Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 18:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 maja 2021, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2021, 13:25
Posty: 23
Witam
Mam pytanie czy z czasem rodzina wyznania protestanckiego np. pochodzenia niemieckiego mogła przejść na katolicyzm ?

Pozdrawiam Piotr Tecław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2021, 21:56 
Offline

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Ale owszem, czemu nie. Nawet chrztu nie trzeba powtarzać. Niemców-katolików jest więcej niż ewangelików.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2021, 07:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Moi przodkowie wzięli ślub w kościele ewangelickim - zapisani jako urodzeni ewangelicy. Potem przeprowadzili się do wsi gdzie nie było kościoła ewangelickiego i dzieci chrzcili w kościele katolickim. W aktach zgonu oboje mają wpisaną religię katolicką.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2021, 04:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Jedną rzeczą jest "akt wyznania wiary", a inną rzeczą, gdzie może znaleźć się poszukiwany akt metrykalny.

Cała moja rodzina (przebadana "wzdłuż i wszerz") była i jest katolicka.
Dziadek padł w 1 wś. w 1916 rażony kulą armatnią w Kurlandii [ob. Łotwa].
Ksiądz katolicki był zajęty w innej okolicy, więc ceremonię pogrzebową odprawił miejscowy pastor protestancki; pochowano też Dziadka na cmentarzu przy kościele protestanckim (jak i innych poległych w tej bitwie).
W jakiej parafii został odnotowany zgon Dziadka? - nie wiem, nie znalazłam aktu zgonu. Dla nas dokumentem jest piękny i poruszający list dziadkowych towarzyszy broni przesłany z frontu na ręce Babci.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2021, 08:15 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2015, 16:16
Posty: 333
Proszę szukać najpierw w USC, na terenie którego dziadek mieszkał w dniu powołania do wojska. Tam odnotowywano zgon żołnierza na podstawie stosownego zawiadomienia wyższego dowództwa (np. brat mego dziadka zmarł lazarecie w Saarbrucken, a zgon odnotowano w USC Popówko, w księdze parafialnej nie ma go wcale). Co do parafii: należy sprawdzić też tę samą parafię, w której przed wojną mieszkał, ale być może w latach po 1916, a nawet po 1918 r. Sam zauważyłem, że księgi zgonów parafii szamotulskiej uzupełniano o dane poległych wcześniej żołnierzy w latach 1918-1919 tylko na podstawie relacji rodzin.
Pozdrawiam, Wojciech.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL