Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 kwi 2024, 16:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 lut 2010, 14:04 
Offline

Dołączył(a): 19 maja 2009, 00:30
Posty: 12
Lokalizacja: Poznań
Witam serdecznie!
Czy ktoś z Państwa posiada może u siebie "Słownik nazwisk współcześnie w Polsce używanych" Kazimierza Rymuta, w wersji z r. 2002 (z przedstawieniem częstości występowania danego nazwiska według nowego podziału administracyjnego)?

Jeśli to możliwe chciałbym prosić o sprawdzenie nazwiska "Hasiński" (w wersji męskiej i żeńskiej rzecz jasna :D ).

Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam!
Leszek H.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2010, 14:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2336
Lokalizacja: Gniezno
Jeżeli nie dostanie odpowiedz - a myśle że ktoś podpowie.

Jest forum na forgenie nazwiska i ich opis
http://forgen.pl/forum/viewforum.php?f=12

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2010, 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 sty 2007, 13:53
Posty: 65
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
miłobrat napisał(a):
Witam serdecznie!
Czy ktoś z Państwa posiada może u siebie "Słownik nazwisk współcześnie w Polsce używanych" Kazimierza Rymuta, w wersji z r. 2002 (z przedstawieniem częstości występowania danego nazwiska według nowego podziału administracyjnego)?

Jeśli to możliwe chciałbym prosić o sprawdzenie nazwiska "Hasiński" (w wersji męskiej i żeńskiej rzecz jasna :D ).

Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam!
Leszek H.


Witam,
Hasinska 2, KamRy: F. 2
Hasinski 2, KamRy: M. 2
Hasińska 106, WrMi: F. 2, WrmWr: F. 5, LumLu: F. 1, ŁomŁo: F. 9, WaWa: F. 4, OpmOp: F. 2, GdmGd: F. 2,
GdmGn: F. 3, KaTG: F. 2, KamRy: F. 1, PoGo: F. 19, PoJa: F. 1, PoKś: F. 11, PoKr: F. 2, PoOt: F. 6, PoPl: F. 2,
PoRa: F. 7, PoSz: F. 1, PoŚd: F. 2, PoWą: F. 1, PomKa: F. 3, PomPo: F. 17, SzmSz: F. 3
Hasiński 112, WrmWr: M. 2, ŁomŁo: M. 6, WaWa: M. 1, OpmOp: M. 1, GdmGd: M. 2, GdmGn: M. 1,
GdmSo: M. 1, KaTG: M. 3, KamRy: M. 4, PoGo: M. 20, PoKś: M. 11, PoKr: M. 3, PoOt: M. 4, PoPl: M. 3,
PoRa: M. 4, PoSz: M. 2, PoŚd: M. 6, PoWą: M. 1, PomKa: M. 7, PomPo: M. 24, SzmSz: M. 6
---
Pozdrawiam,
Janek

_________________
Jan Czesław Jarzyński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2010, 19:09 
Offline

Dołączył(a): 19 maja 2009, 00:30
Posty: 12
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję za pomoc!

Właśnie o to mi chodziło :D

Pozdrawiam serdecznie!
Leszek H.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2010, 11:05 
Offline

Dołączył(a): 25 wrz 2009, 18:38
Posty: 51
Lokalizacja: Śrem
Z tym podziałem geograficznym nie byłbym taki pewny do końca. Podam na moim przykładzie. W witrynie Moi Krewni jest wyszukiwarka nazwisk wg podziału geograficznego. Wpisałem tam moje nazwisko i ze zgrozą zauważyłem, że 8 osób zamieszkuje na terenie powiatu Środa Wielkopolska (do tego stosowna mapka ). Prawda jest taka ,że 8 osób o moim nazwisku zamieszkuje ale w m. Śrem (to moja najbliższa rodzina) . Na terenie Środy i powiatu nie wystepuje to nazwisko. Wysłałem więc e-mail w tej sprawie do Moi Krewni. Po paru dniach otrzymałem odpowiedź, że zostało to opracowane na podstawie danych takiego autorytetu jakim jest prof. K. Rymut i po ponownym sprawdzeniu stwierdzają ,że wszystko jest OK. Nie będę tego komentował. Osobiście chciałbym dotrzeć do książki Jana Stanisława Bystronia - Nazwiska polskie. Ostatnie wydanie było w latach 60-tych XX wieku (pierwsze w 1927 roku)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2010, 11:40 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Również zauważyłem, że dane z opracowania prof. Rymuta nie pokrywają się z rzeczywistością i to na przykładzie kilku nazwisk. Często zdarza się tak, że w opracowaniu tym wymienionych jest mniej osób, niż w rzeczywistości zamieszkujących dany teren. Najłatwiej sprawdzić to na rzadszych nazwiskach, które w mieście, czy powiecie nosi zaledwie kilka osób. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że całkowita liczba jest zgodna z prawdą, albo przynajmniej do niej zbliżona :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2010, 19:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Niech ten tytuł nikogo nie zmyli: http://biblioteka.wejherowo.pl/dlibra/dlibra/docmetadata?id=3962&dirds=1&tab=1

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 131 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL