Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 26 cze 2024, 11:27

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 cze 2008, 00:24 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2008, 23:24
Posty: 239
Lokalizacja: Plewiska
Moje korzenie są chłopskie a nazwisko rodowe brzmi Fornalik. Przodkowie ojczyści pochodzą ze wsi Zakrzewko koło Dusznik Wlkp.Dotarłam do przodka, który w księdze zgonów jest zapisany "dnia 26 marca 1800r. w Zakrzewku zmarł Jakub Staryfornal lat 73". Znalazłam też informację w książce "Duszniki dzisiaj i w przeszłości", że " w 1791 roku na folwarku dusznickim zatrudnieni byli: /..../ Jacob stary fornal. Jego syn Marcin /kolejny przodek/ już jest zapisywany jako Fornalik, natomiast inny syn był zwany Andrzej Fornal i pełnił funkcję borowego /dziś byśmy powiedzieli gajowego/ i jego dzieci są zapisane w księgach metrykalnych jako Borowiak i Borowianka.Z tego wynika, że w tym okresie tworzyły się nazwiska chłopskie i jednym z nich /moje nazwisko /powstało od rodzaju wykonywanej pracy przez przodka. To taka ciekawostka. A może ktoś wie skąd nazwisko Intek ? /pochodzili z Podrzewia parafia Wilczyna/. Pozdrawiam.Nela.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2008, 01:30 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
No tak, w tym czasie nazwiska były bardzo płynne, czasami wręcz trudno się połapać.
I tak np. Jeden mój przodek bierze ślub w 1790 roku w parafii Jeżewo, jako Mateusz Zieliński (nie wiem zupełnie skąd to nazwisko?), później nazywany jest Kubiakiem prawdopodobnie od imienia ojca, miał w tej parafii również brata o takim nazwisku. Że to jedna i ta sama osoba wiem z pewnego aktu, w którym zapisany jest jako Zieliński alias Kubiak. Umiera w wieku 54 lat, mając nie takie małe dzieci, a jego żona wychodzi za mąż za Piotra Formaniaka. I teraz oto, po jakimś czasie rodzą się wnuki, a ich rodzice zapisywani są już jako Furmanowicze!
Gdybym miał sposobność cofnąć się jeszcze pokolenie wyżej, pewnie trafiłbym na kolejne, nowe nazwiska w męskiej i żeńskiej linii tej rodziny. Rozumiem proboszczów, którzy nie zapisywali wtedy nazwisk chłopów, ale jednak zawsze stanowi ono jakąś wskazówkę przy naszych poszukiwaniach.

Pozdrawiam
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2008, 21:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Nela napisał(a):
..... A może ktoś wie skąd nazwisko Intek ? /pochodzili z Podrzewia parafia Wilczyna/. Pozdrawiam.Nela.


To nazwisko mnie trochę interesuje- Julianna Intek wyszła za mąż za Andrzeja Szymczaka. Z tego związku urodził się w 1890 r. w Koszanowie Andrzej Szymczak - mój dziadek.

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lip 2008, 13:28 
Offline

Dołączył(a): 24 cze 2008, 23:24
Posty: 239
Lokalizacja: Plewiska
Witam w rodzinie Bogusławie. Julianna Intek ur.25.12.1861r. była młodszą siostrą mojego pradziadka Wawrzyna Intek, a córką Stanisława Intek i Józefy z d. Hoffmann. Ślub z Michałem Szymczak miał miejsce 1.10.1887 roku w Pniewach a Andrzej Szymczak urodził się 23.11.1890r. w Koszanowie. Jeżeli jesteś zainteresowany to dysponuję danymi rodziny Intek zarówno przodków jak i potomnych / oczywiście nie wszystkich/ i mogę się nimi podzieliĆ. Dane są z USC i z Ksiąg Metrykalnych Parafii Wilczyna. Pozdrawiam. Nela.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2012, 18:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 cze 2010, 10:59
Posty: 83
Lokalizacja: Poznań
skała napisał(a):
Jeden mój przodek bierze ślub w 1790 roku w parafii Jeżewo, jako Mateusz Zieliński (nie wiem zupełnie skąd to nazwisko?), później nazywany jest Kubiakiem prawdopodobnie od imienia ojca, miał w tej parafii również brata o takim nazwisku.


Przypuszczam, że chodzi tutaj o mojego 5 x pradziadka. Czy jego żoną była Marianna Sieradzińska?

_________________
Natalia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2012, 19:41 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Zgadza się, chodzi o tego samego Mateusza! :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL