Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:02

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lip 2022, 20:05 
Offline

Dołączył(a): 16 lip 2022, 18:37
Posty: 2
Dzień dobry,

Z jak bardzo przekręconymi nazwiskami się spotkaliście? Wiadomo, że z biegiem lat, nazwiska się zmieniają. A bo ksiądz pomyli jedną literkę, a to akcent inny i samogłoska się różni, a to germanizacja itd. To normalne. Jednak z tym z czym się spotkałem jest dla mnie trochę dziwne i wygląda tak jakby chłop nie znał dokładnie swojego nazwiska :D.
Cała sytuacja dotyczy mojego 4xpra dziadka Franciscus'a Wojtalewicza (roboczo nadam mu współczesną formę tego nazwiska)
W dokumentach jego nazwisko występuje w 3 formach
-w akcie ślubu Woytalowicz/Woytałowicz
-w akcie chrztu jego wszystkich dzieci (było ich 7) Woytanowski - później wszystkie one używały nazwiska w formie Wojtalewicz bądź Woytalewicz
-w akcie zgonu Woytanowicz

To, że w akcie zgonu, jest inaczej to jeszcze ok, bo zgłaszający mógł nie znać zmarłego, ale pomiędzy aktem ślubu a wszystkimi 7 aktami chrztów dzieci? To już jest dziwne, tym bardziej, że dzieci znowu używały nazwiska w formie bliższej do tej podanej w akcie ślubu swojego ojca. Dla mnie to naprawdę wygląda tak jakby chłop nie znał swojego nazwiska zbyt dokładnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2022, 02:16 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Pozwolę sobie podyskutować na wyżej wymieniony temat .

Powiem tak

Polska język to dziwna język.

Są w Polsce nazwiska ,których nie da się przekręcić i nawet najmniej pisaci skrybowie ich nie przekręcają .
Przykład to nazwisko :Nowak i Sikora .

Ale są nazwiska ,które mozna dowolnie przekręcać i dokonywac dowolne wygibusy z nimi .
To nie ma nic wspólnego z chęcią czy niechęcią ale z naszym językiem .
I to nazwisko widocznie do takich należy .

Ja znam kilkanaście innych ,które notorycznie w metrykach parafrazowano .
Takim nazwiskiem jest nazwisko : Matuszkiewicz .
Tu by nie wystarczyło miejsca ile wersji juz widziałem .
Inne takowe to Szychciński.
Mógłbym tu całą listę wypisać.

To w polskim języku jest naturalne i nic w tym dziwnego .

To właśnie cała przyjemność pracy genealoga aby dojśc jakie było nazwisko rodowe --to właściwe .

==========================================================================
Polska język to dziwna język .

Niech Pan spróbuje Niemcowi wytłumaczyć dlaczego są :

dwie krowy
ale pięć krów
ale jedna krowa
i 21 krów
ale 22 krowy

te trzy wyrazy niby mają algorytm ale też niezupełnie .
: 104 krowy
i 105 krów .
No najlepiej jak by sobie kupił kalkulator .
Bo bez kalkulatora Anglik czy Niemiec nie połapie się skąd w Polsce system liczbowy 21 elementówy .
NO ale Francuzi mają system dwudzieskowy i 80 to cztery razy dwadzieścia .
A i oceny w szkole są do dwudziestu .
A nasza piątka to tam 20.
No to nie takie straszne

Nie takie rzeczy widzieli uczeni radzieccy .

Pozdrawiam

Bardziej pasjonujące niż parafrazy nazwiska przez skrybów są zmiany nazwiska przez właściciela na zupełnie inne wymyślone .
A mam szereg takich przypadków .
Wtedy dopiero jest zabawa :
bo jak dojć motywu dlaczego przodek zmienił i wymyślił "z sufitu " nazwisko .
Jakie były motywy --jak od 200 lat nie żyje i nie ma jak się go spytać .

Ja mam killka takich zagadek .Już sie przodka nie spytam -bo jak .

To są właśnie wielkie uroki genealogii .
I dlatego to urokliwe i wspaniałe zajęcie .
Przez 16 lat udało mi sie udowodnić 455 przodków .
Wielu zostawiło mi list .
Ryszard a baw się dobrze i myśl chłopie a może wymyślisz dlaczego zmieniłem nazwisko na takie z sufitu "

=====================================================================================
Jedym z motywów zmiany nazwiska są dzieci ze związków partnerskich .
BYły takie związki i 400 lat temu i sa i dzisiaj .
To nie ma nic wspólnego z dziećmi z nieprawego łoża.
Dość dziwne jest to ,iz jeden z bardziej znanych "indeksatorów " ze strony genealodzy.pl nie rozumie ,że takie związki były zawsze i poprawia nazwiska .
Nie będę wymieniał .
Nie rozumie ,że ojciec ma inne nazwisko a matka inne a ustalili ,że córka będzie miał nazwisko po matce .
Dla mnie to zakłamanie Polaków to już przysłowiowe .


Pozdrawiam

Ryszard Welka
Toruń-Łódź


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2022, 07:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Są w Polsce nazwiska ,których nie da się przekręcić i nawet najmniej pisaci skrybowie ich nie przekręcają .
Przykład to nazwisko :Nowak i Sikora .


Tu bym polemizował. Prosze popatrzeć jak utrwalają się z czasem odmienne formy nawet prostych nazwisk, np. córki i żony Nowaka to Nowaczanki, Nowakówny, Nowaczki i stąd tylko krok od zmiany zapisu nazwiska. Dla Sikory to Sikorowscy etc. Pobocznych odmian/brzmień nawet prostych nazwisk bywa sporo. W mojej rodzinie, w drzewie Wyzuj mam też gałąź Wyzujaków bo synowie Wyzuja byli zapisywania jako Wyzujaki i tak się utrwaliło.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2022, 09:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Fakt, zawsze znajdzie się jakiś skryba jak z memu "potrzymaj mi piwo", który przekręci nawet najbardziej oczywiste nazwisko.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2022, 13:26 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Trzeba też nadmienić ,iż POlska jest dziwnym Krajem ,gdzie nazwisko nie jest dobrem osobistym obywatela a dobrem państwowym.
Ustrój sie zmienił ale prawo nie .
To Państwo Polskie ustala przepisami jak moje nazwisko się pisze , jak odmienia i ja nie mam nic do tego .
Reguluje to specjalna Komisja Sejmowa a moje zdanie sie nie liczy .
W Polsce działają też ustawy jak ta o nazwiskach małżeństw polsko-węgierskich i pisowni tych nazwisk i wiele innych przepisów .
To Kraj największych bubli prawnych i ośmieszających prawo .
Rekordzistą w Polsce jest Ustawa o biopaliwach ,która wraz z przepisami wykonawczymi o biokomponentach liczy okolo 2000 stron .I ciągle aktualna .
Problem w tym ,ze nie ma biopaliw .A prawo jest .
Kiedyś trzeba by sie zebrać za zbiór przepisów prawa dotyczących nazwisk w Polsce .A ciągle aktualne są ustawy Naczelnika Państwa z lat 1920-1923 .

Trzeba nadmienić , że zupełnie jasnym jest jakość skrybów kościelnych w Polsce .
Ostatnio indeksuję księgę metrykalną małżeństw parafii Piotrków Trybunalski z lat 1634-1654 gdzie skryba -jakiś światły wpisał kaligrafią dokładne nazwiska pana młodego i panny młodej .
Stąd wniosek ,że w tych latach czy chłopskie czy nie ukształtowane nazwiska musiały juz wtedy istnieć .
Zresztą dla nas wyrocznią jest Słownik Taszyckiego i póżniejsze prace powstałe na PAN .

Pozdrawiam

Ryszard Welka
Toruń -Łódź


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2022, 21:59 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
A propos tematu j.w.: kto zechciałby uprzejmie,poza naszym P.T. Henrykiem Krzyżanem i jego słuszną sugestią w tej sprawie,zaproponować
początkową formę nazwisk typu STRagierowicz lub STRAburzyński?
Jeżeli odrzucić w pierwszym z tych nazwisk końcówkę -owicz,mogącą wskazywać na czyjegoś syna we formie z"Kongresówki",do której
zresztą od miejsca występowania tego nazwiska było ok.20 km, to wychodzi STRAGIER,a to prowadzi do marki delikatnych tkanin wełnianych
z Belgii.Może byli tacy osadnicy-tkacze?Może był jakiś rozbitek Wielkiej Armii napoleońskiej,który pozostał i się osiedlił i zajął tkactwem?
To tylko jeden z moich niczym nie podbudowanych domysłów,teoryjka do obalenia.No, ale trzeba wysnuwać hipotezy,aby je potem obalać.
Do Straburzyńskiego nie mam hipotezy.
Pozdrawiam Wszystkich P.T.Koleżeństwa.
Jacek "gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL