Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 15:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 cze 2023, 21:54 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2022, 21:06
Posty: 126
Dzień dobry poszukuje informacji na temat moich przodków Marina i Marianny Taciak którzy ślub wzięli w 1828r. w Śremie(nie znam pełnej daty ani nie mam aktu)

Niestety nie posiadam aktów ze Śremu nie licząc Basi. Staram się ustalić skąd pochodzą jak nazywali się ich rodzice i informacje o nich. Wiem tyle:

Parafia katolicka Śrem, wpis 27 / 1828
Martinus Walkowiak (22 lat)
Marianna Taciaczonka (25 lat)

Dzieci
Katarzyna ur.23.11.1829
Franciszka ur.25.09.1831
Marcin ur.10.11.1833 (mój przodek)
Franciszka ur.30.09.1835
Salomea ur.09.11.1836
Marianna ur.18.01.1839
Szczepan ur.24.12.1840
Wojciech ur.21.03.1843
(Nie poszukuje informacji na temat dzieci Mariana i Marianny jedynie na temat Marcina z 1833r.)

Marcin z Marianną mieszkali w miejscowości Góra koło Śremu tam urodziły się wszystkie ich dzieci

Marianna zmarła w 1860 w Lubiatowie (nie posiadam pełnej daty ani aktu)
Marcin zmarł 1866r.w Lubiatowie (nie posiadam pełnej daty ani aktu) jako mąż Łucji Skrzypczak

Parafia katolicka Błociszewo, wpis 9 / 1861
Martinus Walkowiak (53 lat, wdowiec)
Lucia Nawrocka z domu Skrzypczak (47 lat, wdowa)

TACIAKI
Jak napisałem szukam informacji o pochodzeniu i rodzicach Marina i Marianny. Udało mi się znaleźć że w 1801r. ślub w Śremie wziął Marcin Taciak i Anna N. pasowali by w latach jak i parafią do Marianny. Marcin Taciak syn Stanisława Taciakowskiego i Marianny Obrębowicz ze Środy. Dodatkowo znalazłem drzewo na Myheritage Romana Plebańskiego gdzie Marianna jest niby córką Andrzeja Taciak i Marianny Nowackiej Andrzej jest tam jako syn Stanisława Taciakowskiego i Marianny Obrębowicz lecz jestem tego prawie pewien, że to nie są jej rodzice bo Andrzej syn Stanisława miał żonę Agnieszkę Ciuchta/Ciuchcińska i wyprowadził się do Mazowieckiego. Możliwe też że rodzicami jest ktoś jeszcze inny nie wiem bo nie udało mi się odnaleźć aktu urodzenia Marianny Taciak.

Jeśli chodzi o Walkowiaków nic nie wiem może coś piszę skąd pochodził Marcin w akcie ślubu, albo jakiś Marcin Walkowiak urodził się około 1805 w parafii Śremu.

Bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam
Krystian Walkowiak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2023, 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Krystianie,

ślub Marcina i Marianny miał miejsce 19 października 1828 roku w Śremie, a świadkami byli Franciszek Junakoski, parobek, i Mikołaj Bartkowiak, ręczniak, czyli wyrobnik.

Marianna Walkowiak zmarła 21 czerwca 1860 roku w Lubiatowie.
Marcin Walkowiak zmarł 25 grudnia 1866 roku w Lubiatowie.

Co do drzewa p. Plebańskiego jest to dobre źródło, ale niestety przy takiej objętości nie pozbawione błędów, jednak tym bardziej zaskoczony jestem połączeniem rodziny Taciaków z średzką rodziną mieszczańską Tacikowskich, w dodatku niepoparte żadną metryką... Taciakowie to przede wszystkim Orkowo i Niesłabin, choć tu trzeba uważać, bo często nazwisko jest dziedziczone "po chałupie" i niekiedy piszą się dwoma nazwiskami, np. mój 7x pradziadek w akcie zgonu w 1767 roku miał wpisane nazwisko Łopka de loco Taciak), zaś jego zięć (mój 6x pradziadek) występował pod dwoma nazwiskami - Gaydziak lub Gajda (z gospodarstwa, z którego pochodził) i Taciak (z gospodarstwa, w które się wżenił).

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2023, 23:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Marianna Katarzyna, ur. Góra, chrz. 25 października 1802, Śrem, córka Andrzeja i Magdaleny Taciaków; chrzestni: Teodor, owczarz, i Zofia, komornica z Szymanowa (nr 147/1802).

Andrzej Taciak zmarł w Górze 25 kwietnia 1823 roku w wieku 56 lat.
Magdalena Taciaczka, wdowa po gospodarzu, zmarła 24 października 1831 roku w Górze w wieku 60 lat. Zgon zgłasza zięć Marcin Walkowiak. Pozostawiła dzieci: Mariannę, Agnieszkę (lat 20), Rozalię (lat 17), Jakuba, Sebastiana (lat 16) i Wawrzyńca (lat 13).

W Górze 2 lutego 1828 roku umiera również Tomasz, syn Andrzeja Taciaka i Magdaleny Nowaczanki.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2023, 00:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Andrzej, ur. Orkowo, chrz. 29 listopada 1767, Śrem, syn Mateusza i Katarzyny Taciaków, komorników i rolników orkowskich; chrzestni: Benedykt Gayda i Regina zw. Karczmarka, obydwoje z Orkowa.

Śrem, 21 listopada 1763
Mateusz Taciak, kawaler, lat 28, syn Kazimierza* Taciaka z Orkowa
Katarzyna, panna, lat 17, córka Tomasza chałupnika z Góry
Świadkowie: Kazimierz Taciak "rodzic" (parens), Jakub Roszczka okupnik z Wyrzeki, Bartłomiej Budzeń okupnik

*W tym miejscu pojawia się wspomniane przeze mnie dziedziczenie nazwiska "po chałupie". Kazimierz to mój 7x pradziadek, jednak nie jest on biologicznym ojcem Mateusza:

Śrem, 30 kwietnia 1741
Kazimierz, młodzian, lat ok. 20, syn Sebastiana Łopki kmiecia z Zbrudzewa
Zofia wdowa Taciaczka, lat ok. 30, córka zm. Stanisława kmiecia z Wyrzeki
Świadkowie: Szymon chałupnik z Orkowa i Mateusz chałupnik z Zbrudzewa

Zofia była wdową po Józefie Taciaku (zm. 25 marca 1741, Orkowo). Z tego związku pochodził Mateusz (ur. Orkowo, chrz. 14 września 1739, Śrem; chrzestni: Tomasz Wrzeszniewicz i Konstancja Konikiewiczowa obywatele śremscy; w akcie brak nazwiska rodziców, jednak w Orkowie nie było drugiej pary o takich imionach).

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2023, 12:25 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2022, 21:06
Posty: 126
Wojtku,

Bardzo dziękuję za odnalezienie rodziny Taciaków, więc p. Plebański miał rację co do Andrzeja i Magdaleny tylko potem Andrzejowi zapisał złych rodziców w dodatku ze Środy.

Sporo jest tych informacji, udało mi się już wstępnie zapisać je w moim drzewie lecz mam kilka pytań i próśb.
Na Poznań projekt nie ma ślubu żadnego Andrzeja z Magdaleną miedzy 1800 a 1802 co znaczy, że ślub był kilka lat wcześniej czy masz możliwość odnaleźć ten akt może piszą tam jakieś informacje i Magdalenie Nowackiej (rodzice, skąd pochodziła miejscowość).

Napisałeś, że Katarzyna (żona Mateusza) była córką Tomasza chałupnika i w 1763 miała lat 17 i pochodziła z Góry więc urodził się około 1746r. jest to sporo informacji i może udało by się odnaleźć jej akt urodzenia poznając imię matki i może nazwisko:)

W drzewie p. Plebańskiego jest zapisana Regina Taciak jako matka Józefa Taciaka (zm.1741) Regina ma zapisane że zmarła 10 stycznia 1756r. a urodziła się w 1684r. lecz mąż jest nieznany. Tak samo Zofia Gaydziak/Gajda znany jest tylko ojciec Stanisław co napisałeś który mieszkał w Wyrzekach i zmarł przed 1741r. Sporo tu jest znanych tylko jednych rodziców.


Jeszcze raz bardzo ci dziękuję za odnalezienie i sprostowaniu, dziękuje

Pozdrawiam
Krystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2023, 12:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Jest taki ślub:
Śrem, 13.11.1796
Andrzej Taciaczyk, parobek [z Góry], i Magdalena Nowaczanka, służąca z Szymanowa. Świadkowie: Józef Gilewski i Wojciech Grzeszkowiak, obydwaj z Szymanowa.

Z księgami śremskimi jest taki problem, że niestety brakuje księgi ślubów od końca lat 80. XVII wieku do 1738 roku, a tam z pewnością kryłoby się sporo odpowiedzi...

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2023, 16:03 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2022, 21:06
Posty: 126
Bardzo dziękuję za odnalezienie ślubu Andrzeja i Magdaleny więc trzeba by odnaleźć Nowackich z Szymanowo choć to co jest na Basi ze Śremu to nie ma żadnych Nowackich w tamtej miejscowości lecz w 1760-1780 mogli być.

Mówicie, że nie ma aktów ślubów z 1738-17(90) a czy są z urodzeń bo wtedy może by był ten akt Katarzyny córki Tomasza z ok.1746:)

Staram się odnaleźć coś o ty Marcinie i znalazłem dziś coś takiego

Walkowiaki
P.Plebański ma zapisane , że bratem Marcina był Leon (rodziców nie ma) lecz szukając Leona Walkowiaka żadnego nie znalazłem więc zacząłem szukać Leonarda bo może ktoś pomylił imię i to Leonard a nie Leon bo są to bardzo podobne imiona i znalazłem Leonard Walkowiak wziął ślub w Lubiniu 1829 ma zapisane , że pochodził z Lubiatowa! syn Bonawentury Walkowiaka i Reginy Ciupińskiej. Udało mi się ustalić tyle o rodzicach Leonarda.

ślub Leonarda
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 0437#scan6 (skan 6)

Bonawentura i Regina ślubują w Lubiniu 6 listopada 1803r. Regina córka Pawła Ciupy

(Lubiń urodzenia są na Basi od 1808r.)
Leonard ur. ok.1804-Łagowo
Magdalena ur. 1809-Łagowo
Józefa ur.1812-Łagowo
Regina ur.1814-Łagowo
Maciej ur. ok.1817-Łagowo lub Lubiatowo
Katarzyna ur.1823-Lubiatowo

Jedna z córek Bonawentury wyszła za Bartkowiaka a w akcie ślubu Marcina Walkowiaka, Bartkowiak był świadkiem

Bonawentura zmarł 26 października 1829-Lubiatowo
Regina zmarła 1854-Lubiatowo(nie ma pełnej daty)

Nie wiem może to zły trop z ty m Leonem/Leonardem choć może to są rodzice, nie wiem co w akcie Marcina jest napisane skąd pochodził.

Pozdrawiam
Krystian Walkowiak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2023, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Krystllian2008 napisał(a):
Bardzo dziękuję za odnalezienie ślubu Andrzeja i Magdaleny więc trzeba by odnaleźć Nowackich z Szymanowo choć to co jest na Basi ze Śremu to nie ma żadnych Nowackich w tamtej miejscowości lecz w 1760-1780 mogli być.

Mówicie, że nie ma aktów ślubów z 1738-17(90) a czy są z urodzeń bo wtedy może by był ten akt Katarzyny córki Tomasza z ok.1746:)


Nie, ksiąg ślubów nie ma dla lat 1688-1737. Dla późniejszych lat jak najbardziej są, w końcu skądś musiałem mieć informacje o ślubie Mateusza i Katarzyny w 1763 roku ;)

Jeśli chodzi o Katarzynę, to jest akt chrztu z 13 listopada 1746 roku dotyczący Katarzyny, córki Tomasza i Agnieszki, chałupników z Góry (chrzestni: Jan parobek z Góry i Katarzyna Kudlińska, obywatelka śremska), jednak nie odnotowano nazwiska.

Krystllian2008 napisał(a):

W drzewie p. Plebańskiego jest zapisana Regina Taciak jako matka Józefa Taciaka (zm.1741) Regina ma zapisane że zmarła 10 stycznia 1756r. a urodziła się w 1684r. lecz mąż jest nieznany. Tak samo Zofia Gaydziak/Gajda znany jest tylko ojciec Stanisław co napisałeś który mieszkał w Wyrzekach i zmarł przed 1741r. Sporo tu jest znanych tylko jednych rodziców.



W wyjaśnieniu pochodzenia Zofii pomocny jest akt ślubu jej córki, Jadwigi Taciak z Benedyktem Gaydą, czyli moich 6x pradziadków. Ślub miał miejsce 25 października 1767 roku w Śremie, a świadkami byli: Wojciech Buła wuj panny młodej, Michał Łopka stryj panny młodej z żoną Reginą rolnicy z Orkowa oraz Łukasz i Rozalia Nowaczykowie kmiecie nochowscy.
Wuj to brat matki, zatem mając informację z aktu ślubu Zofii z Kazimierzem, że Zofia była córką zmarłego Stanisława kmiecia z Wyrzeki, sprawdzamy księgi parafii Dalewo. I tam pod datą 13 maja 1704 roku widnieje akt chrztu Zofii, córki Stanisława Buły i Agnieszki. Jej chrzestnymi byli Jan Ciupa karczmarz dalewski i Agnieszka sołtyska wyrzecka. Wuj Wojciech (wraz z bratem bliźniakiem Stanisławem) został ochrzczony 27 marca 1721 roku, a jego chrzestnymi byli Kazimierz Szolczewski i Scholastyka, panna, zaś Stanisława - Bernard krawiec i Marianna karczmarka z Wyrzeki.

Z odtworzeniem genealogii Taciaków (łącznie z rekonstrukcją dziedziczenia "po chałupie") bez wspomnianych ślubów z Śremu z lat 1688-1737 w zasadzie nic nie zrobimy, bo same chrzty tutaj nie rozwiązują sytuacji.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 cze 2023, 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Krystllian2008 napisał(a):

Staram się odnaleźć coś o ty Marcinie i znalazłem dziś coś takiego

Walkowiaki
P.Plebański ma zapisane , że bratem Marcina był Leon (rodziców nie ma) lecz szukając Leona Walkowiaka żadnego nie znalazłem więc zacząłem szukać Leonarda bo może ktoś pomylił imię i to Leonard a nie Leon bo są to bardzo podobne imiona i znalazłem Leonard Walkowiak wziął ślub w Lubiniu 1829 ma zapisane , że pochodził z Lubiatowa! syn Bonawentury Walkowiaka i Reginy Ciupińskiej. Udało mi się ustalić tyle o rodzicach Leonarda.

ślub Leonarda
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 0437#scan6 (skan 6)

Bonawentura i Regina ślubują w Lubiniu 6 listopada 1803r. Regina córka Pawła Ciupy

(Lubiń urodzenia są na Basi od 1808r.)
Leonard ur. ok.1804-Łagowo
Magdalena ur. 1809-Łagowo
Józefa ur.1812-Łagowo
Regina ur.1814-Łagowo
Maciej ur. ok.1817-Łagowo lub Lubiatowo
Katarzyna ur.1823-Lubiatowo

Jedna z córek Bonawentury wyszła za Bartkowiaka a w akcie ślubu Marcina Walkowiaka, Bartkowiak był świadkiem

Bonawentura zmarł 26 października 1829-Lubiatowo
Regina zmarła 1854-Lubiatowo(nie ma pełnej daty)

Nie wiem może to zły trop z ty m Leonem/Leonardem choć może to są rodzice, nie wiem co w akcie Marcina jest napisane skąd pochodził.


Wydaje mi się, że z Leonem/Leonardem to kolejny kiks i błędny trop. Znalazłem jeszcze taki akt chrztu:

Marcin, ur. 3.11.1805, Góra, chrz. 10.11.1805, Śrem, syn Walentego i Marianny komorników; chrzestni: Antoni Haremza i Marianna Stryczyńska, obywatelka śremska (par. Śrem, nr 128/1805). Wszystko wskazuje na to, że Marcin "stał się" Walkowiakiem przez przejęcie nazwiska od imienia swojego ojca.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2023, 09:18 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2022, 21:06
Posty: 126
Bardzo dziękuję za odnalazłeś rodziców Zofii Buły i Katarzyny. Źle przeczytałem wiek i zamiast XVII przeczytałem XVIII moja pomyłka.

Jeśli Zofia pochodziła z Wyrzeki to jej akt ślubu pewnie z Józefem jest około 1620-1630? tylko czy masz w ogóle z tego okresu śluby to może by był tam ślub Józefa i Zofii?

P. Plebański ma jak już wspomniałem ma zapisane, że matką Józefa była Regina, jest też zapisane o ojcu tak Nieznany Taciak, Niesłabin więc może jakiś Józef około 1695-1710 urodził się w Niesłabinie jako syn Reginy i Nieznanego Taciaka jest sporo informacji bo imię dziecka, matki, miejscowość i lata urodzenia, wiec może udało by się to odnaleźć:)

Pozdrawiam
Krystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2023, 09:27 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2022, 21:06
Posty: 126
koszuciak napisał(a):
Krystllian2008 napisał(a):

Wydaje mi się, że z Leonem/Leonardem to kolejny kiks i błędny trop. Znalazłem jeszcze taki akt chrztu:

Marcin, ur. 3.11.1805, Góra, chrz. 10.11.1805, Śrem, syn Walentego i Marianny komorników; chrzestni: Antoni Haremza i Marianna Stryczyńska, obywatelka śremska (par. Śrem, nr 128/1805). Wszystko wskazuje na to, że Marcin "stał się" Walkowiakiem przez przejęcie nazwiska od imienia swojego ojca.



Dziękuję! jest to bardziej możliwe bo z aktu ślubu wychodzi, że miał 22 lata w październiku 1828r. wiec by się zgadzało.

Czy jest możliwe odnaleźć jakieś informacje o rodzicach, może jest akt ślubu Walentego i Marianny mieszczan ze Śremu? Może są inne dzieci Walentego i Marianny z Śremu i tam może udało by się więcej informacji odnaleźć na przykład nazwisko matki ale co innego co by pomogło?


Jeszcze raz bardzo dziękuję

Pozdrawiam serdecznie
Krystian Walkowiak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2023, 17:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Krystllian2008 napisał(a):

Czy jest możliwe odnaleźć jakieś informacje o rodzicach, może jest akt ślubu Walentego i Marianny mieszczan ze Śremu? Może są inne dzieci Walentego i Marianny z Śremu i tam może udało by się więcej informacji odnaleźć na przykład nazwisko matki ale co innego co by pomogło?


Rodzice Marcina nie byli mieszczanami z Śremu, a komornikami w Górze. W akcie nie podano nazwisk, które mogłyby nakierować na dalsze poszukiwania.
Krystllian2008 napisał(a):

Jeśli Zofia pochodziła z Wyrzeki to jej akt ślubu pewnie z Józefem jest około 1620-1630? tylko czy masz w ogóle z tego okresu śluby to może by był tam ślub Józefa i Zofii?

P. Plebański ma jak już wspomniałem ma zapisane, że matką Józefa była Regina, jest też zapisane o ojcu tak Nieznany Taciak, Niesłabin więc może jakiś Józef około 1695-1710 urodził się w Niesłabinie jako syn Reginy i Nieznanego Taciaka jest sporo informacji bo imię dziecka, matki, miejscowość i lata urodzenia, wiec może udało by się to odnaleźć:)



Dla parafii Dalewo (do której podlegała i nadal podlega Wyrzeka) księgi ślubów zachowały się dopiero od 1795 roku, więc tutaj niestety nic więcej nie można zdziałać. A i ślub musiałby mieć miejsce miedzy 1720 a 1730 rokiem ;)

Do imienia matki Józefa Taciaka również nie przywiązywałbym większej wagi, ponieważ nie ma żadnego dokumentu, który by potwierdzał, że Regina była matką Józefa. Dużo danych dotyczących osób z XVIII wieku we wspomnianym drzewie zostało podpiętych na zasadzie tego samego nazwiska - skoro jest nazwisko, to na pewno musi to być wspólny przodek, a niestety w wielu przypadkach jest to zwodzące podejście.
Jedyną szansą dotarcia do daty urodzenia Józefa jest przejrzenie ksiąg chrztów z Śremu między 1695 a 1710 rokiem. Niestety przeszukiwanie jest bardzo niewygodne, ponieważ księga jest spisana dość zwartym pismem, które często się zmienia i niekiedy jest sporo skreśleń.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2023, 18:38 
Offline

Dołączył(a): 21 kwi 2022, 21:06
Posty: 126
Dziękuję Wojtku za pomoc w szukaninach rodziny Taciakow i Walkowiaków udało ci się sporo znaleźć i naprostować moje błędne informacje na temat Taciaków. Dziękuję

Pozdrawiam serdecznie
Krystian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2023, 21:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Przeglądałem chrzty z lat 1695-1700 i było tylko kilku Józefów, ale żaden nie nosił nazwiska Taciak.
Jak pisał Wojtek, pismo jest fatalne, więc dalsze roczniki sobie darowałem, szkoda oczu.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 108 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL