Moi Drodzy,
Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo" objęło swoim patronatem promocję książki Krzysztofa Morawskiego "Z Krakowa i Wielkopolski".
Wydarzenie odbędzie się 15 października, o godzinie 18:00 w Klubie Inteligencji Katolickiej w Warszawie, na które wszystkich serdecznie zapraszamy.
Książka Morawskiego jest odpowiedzą na rosnące w ostatnich latach zainteresowanie memorabiliami. Lektura pamiętników usatysfakcjonuje zarówno krewnych autora, pragnących poszerzyć swą wiedzę na temat rodzinnych korzeni, jak też wszystkich zainteresowanych losami szlachty i ziemian na tle społecznych przewrotów XX wieku. Krzysztof Morawski nienagannym stylem kreśli żywy obraz elit polskich miast i prowincji. Pamiętniki pozwalają spojrzeć na historię polski z pozycji świadka epoki, oczami wykształconego człowieka, przyglądającego się życiu elit tamtych czasów. Morawski z życzliwym dystansem przygląda się własnym i rodzinnym próbom odnalezienia się w świecie, którym wstrząsały polityczne ekstremizmy, gospodarcze przewroty, międzywojenna rewolucja obyczajowa i dwie wojny światowe. Pamiętniki charakteryzują się barwnym językiem, inteligentną ironią oraz świetnie skreślonymi anegdotami, opisującymi losy rodziny Morawskich, jej krewnych i przyjaciół. Ich chwile chwały, obyczaje, bogactwo, a niekiedy upadek i tragizm wpisany w historyczne losy polskich elit. Książkę wzbogaca bogaty wybór archiwalnych zdjęć oraz drzewo genealogiczne rodziny Morawskich i rodzin z nimi spokrewnionych.
Krzysztof Morawski urodzony w 1903 roku, był ostatnim właścicielem Turwi należącej do generała Dezyderego Chłapowskiego. W 1928 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim i objął prowadzenie majątku. Okazał się gospodarzem tak znakomitym, że z czasem zaczął pomagać licznym krewnym i sąsiadom w tzw. sanowaniu majątków, czyli wydobywaniu ich z długów, w które popadały zwłaszcza po latach kryzysu gospodarczego. W 1937 roku został dyrektorem Towarzystwa Melioracji Obry. Jako oficer 55. Poznańskiego Pułku Piechoty brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku. W bitwie pod Bzura został ciężko ranny, stracił oko. Okupację spędził w Generalnym Gubernatorstwie. Za udział w Powstaniu Warszawskim odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie zamieszkał w Kościanie, pracując w Państwowych Nieruchomościach Ziemskich w Poznaniu. Na początku lat pięćdziesiątych przeniósł się z rodziną do Warszawy, gdzie współzakładał Klub Inteligencji Katolickiej. Jako doświadczony organizator stał się też jednym z twórców „Libelli”, spółdzielni pracy finansującej działalność nie tylko klubu, ale również miesięcznika „Więzi”.
Współpracował z wydawnictwem „Znak” w Krakowie, które do tej pory opublikowało dwie jego książki: w 1973 roku „O Kazimierzu Morawskim”, a w 1981 roku, już po śmierci autora „Wspomnienia z Turwi”. Książka „Z Krakowa i Wielkopolski” jest dotychczas niepublikowaną kontynuacją „Wspomnień”.
Link do wydarzenia na FB:
https://www.facebook.com/events/659430747541555/