cd.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4746&tab=3Gazeta Polska: codzienne pismo polsko-katolickie dla wszystkich stanów 1924.04.30 R.28 Nr101
Papierowe monety zdawkowe. W myśl rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 kwietnia rb. o zmianie ustroju pieniężnego, zostają wypuszczone od dnia 28 bm. bilety zdawkowe w odcinkach 1, 5, 10, 20, 50 groszy, oraz 1 i 2 złotych o następującym wyglądzie zewnętrznym:
1 grosz.
Wykonany będzie za pomocą nadruku czerwoną farbą na części banknotu 500.000 markowego o wymia- rach 79X69 mm. Po stronie przedniej majdują się okrągłe medaljony, przedstawiające odbitkę obu stron przyszłej monety groszowej: w lewym medaljonie widnieje duża liczba ,,1", a pod nią napis: "Grosz". W prawym zaś godło Państwa - orzeł biały i napis naokoło "Rzeczpospolita Polska 1923". Pośrodku znajdą się napisy: " Bilet zdawkowy wartości 1 grosz. Warszawa, dnia 28 kwietnia 1924 r." oraz podpisy min. skarbu Władysława Grabskiego i dyr. Departamentu Obrotu Pieniężnego dr. F. Młynarskiego. Od dołu lewego rogu do prawego górnego biegnie taśma z linij równoległych, przerwana odbitką monety i napisem. Na stronie odwrotnej umieszczony jest napis " Bilet y zdawkowe stanowią prawny środek płatniczy, mający moc umarzania zobowiązań do kwoty 1 O złotych, przy każdej wypłacie. Kasy skarbowe przyjmują bilety zdawkowe w każdej ilości przy wszelkich wypłatach z wyjątkiem tych wpłat, które w myśl obowiązujących od dnia 1 listopada 1924 r. będą wymienione przez skarb państwa na monety zdawkowe, względnie bilety Banku Polskiego. Obowiązek dokonania przez skarb państwa wymiany ustaje z dn. 31 stycznia 1925
5 groszy.
Wykonane za pomocą naddruku czerwoną farbą na prawej lub lewej połowie banknotu 10.000.000 markowego w wymiarach 101X90 mm., z odbiciem w medaljonach obu stron monety 5-groszowej. Poza tern bilet ten posiada te same daty, podpisy i objaśnienia jak bilet l-groszowy.
10 groszy.
Wykonany jest na papierze z wodnemi znakami wymiaru 69X47 mm. Utrzymany jest w kolorach: przednia strona - granatowym, odwrotna - bronzowym. Przednia strona pokryta jest siatką z linij falistych, miejscami przeciętych linjami prostemi, pionowemi. Obramowanie ozdobne z rozetkami w narożnikach. Pośrodku w owalnej ramce kolumna Zygmunta na tle Zamku Królewskiego. Po bokach odbitki obu stron przyszłej monety l0-groszowej: w jednym medaljonie napis 10 groszy, otoczony girlandą liści dębowych z żołędzi, w drugim godło państwa i wokoło napis "Rzeczpospolita Polska". Nad medaljonami napisy: z lewej "Bilet Zdawkowy", z prawej "10 groszy". - U dołu data 28 kwietnia 1924 r. podpisy min. skarbu i dyr. Departamentu Otrotu Pieniężnego, na odwrotnej zas strome napis jak podano przy opisie 1 i 5 groszy.
20 groszy.
Wykonane jest na papierze z wodnemi znakami wymiaru 80X50 mm., utrzymany w kolorach bronzowym na stronie przedniej i ciernno- fjoletowym na stronie odwrotnej. Pośrodku strony przedniej w owalnej ramce otoczonej wieńcem z liści laurowych umieszczono pomnik Mikołaja Kopernika. - Po bokach odbitki obu stron przyszłej monety 20-groszcwej. U góry nad owalem napis "Bilet zdawkowy", pod owalem tabliczka z napisem zacytowanym przy opisie 1 i 5 groszy.
50 groszy.
Wykonany jest na papierze z wodnemi znakami wymiaru 85X53 utrzymany w kolorze czerwonym na stronie przedniej i jasno bronzowym na stronie odwrotnej. Pośrodku biletu na półkolu pomnik Ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie, po którego bokach znajdują się napisy 50 groszy. Po bokach na dole medaliony przedstawiające odbitkę przyszłej monety 50-groszowej. Bok pola środkowego wypełnia deseń z kompozycji z kół. Poza tem podpisy, a na odwrotnej stronie napis, jak cytowano wyżej.
Złoty.
jest wymiaru 8,5X5,4 cm. i utrzymany jest w kolorach: tło różowe, rysunki konturowe fjoletowe, miejsca niezajęte rysunkiem i tekstem wypełnione deseniem w kształcie krzyżyków. Podpisy dyrekcji i numeracja w kolorze czarnym. - Na przedniej stronie banknotu Z lewej strony medaljon z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki na tle fjoletowem, z prawej strony napisy: "Bank Polski 1 zloty", Warszawa dnia 28 lutego 1919 r. Dyrekcja Banku Polskiego: Karpiński i Chamiec. W narożnikach obranowania duże liczby" 1". - Nad medaljonem serja, pod medaljonem numer 6 cio cyfrowy z przecinkiem pośrodku. - Na odwrotnej stronie banknotu na prawo - orzeł biały, na lewo napisy u góry: "Na mocy uchwały sejmowej bilety Banku Polskiego są prawnym środkiem płatniczym w Polsce", pośrodku - wielka liczą ,,1", pod nią napis "Złoty", u dołu zaś: "podrabianie biletów i współdziałanie w ich rozpowszechnianiu karane jest ciężkiem więzieniem". - W narożnikacn, jak po tamtej stronie, duże liczby ,,1".
2 złote.
jest wymiaru 10X6,4 i utrzymane jest w kolorach: tło bronzowe, rysunki konturów i tekst po stronie odwrotnej niebieskie, tekst po stronie przedniej niebieskoszary. Numeracja w kolorze czarnym. - Ozdobna ramka z kornpozycyj giloszowych. Na przedniej stronie banknotu po lewej stronie w medaljonie wizerunek Tadeusza Kościuszki wykonany w kolorze niebieskim i szarym na podłożu bronzowym, po prawej zaś stronie napisy Z wyjątkiem liczby ,,2", takie same jak na bilecie "złotowym". - Na odwrotnej stronie umieszczono łukiem napis "Na mocy uchwały sejmowej bilety Banku Polskiego są prawnym środkiem płatniczym",- w dolnej zaś części reszta napisu, cytowana już przy opisie biletu 1-złotowego.
...