Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 26 cze 2024, 11:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tarnowo -dworek
PostNapisane: 22 kwi 2012, 17:58 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
W Tarnowie k. Kostrzyna ponoć był dworek a może pałacyk w którym mieszkał w Wojnę Namysł .Po wojnie zamieszkali tam pracownicy PGR. Czy coś wiecie na ten temat i czy to prawda?

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2012, 20:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1602
Lokalizacja: zachodniopomorskie
TARNOWO , 62-025 KOSTRZYN

Wieś Tarnowo położona jest 3 km na północ od Kostrzyna. Od Poznania oddalona jest 24 km w kierunku wschodnim. Wieś stanowi wielkoobszarowe gospodarstwo rolne. Wyróżnić można trzy zespoły architektoniczne istniejące w kształtach zbliżonych do obecnych już ponad 150 lat. Są to: część rezydencjonalna – tworzy park krajobrazowy 3.92 ha z końca XIX wieku z fragmentami ładnego ogrodzenia, oraz pałac, podwórze folwarczne oraz kolonia mieszkalna, która rozciąga się na północ od drogi, która łączy folwark z drogą Pobiedziska-Kostrzyn. W założeniach swoich jest to kompozycja zwarta z osią, którą stanowi wspomniana wcześniej droga. W ostatnich latach przystąpiono do rozbudowy koloni mieszkalnej wzdłuż polnej drogi prowadzącej na północ od folwarku.
Tarnowo ,Nazwa wsi wzmiankowana po raz pierwszy w 1302r. oznacza „osiedle wśród tarniny” (cierni). W średniowieczu wieś należała do rodu Grzymałów. W XV wieku należała do Tarnowskich, Kurnatowskich a od schyłku XVIII wieku do lat 70– tych XIX wieku pozostawała w rękach rodziny Suchorzewskich. W połowie XIX wieku powstał dwór, wybudowany zapewne przez Suchorzewskich, wraz z założeniem parkowym niegdyś w stylu angielskim. Park natomiast założony został przez Sokolnickich. Od momentu założenia park nie uległ przekształceniom przestrzennym. Po wojnie do roku 1946 w dworze kwaterowali żołnierze radzieccy, a następnie pomieszczenia dworskie zajęły miejscowe rodziny.
Majątek aż do dwudziestolecia międzywojennego należał do Sokolnickich. Ostatnim posiadaczem przed 1939 r. był Franciszek Namysł, kupiec poznański. Po II wojnie światowej majątek przejął Skarb Państwa.
W pobliżu wsi, po prawej stronie drogi z Kostrzyna do Pobiedzisk, znajduje się zabytkowa kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem pochodząca z 1764r.

http://www.kostrzyn.wlkp.pl/asp/prl/2.4.4.1.htm
http://www.kostrzyn.wlkp.pl/asp/pl_star ... 2&strona=1

Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Ostatnio edytowano 22 kwi 2012, 20:35 przez Ela z Pojezierza, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2012, 20:22 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Przepraszam, ale chyba nie zostałam zrozumiana. Chodzi mi tylko o dworek i Namysła.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2012, 22:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Witam!

O Namysła mogę popytać dziadka - nazwisko wydaje mi się znajome i na pewno słyszałem je w rodzinnych rozmowach. Dworek był bardzo zaniedbany w czasach PRL. Jakiś czas temu dworek kupiła pewna rodzina z Kostrzyna. Dworek został gruntowanie odrestaurowany. W Internecie przeczytać można oferty kupna tego dworku, więc podejrzewam, że nadal jest na sprzedaż.
Dużo zdjęć na tej stronie: http://metrohouse.pl/dom-sprzedaz/tarnowo/1225213.html .

Pozdrawiam,
Kuba

_________________
Łabędzcy (Opatówko, Września, Kleszczewo, Kostrzyn), Wilkowscy (Kostrzyn, Poznań), Klimas (Iwno, Wiktorowo, Chorzałki), Wesołek (Krerowo, Mączniki, Czerlejno), Stacheccy (Kostrzyn, Pobiedziska), Nijaki, Dopiera, Dokowicz,Banach (powiat Grodzisk, Wolsztyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2012, 23:28 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Kuba, napisałam na PW
Pozdrawiam

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL