Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 maja 2024, 22:38

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 cze 2010, 10:38 
Offline

Dołączył(a): 18 cze 2010, 22:49
Posty: 5
Czy ktoś wie w jaki sposób odnaleźc grób w Wiesbaden w Niemczech? Poszukuję mojego dziadka,którego losy od 1957 roku są nieznane.Datę urodzin znam jedynie w przybliżeniu,no i nie wiadomo kiedy zmarł.Poza tym nie znam języka niemieckiego,co mi utrudnia poszukiwania.Liczę na Waszą pomoc.

ketrel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2010, 13:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 21:01
Posty: 649
Lokalizacja: Niemcy
Witam,

w Wiesbaden co prawda nie mieszkam, ale jeżeli dziadek urodził się w Niemczech, to mogę pomóc w korespondencji z urzędem stanu cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziadka. Może w akcie urodzenia znajduje się notatka o miejscu i dacie śmierci?
Pozdrawiam,
Magda

_________________
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 cze 2010, 13:49 
Offline

Dołączył(a): 18 cze 2010, 22:49
Posty: 5
Witam Magdę!

Chętnie skorzystałabym z Twojej pomocy.jednak mój dziadek urodził się w Polsce co znacznie utrudnia poszukiwania.
Dziękuję za propozycję.

ketrel

_____________________

Zdobyłam nową informację.Dziadek ożenił się w Prenzlau (Niemcy),znam dokładną datę ślubu.Czy na tej podstawie
można zdobyć odpis aktu ślubu a jeśli tak,to od czego zacząć?


ketrel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lip 2010, 19:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 cze 2010, 20:55
Posty: 24
Lokalizacja: Berlin
KETREL. jestem w takiej samej sytuacji jak ty. Szukam tylko brata mojego pradziadka którym urodził się w Polsce(niestety nie mogę znaleźć w którym roku) i przeniósł się później do niemiec. ostatnia wzmianka o nim jaką mam to zdjęcie z 1957, póżniej jak kamień w wodę. nie mam pojecia co dalej robiĆ. GDZIE SZUKAĆ. Z OPOWIADAŃ RODZINY DOWIEDZIAŁĄM SIĘ ŻE ZMARŁ W NIEMCZECH,SZUKAŁAM..ALE BEZ REZULTATÓW. MOŻE JAKIEŚ WSKAZÓWKI?:)

_________________
Marta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2010, 20:14 
Offline

Dołączył(a): 18 cze 2010, 22:49
Posty: 5
Witam!
Moje poszukiwania ruszyły z miejsca dopiero wtedy,kiedy poznałam datę i miejsce urodzenia dziadka.Bardzo pomocne było wydobycie aktów zupełnych urodzenia kilku przodków i trochę szczęśliwych skojarzeń.Jeśli nie ustalisz żadnej daty to szanse na sukces są raczej nikłe.Niemieckie wyszukiwarki grobów też żądają wpisania dat.Chyba że pomoże Ci opublikowane zdjęcie.

Pozdrawiam Martę

ketrel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2010, 21:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 cze 2010, 20:55
Posty: 24
Lokalizacja: Berlin
Czy możesz mi podać w taki razie adres tej wyszukiwarki?i w jaki sposób i gdzie mogę zamieścić to zdjęcie?
Odnośnie poszukiwań podobnie jak ty miałam troszkę informacji, wykonałam sporo telefonów po urzędach, byliśmy w archiwum w Poznaniu ale nie mogę odnaleźć właśnie tej jednej tylko osoby.Nie daje mi to spokoju. Najlepsze jest to ze mieszkam w Berlinie a on miał tu sklep.Byłam tam pytałam, byłam na cmentarzu blisko adresu zameldowania. i NIc!!!!!Może ktoś zna jakieś inne sposoby.

_________________
Marta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2010, 22:21 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Też szukam grobów w Niemczech-konkretnie w Berlinie i Bochum. Nie znalazłam żadnej wyszukiwarki. Byłabym wdzięczna za linki do nich.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2010, 17:18 
Offline

Dołączył(a): 18 cze 2010, 22:49
Posty: 5
Witam Marto!
W moich poszukiwaniach odwiedziłam wiele popularnych miejsc typu GedBas albo Grabersuche online,JewishGen,ale niestety niczego nie znalazłam.Spróbuj poszukać tam,gdzie mi się udało coś znaleźć(a może już tam szukałaś).
-wyszukiwarka ancestry.de
-MyHeritage.com Research
-ProGenealogists Germany(szukaj emigranci)
-Kirchlicher Suchdienst.de(to kościelne biuro poszukiwań dostępne w wersji polskiej)

Mała podpowiedź,Weź pod uwagę taką możliwość,że skoro Twój przodek został w Niemczech,to mógł zmienić pisownię imienia lub nazwiska.Mój dziadek na przykład przyjął niemiecką wersję drugiego imienia.No i język niemiecki,którego nie znam.Bez znajomości języka można przeoczyć ważne rzeczy,także lepiej mieć kogoś do pomocy.
____________________________

ketrel


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2010, 21:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 cze 2010, 20:55
Posty: 24
Lokalizacja: Berlin
Dziękuję bardzo za odpwiedź. Wyobraź sobie że znalazłam na ancestry.de
adres zamieszkania w starej książce telefonicznej. Do tej pory miałam tylko jeden gdzie miał delikatesy..ten też tam był. Dla mnie to w tej chwili WIELKIE odkrycie co zmienia stan rzeczy:)Dziękuje jeszcze raz. POwiedz czy płaciłaś za większe możliwości wyszukiwań? Mam pieczątke z jego delikatesów i miał zniemczone imię na Thomas. O tym pamiętałam w poszukiwaniach. A mieszkam w Berlinie.Jest tu taki urząd mieszkanców króty udzielaminformacji o poszukiwanych.Byłam już ale nic nie mieli pewnie dlatego że podałąm inny adres. Wybiorę się jeszcze raz w tygodniu.Ale nie wiem gdzie szukać grobu. Byłam na jednym cmentarzu ir ozmawialiśmy z mężem ale wróciliśmy bez informacji.

_________________
Marta


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL