Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 15:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 sty 2010, 16:07 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Dzieki linkom opublikowanym na stronie Gniazda natrafiłem na informacje o Ludwiku Dobrowolskim, (1843-08-24 – 1925-03-15) pochowanym w Poznaniu na cmentarzu Garnizonowym (kwatera V) i wymienianym w roczniku oficerskim 1923 i kalendarzu weteranów 1925 r. jako podporucznik-weteran 1863.

Nekrolog opublikowany w Kurierze Poznańskim z 1925.03.18 nr64 informuje ze
"Pogrzeb odbędzie się z kostnicy wojskowej , Wały Jana III (czwartek o g 3 po południu )"
- czyli zapewne 19 marca 1925

Zdjęcie wraz z innymi weteranami znajduje się też w książce Józefa Dąbrowskiego/ps. Józef Grabiec/ „Rok 1863”.

W notatkach rodzinnych jedyna informacje jaką mam o swoim pra-pradziedku to zapis
Ludwik Dobrowolski - "nie wrócił z zesłania" / urodził się zapewne w guberni mińskiej
w majątku Dobrowolskich herbu Doliwa w miasteczku Berezyna ma pn. od Borysowa/.
Nie znalazłem tej osoby w rejestrach zesłańców.

Jestem ciekaw czy może być to ta sama osoba. Niestety nie moge wybrać się do Poznania.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc i informacje jak szukać dalej informacji o wymienionym Ludwiku Dobrowolskim i ewentualnych jego potomkach.

_________________
Pozdrawiam
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2010, 18:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Sprawdziłam w książce adresowej Poznania z 1923r. - Ludwik Dobrowolski, weteran, ul Polna 29.
W roku 1933 pod tym adresem mieszkała Dobrowolska Maria. Nekrolog zamieściła: "żona, córka, wnuki i rodzina". Aktu zgonu z dn.15.3.1925r. musisz szukać w USC.
Pozdrawiam. Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2010, 21:27 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Bardzo dziękuję za cenną informację !!!

Przepraszam za być może dośc podstawowe pytanie - czy informacji o akcie zgonie
należy szukać w USC właściwym dla ulicy Polnej w Poznaniu , czy też taka informacja jest dostępna we wszystkich urzędach w Polsce ?

_________________
Pozdrawiam
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2010, 22:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Jeśli dana osoba zmarła w Poznaniu, to aktu zgonu musisz szukać w USC Poznań przy ul. Libelta.
Mimo, że mieszkam w Poznaniu, jak do tej pory udawało mi się omijać USC, ale ze słyszenia i doświadczeń znajomych wiem, że aby otrzymać odpis odpowiedniego aktu, należy tu udokumentować pokrewieństwo z tą osobą.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2010, 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!

W Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej w „Dzienniku Poznańskim” z dnia 10.12.1896r., na str.5 , w rubryce: „Z urzędu stanu cywilnego” jest adnotacja, że w dn.7 i 8 bm.zameldowano zapowiedzi m. in. Fryderyka Weicher (ślósarz) ze Stanisławą Dobrowolską.
W dniu 4 stycznia zameldowano ślub wyżej wymienionych osób (Dz.Pozn.z dnia 6.1.1897r., str.4).

Pozdrawiam. Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sty 2010, 21:53 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Na stronie Janusza Stankiewicza "Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne" można znaleźć szereg niezmiernie ciekawych opracowań i spisów. W 28 ramce na środku strony podany jest temat "Powstańcy 1863 r. z terenu Litwy i Białorusi" - stąd prowadzą trzy linki. W pierwszym otwiera się rosyjskie wielkie opracowanie pisane cyrylicą, które m. in. wymienia 15 różnych list zesłańców. Każdą z tych list można otworzyć. Łącznie zawierają one 17.723 nazwiska powstańców. Kiedyś idąc tym tropem (dziś nie mogę jakoś trafić) otworzyłem nawet jakieś akta carskiej policji z lat zsyłki opisujące zachowanie poszczególnych zesłańców : czy pracuje, z kim koresponduje, ile rubli otrzymuje na utrzymanie, czy związał się z jakąś kobietą na zesłaniu, czy był karany dyscyplinarnie itp.
Mimo, iż w tytule opracowania podane jest, iż spisy dotyczą zesłańców z Litwy i Białorusi być może, iż wśród tak licznej grupy mogą znajdować się i osoby z innych zaborów. Dobrowolskiego Ludwika nie znalazłem.
Pozdrawiam Krzych


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2010, 03:16 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Jestem bardzo wdzięczny za wszelkie otrzymane rady !

1.Wysłałem wniosek do USC w Poznaniu – jak się dowiedziałem procedura jest taka że odpis jest wysyłany do USC wskazanego przez petenta (w moim przypadku do W-wy) i już tam następuje weryfikacja udokumentowania pokrewieństwa..
Mieszkańcy Poznania mogą wypełniać wniosek elektronicznie na stronie Urzędu Miasta i otrzymać odpis do domu.
Zobaczymy jak to sprawdzi się w praktyce

2.Stanisława ma szanse być córką Ludwika. Czy może ktoś wie czy można dotrzec
do informacji kto umieszczał dane ogłoszenie lub nekrolog w gazecie ?

3.Co do rejestru zesłańców to oprócz podanej przez pana Krzysztofa strony sprawdzałem
też w Instytucie Historii PAN w Warszawie gdzie jest utrzymywana duża kartoteka zesłańców
i Ludwika na tej liście nie ma. Podejrzewam że de facto nie został zesłany, a być może trafił z Litwy do Poznańskiego po powstaniu. Może dane z USC coś wyjaśnią.

W książce „Rok 1863” Józefa Dąbrowskiego/ps. Józef Grabiec/ jest zdjęcie Ludwika Dobrowolskiego wraz z grupą innych weteranów z Wielkopolski. Być może gdzieś są dokumenty tych osób które w latach 20ych otrzymały status weterana ?

Pozdrawiam, Paweł

_________________
Pozdrawiam
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2010, 14:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
psliwek napisał(a):
W książce „Rok 1863” Józefa Dąbrowskiego/ps. Józef Grabiec/ jest zdjęcie Ludwika Dobrowolskiego wraz z grupą innych weteranów z Wielkopolski. Być może gdzieś są dokumenty tych osób które w latach 20ych otrzymały status weterana ?


Pawle, czy masz może to zdjęcie, a jeśli tak, to czy mógłbyś je zamieścić w tym wątku lub przesłać mi na pw?
Mam i ja Dobrowolskich w swoim drzewie (to nazwisko panieńskie mojej mamy). W prawdzie dziadek mojej mamy - Antoni Dobrowolski mieszkał we Lwowie, a urodził się w Starych Brodach w woj. tarnopolskim, ale z ustnych przekazów rodzinnych wiem, że jego ojciec Szczepan brał udział w Powstaniu Styczniowym i był na zesłaniu. Niestety nie mam żadnych dokumentów ani informacji skąd pochodził. W Starych Brodach w 1868 r. urodził się mój pradziadek Antoni Dobrowolski, ale kiedy w latach 30-tych XX w. jego syn, a mój dziadek szukał potwierdzenia, że rodzina tam mieszkała nie znalazł nikogo wśród miejscowej ludności, kto by ich znał. Stąd wnioskuję, że miejsca tam nie zagrzali. Starsze kuzynki mojej mamy, a prawnuczki Szczepana twierdzą, że wielu z członków rodziny Dobrowolskich brało udział w powstaniach, przez co tracili majątki i byli zsyłani w różne miejsca. Nie wiem ile w tym prawdy i jak dotąd nie potrafię rozwiązać tej zagadki, bo i dostęp do zachowanych dokumentów jest bardzo utrudniony.
Co ciekawe, brat mego dziadka miał na imię Ludwik, ale zmarł w dzieciństwie. Rozmarzyłam się, że może odziedziczył imię po jakimś swoim stryju albo innym zasłużonym przodku...

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2010, 02:47 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Postaram się zamówić skan zdjecia z biblioteki
i jesli nie bedzie przeszkód formalnych umieszce na forum
Pozdrawim,
paweł

_________________
Pozdrawiam
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2010, 23:04 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
W nawiązaniu do mojej informacji z 8 bm. o rosyjskich spisach powstańców - być może znalazłem poszukiwanego Szczepana Dobrowolskiego. Oto skopiowane zapisy z tej listy odnośnie Dobrowolskich :
"Добровольская Сапомея - Дворянка города Вильно
Добровольский Алоизий (Добробыльский) - крестьянин Ковенской губ.
Добровольский Густав
Добровольский Иван
Добровольский Игнатий
Добровольский Иосиф
Добровольский Исидор
Добровольский Каетан - крестьянин Ковенской губ.
Добровольский Михаил
Добровольский Станислав Антонович - Ксендз
Добровольский Степан
Добровольский Фома Карпов - дворянин Киевской губ.
Добровольский Франц Францев"
Ten Stiepan to chyba Szczepan ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2010, 23:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Dzięki Krzysiu za zainteresowanie tematem :)
Na Forgenie już jakiś czas temu Gabi znalazła dla mnie Szczepana (a może Sefana, choć podświadomie uczepiłam się myśli, że mój prapradziadek miał na imię Szczepan, łac. Stephanus, jakoś bardziej mi pasuje niż Stefan) Dobrowolskiego w spisie zesłańców, ale nadal nie potrafię dojść do tego, czy to był mój przodek. Na razie wiem o nim tylko tyle, że istniał. Mam przedwojenny odpis aktu chrztu jego syna, a mego pradziadka, ale nie ma w nim żadnych informacji o samym Szczepanie. Wszystko działo się na Kresach, ale nie znam miejsc i dat... może kiedyś uda mi się znaleźć więcej śladów, a na razie wynotowuję wszystkie możliwe informacje dot. Szczepana (Stefana) Dobrowolskiego.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2010, 23:41 
Offline

Dołączył(a): 30 cze 2007, 18:14
Posty: 85
Lokalizacja: Koszalin
Pawle !
Niestety nie mam dostępu do książki Grabca. Bardzo mi zależy abyś sprawdził czy tam wśród fotografii znajduje się strona, na której umieszczonych jest ok. 12 owalnych fotografii głównych aktywistów powstania z Wielkopolski. W dolnej części może być fotografia Nikodema Maryańskiego. Otóż przed ok. 40 laty moja nie żyjaca już Mama odbiła z jakiejś nieznanej mi książki fotografię owego Nikodema, który był bliskim krewnym mego pradziadka. (Mieli wspólnego dziadka). Był on studentem medycyny we Wrocławiu i adiutantem słynnego ochotnika z armii francuskiej płk Younga de Blankenheima. Poległ on w zwycięskiej dla Polaków bitwie pod Nową Wsią. W Bibliotece Raczyńskich przechowywana jest pruska mapa znaleziona przy poległym. Na mapie czerwoną kredką, zapewne ręką Nikodema, naniesiona jest marszruta oddziału Blenkenheima z Poznania pod Nową Wieś. Na odwrocie mapy Bederski XIX-wieczny kustosz zbiorów Raczyńskich napiasł :
"Brunatne plamy na mapie to krew poległego pod Nową Wsią Nikodema Maryańskiego." Oczywiście byłem na mogile poległych pod Nową Wsią - są pochowani na cmentarzu w pobliskim Sadlnie. W rozmowie z mieszkanką Nowej Wsi dowiedziałem się, iż przy polnej drodze łączacej na skróty Nową Wieś z Sadlnem znajduje się mały zagajnik zwany przez miejscowych "cmentarkiem", nie ma tam żadnego krzyża ani pomnika, a mimo to w latach 60-tych jak mówiła owa kobieta harcerze zapalali tam znicze, bo według tradycji były tam kiedyś jakieś mogiły. Ponieważ powstańcy jako katolicy znaleźli miejsce pochówku na cmentarzu w Sadlnie (w rok po biwie pisze o tym ojciec Nikodema, podaje też dokładnie iż poległo 26 powstańców) owy "cmentarek" to musi być miejsce gdzie pogrzebano Kozaków czy też Kałmuków. Jeżeli bitwa była zwycięska to poległych Moskali musiało być znacznie więcej niż powstańców. Zatem gdzieś obok rozegrała się ta bitwa. Jeśli możesz to zrób dla mnie skan tej fotografii i może jeszcze opis bitwy pod Nową Wsią. Serwus Krzych


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2010, 10:36 
Offline

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 5
Lokalizacja: Warszawa
Krótki opis bitwy pod Nowa Wsią jest też w książce "Bitwy i potyczki 1863-1864; na podstawie materyałów drukowanych i rękopiśmiennych Muzeum Narodowego w Rapperswilu" (str 31) publikowanej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Nikodem Maryański jest w indeksie poległych (str 450) jako poległy w tej bitwie 26/4/1863.

Sprawdzę też w książce Grabca i dam znać.

_________________
Pozdrawiam
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL