Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 sty 2025, 15:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sty 2025, 19:04 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2015, 12:45
Posty: 157
Indeksacja ksiąg metrykalnych, zwłaszcza tych z Urzędów Stanu Cywilnego, niezmiennie dostarcza mi ciekawych historii. Jedną z nich chciałbym opisać w niniejszym poście. Właśnie zajmuję się USC Poznań (obwód miejski), a konkretnie rokiem 1938, i natrafiłem na dwa ciekawe akty zgonów. W obydwóch przypadkach zgłaszającym jest strażnik więzienny z więzienia przy ulicy Młyńskiej 1, niejaki Marian Kowalski. Linki do dokumentów zamieszczam poniżej:

1) https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... f83b3b5c9e
2) https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 3cfc083cd1

Pierwszy dotyczy Ludwika Leśniewskiego, 52-letniego ogrodnika z Chodzieży, natomiast drugi 19-letniego Floriana Figlarza, leśnika zamieszkałego w Bielsku (powiat kobryński), a pochodzącego z Ostroroga. Ponieważ w tamtych czasach na aktach zgonów w Poznaniu podawano przyczynę zgonu, to dowiedzieć się możemy że obydwaj wyżej wymienieni zginęli wskutek "egzekucji przez powieszenie" (dopiski znajdują się w prawym dolnym rogu arkusza). Nie ma więc wątpliwości, że byli więźniami skazanymi na najcięższą wówczas karę, czyli karę śmierci (Wikipedia podaje, że od końca 1927 r. karę tą wykonywano właśnie przez powieszenie). O ile w przypadku Leśniewskiego nie znalazłem żadnych informacji w Internecie, za co został skazany, o tyle o Figlarzu materiałów jest sporo. Nie ma sensu podawać tutaj linków, ponieważ po wpisaniu imienia i nazwiska otrzymujemy całą listę artykułów na jego temat. Tutaj zatem ograniczę się jedynie do krótkiego nakreślenia sprawy. Florian Figlarz został skazany na śmierć za podwójne zabójstwo- w czerwcu 1937 r. zabił swoją matkę (!), niezamężną Ewę Figlarz oraz Augustę Oertel. Obydwie kobiety były służącymi w domu bogatego poznaniaka, Jakuba Czernika, mieszkającego przy ulicy Mickiewicza. Motyw zbrodni był rabunkowy, Florian wiedział od matki, że jej pryncypał trzyma w domu gotówkę i kosztowności i postanowił go obrabować, obie zaś kobiety zabił, ponieważ obawiał się że wydadzą go policji. Zbrodni dokonał w czasie, gdy właściciela domu nie było w Poznaniu. Na szczęście morderca bardzo szybko wpadł w ręce policji, a po krótkim procesie skazano go na śmierć. Nie uchronił go przed tym młody wiek - w momencie dokonywania zbrodni miał tylko 18 lat i 2 miesiące, ani też wcześniejsza niekaralność. Nie pomogła tez apelacja do prezydenta RP o ułaskawienie i 5 sierpnia 1938 r. o godz. 23.30 19-letni Florian Figlarz został stracony w więzieniu przy Młyńskiej. Swoją drogą, podejrzewam, że mógł to być nawet najmłodszy skazany takim wyrokiem w Polsce.

Być może takich dokumentów w USC Poznań jest więcej, wszak kara śmierci była w okresie międzywojennym stosowana stosunkowo często. Te dwa wyroki wykonane w odstępie tygodnia (Leśniewski został stracony 29 lipca, również o 23.30) zapewne były jednymi z ostatnich w Poznaniu w czasach II RP, wszak rok później wybuchła wojna.

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz Urbaniak.


Poszukuję informacji o ślubie Stanisława Urbaniaka i Heleny Szczepaniak (ok. 1812-1815 r.) oraz Stefana Samoląga i Jadwigi Rupa bądź Rupianki (ok. 1815-1819 r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2025, 21:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3823
Najwyraźniej morderca-recydywista.

Łukasz_85 napisał(a):
O ile w przypadku Leśniewskiego nie znalazłem żadnych informacji w Internecie, za co został skazany


Kurier Poznański 9 kwietnia 1937:

Oborniki.(Tel.wł.) Poszukiwany listamigończymi 51-1etni Ludwik Leśniewski, urodzony w Lubaszynie w pow. Złotowskim (na Pomorzu, po stronieniemieckiej), silnie podejrzany o dokonanie morderstwa na osobie 36-letniej śp. Antoninie Czechowiczównie w Bogdanowie pod Gołańczą, co miało miejsce w Wielki Czwartek, dotarł do Osowa w pow. obornickim i tu wałęsał się wśród gospodarzy. Szczególnie jego zachowanie zwróciło uwagę pewnych osób, na których doniesienie policja obornicka, na czele z komisarzem komendy p.Torgowskim, urządziła obławę w środę, dnia 7bm, i w rezultacie ujęła Leśniewskiego, który zrazu nie przyznał się do swego nazwiska, lecz uczynił to później.
Skutego w kajdany przewieziono samochodem do Obornik, stąd wieczorem przetransportowano do dyspozycji władz sądowych w Wągrowcu.
Leśniewski niedawno temu odsiadywał w więzieniu w Rawiczu wyrok 20-letniego więzienia za zabójstwo i tam poznał brata zamordowanej, od którego niewątpliwie dowiedział się różnych szczegółów dotyczących życia
jego siostry.

PS. po Poznaniu też się wałęsał, 30 lat wcześniej:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... ffd22736bc

A już szukałem tego Lubaszyna, tymczasem to przekłamanie, chodziło o Głubczyn.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2025, 09:24 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2015, 12:45
Posty: 157
Zatem Leśniewski przestał być anonimowy.
Celem uzupełnienie tego co wcześniej napisałem należy dodać, że w 1938 r. w Poznaniu wydano jeszcze jeden wyrok śmierci. W sierpniu skazany został w ten sposób Wawrzyniec Nowak, 47-letni mieszkaniec Lubonia który 27 lutego tego roku zamordował księdza Stanisława Streicha, odprawiającego właśnie mszę świętą w lubońskim kościele św. Jana Bosko (ks. Streich w tym roku ma zostać beatyfikowany). Wyrok wykonano już w 1939 r., w tej sprawie prezydent RP również nie zastosował prawa łaski. Wprawdzie obecnie skanów z tego roku nie ma jeszcze w sieci, ale z publikacji do której poniżej zamieszczam link wynika, że stosowny akt zgonu został spisany w USC Poznań na podstawie relacji strażnika więziennego z ul. Młyńskiej (Mariana Kowalskiego, tego samego co we wcześniejszych przypadkach) dnia 30 stycznia.

file:///C:/Users/User/Downloads/Me_czen_stwo_ks_Stanis%C5%82awa_Streicha.pdf

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz Urbaniak.


Poszukuję informacji o ślubie Stanisława Urbaniaka i Heleny Szczepaniak (ok. 1812-1815 r.) oraz Stefana Samoląga i Jadwigi Rupa bądź Rupianki (ok. 1815-1819 r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL