Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 cze 2024, 05:51

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 gru 2014, 13:38 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Historię Głogowa chyba każdy zna, więc nie będę się powtarzać .Zapraszam do internetu.

Kościół Św. Mikołaja w Głogowie- pierwsze wzmianki o świątyni 1230-1550
04.05.1642r - kościół spalony i splądrowany przez wojska szwedzkie

Ciekawostka z Kroniki Oporowskiej 1644r
Kamienie Nagrobkowe Kamienie te do grobu dworowego darował mi Pater Angelus Wilczkowski gwardyan wschowski,
którymu za to nie płaciełem. Drugi kamien wziąłem ze stergo koscioła z Głogowa na grób koscielny rzezał sznicerz
pod ten czas zes chorey. Stare figury poscinał płaciełem od iednego kamienia po złotych 12.

Mam nadzieję,że osoby które będą uzupełniać historie parafii oporowskiej, nie zapomną tego szczegółu uwzględnić
w swoim opracowaniu.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2014, 17:27 
Offline

Dołączył(a): 08 sty 2009, 16:44
Posty: 20
Witam
Ten fragment w opracowaniu "Kronika Oporowska 1637-1923" z 2013 roku się znajduje. Ma również swoje miejsce na stronie Historii Gminy Krzemieniewo.
Pozdrawiam
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2014, 18:01 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Witam panie Jerzy,
Oczywiście,że się ten fragment znajduje na stronie Historii Gminy Krzemieniewo, stąd właśnie znam jego treść. Znalezienie tego fragmentu wywarło na mnie ogromne
wrażenie, gdyż znam ruiny kościoła Św. Mikołaja w Głogowie i bardzo ubolewam zarówno nad jego losem jak i historią. Stąd mój post.

Pozdrawiam,
Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2014, 09:23 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Wyjaśnienie do mojej mało precyzyjnej ostatniej odpowiedzi.
Dzięki indeksacji dla " BaSI" i moim wątpliwością odnalazłam "Kroniki Oporowskie", dzięki informacją w nich zawartych odnalazłam kamień z Głogowa, a dzięki internetowi odnalazłam kościół z, z którego mógł być ten kamień. Moje wątpliwości rozwiane. Dzięki indeksacji ,współpracy z historykami i informatykami można rozwiązać wiele nie wyjaśnionych "zagadek" Idzie nowe w historii.

Pozdrawiam,
Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 gru 2014, 11:55 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Jeszcze jeden ślad w Oporowie " Kroniki Oporowskie" część V. Może on nam wskaże kościół z którego zabrano kamień. Profesjonalnie przetłumaczony z łaciny na język polski.

Bogu na chwałę, Niepokalanej NMP i św. patronom ku czci, sobie na wyznanie (?) grzechów na (?) odpuszczenie, ... sławetnym poprzednikom i następcom na zasługę i wszystkim czczącym Niepokalane Poczęcie na wieczną pamiątkę. [tekst polski] Tomasza Wolfyga, kanonika głogowskiego, wygnańca ze Śląska, natenczas urzędującego (?) komendarza tego kościoła, wielebnego ojca Szymona benedyktyna z Lubinia, spowiednika zwyczajnego fundatora i Łukasza z Sokolnik kapelana tegoż kościoła.

Pozdrawiam,
Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2015, 17:45 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Dzięki postowi z dnia 19.12.2014r w wątku " Na powitanie" odnalazłam i zapoznałam się z książką Dariusza Dolańskiego
" Najspokojniejszy kościół. Reformacja XVI wieku w księstwie głogowskim" , Zielona Góra 2009r, w której zawarty jest wykaz duchownych protestanckich oraz ewangelickich na terenie Głogowa oparty na " Presbyterologie des Evangelischen szlesien" Sigismunda Justusa Ehrhardta.

Podczas analizy nie odnalazłam kanonika Tomasza Wolftyg/Wolff co świadczy ,że nie był ani protestantem ani duchownym ewangelickim. Pragnę dodać ,że ów Tomasz dokonywał wpisów zarówno w Księdze Chrztu jak i w Księdze Ślubów.Jego wpisy są prowadzone dość starannie, pismo jedne z najbardziej czytelnych w całej księdze, nazwiska ,nazwy miejscowości wpisywane są prawidłowo co znaczy o znajomości terenu.
Wobec tego " przypuszczam",że Tomasz Wolftyg/ Wolff podobnie jak Tomasz Trestkowski pochodził z okolic Wschowy. Są to na razie moje przypuszczenia- nie bezpodstawne. Dalej cierpliwie poszukuję żródeł na potwierdzenie moich przypuszczeń i chętnie zapoznam się z każdą wskazówką.

Pozdrawiam,
Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2015, 10:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
W swoich dokumentach znalazłam księdza Wolffa, ale Franciszka Wolffa, był on komendariuszem w Sarnowie chyba od lutego 1844 roku , gdyż wówczas udzielił ślubu moim prapradziadkom.
Wcześniej , bo w 1840 ślubów udzielał ks. Zając, który jeszcze w styczniu 1844 również w Sarnowej udzielił ślubu krewnym moich prapra,ale już z zaznaczeniem, że to proboszcz z Osiecznej.
Może mój Wolff był jakimś krewnym Twojego poszukiwanego Wolffa?

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2015, 12:08 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Magdo, bardzo dziękuję za ważną informacje. Na pewno sprawdzę ten ślad i z pewnością poinformuję o swoich ustaleniach.

Pozdrawiam,
Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL