Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 wrz 2024, 22:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lut 2013, 23:29 
Offline

Dołączył(a): 23 gru 2012, 22:21
Posty: 7
Dopiero dzisiaj odnalazłam historie dot. epidemii cholery i cmentarzy. Moi przodkowie ze strony ojca mieszkali w okolicach Buku / wieś Łągwy, Wojnowo/. Rodzina mojego pra, pra, pra i chyba jeszcze pra Wolny Franciszek z żoną Teresa z d. Szejstek, synem Wojciechem i jeszcze kilkoma małymi dziećmi Wojciecha w latach 1852 r umiera na cholerę. Analizując metryki zgonu z parafii w Buku jest tyle zgonów w tym roku, tak często małych dzieci, młodych kobiet - serce ściska z bólu. Straszne to były czasy, nawet pomijając epidemie - smiertelność była ogromna głównie wśród małych dzieci i młodych kobiet - prawdopodobnie przy lub krótko po porodzie.
Dzisiaj po latach odgrzebujemy ich losy i czujemy do nich wielki szacunek, że przetrwali, że walczyli, że dali nam swój początek.

Czy słyszał ktoś o migracji całych rodzin spod Buku w okolice Inowrocława, Pakosci i Łabiszyna w końcówce XIX w, może w pierwszych latach XXw.
Dorota
Poszukuję osób o nazwisku Wolny z okolic Buku, Łągwy, Wojnowa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 28 lut 2013, 06:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Te miejscowości to Łagwy i Wojnowice.

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 28 lut 2013, 20:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 712
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Witam Cię Doroto!
Te lata to faktycznie w całym dekanacie bukowskim niosły za sobą śmierć w każdym wieku.
Co do Wolnych,którzy imigrowali nic mi nie wiadomo,ale w swojej genealogii ze stromy mamy mam coś dla Ciebie.
W roku 1877 w Buku ślubuje Stefan Adamek s.Marcina i Reginy Zieleśkieicz z Julianną Janedą zd.WOLNA urodzona 4.01.1847 roku w Rudnikach pow.Buk ,a zamieszkała w Łagwach.Córka nieżyjącego Wojciecha Wolnego zam. w Rudnikach.Jestem w posiadaniu aktu małżeństwa jeśli zechcesz chętnie prześlę.
Pozdrawiam:
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 28 lut 2013, 22:29 
Offline

Dołączył(a): 23 gru 2012, 22:21
Posty: 7
Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. Wg moich danych niestety nie jest to osoba z mojej rodziny. Szkoda bo miałabym następny watek.
Weszłam na Pana link i mam prośbę o pomoc w moich poszukiwaniach. Gdzie mogłabym znaleźć bliższe informacje dot. moich przodków, którzy przez przynajmniej dwieście lat żyli na terenie Łagwy, Wojnowice. Większość należala do parafii w Buku. Strony Poznań-Projekt i Basia znam a najstarszy mój poznany przodek o nazwisku Wolny to Wojciech urodzony w 1742r w Wojnowice, mieszkał ze swoją żoną Reginą w Łągwy.
Pozdrawiam Dorota


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witam
PostNapisane: 01 mar 2013, 08:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Pani Doroto !

Pytanie o źródło informacji na temat Pani przodków, żyjących we wsiach należących do parafii w Buku, ma jedną odpowiedź. Żródłem tym są bukowskie księgi matrykalne przechowywane i udostępniane przez AAP. Wiek XVIII został zindeksowany, a indeksy opublikowane w BASIA. Po szczegóły dotyczące poszczególnych zapisów należy udać się do AAP.

A propos nazwiska Wolny. Należy zwrócić uwagę, że tego typu "nazwiska" wśród mieszkańców wsi (w XVIII wieku raczej nazwy osobowe), były często określeniami statusu społecznego. Podobnie jak np. "Luźny". Niekoniecznie przechodziły na potomków, tak jak obecne nazwiska. O ile pamiętam określenie "Wolny", jako nazwa osobowa mieszkańca wsi Szewce koło Buku (Jakuba), pojawia się w księdze zmarłych już w 1699 roku (dokładnie 13 czerwca).

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL