Jakiś czas temu czytałam „Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej” Sławomira Kopra, oczywiście oglądałam też serial „Bodo”. Filmu jeszcze nie miałam okazji oglądać.
Zaintrygował mnie okres pobytu i dorosłego debiutu właśnie w Poznaniu Eugeniusza Bodo. To właśnie w Poznaniu, w Teatrze Apollo Bodo wystąpił po raz pierwszy na scenie jako dorosły (jako dziecko zadebiutował na deskach teatru ojca „Uranii” w Łodzi , prawdopodobnie jako »10-letni kowboj Bodo – cudowne dziecko XX wieku«.”
Coś musiało Eugeniusza Bodo ciągnąć do stolicy Wielkopolski, bo pewnej tragicznej nocy wybierał się tutaj z przyjaciółmi i spowodował katastrofalny w skutkach wypadek:
Cytuj:
27 maja 1929 r., prowadząc swój samochód marki Chevrolet, którym podróżował z kabaretu „Morskie Oko” w Warszawie do Poznania wraz z czterema pasażerami, nocą ok. 3-4 km przed Łowiczem spowodował wypadek, w którym pojazd na zakręcie wypadł z jezdni i stoczył się z ok. 4-metrowego nasypu, w wyniku czego śmierć na miejscu poniósł aktor Witold Roland. Bodo został skazany na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. – źródło Wikipedia
Zerknęłam zatem do kartoteki mieszkańców Poznania, gdzie słynny Eugeniusz Bodo, a właśc. Bohdan Eugène Junod mieszkał w czasie swojego debiutu w 1917 roku w Poznaniu. Nie znalazłam jednak wzmianki o tym pobycie, za to…
Bodo mieszkał w Poznaniu w roku 1920! Dokładnie, przyjechał 1 stycznia (przynajmniej tak wynika z karty meldunkowej) 1920 roku z Łodzi (czyli miasta, w którym się wychował i w którym mieszkali jego rodzice i pracował jego ojciec). Zamieszkał przyszły gwiazdor na ulicy Piekary 5, potem na Krętej 5 (Nowowiejskiego?), w czerwcu mieszka już na Świętym Marcinie, i wiadomo jedynie, że bez odmeldowania policyjnego 15 kwietnia 1921 udaje się w nieznanym kierunku. Z tej karty wynika, że przebywał w naszym mieście blisko półtora roku!
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19.3/14561/skan/full/CDKq3OMdhQiPavOxjf7EvwCo ciekawe, do Poznania zjeżdżają w tym czasie i jego rodzice. Ojciec Eugeniusza to równie ciekawa postać.
Cytuj:
Jego ojciec ponoć pochodził z arystokracji francuskiej, z rodziny osiadłej w okresie wojen napoleońskich w Szwajcarii, był ewangelikiem reformowanym, a matka – Jadwiga Anna Dorota Dylewska (zm. w 1944) – polską szlachcianką z Mazowsza, katoliczką. Eugeniusz był wyznania swego ojca. Rodzice E. Bodo poznali się i zawarli związek małżeński w II poł. XIX wieku. Teodor Junod, z wykształcenia inżynier, zafascynowany nowym wynalazkiem jakim było nieme kino zaczął krążyć po Cesarstwie Rosyjskim oraz na pograniczu Chin i Persji z pokazami filmowymi. W 1903 r. Junodowie pojawili się w Łodzi, gdzie T. Junod poznał innego podobnego przedsiębiorcę – propagatora sztuki filmowej – Edwarda Juliusza Vortheila (19 IX 1851–25 II 1927; pochowany w Pabianicach), Holendra lub Duńczyka z pochodzenia, z którym zawiązał spółkę kinową. Ludwik Sempoliński wspominał, że Junod był „specjalistą od prowadzenia kabaretów” na prowincji. Najpierw, na kilka miesięcy 1903 r., wydzierżawili od braci Krzemińskich ich „Gabinet Iluzji”, kino przy Piotrkowskiej 17. Stąd przenieśli się na Piotrkowską 21, gdzie z frontowym wejściem utworzyli Teatr Iluzji „Urania” z salką na 30 osób. W 1907 r. zbudowali specjalny drewniany budynek kino-teatralny na zapleczu domów u zbiegu obecnych ulic Piotrkowskiej i S. Jaracza (obecnie w tym miejscu dom handlowy „Magda”), do którego przenieśli swoją „Uranię”. O miejscu tym, jako swoim ulubionym, wspomina Julian Tuwim. Żona T. Junoda w pobliżu, przy ul. Piotrkowskiej otworzyła restaurację „Masque”. – Wikipedia
Rodzice Eugeniusza (czy może sam ojciec, bo małżeństwo było w separacji zdaje się) przyjechał Warszawy do Poznania pod koniec kwietnia 1920 roku, a więc po blisko 5-miesięcznym pobycie syna w mieście. Wpierw zamieszkuje na Rycerskiej 15 m 11 (czyli dzisiejszej Ratajczaka). W karcie meldunkowej występuje jako dyrektor teatru. W czerwcu przeprowadza się prawdopodobnie do syna (na Św. Marcin 54). I… znika z Poznania, nie odmeldowawszy się policji 15 kwietnia 1921, tak jak syn…
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19.3/14561/skan/full/LndsECfEo37t-f0j14RTSw oraz
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19.3/14560/skan/full/woot3dHnfHIroSyMp0kZ1QCo ciekawe, w karcie meldunkowej jest na przykład data urodzenia Teodora Junoda – 30 lipca 1872 – Genewa. Data urodzenia samego Bodo też jest nieco inna od oficjalnej 28 grudnia 1899 w Genewie (w kartotece to 29 grudnia) i występuje jako Eugene Bogdan Junod.
Czy Bodo występował wówczas w Poznaniu? W jakim teatrze? A może ojciec kupił teatr tutaj i go prowadził?
_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki
http://poznan1908.blogspot.com/