Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 cze 2012, 19:46 
Offline

Dołączył(a): 13 mar 2012, 12:52
Posty: 156
Lokalizacja: Luksemburg
Poszukuję informacji o moich przodkach, rodzicach mojej praprapraprababki Kornelii Ligockiej zd. Bukowieckiej.
Byli nimi Mikołaj Bukowiecki (posesor probostwa grodziskiego, propinator dóbr grodziskich, posesor majątku propinacyjnego) i Helena z Józefowiczów. Ich ślub miał miejsce w 1816r. w parafii Wilkowo Polskie w Wielkopolsce.
Po raz kolejny na ich ślad natrafiłam dopiero ok. 1826r. w Grodzisku Wielkopolskim - kilkukrotnie pojawili się tu w roli chrzestnych.
W Grodzisku urodziło się również kilkoro dzieci:
* Teofila Magdalena (ur.18.07.1827r. - zm.?)
* Rajmund (ur. 19.08.1829r. - zm.?)
* Kornelia (ur. 16.09.1831r. - zm. przed 1868) - żona Wojciecha Ligockiego
* Jan Władysław (ur. 16.06.1834r. - zm. 19.07.1834r.)
* Ludwik Stanisław (ur. 20.04.1837r. - zm.?) - jest to najprawdopodobniej Ludwik - restaurator, który w 1867r. w poznańskiej parafii św. Marcina poślubił Helenę Biskupską, późniejszą żonę dziedzica majątku Podgaje koło Strzelna, Stanisława Niedrowskiego.

Po tym czasie wszelkie ślady Bukowieckich w grodziskiej parafii się urywają.

Oprócz wyżej wymienionych dzieci, para ta miała jeszcze co najmniej czworo innych dzieci:
* Nepomucenę (ur.ok. 1820r. - zm. przed 1897r.), żonę Ignacego Dobielińskiego, posesora majątku Pawłówko koło Buku,
* Albertynę (ur. ok.1824r. - zm. 4.08.1882r. w Poznaniu) - żonę restauratora Wojciecha Racinowskiego (ślub w Służewie koło Torunia)
* Mikołaja (ur. ok 1822r. - zm. 16.10.1834r. w Grodzisku Wlkp.)
* Józefę (ur. ok. 1819r. - zm. 26.07.1828r.w Grodzisku Wlp.)

Ich córką była również prawdopodobnie Wiktoria Bukowiecka, która w 1842r. w Czaczu poślubiła kucharza Klemensa Kamieńskiego.
Przejrzałam kilka roczników akt z Czacza, jednak rodzina Bukowieckich, poza ową Wiktorią, która występuje w roli chrzestnej i jest określona jako "virgo urviens (?) in aula", tam się nie pojawia.

Szukam również informacji o rodzinie Heleny z Józefowiczów Bukowieckiej. Z metryk, które przeglądałam, ale również biorąc pod uwagę zawiłość rodzinnych koligacji, udało mi się ustalić, że do jej rodziny należeli (prawdopodobnie byli to jej bracia):
* Stanisław Józefowicz (kucharz, piwowar), żonaty z Franciszką Hintze (Hintz, Hinc), córką borowego w dobrach starogostyńskich.
Ich pierwsze dziecko, Franciszka, przychodzi na świat w Grodzisku Wielkopolskim. Jej chrzestnymi są: Mikołaj Bukowiecki i Nepomucena Pilatowska zd. Hintze.
Kolejne dzieci przychodziły na świat już w Głogówku (par. Gostyń), ostatnie zaś z tych mi znanych to Filipina Felicjanna, ur. 1843r. w par. Dolsk. Po niej ślad się urywa.
* Józef/ Ksawery Józefowicz (kucharz), żonaty z Julianną Dobielińską (najprawdopodobniej starszą siostrą Ignacego, a na pewno kimś z jego bliskiej rodziny).
Mieszkali w Wysoczce (par. Buk), gdzie w latach 1836 - 1845 przyszło na świat czworo dzieci: Anna, Marianna, Nepomucena, Roman.

* trzecim bratem mógł być Franciszek, żonaty z Józefą (prawdopodobnie Unisławską)

Do rodzin spokrewnionych należą na pewno Pilatowscy/ Pielatowscy, z resztą dosyć dobrze opisani w wielu źródłach (m.in. tu: http://familytreemaker.genealogy.com/us ... -0161.html)
Z tego, co udało mi się zauważyć, w późniejszych latach wielu członków tej rodziny zawierało związki w obrębie poznańskiej parafii Św. Marcina.
Za wszelką, choćby najmniejszą informację na temat wyżej wymienionych osób będę ogromnie wdzięczna. Szczególnie zależy mi na miejscu narodzin pierwszych dzieci moich przodków oraz na ustaleniu miejsca ich zamieszkania po 1837r.

Serdecznie pozdrawiam,
Asia

_________________
Poszukuję:
-małżeństwa:Jan+Regina Ryszkiewicz,XVIIIw.,ok.Lwówka,Trzciela
-ks.Bernarda Ryszkiewicza
-ślubu Ant. i Kat. Ryszkiewiczów(przed 1762r.)
-ślubu Ant. Waliszewskiego z Marianną Latosińską(ok.1817r.)
-chrztu Aleksandra Józefowicza(ok.1760r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2012, 12:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Bardzo dużo informacji o Bukowieckich ( z różnych lat i miejsc) w Tekach Dworzaczka http://teki.bkpan.poznan.pl/index_regesty.html.

Może coś się przyda :)

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2012, 23:14 
Offline

Dołączył(a): 13 mar 2012, 12:52
Posty: 156
Lokalizacja: Luksemburg
Dziękuję za podpowiedź, już wcześniej szukałam na tej stronie i znalazłam kilku krewnych. :)

Co do rodziny Bukowieckich i Józefowiczów, to udało mi się zdobyć trochę nowych informacji.
W księdze meldunkowej kamienicy przy Warszawskiej 5 (wcześniej Śródka 118), która według moich informacji i ksiąg adresowych należała w późniejszych latach do zięcia moich praprapraprapradziadków, Wojciecha Racinowskiego, odnalazłam również moich przodków. Jak się okazało, Mikołaj Bukowiecki wraz z rodziną wprowadził się tam 21.11.1846r. Przy nim samym jest adnotacja, że miał wtedy 48 lat, a jako miejsce urodzenia podał Neustadt. Identyczne dane widnieją przy jego żonie. W księdze podano również daty zgonu, więc bez problemu odnalazłam wpisy w księgach zmarłych parafii Św. Małgorzaty.

Mikołaj Bukowiecki zmarł 4.10.1851r. w wieku 58 lat. Rodzice niestety są nieznani.

Helena Bukowiecka zd. Józefowicz zmarła 18.05.1847r. w wieku 54 lat. Według informacji podanych przez zgłaszającego, czyli jej męża, Helena była córką Aleksandra Józefowicza i Jadwigi Ryszkiewicz.

Udało mi się potwierdzić, że Wiktoria Kamieńska zd. Bukowiecka była jedną z córek tej pary. Ze swoim mężem, Klemensem, miała co najmniej dwoje dzieci:
*Władysława (wg informacji w księdze meldunkowej ur. 26.07.1843r. w Morownicy par. Śmigiel) - z tego, co udało mi się dowiedzieć, to Władysław był hotelarzem, właścicielem Hotelu Berlińskiego w Poznaniu
*Walerię Mariannę (ur. 24.01.1846r. w Charplewie par. Brody - zm. 11.06.1890r. w Poznaniu)

Wszystko wskazuje na to, że również Ludwik Bukowiecki, który poślubił w 1867r. Helenę Biskupską był synem tej pary. Jednym ze świadków na ich ślubie była osoba, która często przewijała się w metrykach m.in. rodziny Józefowiczów. W 1872r. Ludwik po raz pierwszy pojawia się w berlińskich księgach adresowych jako restaurator. Z nekrologu zamieszczonego przez żonę wynika, że właśnie tam zmarł 29.09.1891r.

Zebrałam również trochę informacji o potomstwie Józefa/Ksawerego i Stanisława Józefowiczów. Posiadam zdjęcia niektórych metryk.

Pozdrawiam,
Asia

_________________
Poszukuję:
-małżeństwa:Jan+Regina Ryszkiewicz,XVIIIw.,ok.Lwówka,Trzciela
-ks.Bernarda Ryszkiewicza
-ślubu Ant. i Kat. Ryszkiewiczów(przed 1762r.)
-ślubu Ant. Waliszewskiego z Marianną Latosińską(ok.1817r.)
-chrztu Aleksandra Józefowicza(ok.1760r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2012, 18:48 
Offline

Dołączył(a): 13 mar 2012, 12:52
Posty: 156
Lokalizacja: Luksemburg
W "Gazecie Wielkiego Xsięstwa Poznańskiego" z 1838r. znalazłam ogłoszenie Mikołaja Bukowieckiego, który ogłaszał otwarcie swojej restauracji w Hotelu Warszawskim przy ul. Wrocławskiej 30. To by oznaczało, że prosto z Grodziska Wielkopolskiego przeprowadził się do Poznania. W książce adresowej z 1845r. widnieje jeden Bukowiecki" gastwirt und eigentümer" mieszkający przy Zawadach 117. Rejon zamieszkania by się zgadzał.
Syn Mikołaja, Ludwik, ożeniony z Heleną Biskupską, zamieszkał po ślubie w miejscowości Neustadt bei Pinne (Lwówek niedaleko Pniew), gdzie na świat przyszło dwoje dzieci:
* Edmund (ur. 7.10.1868r. Lwówek - zm. 25.04.1869r. Lwówek)
* Stefan (ur. 25.06.1869r. Lwówek - zm. 25.06.1915r. Charlottenburg) - ożeniony z Władysławą Budzińską, ich jedynym synem był Witold (ur. 18.07.1911r. Charlottenburg - zm. 20.03.1944r. w obozie Mauthausen)

Ludwik z Heleną mieli więcej dzieci, które urodziły się prawdopodobnie już w Berlinie. Wskazuje na to nekrolog drugiego męża Heleny, Stanisława Niedrowskiego, podpisany przez "żonę i pasierby".

W kilku kolejnych metrykach znalazłam potwierdzenie pokrewieństwa Heleny z Józefowiczów Bukowieckiej ze Stanisławem i Józefem/Ksawerym Józefowiczami, dlatego poniżej podaję wszystkie informacje, które do tej pory udało mi się odnaleźć:

Józef/Ksawery Józefowicz (ur. ok. 1800r. - zm. ?) ślub z Julianną Dobielińską - 6.08.1818r. w Buku. Dzieci z tego związku to:
* Ludwika Honorata (ur. 14.01.1831r. w Buku - zm. 3.08.1866r. we Wrześni, gdzie panowała epidemia cholery) - 18.11.1856r. w poznańskiej parafii Św. Marcina poślubiła pochodzącego z Bugaju w par. Miłosław kupca Ignacego Motławskiego. Wszystkie dzieci, a było ich czworo, zmarły w czasie epidemii cholery we Wrześni w 1866r.
* Anna (ur. 24.07.1836r. w Wysoczce par. Buk - zm. ?)
* Marianna (ur. 27.01.1839r. w Wysoczce par. Buk - zm.?)
* Nepomucena (ur. 15.05.1842r. w Wysoczce par. Buk - zm. 9.06.1918r. w Poznaniu) - w 1875r. wyszła za mąż za wdowca Felicjana Pielatowskiego/Pilatowskiego. Wg informacji z tej strony: http://familytreemaker.genealogy.com/us ... -0213.html Nepomucena i Felicjan mieli czworo dzieci:
Rufina Franciszka (ur. 1876r. -zm. 1939r), Kazimierza Leopolda (ur.1881 - zm. 1943r.), Felicjana Antoniego (ur. 1882 - zm.1883r.), Marię Sylwestrę (ur.1884r. -zm. 1965r.)
* Roman (ur. 1.08.1845r. w Wysoczce par. Buk - zm. ?) - w 1875r. poślubił w poznańskiej parafii Św. Marcina Anastazję Majewską)

Prawdopodobnie było więcej dzieci, ale nie udało mi się odnaleźć ich metryk chrztu w par. Buk. W AP brak jest m.in lat 1833 i 1834.

Stanisław Józefowicz (ur. ok. 1799r. - zm. ?) ślub z Franciszką Hintze (córką borowego Wilhelma Hintze i Petronelli Staniszewskiej) 29.02.1832r. w par. Stary Gostyń. Dzieci:
* Franciszka (ur. 8.10.1832r. w Grodzisku Wielkopolskim - zm. ?)
* Teresa (ur. 15.10.1834r. w Głogówku par. Gostyń - zm. ?)
* Sylwestra Weronika (ur. 30.12.1836r. w Głogówku par. Gostyń - zm. 5.03.1872r. w Poznaniu) - 14.05.1867r. poślubiła w poznańskiej parafii Św. Marcina pisarza Felicjana Pielatowskiego/Pilatowskiego (byli kuzynami 1. stopnia przez matki - Franciszkę Józefowicz zd. Hintze i Nepomucenę Pielatowską zd. Hintze). Troje dzieci: Tadeusz (ur. 1867r. Poznań - zm. 1931r. Poznań), Stanisław (ur. 1869r. Poznań - zm. 1936r. Chełmża), Kazimiera (ur. 4.03.1872r. - zm. 14.07.1872r. Poznań)
* Tomasz Adam (10.10.1838r. w Głogówku - zm. ?)
* Filipina Felicjanna (ur. 1843r. w par. Dolsk - zm. po 1905r.) - najprawdopodobniej żona Teofila Wamberskiego
* Michalina (ur. ? - zm. 23.10.1872r. w Iwnie) - 11.11.1866r. poślubiła w poznańskiej parafii Św. Marcina kucharza Szymona Piaseckiego. W chwili śmierci osierociła troje dzieci: Józefa (lat 5), Kazimierę (lat 3) - żonę Leona Niedźwiedzińskiego, kupca gnieźnieńskiego oraz Zofię (1,5r.)

Nie wykluczam, że powyższa para miała jeszcze inne dzieci.

Może ktoś odnajdzie rodzinne powiązania.
Pozdrawiam,
Asia :)

_________________
Poszukuję:
-małżeństwa:Jan+Regina Ryszkiewicz,XVIIIw.,ok.Lwówka,Trzciela
-ks.Bernarda Ryszkiewicza
-ślubu Ant. i Kat. Ryszkiewiczów(przed 1762r.)
-ślubu Ant. Waliszewskiego z Marianną Latosińską(ok.1817r.)
-chrztu Aleksandra Józefowicza(ok.1760r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lip 2013, 17:15 
Offline

Dołączył(a): 13 mar 2012, 12:52
Posty: 156
Lokalizacja: Luksemburg
Po długich poszukiwaniach w końcu udało mi się odnaleźć akt chrztu Mikołaja Bukowieckiego. Mój przodek urodził się w 1793r. (z tych emocji zapomniałam odnotować dzień i miesiąc) we Lwówku. Chrzest z wody był udzielany (o ile dobrze zrozumiałam) przez ks. Cherubina Maciejewskiego, bernardyna. Otrzymał imiona: Mikołaj Ambroży, jego rodzicami byli sławetni Jan i Marianna Bukowieccy, natomiast rodzicami chrzestnymi Roch Manowski, kawaler oraz pudica Franciszka Bramińska.
Niestety, był to jedyny chrzest dziecka o nazwisku Bukowiecki w par. Lwówek na przestrzeni kilkunastu lat, które przejrzałam.

Powiązania z Lwówkiem mieli również Józefowiczowie.
13.08.1800r. w Bolewicach urodził się Ksawery Józef, najmłodszy syn Aleksandra i Ludwiki Zofii z Ryszkiewiczów. Jego rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Józef Lubiewski oraz Wielmożna Joanna Sulęcińska(?).
13.01.1801r. w Bolewicach "po połogu" zmarła Ludwika Józefowiczowa z Ryszkiewiczów.
2.06.1802r. wdowiec Aleksander Józefowicz poślubił 20-letnią pannę Teodozję Koronowicz. Świadkami byli: Szlachetny Wawrzyniec Rakowski, ekonom oraz Antoni Kowalski, sekretarz.
13.04.1803r. w Bolewicach przyszła na świat Agnieszka Anastazja, córka Aleksandra i Teodozji z Koronowiczów. Chrzestnymi byli: Antoni Kowalski, sekretarz oraz Agnieszka Jażdżewska. Agnieszka Anastazja zmarła 12.05.1804r. w Bolewicach.
4.08.1804r. w Bolewicach urodził się Wawrzyniec Ignacy, syn Aleksandra i Teodozji. Chrzestnymi byli Wawrzyniec Starzeński, klanic gnieźnieński oraz Regina Łącką, dziedziczka Lwówka. Wawrzyniec zmarł 20.09.1806r. w Bolewicach.
Ostatnie dziecko Józefowiczów, Anna Magdalena, urodziło się 19.07.1806r. jako pogrobowiec. Jej rodzicami chrzestnymi byli: Antoni Masłowski, ekonom z Bolewic oraz Magdalena Smętkowa, matka Reginy Korzbok-Łąckiej. Anna zmarła 2.08.1806r. również w Bolewicach.
Aleksander Józefowicz, który pełnił funkcję koniuszego (praefectus stabuli) u Melchiora Korzbok-Łąckiego, zmarł 23.06.1806r. w chraplewskim dworze w par. Brody w wieku 45 lat.

W parafii Lwówek nie znalazłam natomiast starszych dzieci Aleksandra i Ludwiki: Heleny i Stanisława.

Pozdrawiam,
Asia :)

_________________
Poszukuję:
-małżeństwa:Jan+Regina Ryszkiewicz,XVIIIw.,ok.Lwówka,Trzciela
-ks.Bernarda Ryszkiewicza
-ślubu Ant. i Kat. Ryszkiewiczów(przed 1762r.)
-ślubu Ant. Waliszewskiego z Marianną Latosińską(ok.1817r.)
-chrztu Aleksandra Józefowicza(ok.1760r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2021, 08:09 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2015, 18:38
Posty: 136
Witam,
Zajrzałam na stronie Teki Dworzaczka, do działu monografie i okazuje się, że sam Dworzaczek, jakby łączył nasze linie Bukowieckich, wymieniając jednym tchem Walentego Bukowieckiego (brata mojej 3xprababci) i córkę Pani przodka Albertynę.

Cytuj:
Dorota B., w r. 1505 żona Balcera z Kaszyc(?). Jadwiga, w r. 1505 żona Balcera Ruckiego. Urszula, w l. 1570-71 żona Tomasza Sarbskiego. Wojciech, mąż 1622 r. Doroty Cielmowskiej, wdowy 1-o v. po Andrzeju Rożnowskim (G.76 k.72). Zofia B. pisząca się "z Sokołowa", w r. 1642 żona Jana Jaskóleckiego. Krystyna, żona Wojciecha Czeszewskiego, była wdową w r. 1641. Zofia, zamężna Krzyżanowska, zmarła w r. 1668 (LM Rąbiń). Anna, benedyktynka poznańska, zmarła 1702.2/XII r. (Nekr. Benedyktynek Pozn.). Stanisław, syn zmarłego Stanisława, występował w r. 1726 (I. Kon.76 k.115v). Marianna, zamężna Grzymska, dzierżawczyni wsi Ostrowo, umarła 1761.15/VII r. (LM Kunowo). Marianna i jej mąż Mikołaj Trepka oboje nie żyli już 1768 r. Jan, ranny w bitwie z Rosjanami pod Grodziskiem zmarł 1769.21/XII r. (LM Gnin). Anna, w r. 1774 żona Kazimierza Wolskiego. Antoni, ekonom księdza Żukińskiego w Tucznie, zmarły w czterdziestym roku życia 1783.14/VI r. (LM Tuczno). Salomea zaślubiła przed r. 1797 Karola Chylewskiego (LB Powidz.). Anna z domu Brudzewska, chrzestna 1830.25/X r. (LB Chrzypsko W.). Marceli, inspektor zakładu w Owińskach, zmarł 1870.25/VI r. (Dz. P.). Walenty zmarł mając lat 82 w lutym 1881 r. Żona jego Franciszka z Głogowskich zmarła w siedziemdziesiątym roku życia 1879.29/VI r. Synowie ich: ks. Maciej, proboszcz w Wągrowcu, i Ludwik, dr medycyny, zmarły 1869.15/XII r. w Opatowie (ib.). Albertyna, zamężna Racinowska, zmarła 1882.4/VIII r. w Poznaniu (ib.). Nie wiem, czy do tych samych należał Kazimierz, zmarły 1938.6/VII r. w wieku lat 42, żonaty, pochowany na cmentarzu jeżyckim w Poznaniu (Dz. P.).

Bukowieccy h. Drogosław 1.
@tablica

Bukowieccy h. Drogosław 2.
@tablica

Bukowieccy h. Drogosław 3.
@tablica

http://teki.bkpan.poznan.pl/index_monografie.html (Tu całość notatek o Bukowieckich)
Do tego moje drzewo także, utyka na Janie i Mariannie Bukowieckich.
Tu cała dyskusja nt. : viewtopic.php?f=12&t=19905
Chociaż teraz skłaniam się ku temu, że mój 4xrazy pradziad Andrzej (ur. ok 1754), ojciec wspomnianego Walentego, mógł być raczej bratem Jana, skoro Jan miał Mikołaja w 1793.
I pytanie zasadnicze, do wszystkich zainteresowanych i niezainteresowanych, czy ktoś ma dostęp do wyżej wymienionych TABLIC, albo wie jak ten dostęp uzyskać?
Pozdrawiam, Paulina


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 135 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL