1. Holendry Lubień to z całą pewnością Lubiny:
Za "Słownikiem geograficznym Królestwa Polskiego...":
Cytuj:
Lubiny, kol., pow. koniński, gm. Dąbroszyn, par. Zbiersk; leży na płd. o w. 24 od Konina, od szosy kaliskiej w. 1, ma powierzchni 353 mr., ludności mieszanej polsko-niemieckiej 322, grunt szczerkowaty.
Położenie to potwierdza
mapa Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1935 r.
2. Gliny dawniej istotnie nazywały się Holendrami Bielskimi (lub Holendrami Białe):
"Słownik geograficzny..."
Cytuj:
Gliny, kolon., pow. koniński, gm. Dąbroszyn, par. Dzierzbin, na południowy-zachód od Konina, odl. od tegoż miasta 25 w., leży przy szosie z Konina do Kalisza, powierzchni 332 m., grunt żytni klasy II, ludności mieszanej polsko-niemieckiej 350. Ma cegielnię należącądo dóbr Zbiersk, w której oprócz cegły rozmaitych gatunków wyrabiają się sączki czyli dreny różnej wielkości.
Lokalizacja Glin w 1936 roku na
mapie WIG.
3. Olędry Zamęt to Zamęty - za "Słownikiem geograficznym..."
Cytuj:
Zamęta, al. Zamęty, często Zamenta, kol., pow. kaliski, gm. Zbiersk, par. Dzierzbin, odl. 27 w. od Kalisza, ma 68 dm., 618 mk., 1022 mr. Wchodziła w skład dóbr Dzierzbin. W r. 1827 było 62 dm, 462 mk.
Cała okolica na
"Karcie dawnej Polski" Chrzanowskiego z 1859 r.
Jak widać wszystkie opisy tych miejscowości wskazują na ich olęderskie pochodzenie (wzmiankowane jako kolonie!). Zapewne było tak, że ich "olęderskość" była tak oczywista, że z biegiem czasu dodawanie do ich nazwy członu Olendry/Holendry po prostu wyszło z użytku. Jedyna nieścisłość dotyczy nazwy Holendry Białe a Gliny, ale wynikać to może z tej przyczyny, że kolonia ta powstała na gruntach należących do Glin.