Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 01 paź 2024, 12:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 lis 2009, 14:47 
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2009, 12:22
Posty: 185
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na tym najstarszym bydgoskim cmentarzu mieszczącym się przy ul.Grunwaldzkiej (do końca II w.św. ulica nazywała się Berlinerstr.) jest kilka mogił godnych moim zdaniem upowszechnienia. I tak spoczywa tam: Dyrektor Państwowej Szkoły Przemysłowej w Bydgoszczy inż.dypl. Franciszek Siemiradzki (1870-1948 ), I-szy Naczelnik Tramwajów w Bydgoszczy w latach 1923-1936 Jan Malak , Kwatera Rodziny Warmińskich i wśród niej dr Emil Warmiński , a także odnowiona wspólna mogiła 23 Żołnierzy Armii Francuskiej z wojny 1870/1871 , którzy zmarli w niewoli pruskiej z oryginalnym napisem : Et nunr meliorenr patriam appetunt .( Hebr. 11-16 ) Utrwaliłem te miejsca na foto i już niebawem je udostępnie. Pozdrawiam - hentomal@senior

_________________
Interesują mnie nazwiska :Adamczewski i Basiński,których przodkowie pochodzili z Kujaw. Zaś osoby z poza Kujaw i noszące nazwisko Kuropatwiński
proszę o kontakt ze mną.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2009, 15:40 
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2009, 12:22
Posty: 185
Lokalizacja: Bydgoszcz
Mając "służbowy" ( dla WTG ) obchód tego zabytkowego cmentarza,przez przypadek natrafiłem na grób mojej Rodziny. I tu mała prywata. Spoczywa tam brat mojej babci (po linii Matki ) - Ignacy Adamczewski (1873-1957 ). Pomnik zachowany nawet w dobrym stanie. I nie potrzeba daleko szukac,-blisko się znajduje. Niby mały fakt,a i tak mnie cieszy. Pozdrawiam - hentomal@senior

_________________
Interesują mnie nazwiska :Adamczewski i Basiński,których przodkowie pochodzili z Kujaw. Zaś osoby z poza Kujaw i noszące nazwisko Kuropatwiński
proszę o kontakt ze mną.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2009, 18:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2008, 21:42
Posty: 31
Cieszę się bardzo z kontaktu z Bydgoszczą.
Jestem bardzo ciekawy historii nadania nazwy ul. Krenz dzisiaj ul.Trybunalska w Bydgoszczy.
Nazwę tej ulicy spotkałem na mapie z 1880 roku i istniała do II wojny światowej.
Ciekawi mnie gdzie taką informację mógłbym otrzymać.
Moje korzenie pochodzą z Krone { koronowo} z końca XVIII w.

Jerzy Krenz
www.krenzart.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2009, 10:14 
Offline

Dołączył(a): 05 mar 2008, 17:04
Posty: 64
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dzięki wywołanie hasła.Ten cmentarz dla Bydgoszczy wiele znaczy.Spoczywa tu niezapomniany Jerzy Sulima-Kamiński urodzony w Bydgoszczy w 1928, zmarł w 2002 literat,poeta.radiowiec. Autor znakomitej trylogii "Most Królowej Jadwigi" Ta książka mówi prawie wszystko o losach bohatera w okresach -przedwojną, wojna,po wojnie- Jest to nieoceniona książka dla osób które chciałyby poznać specyfikę Bydgoszczy w różnych okresach.Interesujące jest to ,że w tej książce przewija się szereg wątków poruszanych na Forum WTG Gniazdo,wspomnę tu tylko o poszukiwaniach genealogicznych Autora i co z tego wynikło,problemy listy narodowościowej,gwara bydgoska, i wiele innych.
Absolutnym hitem w temacie kwerendy w archiwach kościelnych jest książka "Koktail Dalajlamy"Być może nie oto w tej pozycvji chodzi,ale obserwacje są prawdziwe i ciekawe.
Losy tego cmentarza przez pewien czas były niepewne/przez długi czas był zamknięty-z zamiarem jego likwidacji/Pewna część tego cmentarza została okrojona na cele poprawy komunikacji.
Pozdrawiam forumowiczów.
Romuald Wiencek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 gru 2009, 10:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 474
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo,
Alojzy Janusz Markiewicz napisal niewielki "przewodnik" "Z dziejow cmentarza Starofarnego w Bydgoszczy. Niesmiertelne nie umiera!" Wymienia w nim znane w Bydgoszczy osoby ktore spoczely na tym cmentarzu. Bardzo ladnie i ciekawie wydana pozycja.
Pozdrawiam serdecznie, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2009, 12:44 
Offline

Dołączył(a): 05 mar 2008, 17:04
Posty: 64
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomość dla kol. Jerzego Krenza.
Ulica Trybunalska w Bydgoszczy jest na terenie ścisłej starówki.Pod wzgledem katastralnym nie ulegała zmianom.Nazwę ta ulica uzyskała po 1920 i po 1945.W czasie wojny ta ulica nazywała się Sandergang.Od 1875 do 1920 ta ulica nazywała się KREUZSTRASSE/ od niem. krzyż/
Nawet jak mogłyby wchodzić w grę ew. błędy drukarskie to po 1875 na terenie Starówki nazwy ulic od imiennych dot. tylko Starego Rynku i ul. Długiej /Friedrichplaz i Friedrichstrasse/
Pozdrawiam

Romuald Wiencek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2009, 18:18 
Offline

Dołączył(a): 05 mar 2008, 17:04
Posty: 64
Lokalizacja: Bydgoszcz
Dziękuję Therese za wskazanie przydatnej publikacji dot. cmentarza starofarnego w Bydgoszczy.
Niestety z uwagi na rożnice pomiędzy rokiem wydania tej publikacji /1992/ a rokiem pochówku Jerzego Sulimy-Kamińskiego/2002/ sylwetka tego wielkiego bydgoszczanina nie znajduje właściwego uwypuklenia.
Przypomnijmy, że jest to Autor trylogi "Most Królowej Jadwigi" najbardziej bydgoskiej z bydgoskich powieści. Nawiasem mówiąc, Jerzy Sulima-Kaminski urodził się przy ul. Królowej Jadwigi, a w uznaniu zasług nazwano -jeden z mostów Jego imieniem. Ten most nazywał sie kiedyś mostem Teatralnym.
Pozdrawiam

Romuald Wiencek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2009, 20:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 474
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo romeo,
jak widze udalo sie Tobie zdobyc ksiazke o cmentarzu, albo przynajmniej do niej dotrzec. Cmentarz ten jest naprawde urokliwy i niezwykly chociaz wiele zabytkowych nagrobkow wymaga pilnie renowacji. Na jego niezwyklosc wplywa tez wielka ilosc nazwisk osob zasluzonych dla Bydgoszczy.

Wspomniany przez Ciebie Jerzy Sulima - Kaminski w swej bydgoskiej trylogii nie tylko opisuje zycie miasta i jego mieszkancow, ale uzywa caly czas bydgoskiej gwary, o ktorej wczesniej oficjalnie, wlasciwie wcale sie nie mowilo. Andrzej S. Dyszak, w wydanej w 2008 roku ksiazce "Jak mowili bydgoszczanie. Maly slownik gwary bydgoskiej", w duzej czesci opiera swoje objasnienia wlasnie o powiesc "Most Krolowej Jadwigi".
Musze tu dodac ze gwara bydgoska czesto pokrywa sie z gwara wielkopolska ale mimo tego zachowuje swoja odrebnosc.

Troche sie tu poplataly dwa tematy, ale oba dotycza Bydgoszczy wiec chyba bedzie nam to wybaczone :wink:

Pozdrawiam serdecznie, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2009, 08:33 
Offline

Dołączył(a): 05 mar 2008, 17:04
Posty: 64
Lokalizacja: Bydgoszcz
Witam
Ma rację Teresa pisząc,że w tym temacie wątki się poplątały,podobnie jak życiorysy czy kariery zawodowe.Jerzy Sulima Kamiński był kolejno uczniem warsztatów kolejowych /wojna/, uczniem Liceum Mechanicznego/po wojnie/ ,konstruktorem w Bydgoskiej Fabryce Maszyn/obecnie nieistniejącej,ponieważ na tym terenie mieszczą się obecnie obiekty handlu wielkopowierzchniowego/-wreszcie jako radiowiec znalazł swoje życiowe powołanie, jako poeta i literat.Uważam,że Jego dokonania i twórczość zasługują na samodzielny temat.
Pozdrawiam
Romuald Wiencek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2010, 11:22 
Offline

Dołączył(a): 26 lut 2010, 20:48
Posty: 10
Do hentomalseniora. Już się cieszę, na foto. Posiadam w zbiorach szczegóły dotyczące ulicy Berlinerstrasse i innego rodu z tejże ulicy tam pochowanego. Chętnie się pochwalę. W związku z tym, że to moja pierwsza wypowiedź na tym forum, nie zabieram więcej czasu. Czy masz koligację z Rynarzewem?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL