochrzcił ją w swojej rodzinnej parafii
i jeszcze trzecie: może w Kościeszkach nie było wtedy proboszcza?

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2013, 16:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
Proponuję zacząć od poszukiwania karty meldunkowej tej rodziny w Kartotece:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... bJednostki

Następnie znaleźć ślub cywilny.

Pozdrawiam,
Łukasz

Dormark napisał(a):
Witam,
Mam pytanie o zawartość bazy małżeństw w Poznań Project.
Znalazłem wpis o małżeństwie mojego prapradziadka:

Parafia katolicka Poznań - Św.Maria Magdalena [Posen-St.Magdalene], wpis 80 / 1885 zgodność: Pan młody: 100%

Ignatius Gajda (27)

Stanislava Miczuga (21)



Czy w księgach parafialnych znajdę jeszcze jakieś informacje o rodzicach małżonków? Czy jak ich nie ma w bazie PP to w księgach już więcej info nie ma?

Dziękuję i pozdrawiam
Marek

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2013, 18:48 
Offline

Dołączył(a): 16 sie 2010, 21:11
Posty: 38
Bardzo dziękuje panie Łukaszu za podpowiedź.
Dzięki panu dotarłem do następnego pokolenia.

Czy akta ślubów cywilnych z Poznania są też dostępne w internecie?

Pozdrawiam

Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2013, 18:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3763
Dormark napisał(a):
Czy akta ślubów cywilnych z Poznania są też dostępne w internecie?


Niestety, wśród zeskanowanych akt USC z AP w Poznaniu brak na razie Poznania i obwodów podmiejskich. Ale w końcu pewnie i one się pojawią?

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2768 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 56  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL