Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 26 cze 2024, 12:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lut 2012, 20:47 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2012, 21:33
Posty: 28
Dzien dobry. Z opowiadan rodzinnych dowiedzialem sie ze ponoc moj pradziadek Wawrzyn ( Laurentius ) Wyremblewski byl wlascicielem(?) karczmy w Golinie( kolo Kozmina Wlkp ). Napisalem do miasta Golina e-mail ale na razie ...NIC. Przepraszam ze nie podaje dat ale nie jestem w domu i nie moge spojrzec do ksiag. Pomyslalem ze juz zaraz napisze to co wiem i moze ktos sie zglosi z jakas mysla/podpowiedzia lub informacja. Ponoc Wawrzyna syn - Wladyslaw Wyremblewski , jak byl mlodziencem, musial grac z goscmi w karty jak brakowalo czwartego. Po to zeby goscie siedzieli w karczmie i spedzili tam dobry czas i rowniez ich pieniazki : ) Co sie stalo z karczma to nie wiem ale wiem ze Wawrzyn umarl w Raszewy a syn jego Wladyslaw mieszkal jako dorosly z zona i rodzina w Poznaniu. Prowadzil i byl wlascicielem sklepu w dzielnicy Jezyce. Ale to juz znana mi sprawa. Nie wiem prawie nic o ''karczmie''. Czy kupili, byli wlascicielami ,czy wypozyczali od kogos, sprzedali , itp ?
Pisze to bo moze komus sie ta historia spodoba. Jak potrzeba to podesle pozniej jakies daty co mam w spisach.
Pozdrawiam i dziekuje -Greg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2012, 22:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Grzegorzu.

Informacje o karczmie w Golinie k/ Jarocina ( dziś ta miejscowość prawie łączy się z Jarocinem ), możesz uzyskać w muzeum regionalnym w Jarocinie lub Koźminie.
Ja szukałam informacji o gospodzie z terenu powiatu jarocińskiego, i otrzymałam ją łącznie ze zdjęciem właśnie w jarocińskim muzeum,
za co tą drogą serdecznie dziękuję.

Napisz e-maila, na pewno - otrzymasz odpowiedź.

http://www.muzeumjarocin.pl/index.php?strona=kontakt

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 00:42 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2012, 21:33
Posty: 28
Sprawdze. DZIEKUJE.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 15:14 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2012, 21:33
Posty: 28
Dzien dobry. Moge teraz podac kilka dodatkowych danych. Moze to pomoze . Wawrzyn Wyremblewski ,co prowadzil karczme/gospode w Golinie ur. 1841/wrzesien/5 /Walkow-zm.1887/marzec/3/Raszewy. Slub z Magdalena Pawluta byl w 1873/listopad/23 w Golinie. Syn ,o ktoryn pisalem , co pomagal w karczmie i gral nawet z goscmi w karty to Wladyslaw ( Ladyslaw ) Wyremblewski ur.1874/wrzesien/17/Golina - zm. 1941/luty/28/Poznan .Wnioskuje ze Wladyslaw musial miec ok. 12-15 lat lub wiecej zeby grac w karty w karczmie wiec trzeba te lata przyjac ze Wawrzyn i jego rodzina mieli karczme( lata 1886 - do ? ). Natomiast od kiedy prowadzil Wawrzyn karczme to nie wiem. Wawrzyn zmarl w 1887 w Raszewy i w spisie jest okreslony jako '' caupo'' . Czy to oznacza karczmarz ?
Dziekuje i pozdrawiam-Greg/Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2012, 21:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Grzegorzu,
posiadam trzy wydawnictwa ze starymi widokówkami miejscowości z okolic Jarocina.
Są tam dwie widokówki z Goliny, a najważniejsze - jest na nich gospoda.
Przyślij na PV lub mój e-mail dane, gdzie przesłać skany.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2012, 16:57 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2012, 21:33
Posty: 28
Dzieki. Podeslalem wczoraj do Ciebie moj prywatny e-mail adres. Bede czekac niecierpliwie. Zauwazylem ze Brzezinski nazwisko jest Tobie wazne. W moich wpisach/kopiach znalazlem przy wpisie z kosciola w Staniewie . Rok 1823 listopad ojciec -Andrzej Owsiany + matka Lucia Wyrebleszczanka ( powinno byc Wyremblewska ). Rodzice chrzestni : Mateusz Brzezinski z Villa Walkowo + Franciszka Lipka ex Staniewo. Jak znajde wiecej to dam znac. Dzieki. - Greg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2012, 20:00 
Offline

Dołączył(a): 09 lut 2012, 21:33
Posty: 28
Dzien dobry . UWAGA - tylko ze zrodel mi znanych, czyli od mojej Cioci :) dowiedzialem sie ze w Golinie, tej pomiedzy Jarocinem a Walkowem,byly 2 karczmy. Mnie interesuja dzieje tej ''starej'' przy glownej ulicy/szosie chyba ul. Jarocinska ,ale musze to sprawdzic.
Druga pozniej byla bardziej w centrum Goliny. Nie dosc ze sa blisko siebie dwie Goliny(ta druga kolo Konina ) to teraz dowiezialem sie ze w interesujacej mnie Golinie byly 2 karczmy. Coraz bardziej sie wszystko komplikuje. pozdrawiam-Greg


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL