Franciszek Zabłocki (1752-1821) - komediopisarz
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 9126&tab=3Wiadomości Brukowe. 1822 nr. 280 - 15/22
Nekrolog.Członek korespondent towarzystwa Szubrawskiego, nauką i cnotami mąż celuiący, szanowny kapłan, Franciszek ZABŁOCKI, pleban Konińsko-Wolski, w lubelskiem o milę od Puław, przeniósł się do wieczności pierwszych dni Września roku przeszłego 1821. Pisarz polski, w rodzaiu dramatyki komiczney ieden ze znacznieyszych 18go wieku, w dziełach swoich zostawił wierny obraz wielu zwyczaiów, i sposobów zabawy, postępowania i myślenia, które narodu naszego znamionowały charakter przed kilkudziesiąt laty. A chociaż talenta wyższym go czyniły, które nadzwyczay wielką ozdabiał skromnością, iednakowo źył zapomniany, zaymuiąc się ostatecznie pełnieniem cnót stosownych do swego świętego powołania. Po zawiązaniu się towarzystwa szubrawskiego, uwiadomiony o niem z Wiadomości Brukowych, wynurzył pochlebną dla tego zaprowadzenia radość swoię (*) i wtedy policzonym zastał w poczet członków korespondentów. Wszakże odległość mieysca, trudniła częstsze z nim znoszenia się, i gdy pobliższych mieysc publiczne pisma przemilczały zgon tak znakomitego obywatela, którym sprawiedliwsza potorność szczycić się będzie; przeto i towarzystwo szubrawskie nieprędko, z prywatnych doniesień, otrzymało tę żałosną nowinę, którą i czytelnikom swoim udziela. Lubo Franciszek Zabłocki od lat kilkudziesiąt nie zaymował się poezyą, i zdawało się, że całkiem o niey zapomniał; iednakże dochował nieco z robot dawnieyszych. Blizki iuż śmierci, Kollatorowi swemu oddał do rąk pięć sztuk komedyy, dotąd nieznanych i niedrukowanych, - Wielce był kochany od parafiian i znaiomych , między którymi niemało liczył przyiaciół. Dziesięciny od ubogich nie przyymował, a dobroczynności i cnót pasterza był wzorem.
(*) Obacz Dziennik Wileński r. 1817. T. VI. st. 676.
.
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadat ... =&lp=1&QI=Dziennik Wileński. (1817), T. 6, nr 36
str.676-677
Konińska Wola. 3, Września 1817.
(Lubo znawcom rzadkiego i wyższego w naszey literaturze talentu Franciszka ZABŁOCKIEGO (od lat kilkunastu plebana w Konińskiey Woli o dwie mile od Puław) nie bez żalu przychodzi wspominać, że iuż od roku 1786 nic z pod jego nieukazuje się pióra; wszelako gdy pierwey nabyta chwała i położone dla oyczyzny zasługi, wszelk o tym Terencyuszu naszym, wiadomo czyni interesującą; sądzimy przeto dorzecznem umieszczenie tu acz krótkiego wyjątku z listu jego, pisanego do przyjaciela do Wilna.)
..... Łączę podziękowanie za kommunikacą kilkudziesiąt numerów Wiadomości brukowych, któremi wszyscy czytający je, przedziwnie się ubawili. Czego więc niedokazały w Litwie uczone dyssertacye z ambony, miane przez ś.p. biskupa Karpowicza, któż wie czy niedokażą ulotne pisma Wiadomości brukowych, byle je czytający chcieli z tak uwag czytać, jakiey są, godne. Domyślam się, i do tego pisma, wiele przykłada się musi uczone towarzystwo XX. pijarów, od dawna znane ze szlachetnego sposobu myślenia swojego.......
O sobie nic nie mam donieść, jak tylko, że jestem do zdrów w stosunku do lat 66 wieku mojego. Zredukowałem się zupełnie do pełnienia obowiązków moich, ile mogę; których przecie choć nie nayważnieyszych, zaczynam czuć ciężar.
-Wyszedł u nas dekret ściągający się do dziesięcin, którego skutkiem będzie
zmnieyszenie intrat duchownych ut 6: 2. Kto miał 6000 będzie miał 2000.....
...
http://www.konskowola.eu/http://www.konskowola.eu/opcja2.htmlFara Końskowola - historia
"
Franciszek Zabłocki, od 1774 urzędnik w Komisji Edukacji Narodowej, znany komediopisarz („Fircyk w zalotach”, „Sarmatyzm”, „Zabobonnik”), od 1800 do śmierci w 1821 r. proboszcz w Końskowoli. Opiekował się mieszkającym tu Franciszkiem Dionizym Kniaźninem, autorem poezji patriotycznych.
Zabłocki pozostawił po sobie w dokumentach parafialnych bardzo wiele dokumentów.
Przeważnie są to dokumenty dotyczące spraw gospodarczych parafii, nie tracimy jednak nadziei, że wciąż zachowały się w Końskowoli fragmenty jego komedii i dramatów..."
"Najważniejszą postacią, związaną w tym czasie z Końskowolą był Franciszek Zabłocki. Ten najwybitniejszy komediopisarz polskiego oświecenia od 1800 r. do śmierci w 1821 roku pełnił funkcję proboszcza końskowolskiego."
Przeczytaj artykuł "Franciszek Zabłocki - proboszcz w Końskowoli (1800-1821) PDF, 461 kb
.
http://konskowola.eu/Zablocki.pdfAutor: Przemysław Pytlak
Fara Końskowola 2007
Korzystanie z publikacji pod warunkiem cytowania źródła.
stron 9
Ciekawy artukuł plus zdjęcia
Podpis Franciszka Zabłockiego, złożony na kilka miesięcy przed śmiercią.
...
http://www.epoki-literackie.pl/oswiecen ... locki.htmlFranciszek Zabłocki Franciszek Zabłocki (1752-1821) Urodził się w rodzinie szlacheckiej na Wołyniu, podobno ukończył kolegium Pijarskie. Około 1773r. przybył do Warszawy i zaczął pracować w Komisji Edukacji Narodowej, później został sekretarzem Towarzystwa do ksiąg Elementarnych. W czasie sejmu czteroletniego był poetą piórem walczącym z przeciwnikami reform (satyry, paszkwile, pamflety). Brał udział w powstaniu Kościuszkowskim, po jego upadku wyjechał do Rzymu na studia teologiczne, gdzie przyjął święcenia kapłańskie, do końca życia był proboszczem, a później także dziekanem w Końskowolach. Zasłynął jako poeta drukując swoje wiersze na łamach Zabaw ... (ody, sielanki, bajki, listy poetyckie) ale przede wszystkim był komediopisarzem. Napisał ponad 50 komedii, z których do dzisiaj zachowały się 43. Najsłynniejsze to: Fircyk w zalotach i Sarmatyzm. Prawdopodobnie Fircyk był wzorowany na utworze J.A.Romagnesi o tytule: Le Petit-matre amoureaux. Szacuje się, że jedynie 40% tekstu pochodzi z pierwowzoru, niektóre sceny rozbudowano, inne usunięto. Zachowano schemat intrygi, podobnie jest z podziałem na akty i sceny. Imiona bohaterów spolszczono a akcję przeniesiono z Paryża do Warszawy. Sztukę grywano z powodzeniem na teatrach warszawskich.
...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%84skowolahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_Zab%C5%82ockiFranciszek Ksawery Mikołaj Zabłocki herbu Łada ur. 2 stycznia 1752, zm. 10 września 1821 Końskawola (...)
"Pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Łada. Urodził się jako syn Stanisława (zmarł wcześnie) i Barbary z Pruszyńskich, secundo voto Chmielowskiej (od roku 1758)."
(...)
i wiele innych stron