Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 26 cze 2024, 11:03

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 maja 2012, 02:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2007, 17:37
Posty: 108
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Spytam prowokacyjnie - Kto sie przyzna?! :)

http://www.miesiecznik.znak.com.pl/inde ... t=4793&p=6

Malgorzata

_________________
Niech zyja przodkowie!

http://malgorzata-przodkowie.blogspot.com/

Nowak/Nowaczyk z par. Objezierze, Rogalscy, Skok z par. Ceradz Koscielny, Zagajewscy z par. Objezierze, Koper/Koperek/Koperski z par. Cerekwica


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2012, 11:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1415
Lokalizacja: Poznań
Ja! :D

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2012, 08:47 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2461
W dzisiejszej "Rzepie" refleksje Jarosława Gizińskiego na kanwie polskiego hymnu "Euro 2012".

http://www.rp.pl/artykul/9133,873128-Eu ... e.html?p=2


Euro spoko, czyli jak straciliśmy korzenie

Zapytałem kilkoro młodych ludzi edukowanych w renomowanych warszawskich liceach, czy znają jakąkolwiek, choćby jedną polską piosenkę ludową. Odpowiedzią było zakłopotanie albo zdziwienie. Polską? Nie, nic takiego...

Jeden z zagadniętych chłopaków przypomniał sobie, że w podstawówce uczono go „Warszawianki". Na szczęście zreflektował się: to chyba jednak nie ludowe, co? A z czym kojarzy się ludowość? Odpowiedzi mętne, pełne zakłopotania. "No, byłem kiedyś w skansenie". "Górale czasem coś fajnie zagrają". Ale tak ogólnie to nie mój świat.

(...)

Ambitny Polak szukający ozdoby na ścianę mieszkania sięgnie raczej po replikę szabli i portret szlachcica z wąsem w roli niby-przodka. Dlaczego zatem miałby pałać podziwem dla orkiestry włościańskiej albo wiejskiego chóru pań spod Biłgoraja? Nawet wiedząc o swych chłopskich korzeniach, nie potrafi wyzbyć się pewnego zażenowania. Nieraz zdarzało mi się dostrzec błysk zdziwienia w oczach rozmówcy, któremu z odrobiną dumy opowiadałem o swoim dziadku, prostym kowalu z podpoznańskiej wsi.

(...)

Tak samo jak obciachem jest dla wykształconego Polaka choćby zahaczenie o nieliteracki dialekt. Mój ojciec, wyedukowany w latach 50. młody nauczyciel, dopiero wówczas poczuł się prawdziwym inteligentem, gdy po kilku latach intensywnej nauki ostatecznie wyzbył się gwarowych naleciałości.

Od półwiecza niewiele się w tej kwestii nie zmieniło. Złapanie jakiegoś posła ze Śląska albo Podhala na kilku lokalnych słówkach wciąż daje młodym dziennikarzom asumpt do prześmiewczych uwag. We Włoszech albo w Wielkiej Brytanii nawet utytułowani profesorowie z upodobaniem wrzucają od czasu do czasu frazy, które mają podkreślić ich pochodzenie z Sycylii albo ze Szkocji. Mało który Bawarczyk albo Szwajcar sili się na mówienie w języku literackim. I nikt z tego powodu nie wypomina mu słomy wychodzącej z butów.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2012, 09:17 
Offline

Dołączył(a): 30 sty 2009, 14:59
Posty: 10
I ja też :D

Ps. A co do szlachty - no cóż, czasami lepiej się nie wypowiadać ....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2012, 10:55 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2011, 23:55
Posty: 222
Asiek napisał(a):
Ja! :D

I ja też - wielkopolscy chłopi po mieczu znalazłem od ok. 1750 w Wielkopolsce północnej i podhalańscy chłopi po kądzieli - od 1703 w Kościelisku koło Zakopanego .
vien33


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2012, 12:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 954
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Wczoraj we Wrocławiu na zebraniu Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego o swoich wielkopolskich korzeniach opowiadał Andrzej Mieńko.Mówił wyłącznie śląską gwarą,nikogo to nie gorszyło,był wręcz atrakcją spotkania.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL