Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 gru 2022, 10:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012, 17:07
Posty: 111
Lokalizacja: Poznań
Dzień dobry!
Przeczytałam dzisiaj artykuł o restauracji na terenie cmentarza przy ul. Komandorii ? koło jeziora Malty/
Jestem zbulwersowana tym, że jak pisze autor artykułu walają się tam kości pochowanych tam osób,
Zbulwersowana jestem tym bardziej, że pochowana tam jest moja babcia / pogrzeb w 1922 roku/ oraz jej córka a moja ciocia.

https://wiadomosci.onet.pl/poznan/resta ... ne/zhfns9x

Pamiętam zakładanie tego parku i wiem, że tylko część ludzi tam pochowanych zostało ekshumowanych, reszta zmarłych pozostała w tym parku, tak jak moja babcia. Wynikało to między innymi z braku środków na taką ekshumację,
Może dobrze byłoby nagłośnić tę sprawę i godnie pochować pozostałości naszych przodków.

Pozdrawiam serdecznie.
Maria

_________________
BARCZEWSCY > okolice Wolsztyna BUKOWIECCY > okolice Kościana KUBISIOWIE, FIGLOWIE, ŚWITALSCY > okolice Czarnkowa JANKOWSCY > okolice Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2022, 08:50 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Mili forumowicze,
sceptycznie podchodzę do informacji Onetu, bo wielokrotnie stwierdziłem, że są one z pewnej (mniejsze lub większej) części nieprawdziwe i przeinaczone.
Może się mylę, ale z tego co widzę na starych planach, to dawny cmentarz był chyba po południowo-zachodniej stronie ul. Świętojańskiej, natomiast Park Tysiąclecia jest po jej północno-wschodniej stronie, a właściwie po północno-wschodniej stronie ul. Komandoria.
Pytanie więc, gdzie konkretnie owa restauracja się znajduje?

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2022, 08:54 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Formalnie Park Tysiąclecia obejmuje teren dawnej strzelnicy, ale wielu ludzi rozciąga go na przyległe tereny zielone. Restauracja natomiast rzeczywiście znajduje się w południowym narożniku dawnego cmentarza.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2022, 09:27 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Południowy narożnik dawnego cmentarza styka się z Jeziorem Maltańskim. To już na pewno nie jest Park Tysiąclecia. Nie jest to nawet przy Świętojańskiej.
Obrazek
Chociaż geodezyjnie jest to działka AR_05.8/2 przylegająca faktycznie do ul. Świętojańskiej.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2022, 11:26 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Adres restauracji to ul. Świętojańska 2.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2022, 13:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
W tamtym miejscu (restauracja wybudowana za komuny na terenie dawnego cmentarza, bez przeprowadzenia fachowej i kompletnej ekshumacji) powinno być dla wszystkich oczywiste, że nie można prowadzić żadnych prac ziemnych bez nadzoru archeologicznego. Ponieważ znając życie, nie można tego pozostawić sumieniu najemców restauracji, obecnych i przyszłych, opinia publiczna powinna to uświadomić proboszczowi św. Jana a w razie konieczności i niedalekiej kurii, jeśli potrzeba, to i przy pomocy niezbędnego nacisku administracyjnego.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2022, 15:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 kwi 2010, 03:28
Posty: 84
W latach 70-tych chodziłem tam na dyskotekę "Pod Stopą". Potem od ojca dowiedziałem się, że tańczyłem na grobach pradziadków.

_________________
Pozdrawiam
Leszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2022, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012, 17:07
Posty: 111
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
W tamtym miejscu (restauracja wybudowana za komuny na terenie dawnego cmentarza, bez przeprowadzenia fachowej i kompletnej ekshumacji) powinno być dla wszystkich oczywiste, że nie można prowadzić żadnych prac ziemnych bez nadzoru archeologicznego. Ponieważ znając życie, nie można tego pozostawić sumieniu najemców restauracji, obecnych i przyszłych, opinia publiczna powinna to uświadomić proboszczowi św. Jana a w razie konieczności i niedalekiej kurii, jeśli potrzeba, to i przy pomocy niezbędnego nacisku administracyjnego.

Dzień dobry!
Rzeczywiście, wydaje się oczywistym, że przede wszystkim to proboszcz kościółka św. Jana powinien zająć się godnym pochówkiem
zebranych kości naszych przodków. A z tego co pisze autor artykułu proboszcz nie zamierza nic zrobić. Jest to skandaliczne podejście, Pewnie dlatego, że nic na tym nie zarobi, tylko przysporzy mu to masę problemów.A przecież teren tych dwóch cmentarzy należy do kościoła i kościół od lat na tym skrawku ziemi zarabia masę pieniędzy.
Może głos nas, genealogów coś w tym temacie zwojuje. Może dobrze byłoby napisać list otwarty do kurii poznańskiej.
A może są jakieś inne pomysły?
Pozdrawiam Maria

_________________
BARCZEWSCY > okolice Wolsztyna BUKOWIECCY > okolice Kościana KUBISIOWIE, FIGLOWIE, ŚWITALSCY > okolice Czarnkowa JANKOWSCY > okolice Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2022, 18:07 
Offline

Dołączył(a): 08 sie 2015, 16:47
Posty: 298
Na portalu Onet napisali, że tam "powstaje nowa restauracja", więc to chyba chodzi o coś innego, niż tę sprzed pół wieku.

_________________
Theofilos


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2022, 20:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Jak zawsze niezawodne:
Cyfrowe Lapidarium Poznania (na WTG: Paweł Skrzypalik):

https://www.facebook.com/CyfroweLapidar ... 2350763612
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 266&type=3

mam dziwne skojarzenia artykułu w onet z wojną w Ukrainie - tam jak coś płonie czy wybucha nikt się nie przyznaje :wink:

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2022, 21:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
maria203 napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):
W tamtym miejscu (restauracja wybudowana za komuny na terenie dawnego cmentarza, bez przeprowadzenia fachowej i kompletnej ekshumacji) powinno być dla wszystkich oczywiste, że nie można prowadzić żadnych prac ziemnych bez nadzoru archeologicznego. Ponieważ znając życie, nie można tego pozostawić sumieniu najemców restauracji, obecnych i przyszłych, opinia publiczna powinna to uświadomić proboszczowi św. Jana a w razie konieczności i niedalekiej kurii, jeśli potrzeba, to i przy pomocy niezbędnego nacisku administracyjnego.

Dzień dobry!
Rzeczywiście, wydaje się oczywistym, że przede wszystkim to proboszcz kościółka św. Jana powinien zająć się godnym pochówkiem
zebranych kości naszych przodków. A z tego co pisze autor artykułu proboszcz nie zamierza nic zrobić. Jest to skandaliczne podejście, Pewnie dlatego, że nic na tym nie zarobi, tylko przysporzy mu to masę problemów.A przecież teren tych dwóch cmentarzy należy do kościoła i kościół od lat na tym skrawku ziemi zarabia masę pieniędzy.
Może głos nas, genealogów coś w tym temacie zwojuje. Może dobrze byłoby napisać list otwarty do kurii poznańskiej.
A może są jakieś inne pomysły?
Pozdrawiam Maria


Proboszcz nie jest nawet zainteresowany historią własnej parafii. Parafia stworzyła stronę o proboszczach tej parafii, ale są w niej luki, które chciałem uzupełnić, bo nazwiska proboszczów są nie tylko w księgach tej parafii, ale również w księgach Archikatedry. Po pierwszym mailu proboszcz grzecznie podziękował, ale przy drugim napisał, że nie ma czasu zajmować takimi sprawami.
https://www.janjerozolimski.archpoznan. ... po-1945-r/

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2022, 19:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Heniu, skoro podziekowal i nie ma czasu to znaczy dokladnie co znaczy - blubrami sie nie zajmuje.

A prowadzi duszpasterstwo dzieci wiec nie wiem czego te dzieci uczy, braku poszanowania dla ludzi i ludzkich szczatkow. Informacje o proboszczu /czyta sie jak CV/, to same superlatywy, ile ten czlowiek zdzialal, jakie ma koneksje i och i ach. Niestety zadnej chluby z jego zachowania w temacie ludzkich kosci. Nazwisko Proboszcza - Pawel Deskur gyby ktos pytal.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2022, 20:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Ciąg dalszy - kolejny artykuł w onet:
https://wiadomosci.onet.pl/poznan/resta ... re/ynxwcgb
w razie problemów z dostępem - proszę skopiować link j/w do:
- 'nowe okno w trybie prywatnym' (Firefox)
- 'nowe okno incognito' (Chrome)
lub na linku powyżej użyć PRAWEGO klawisza myszy, powinny pojawić się opisane opcje.


FB Cyfrowe Lapidarium Poznania:
https://www.facebook.com/CyfroweLapidar ... eDBQ6pNXTl

Ksiądz Paweł Deskur jest proboszczem parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu.
(à propos niezadowolenia wyrażonego w artykule - małe wsparcie dla wyszukiwarek)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2022, 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
https://www.se.pl/poznan/poznan-wybudow ... -mycG.html

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2022, 22:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Tylko jak to wszystko ma się do nauk ubogiego cieśli z Nazaretu, który ma się narodzić? Nijak. I o jakich przygotowaniach tamtejszy proboszcz mówi, którymi jest aż tak bardzo zajęty? Pewnie przygotowuje się do kazania o szacunku, tradycji czy raczej do fajerwerków okołoświątecznych? Niedobrze mi się robi kiedy to czytam. Kasa i tylko kasa się liczy, nic poza tym. Reszta jest tylko dodatkiem żeby było ładniej.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2022, 07:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
danka55 napisał(a):
Tylko jak to wszystko ma się do nauk ubogiego cieśli z Nazaretu, który ma się narodzić? Nijak. I o jakich przygotowaniach tamtejszy proboszcz mówi, którymi jest aż tak bardzo zajęty? Pewnie przygotowuje się do kazania o szacunku, tradycji czy raczej do fajerwerków okołoświątecznych? Niedobrze mi się robi kiedy to czytam. Kasa i tylko kasa się liczy, nic poza tym. Reszta jest tylko dodatkiem żeby było ładniej.


https://www.youtube.com/watch?v=etrwOEH-SLg

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 gru 2022, 07:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1574
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Artykuł:
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,360 ... 5-L.2.duzy

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2023, 01:00 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Tylko dodam,pomijając spory proceduralne,że i moich pradziadków tam ongiś pochowano,
a czy trafili na Milostowo,czy nie, przy ekshumacji,tego się chyba raczej nie dowiem.
Nie było wtedy Grobonetu...
Niech spoczywają w spokoju,gdziekolwiek ich szczątki leżą...,
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL