Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 24 lis 2024, 20:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 745 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 gru 2017, 16:49 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 77


Wiadomości potoczne.
- + Pogrzeb śp. jenerała Chłapowskiego był bardzo świetnym. Przy eksportacyi przemówił p. Dembiński w imieniu uczniów gospodarzy; poduszkę z orderami niósł hrabia Edward Poniński z Wrześni, mowę w kościele powiedział ks. dr. Wartenberg. Trumnę niosły kolejno wszystkie stany. Mowę pogrzeb ową powiedział poseł ks. dr. Stablewski.
Z wszystkich okolic Polski przybyło obywatelstwo: między innymi obecnymi byli, trzej książęta Radziwiłłowie, hr. Jan Działyński,
poseł Śląski z Prus Zachodnich i inni.

- Dzieci szkolne w Lechlinie i w Prusach zostały hojnie obdarzone i tego roku na publicznym popisie przez dra Szułdrzyńskiego i panią Napierałowicz, która prócz tego w południe uczęstowała blizko 130 dzieci chlebem i serem.

- O rewizyi w Wilczynie piszą do "Kur. Pozn." z Szamotulskiego pod d. 1 Kwietnia:
Wczoraj o 9 wieczorem odbył w domu dzierżawcy probostwa p. Grotkowskiego zastępca król. prokuratoryi z Szamotuł a komisarz obwodowy z Dusznik p. Fischer, w asystencyi policyanta i żandarma szczegółową rewizyą, nie Wyjmując specyalnego przeglądu wszystkich papierów i korespondencyi w biórku, szukając jakiegoś księdza i korespondencyi z nim prowadzonych. Oprócz tego odebrał pan G., nie wiem już który mandat na termin w sprawie poszukiwanego księdza. Rewizya była bez owocu, gdyż nie tylko żadnego księdza nie było, lubo i pod łóżkami i w szafach rewidowano, ale i w papierach nic podejrzanego nie znaleziono.
Po godzinnej wizycie p. Fischer dom p. G. opuścił, oświadczając, że to nie ostatnia wizyta.


- Sądy Boże. Bawarski "Vaterland" pisze o Szegedynie, co następuje: "Miasto to posiada co do moralności złą sławę w Węgrzech; nigdzie w Austryi podobno nie było większego zepsucia, jak w zamieszkałym przez czystą krew' Węgrów i Żydów Szegedynie. Prost., tucya obchodziła tam najwyuzdańsze orgie a domy rozpusty przepychem o wiele przewyższały świątynio boże. Spółczesne pisma nazywały Szegedyn węgierską Sodomą i Gomorą. Dzisiaj wszystko zalane wodą, domy rozpusty i domy gry hazardowej. Nowy potop zniósł to miasto ze świata i poświęcił je zniszczeniu. Tak, sądy Boże nie rychłe, ale sprawiedliwe.

Rezultaty z Walnych Zebrań wyborczych.
Krotoszyn, Igo Kw.
Delegat: J. W. Chetkowski,
zastępca: Wł. Przyłuski.
Kandydaci:
ks. dr. Jażdżewski,
Taczanowski,
Wł. Przyłuski,
ks. Kegel,
ks. lic. Wojciechowski,
H. Krzyżanowski.

Komitet:
Wł. Przyłuski,
J. W. Chetkowski,
ks. Ołyński,
Wł. Chosłowski.
Pleciński,
N. Modlibowski,
dr. Br. Hübner,
Mich. Szczotka
, gospodarz.

Pleszew, Igo.
Delegat: ks. Sadowski,
zastępca: Zarzewski z Golini.
Kandydaci:
B. Łubieński z Kiączyna,
ks. dr. Jażdżewski,
dr. Niegolewski,
Józef Morawski,
Stanisław Stablewski,
ks. dr. Respądek.
ks. dr. Dziedziński.


Ogłoszenie.
- Ninięjszem Szanownej Publicmości donoszę uniżenie, że z dniem 1go Kwietnia r. bież. w dawniejszym lokalu p. J. Mondre, na Chwaliszewie nr. 37 obok poczty otworzyłem Handel towarów kolonialnych, win i cygar i pod firma J. N. Jabczyński (...)
...
Numer 78

Wiadomości potoczne.
- Na wczorajszem zebraniu przedwyborczem, które się odbyło na sali Hotelu Saskiego. Wybrani zostali na członków komitetu pp. Niesiołowski,
Berendes
Kajkowski,
Bolesław Leitgeber
i
dr. Kusztelan.
Pozwolono zaś przybrać dla nawału prac członka starego komitetu,
ks. dra Kanteckiego.
Delegatem obrany
ks. liceneyat Chotkowski,
zastępcą sędzia Wyczyński.

Kandydatami na posłów pp.
Kazimierz Kantak,
dr. Niegolewski,
ks. dr. Stablewski,
Władysław Wierzbiński,
ks. dr. Jażdżewski
i
ks. kan. Korytkowski. (...)

- Od 1go Kwietnia rb. przejął straż ogniową w Poznaniu tutejszy magistrat.

- Mają zaprowadzić zmianę pomiędzy stróżami miasta Poznania, i to w ten sposób, że zamiast średniowiecznych halabard, mąją
uzbroić stróży w pałasze, a i wygwizdywanie godzin zupełnie ustanie.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2017, 18:07 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 79


Pogrzeb śp. jen. Chłapowskiego.
- Kościan, 3 Marca
Do smutnej kroniki życia naszego wspomnieć mi wypada pogrzeb śp. jen. Chłapowskiego. Wypadek ten boleśnie się odbił w duszach współobywateli, że śmierć w osobie śp. jenerała zabrała nam obywatela,co stał od młodości.aż do dni ostatka na straży praw i obowiązków narodowych. W dniu 30 Marca o godzinie 6tej wieczorem rozpoczęła się eksportacya z kaplicy turewskiej do kościoła parafialnego w Rąbiniu.
Przy wyniesieniu zwłok przemówił p. Dembiński w imieniu uczniów-gospodarzy śp. Jenerała, których zmarły prawdziwym był ojcem i nauczycielem. Z Turwi aż do Rąbinia, przeszło pół mili drogi, postępowała pieszo wielka liczba osób wszystkich stanów. Trumnę nieśli kolejno obywatele wiejscy, urzędnicy gospodarczy, członkowie giełdy strzeleckiej z Kościana i włościanie. Ordery na poduszce czerwonej, grubo srebrem wyszywanej niósł za trumną hr. Poniński z Wrześni. Huk moździerzy grzmiał nieustannie. Ciało postawiono na katafalku w kwiaty przystrojonym; cały kościół kwitł od zieleni, i gorzał od światła; droga do kościoła wysadzona była świerkami. Na mównicę wstąpił ks. dr. Wartenberg z Pawłowa i w pięknych i pełnych zapału słowach wyliczył tylko małą część zasług śp. jenerała, położonych dla dobra Ojczyzuy na polu pracy tak pługiem jak i orężem Tu szanowny mówca w gorących słowach i donośnym głosem skreślił epizod z życia śp. Jenerała w r. 1831, a była to właśnie chwila, w której roztrzygnąć się miały losy Polski. Umysł bystry, charakter silny i miłość koleżeńska, które zawsze i wszędzie były przymiotem śp. Jenerała, nie pozwoliły mu w tych ważnych chwilach narodu w cieniu pozostać. (...)

Rezultaty z Walnych Zebrnń wyborczych.
Wyrzysk, Igo.
Delegat: hr. J. Biliński z Samostrzela,
zastępca: dr. Komierowski z Nieżychowa.
Kandydaci:
Adolf Koczorowski,
ks. dr. Stablewski,
Teofil Magdziński,
Stefan Żóhowski,
Kaźmierz
Kantak,
M. Lepkowski.


Wiadomości potoczne.
- Minister sprawiedliwości wydal rozporządzenie, aby urzędnikom sądowym, którzy z powodu nowej reorganizacyi sądowej chcą inne zajęcie obrać, wystawiano na ich żądanie świadectwa prowadzenia się i ich stopnia.

- W Czempiniu przeszła apteka Milieskiego do rąk p. Leppela ze Slązka.

- Magistrat tutejszy rości prawo własności do głównego odwachu na Starym Rynku, z powodu czego wytoczył proces fiskusowi wojskowemu. Proces ten magistrat przegrał w pierwszej instancyi. Nie ulega wątpliwości, że magistrat w tej sprawie odniesie się do wyższych instancyi sądowych.
...
Numer 80

Korespondencye Gońca Wielk.

Kościan, 6go Kwietnia.
- Dziś o godzinie pół do 5tej wieczorem powrócił z więzienia wschowskiego ks. Czechowski, gdzie przesiedział 8 miesięcy. Niezliczone tłumy ludzi witały na dworcu z wielkim zapałem swego dawniejszego pasterza. Wiwaty towarzyszyły dostojnemu więźniowi, dziś wolnemu. Miłe przyjęcie czeka go od swoich parafian, którzy z nieopisaną radością czekają na pasterza.

- + Wczoraj wieczorem wywieziono ks. Gagackiego, który umarł u tutejszych Sióstr Miłosierdzia. Gromadka ludzi towarzyszyła aż za miasto zwłokom, które powieziono do Koźmina.
Ks. Ignacy Gagacki:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... pis&id=974
Gagacki Ignacy lat 33, akt zgonu Nr.33:
http://szukajwarchiwach.pl/34/424/0/3.1 ... 9O7J_5zYew

- Wczoraj wieczorem przybył do Kościana p. Madai, dawniejszy lantrat kościański, dziś prezes policyji berlińskiej. Na jego cześć wyprawiono w mieście wielki bankiet.

Wiadomości potoczne.
- Każdy Poznańczyk winien stanąć do obrony w razie pożaru. Od pewnego czasu atoli, jakeśmy już donosili, wolno się dać zastąpić.
Kto ma dochodu 1000 tal. lub mniej, płaci l tal. zastępnego; ponad 1000 tal. dochodu płaci się 2 tal.

- Z dniem 1go Maja przeniesie się Bolesław Michałek, tutejszy asesor sądowy, jako sądzia powiatowy do Brodnicy, w Prusach Zachodnich.

- + Zmarły w dniu 4go bm. w Berlinie prof. dr. Henryk Dove należał do największych fizyków europejskich. Urodził się w roku 1803 w Legnicy, uczył na akademiach wrocławskiej i berlińskiej matematyki i fizyki. Był docentem w Królewcu, a r. 1829go powołanym został na profesora do Berlina.
Odkrył wiele prawd w dziedzinie meteorologii, tj. w nauce o deszczach, śniegach, wiatrach itd., a mianowicie ustalił prawo, podług jakiego wiatry regularnie się obracają.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Wilhelm_Dove
Heinrich Wilhelm Dove (ur. 6 pażdziernika 1803 w Legnicy, zm. 4 kwietnia 1879) (...)
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2017, 19:27 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 81


Rezultaty z Walnych Zebrań wyborczych.

Kościan, 31go.
Delegat: K. Chłapowski,
zastępca: ks. prob. Wiśniewski.
Kandydaci:
ks. bisk. Janiszewski,
ks. dr. Stablewski,
Magdziński,
dr. Fran. Chłapowski,
St. Chłapowski,
hr. Żółtowski
z Niechanowa.
Komitet:
dr. Skarżyński,
Stefan Żółtowski,
St. Chłapowski,
dr. Bojanowski,
dr. Grobelny,
dr. Skarżyński,
Koszewski.


Chodzież.
Delegat: ks. prob. Gajowiecki,
zastępca: Stan. Gratf.
Kandydaci:
dr. Henryk Szuman,
Adolf Koczorowski,
ks. Wartenberg,
Kaźmierz Kantak,
dr. Romaa Szymański,
Stan. Chłapowski.

Komitet:
ks. Gajowiecki,
Gratf,
Mojżykiewicz.


Odalanów.
Delegat: ks. Edmund ks. Radziwiłł,
zastępca: Józef Lipski z Lewkowa.
Kandydaci:
dr. Franc. Chłapowski,
dr. Szuman,
dr. Niegolewski,
Kantak,
ks. dr. Stablewski,
ks. dr. Jażdżewski.

Komitet:
ks. Sobeski,
Henryk Skarżyński
z Miedzianowa,
Chłapowski z Zęhowca,
dr. Szurmiński ze Sulmierzyc,
Władysław Dymański i
Józef Wrzesiński

Międzyrzecz.
Delegat: Bernard Haza Radlic,
zastępca:Margraf ze Starego Dworu.
Kandydaci:
ks. dziek. Rochr,
książę Roman Czartoryski,
Stefan Gajewski,
Juliusz Margraf,
ks. hr. Czarnecki,
dr. Stablewski.

Komitet:
Huza Radlic,
Margraf,
ks. dziek. Roehr,
Ulrich,
dr. Wlazłowski.


Inowrocław.
Delegat: Walenty Rudkowski,
zastępca: Józef Kościeiski
Kandydaci:
Wład. Wierzbiński,
ks. dr. Stablewski,
Kantak,
ks. Poniński,
Józef Grabski,
Eustachy Rogaliński.

Komitet:
Tomasz Kozłowski,
ks. Łabendziński,
Maryan Grabski,
Adam Budziński,
Stan. Łyskowski,
Franc. Poradny,
Franc. Szyper.


Szubin.
Delegat: Rogaliński,
zastępca: Frezer.
Kandydaci:
Magdziński,
Rogaliński,
Kantak,
Frezer,
ks. dr. Stablewski,
Wierzbiński.

Komitet:
Brzeski,
Chojnacki,
Ponikiewski,
Roga1iński
(Łabiszyn),
Ruszczyński.

Wiadomości potoczne.
- W Ośniszczewie, parafii osieroconej, aresztował komisarz w rowarzystwie 3 żandarmów ks. Połczyńskiego i to w Niedzielę, o godz. 4tej rano. Kapłan ten słuchał w Sobotę spowiedzi, w Niedzielę rano miał dać Komunią św. Odwieziono go do Inowrocławia.

- Jeżeli posłuży pogoda, to stojący w. Poznaniu parowiec "Breslau" rozpocznie swe wycieczki coroczne do Parku Wiktoryi i do Dębiny w pierwsze Święto Wielkanocne.

- Pomiędzy końmi tutejszego dostawcy cegieł, Poszaka na Chwaliszewie, wybuchły zołzy. Policya wzięła się już do środków zaradczych.

Ogłoszenie.
- Kilkadziesiąt sztuk szczepów Gruszek i Jabłoni poleca na sprzedaż za cenę bardzo umiarkowaną,. K Dudziński. Zawady nr. 19 przy Poznaniu.
...
Numer 82

Wiadomości potoczne.
- Przeciwko ks. dziekanowi Rzeźniewskiemu z Jarocina, przebywającemu podobno w Krakowie, wydał sąd powiatowy w Pleszewie za przekroczenie prawa z dnia 12 Maja 1873go roku list gończy i rozkaz aresztowania.
Ks. Gustaw Rzeźniewski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=3946
...
Numer 83

Wiadomości potoczne.
- Aresztowanie redaktora Glinkiewicza. Przed kilku dniami aresztowano na żądanie rządu pruskiego literata polskiego, Józefa Glinkiewicza, (dawniejszego redaktora "Gazety Toruńskiej), który pod nazwiskiem Hilarego bawił we Wiedniu od wielu lat. Glinkiewicz, stronnik ks. kardynała Ledóchowskiego, potępiony w r. 1875 za przestępstwo prasowe, uchylił się od kary ucieczką. Na samprzód przebywał w Krakowie, a od roku 1876go w Wiedniu, gdzie się ożenił (jego żona jest utalentowaną malarką) i pisał korespondeneye do kilku dzienników polskich, jak "Czasu", "Gazety Narodowej" itd. Na wieść o jego aresztowaniu, zgromadził się Klub polski austryackiej Rady Państwa, z którego uchwalił wysłanie petycyi do ministra sprawiedliwości, azali rząd uważa za stosowną arsztowanie zbiegów politycznych i wydawanie ich Niemcom. Zamm wniesiono interpelacyą,. rozmówili się Polacy z minstrem sprawiedliwości, dr. Glaserem, który dał zapewnienie, że postępowame odbędzie się wedle ystniejących praw i traktató, i że Glinkiewicza nie na to aresztowano, aby go po prostu wydać, lecz ponieważ za nim wysłano list gończy, ponieważ żył we Wiedniu pod fałszywym nazwiskiem i że zatem władze są uprawnione do surowego śledzenia sprawy. Ze względu na takowe. oświadczenie ministra wstrzymano interpelacyą. Glinkiewicza nie oddano dotychczas, ale go trzymają w wieży.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2017, 20:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Ogłoszenie. Nr 81, rok 1879, cytuje"
- ..."Kilkadziesiąt sztuk szczepów Gruszek i Jabłoni poleca na sprzedaż za cenę
bardzo umiarkowaną,. K Dudziński. Zawady nr. 19 przy Poznaniu".

Chce tylko napisac, ze to miejsce istnieje nadal w Poznaniu pod tym samym
adresem. Bylam, pieknie tam i jest wszystko czego dusza zapragnie do ogrodu i
z ogrodem zwiazane. Widac, ze jak cos dobre to przetrwa wieki.
http://zawady19.pl/

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 01:21 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 84


Wiadomości potoczne.
- Roczna opłata szkolna w gimnazyach pruskich ustanowioną została, jak donoszą berlińskie dzienniki, na 30 tal. Pierwotnie chciano ją unormować na 33 tal. 10 sgr. czyli na 100 marek.

- Z rozpoczęciem nowego roku szkolnego będzie przy tutejszym zakładzie królowej Ludwiki zatrudnionym nauczyciel dr. Rösler, który dotychczas fungował w Kościanie.

- Szkoła gospodarcza we Wschowie, która przy swćm założeniu na Wielkanoc 1877go r. liczyła uczniów 17, liczy obecnie 43, a z tych 14 kat., 25 ewang. i 4 izrael., a wedle języka 10 Polaków, 29 Niemców i 4 Izraelitów.

- Do progimnazyum symultannego w Trzemesznie uczęszczało w półroczu ubiegłym 128 uczniów, a z nich 29 jako nowicyuszów. Odeszło 16, i to 10 do innych gimnazyów, a 6 do zawodów praktycznych, zaczem pozostało 112, i to 55 kat. 27 ewang. 30 izrael. Na dniu 10go Marca złożyło egzamin pod przewodnictwem p. radzcy Tschackerta i opuściło zakład ze świadectwem do prymy 2 sekundanerów wyższych. Oprócz rektora, p. dr. Sarga, uczyło w zakładzie razem 7 nauczycieli wyższych i niższych.
...
Numer 85

Wiadomości potoczne.
- + Z krobskiego dochodzi nas wiadomość, że dnia 8go bm. umarł po długoletnich i ciężkich cierpieniach śp. Jan Nepomucen Kurnatowski, właściciel Dusiny, czynny niegdyś obywatel i członek wielu towarzystw. Spokój jego duszy !
Kurnatowski Jan akt zgonu Nr.21:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1970/0/4/ ... JpZ9TFhPAw
...
Numer 86

Koiespondencye Gońca Wielk.
- Z nad Maskawy , dnia 12go Kwietnia.
W Niedzielę Palmową wyszło trzech chłopców z Nietrzanowa do boru na biczyska. Gdy przeszli na terytoryum Brodowskie, aż tu naraz jeden z nich w nogi, a drudzy dwaj za nim. Pierwszy pokazuje im: Wej! tam borowy czaji się na nas; i tak zdaleka się przypatrywali, że tam niby jakaś osoba wisi, niby klęczy; lecz ile razy zapociekli się, ażeby się przekonać o tem, kto taki, wracali ze strachem.
Naraz zaczęli się żegnać, bo odwagi dodąje Krzyż Św., zbliżyli się i przekonali, iż tam wisi jakiś młody nieznajomy podróżny w gęstwinie, taki spory kawałek od szosy, iż tylko przez przypadek mógł go kto odkryć. Dziwne to było jakieś powieszenie; na małej niskiej sośnie uwiązany był człowiek na szalu, a nogami klęczał na ziemi. po przybyciu policyi pokazało się, iż pochodził z nadreńskiej granicy i miał paszport do Królestwa polskiego. trupa zawieziono do Brodowa i ma nastąpić obdukcya.

Rezultaty z Walnych Zebrań wyborczych.

Delegatami obrani są panowie:
Arndt
K. Buchowski,
hr. Bniński ze Samostrzela,
Chełkowski,
K Chłapowski,
Książę Czartoryski,
Haza Radlić,
B. Kościelski,
Oświęcimski,
hr. Poniński z Wrześni,
Pluciński,
E. Rogaliński,
W. Rutkowski,
K. Sczaniecki,
Skaławski,
hr. Szółdrski,
Z. Szułdrzyński,
hr. F. Żółtowski.
Dalej księża:
Drwęski,
Gajowiecki,
książę Radziwiłł,
Poszwiński,
Chotkowski.

Kandydatami poselskimi wybrani:
Ks. dr. Stablewski otrzymał głosóww 18,
p. Kantak 16,
p. Wierzbiński 11,
p. dr. H. Szuman 9,
p. Magdziński 8.
Po 6 głosów mają:
Ks. dr. Jażdżewski i
dr. Wł. Niegolewski.

Cztery glosy ma:
dr. W. Skarżyński;

po trzy:
dr. Fr. Chłapowski,
p. Stau. Chłapowski,
ks. kan. Korytkowski,
p. Łubieński z Kiączyna,
p. sędzia Pilaski,
ks. dr. Respądek,
p. E. Rogaliński.

Po 2 głosy otrzymało kandydatów dziewięciu, a po jednym głosie kandydatów 28. Razem jest dotąd kandydatów 52, pomiędzy tymi 13 duchownych, czyli część czwarta.

Wiadomości potoczne.
- Ks. Połczyński, którego aresztował komisarz w Ośniszczewie, miał podobno już od kilku lat spełniać funkcye kapłańskie w tej okolicy, ale nigdy nie udało go się schwycić, gdyż nikt nie wiedział zkąd przyszedł, dokąd idzie i jak się nazywa. Skoro komisarz z 4ma żandarami ukazał się we wsi o 4tej rano, kobieta jakaś pobiegła do dworu uwiadomić o niebezpieczeństwie; ale równocześnie z nią wpadło 2óch konnych żandarmów do bramy. Ksiądz wyskoczył z łóżka i uciekał przez 3 pokoje, gdzie go dopiero schwytano.

- Ks. Gumpricht wydalony został z prowincyi Prus, W. Ks. Poznańskiego, Pomorza i Brandenburgii, za to że odprawiał nabożeństwo w Skrzetuszu.
Ks. Józef . Gumpricht:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1318

- Dominium Smogorzewo pod Gostyniem, własność hr. Ignacego Mycieiskiego, tak się odznacza hodowlą koni, że w tych dniach sławny Salomońskiego cyrk, (ujeżdżalnia, pokazująca sztuki na koniach) nabył z nich dwa i wywiózł do Berlina.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 03:02 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Hania napisał(a):
Ogłoszenie. Nr 81, rok 1879, cytuje"
- ..."Kilkadziesiąt sztuk szczepów Gruszek i Jabłoni poleca na sprzedaż za cenę
bardzo umiarkowaną,. K Dudziński. Zawady nr. 19 przy Poznaniu".

Chce tylko napisac, ze to miejsce istnieje nadal w Poznaniu pod tym samym
adresem. Bylam, pieknie tam i jest wszystko czego dusza zapragnie do ogrodu i
z ogrodem zwiazane. Widac, ze jak cos dobre to przetrwa wieki.
http://zawady19.pl/


Dzięki za link. :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 05:02 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 87


Wiadomości potoczne.
- Księdzu lic. Luedke we Wschowie wstrzymał tamtejszy dozór kościelny z wyższego ramienia wszelkie wypłaty, a władza wojskowa odebrała duszpasterstwo nad tamtejszą załogą wojskową.

Ogłoszenie.
- Pensyonarki przyjmuje Tofila Radońska.

- Studentów na stancyą pod nader przystępnemi warunkami przyjmuję niżej podpisany każdej chwili. Pieczołowitość, opieka iście rodzicielska i pomoc w naukach zapewniają się.
Jan Szuster Wielkie Garbary Nr. 6, w pobliżu gimnazyum Maryi Magdaleny. Wchód z ulicy Wszystkich Świętych N I. 5, III piętro. Kamienica narożna..

- Chłopiec chcący się wyuczyć ślósarstwa znajdzie miejsce u A. Kocimskiego, majstra ślósarskiego, ulica Teatralna Nr. 5.
...
Numer 88

Wiadomości potoczne.
- W Piątek, dnia 25go bm. toczyć się będzie przed Najwyższym Trybunałem w Berlinie sprawa ks. prob. Gieburowskiego z Górki Duchownej, którego na mocy ustawy o ambonie potępił sąd kościański na 1 1/2 roczne więzienie, a którą to karę zniżył sąd apelacyjny w Poznaniu na rok 1.
Ks. Stanisław Gieburowski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1050

- Odwach policyjny, który się dotąd znajdował na starym dworcu, odtąd będzie przeniesiony na nowy dworzec.

- Celem przeprowadzenia reorganizacyi sądowej, udał się prezes sądu apelacyjnego, p. Kunowski, do Bydgoszczy.

- Brukują drogę za Królewską bramą prowadzącą do Jerzyc.
...
Numer 89

Wiadomości potoczne.
- Dentysta p. Jan Połomski przyjmuje ciągle ubogich cierpiących pomiędzy godz. 8, a 9 rano.

- Ks. Matuszewski w Gniewkowie dostał rozkaz w 3cie Święto Wielkanocne, żeby opuścił obwód reg. bydgoski w przeciągu 24 godzin. Powodu nie przytacza "Posener Ztg.", z której tę wiadomość czerpiemy.
Ks. Maksymilian Matuszewski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2807

- Nowe chrzciny polskich nazw na niemieckie mamy dziś do zapisania.
Zostały urzędowo przechrzcone:
Popielewo na Fünfeichen,
Chwała Boga na Löbau,
Wielkie Kapuścisko na Schönhagen,
Łoskoń na Niederhein,
Mały Miedzyń na Golddorf, a
Stryszek na Wilden.
Czytelnicy przypomną sobie, że sam pan minister nie chwalił w sejmie takiej przemiany i to z rozmaitych względów.
...
Numer 90

Wiadomości potoczne.
- Ks. Matuszewski, wikaryusz w Gniewkowie, otrzymaj we Wtorek, dnia 15go bm. dekret skazujący go na banicyą z obwodu regencyi Bydgoskiej.

- Aresztowanego w Niedzielę Palmową ks. Fr. Połczyńskiego w Ośniszczewie pod Gniewkowem puszczono na wolność z więzienia w Inowrocławiu za stawieniem kaucyi 100 tal.

- Dziesięć tal. zarobi ten kto gruntownie wytępi szczury panu Hellingowi w Łagiewnikach pod Poznaniem.

- W czasie latowym kąpielnym będzie leczył w Kołobrzegu rodak nasz, p. Edmund Kiedrowski z Kępna. W czasie zaś jego nieobecności zastąpi go w Kępnie p. dr. Głogowski.

- We Wtorek, dnia 1go bm. załatwiono w sądzie pow. w Inowrocławiu 100-letnią sprawę spadkową. Na dniu 20go Maja 1788go r. spisał testament Antoni Kolczyński, ówczesny właściciel dóbr Jaronty w pow. Inowrocławskim, a umarł dnia 22go Maja tegoż samego roku w Kołodziejewie w pow. Mogilnickim. Po zmarłym, który zeszedł bezdzietnie z tego świata, pozostała wdowa z domu Kownacka, umarła 29go Września 1824go r. Sprawa wyszukania spadkobierców nie doprowadziła do niczego; otworzono proces likwidacyjny, który załatwiono 19go Stycznia 1798go r. W roku 1849tym przekazano całą sprawę spadkową sądowi Inowrocławskiemu, który ostatecznie wynalazł 55 wylegitymowanych spadkobierców. Suma spadkowa urosła do 100,000 marek. W dniu 1go Kwietnia rb. po odtrącniu kosztów procesu wypłacono 20 spadkobiercom obecnym w Inowrocławiu ich części, innym przesłano należne im części pocztą.

Wolne posady:
- Dla burmistrza na lat 12 w Jutrosinie; pensya 1500 grz. i 200 dodatku.

- Dla krawców surdutowych u L. Waltera w Poznaniu przy ul. Wilhelmowskiej 28.

- Dla pomocnika inroligatorskiego u Wincentego Ertla św. Marcin 14.
...
Numer 91

Korespondencye Gońca Wielk.
- Samoklęski, w Sobotę 19go Kwietnia.
W tej chwili, o godzinie 11stej rano, kochany nasz proboszcz, ks. Antoni Wyderkowski, wsiada na wóz z egzekutorem, p. Żarek, aby się udać do więzienia. Za kazanie, jakie miał w Gietrzwałdzie dnia 16go Sierpnia 1877go roku, skazany on został na 100 grzywien kary, lub 2 tygodnie więzienia. Przeszedł wszystkie instancy je i wszystkie trzy wyrok potwierdziły.
Ks. Antoni Wyderkowski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=5204


Wiadomości potoczne.
- W Czwartek, dnia 17go bm. stawiło się do poboru wojskowego popisowych 235 z II rewiru policyjnego. Z tych uznano za zdatnych do służby wojskowej 62.

- W Piątek, dnia 19go bm. złożył we Wrocławiu egzamin na referendaryusza ziomek nasz, p. Wojciech Bartecki.

- Dawniejszego redaktora w zastępstwie, p. Wienera, skazano swego czasu za artykuł wstępny w "Ostdeutsche Ztg." traktujący o ścięciu Hödla, na 2 miesiące wieży, gdyż prokurator dopatrzył się w rzeczonym artykule obrazy Cesarzewicza. W apelacyach tak sąd apelacyjny, jako też Najwyższy Trybunał potwierdziły wyrok sądu powiatowego. P. Wiener zamieszkał od 1go bm. w Berlinie.

Wolne posady:
- Dla subjekta do składu towarów kolonialnych itd. u Wilhelma Schoepke w Rawiczu.

- Dla ekspedyenta, umiejącego po polsku i niemiecku, od Igo Maja u braci Andersch w Poznaniu na Rynku. Warunkiem są dobro świadectwa i osobiste przedstawienie.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 05:10 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 92


Korespondencye Gońca Wielk.
- Kościan, 22go Kwietnia.
Dziwny zdarzył się tu wypadek: oto doktór tutejszy, Franke, jako i jego żona, umarli w jednym dniu, w równym czasie i oboje w jednym grobie złożono.
Charlotte Franke zd. Koegel +18.04.1879 Kościan akt zgonu Nr.51:
http://szukajwarchiwach.pl/34/424/0/3.1 ... WZp1b3SABA
Carl Friedrich Franke +18.04.1879 Kościan akt zgonu Nr.42:
http://szukajwarchiwach.pl/34/424/0/3.1 ... yvreyrW9hg


Wiadomości potoczne.
- W tegorocznśm półroczu latowem leczyć będzie u woo morskich w Kołobrzegu p. dr. Józef Koszutski z Poznania. Leczył on też w przeszłym roku u tychże samych wód. Przy tej sposobności nie możemy zataić radosnego uczucia w obec faktu, że już dotychczas kilku z naszych Szan. rodaków-lekarzy Poznańskich wybrało się w celu leczenia u wód na przyszłe lato. Daje im to sposobność dania się poznania bliżej w świecie i pozyskania w danym razie szerszej wziętości, a światu dowodzi, że Polak w każdym zawodzie tak samo może być światu pożytecznym, jak każdy inny narodowiec, choć może naszym "najszczerszym" zależałoby na tem, aby nam odebrać wszelką wartość, wziętość i kredyt w świecie.

- Pana dra Antoniego Danysza przeniesiono z tutejszego gimnazyum polskiego do niemieckiego.

- W Sobotę, dnia 19go bm. stawali przed kratkami sądu powiatowego w Berlinie redaktorowie odpowiedzialni "Germanii", ks. Ignacy Szymański i Jan Augustin, za obrazę starokatolickiego proboszcza, p. Kamińskiego. Pana Augustina skazano na 150 marek, a ks. Szymańskiego na 100 marek kary pieniężnej.

- Rodak nasz p, M. Piotrowski, rzeżbiarz w gipsie, poleca się względem publiczności, a zwłaszcza budującym pałace.

Ogłoszenie:
- Nauczycielka posiadająca język polski, niemiecki i początki fraucuzkiego, z dobremi zaświadczeniami poszukuje miejsca zaraz lub od 1go Czerwca. Łaskawe oferty przyjmuje Paulina Noetzel w Kościerzynie (Berent W/Pr.)
...
Numer 93

Wiadomości potoczne.
- Wczoraj, we Wtorek skończył się popis wojskowy. W tymże dniu z V rewiru policyjnego stawiło się młodzieży 200, wzięto zaś 51.

- W tej chwili dowiadujemy się, że landszafta poznańska musiała kupić jedne wioskę w powiecie Wrzesińskim; nawet Bank Kośliński nie chciał licytować. Co za stosuuki!
...
Numer 94

Wiadomości potoczne.
- Profesor Chaymanowski przeniesiony został z Poznania do Nakła. Po odejściu profesora Fischera do Münster- Eifel, a wstąpieniu prof. Bindseila, jest obecnie w katolickim gimnazyum św. Maryi Magdaleny czterech prof. ewangielickiego wyznania, jak dzisiejsza "Pos. Ztg." donosi.

- Na miejsce dra Langiewicza w Gnieźnie wybrany został dr. Laudowicz jako trzeci lekarz dla ubogich.

- Z dniem 1go Maja rb. przenosi się dr. Szostakowski do Krotoszyna.

- Na subhaście w sądzie szubińskim nabyli dobra rycerskie Dobieszewo należące do Władysława Karłowskiego, jego krewni za sumę 276,000 grz.

- We Wtorek, dnia 22go bm. stawiło się do popisu wojskowego 135 młodzieży z VI rewiru policyjnego; z tych wzięto do wojska 37.

- P rokurator ściga niejakiegoś Adama Dwuceta z Poznania listami gończemi za obrazę i napaść domu.

- Pan dr. Roman Maj poleca rozmaite nawozy i fabrykaty chemiczne.

Ogłoszenie.
- Chłopiec mający chęć wyuczyć się krawiectwa znajdzie miejsce u Beyera, Ul. Berlińska nr. 19.
...
Numer 95

Wiadomości potoczne.
- Pan hrabia Atanazy Kaczyński sprzedał swój pałac w Berlinie na rzecz Państwa Niemieckiego.

- Rodak nasz, p. dr. Szulc, osiedla się z dniem 1go Maja jako lekarz praktyczny itd. w Trzemesznie.

- Na dniu 28go bm. wybierano w Mogilnie posła na sejm prowincjonalny z gmin wiejskich powiatów Gnieźnieńskiego, Inowrocławskiego i Mogilnickiego.
Został nim
pan Jordan z Popowa Podleśnego,
zastępcami zaś jego pp.
Piotr Lange z Gaju i
Zygmunt Matczyński z Ostrowa pod Wójcinem.

Nekrolog.
+ W Środę o godz. 9 tej wieczorem umarła nasza naj droższa córeczka:
Marynia
po dość długiej a uciążliwej chorobie, w 3ciej wiośnie życia.
O czem donoszą w smutku pogrążeni rodzice
A. i W. Sollich.
Szeląg pod Poznaniem.
Sollich Maria lat 2, akt zgonu Nr.28:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1922/0/4/ ... 27jTBRGsnw
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 12:54 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 96


Wiadomości potoczne.
- Wielki dzwon w kościele Farnym katolickim w Odolanowie ma na sobie napis:
"Sancte Martine Pontifex et Patrone Eaenrae ora pro nobis. Hoc opus Rs D. P. S. J. E. I. G. M. N. D. V. J. - Gidzielski Parochus et Ds. Lukas Rudkowski proconsulcum consulibus hujus oppidi Odalanoviensis fieri cura verunt A. u. 1636."
Co znaczy po polsku:
"Święty Marcinie, Arcykapłanie i patronie Kościoła naszego, módl się za nami. "To dzieło uczynili przewielebny U. P. S. J. E. 1 G. M. N. D. V. J. - Gidzielski radzca i dziekan Łukasz Rudkowski radzca z radzcami tego miasta Odalanowskiego roku Pańskiego 1636."

Dzwon więc ten pochodzi z czasów króla polskiego Władysława IV, a zatem zaciągnięty po wojnach szwedzkich w Polsce, które pod poprzednim królem, Zygmuntem III, ojcem Władysława IV i Jana Kazimierza, tak się srodze naszej Ojczyźnie przez rabunki i okrucieństwa szwedzkie dały we znaki.
Nie można było odgadnąć, co znaczą te pojedyncze wielkie litery alfabetu, ani też tego dociec z ksiąg, kościelnych.
Wielką by więc przysługę uczynił ten, coby się tem zajął i rzecz dowodnie wyjaśnił.


Umarli.
- W Czwartek dnia 17go bm. o godz. 8 wieczorem, Elżbieta z Jakubowskich Gess w Poznaniu w zakładzie Sióstr Miłosierdzia.
Elisabeth Gess zd.Jakubowska akt zgonu Nr.592:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1926/0/4/ ... mNp2qgDJRw

- We Wtorek, dnia 22go bm. o godz. 4 rano, Karol Fenner w Osowie, licząc lat 44.
Carl Heinrich Emil Fenner akt zgonu Nr.50:
http://szukajwarchiwach.pl/34/429/0/3.1 ... 0vO7Gf8CXA

- W Poniedziałek dnia 21go bm. dr. Piotr Burzyński, profesor wszechnicy i członek akademii krak., licząc lat 64. Jest on autorem znakomitego dzieła "Prawo polskie prywatne", które wyszło w r. 1868 1 1869.
Burzyński Piotr *14.10.1819 Sanok, +19.04.1879 Kraków:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Burzy%C5%84ski

- Adolf Nigroru, kapitan wojsk polskich we Lwowie.

- W Środę, dnia 23go bm. o godz. 8 1/2 wieczorem Roman Ziołecki były radca sądu pow. w Kościanie, licząc lat 75.
Roman Ziołecki akt zgonu Nr.44:
http://szukajwarchiwach.pl/34/424/0/3.1 ... rxaAHfEGzg

Ogłoszenia.
- Szewska machina do szycia z fabryki p. Mansfeldera jest tanio do nabycia u Tobińskiego, Św. Marcin Nr. 14.

- Czeladnika na szytą robotę i ucznia poszukuje zaraz F. Krzyżanowski, szewc w Pile (Schneidemühl)
...
cdn

O w/w dzwonie z 1636 roku nie znalazłam żadnej informacji.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 16:19 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 97


Wiadomości potoczne.
- W piątek, dnia 25go bm. toczyła się przed Najwyższym Trybunałem w Berlinie sprawa ks. Gieburowskiego, proboszcza z Górki Duchownej. W pierwszej instancyi dostał ks. Gieburowski 1 1/2 roku wieży; w drugiej zniżono karę na rok, a Najwyższy Trybunał odrzuciwszy wniosek o unieważnienie, zatwierdził wyrok apelacyi. Więc parafia Duchownej Górki rok nie będzie miała pasterza.

- W tutejszem więzieniu odsiaduje proboszcz rządowy, p. Rymarowicz z Wielkiego Chrzypska, 2-tygodniową karę za obrazę księdza proboszcza Poszwińskiego z Przementu.
Ks. Jan Kanty Rymarowicz:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=3928
Ks. Józef Poszwiński:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=3586

- Kokczynowo, wieś leżącą w pow. Średzkim, kupił na subhaście od właściciela, porucznika Grove, rzecznik poznański, pan Jażdżewski za 24,000 tal. Pola wynoszą 1200 mórg i prócz tego jest las. Rzeczoną wieś nabył poprzedni właściciel lat temu kilka za 35,000 tal., a w przeszłym roku ofiarowano mu za nią 58,000 tal. Subhasta urwała wierzycielom 42,000 tal.

- Obecnie zwiedza i rewiduje urzędy pocztowe w Księztwie p. Stephan, jeneralny dyrektor poczt. Dni ostatnich był on w Lesznie i Ostrowie; w Ostrowie bawił trzy dni.

- Najwyższy trybunał wyrokiem z dnia 27go Września z. r. rozporządził, że ojciec lub pan domu, któryby dzieci swoich lub sług od popełnienia kradzieży nie wstrzymywał ma być karany.

- Tenże trybunał orzekł wyrokiem z dnia 31go Października r.z., że obraza wyrządzona za pomocą karty korespondencyjnej zawsze uważaną być musi za "publiczną", przy czem nie potrzeba stwierdzenia, czy treść jej trzecia osoba rzeczywiście czytała.

- Wojciech Kwiatkowski w Strzelnie poleca się do zakładania ogrodów i parków.
...
Numer 98

Wiadomości potoczne.
- + W znalezionym w Czwartek, dnia 24go bm. przy Bramie Warszawskiej zmarłym mężczyźnie poznano wreszcie robotnika, Jana Ruszkowskiego, który kilkakrotnie już był karanym. Jest domysł, że zmarł na paraliż płuc.

- Księgi kościelne krobskiego probostwa przeniesione zostały do landratury w Rawiczu, tak że interesenci żądający metryk i innych świadectw tam dotąd udać się mają.

- P.Henryk Siemiradzki mianowany został honorowym członkiem sztokholmskiej akademii sztuk pięknych.
Henryk Siemiradzki -24.10.1843 Nowobiełgród, +23.08.1902 Strzałkowo woj. łódzkie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Siemiradzki

- W Królewcu, w Środę, dnia 23go bm., dawał starokatolicki proboszcz, p. Suszczyński, ślub starokatolickiemu proboszczowi, p. Grunertowi.

- Pan Władysław Dobrowolski z Gniezna szuka tęgiego destylatora i expedyenta.

- Pan landrat Tempelhoff w Poznaniu św. Marcin 47, szuka stangreta i to natychmiast.

- Jarocinie założyli panowie Ziółkowski i Kucharzewski warsztat kotlarski.
...
Numer 99

Wiadomości potoczne.
- W Paryżu umarł Jan Chrzciciel Mikołaj Roch, kat miasta Paryża i całej Francyi. Wyprawił on przeszło 100 osób na tamten świat.

- Balon paryzki, znajdujący się w Berlinie, rozpoczął na nowo zabierać gości; cenę iednej podróży zniżono na 5 grzywien.

Ogłoszenia.
- Ucznia poszukuje F. Szafranek, stolarz w Kościanie.
...
Numer 100

Korespondencye Gońca Wielk.
- Kościan, 29. 4. 79.

Wydział kamy tutejszego sądu powiatowego skazał żyda Kalmusa, kupca z Wielichowa, za sfałszowanie dwóch weksli gospodarza Smukały, na 1 1/2 roku więzienia, 500 talarów kary i poniesienie kosztów, oraz zupełne zniesienie subhasty.
Zabawnie było patrzeć na tę czarną postać z koprowym nosem, wijącą się za kratką podczas czytania wyroku, jak wąż pod stopą ludzką.

- Leśniczy Pacholski został skazany za obrazę majestatu na 4 miesiące więzienia, a dwie pokątne doktorki dostały za tajemne leczenie każda na trzy dni więzienia.

- + W Sobotę wieczorem odbyła się za miasto eksportacyja zwłok zmarłego radzcy, p. Ziołeckiego. Przy wynoszeniu zwłok przemówił p. radzca Zawadzki, kolega zmarłego, w krótkich ale treściwych słowach. Po skończonej mowio ruszył kondukt, poprzedzony długim szeregiem kapłanów, któremu asystowało kilka cechów ze światłem i chorągwiami, jako też i członkowie bractwa strzeleckiego i niezliczone tłumy ludzi wszystkich stanów i wyznań, przy odgłosie pieśni nabożnych wyprowadzono zwłoki za miasto.

Wypadek wyborów w Bydgoszczy,

- W Niedzielę, dnia 27 bm. odbyło się w Bydgoszczy Walne Zebranie przedwyborcze w hotelu Royal. Po zagajeniu zebrania przez prezesa komitetu, ks. lic. Preisa, obrano przewodniczącym p. posła Magdzinskiego, który w zastosowanych do okoliczności przemawiał słowach.
Przystąpiono następnie do wyboru komitetu wyborczego, i tak wybrano:

I. na miasto:
1) ks. lic. Preisa,
2) p. Franciszka Kreskiego,
3) p. Aleksandra Warczyńskiego.

II. na wsie:
1) p. Stanisława Mieczkowskiego z Nieciszewa,
2) p. Grygorowicza z Rybienca,
3) p. Jana Szmyta z Mąkowarska.

Na delegata uproszono p. Magdzińskiego,
na jego zastępcę p. Mieczkowskiego.

Jako kandydaci na sejm wyznaczeni zostali:
1) p. Adolf Koczorowski z Dębna,
2) p. Rogaliński z Królikowa,
3) p. Magdziński z Bydgoszczy,
4) ks. dr. Stablewski z Wrześni,
5) p. Kantak Kazimierz,
6) ks. dr. Jażdżewski.
Gdy po dokonaniu tej czynności nikt się do głosu nie zgłosił, zdał podskarbi sprawę z dochodów i rozchodów powstałych agitacyiwyborczej - i na tem zamknięto posiedzenie.

Wiadomości potoczne.
- Z dniem dzisiejszym tj. 1go Maja, przesztają stróże poznańscy gwizdać po nocy.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 16:43 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 101


Wiadomości potoczne.
- Donoszą z Borku pod dniem 29go Kwietnia, o uroczystości z jaką się odbyło pożegnanie p. dra Szóstakowskiego, który Borek opuszcza, aby zamieszkać w Krotoszynie. Zebrało się liczne grono w lokalu kupca Wernera, bez względu na wyznanie, w zupełnej zgodzie.

- Równocześnie z rozporządzeniem magistratu poznańskiego, znoszącem odgwizdywanie godzin nocnych przez stróży, nadano tymże miecze w miejsce dotychczasowych halabard. Stróże więc nocni jedyni zachowują dotychczas rycerskie uzbrojenie.

- Prezydenta sądu apelacyjnego, p. Kunowskiego, zrobiono prezydentem przyszłego sądu nadziemiańskiego w Poznaniu. Dotychczasowi prezesi sądów apelacyjnych, Dekert i Drenkmann z Magdeburga i Kwidzyny, których zamianowano prezesami Senatu w Trybunale, byli ongi w Poznaniu wiceprezydentarni sądu apelacyjnego za czasów dawniejszego prezydenta sądu apelacyjnego, hr. Schweinitza.

- Z Bydgoszczy donoszą pod dniem 28go z. m., żejeneralny dyrektor poczt, Stephan, powrócił dnia poprzedniego z Berlina do Bydgoszczy i że 28go z. m. rano wyjechał do Inowrocławia, zkąd tego samego dnia miał powrócić.

- Wskutek przesiedlenia się dra Weissa z Odolanowa na Ślązk zawakowało miejsce donośne dla lekarza i chirurga. Ponieważ okolica ta jest zupełnie polską, przeto Polak miałby tam obfite źródło dochodu.

Ogłoszenie.
- Piekarnia Wiedeńska Wielka Rycerska ul. Nr.3 poleca trzy razy dziennie świeże wiedeńskie pieczywo, jako też chleb na młodziach, briosze, paluszki i rozmaite inne gatunki.
...
Numer 102

Wiadomości potoczne.
- Po śmierci ks. Szyperskiego, proboszcza w Kobylinie, która nastąpiła przeszło 2 lata temu, odprawiał wszelkie czynności duchowne i parafialne, wikaryusz tameczny, ks. Dandelski. Wkrótce wytoczono mu proces, który aż dotychczas się pociągnął przechodząc przez wszystkie instancye. Obecnie Najwyższy Trybunał potwierdził wyrok wszystkich niższych instancyi i skazał ks. Dandelskiego na 10 tal. kary lub 3 dni wieży, tudzież na koszta procesu.
Ks. Antoni Szyperski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=4616
Ks. Ignacy Dandelski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... pis&id=600


- Niniejszem zwracamy uwagę Szan. Publiczności na anons p. Stanisława Smolińskiego i jego handel kolonialny na Chwaliszewie, tudzież na nowo urządzony salon z bilardem dla przyjmowania gości. Ci co znają bliżej p. Stanisława Smolińskiego, mogą najlepiej zaświadczyć, z jaką uprzejmością starał się zawsze usłużyć publiczności, a miłe wesołe jego obejście, tudzież rzetelny towar ściągały mu wielu odbiorców już na Półwiejskiej ulicy, z której przesiedlił się na Chwaliszewo. To też z wielką przyjemnością polecamy ten skład Szan. Publiczności, a mianowicie polskiej, aby swego współrodaka popierać zechciała.

Ogłoszenia.
- Obok mego handlu kolonialnego na Chwa1iszewie Nr. 18ty, otwieram z dniem dzisiejszym Lokal wina i piwa etc. etc. eleganckim bilardem franc. najnowszej konstrukcyi. Polecając to moje przedsiębiorstwo łaskawym względom Szanownej Publicmości, ręczę za rzetelną i skorą usługę. Z głębokim szacunkiem S. Smoliński.

- Interesentów miasta Śremu i okolicy powiadamiam niniejszem, iż z dniem 1go Maja założyłem w Śremie w domu handlu J. Madaliński i Spł. Bióro informacyjnene i posredniczeń, w którem wszystkie sprawy dotyczące sądownictwa, administracji i stosunków społecznych jak najakuratniej i najsumnienniej załatwiać będę.N. Kucharski.
...
Numer 103

Korespondencye Gońca Wielk.
- Łobżenica, dnia 29 Kwietnia.
+ Na Dniu 27 bm. nad ranem około godziny 6tej umarł znów jeden z młodszych mężczyzn, śp. Onufiy Luks. Miał zaledwie 34 lat. Wszyscy co tylko Onufrego za życia znali, śpieszyli za trumną jego. Jeden z miejscowych kapłanów, ksiądz Niedbalski, w rzewnej a serdecznej mowie wyłuszczając krótki ale pracowity żywot zgasłego, starał się pocieszyć nieutuloną w smutku matkę i siostrę. Około południa zaprowadziliśmy zmarłego na cmentarz. Eksportował go miejscowy proboszcz, ks. Dziubek. Na cmentarzu nad grobem miał mowę po niemiecku; wzruszył on nie tylko katolików, ale innowierców i żydów.
Ks. Józef Dziubek:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... pis&id=807
Ks. Piotr Niedbalski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=3101


Wiadomości potoczne.
- Patenta wydawane przez rząd oglądać można codziennie z wyjątkiem wakacyi, w bibliotece Raczyńskich, między godziną 5tą a ósmą.

- Naddyrektor poczty, p. Sziffmann z Wrocławia, rewidował w Piątek, 2go bm. wszystkie poczty po kolejach na przestrzeni pomiędzy Poznaniem a Toruniem.

- Złośliwa ręka poobcinała, jak donoszą z Nakła, zupełnie przy skórze ogony najpiękniejszym koniom dziedziców wsi Karnówka, Krakówka i Chrząstkowa, tak że ogony wyglądały, jak pasternaki. Po długich poszukiwaniach odkryto sprawcę tego czynu w niejakim Wawrzyniaku, który ogółem już siedział lat 20 w domu poprawy. U niego znaleziono obfitość włosia z ogonów tudzież i inne skradzione przedmioty, które skonfiskowano. Wawrzyniaka również aresztowano i wydano sądom w Łobżenicy.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 18:17 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 104


Korespondencye Gońca Wielk.
- Gniezno, dnia 5go Mąja 1879.
Dnia 12go Maja r. b. ma się w Magistracie tutejszym odbyć obór czterech członków do Dozoru szkolnego w miejsce tych, których urzędowanie obecnie się skończyło. Przeto zebrali się obywatele miasta Gniezna wczoraj na sali p. Jankowskiego, aby się naradzić nad kandydatami do tego urzędu. Na wniosek komitetu postanowiono wybrać pp. Chełmickiego, Klemensa Kuglera i Wierzbickiego ponownie, a w miejsce p. Scherera postawić kandydaturę księdza Dr. Choraszewskiego. (...)

Wiadomości potoczne.
- Dowiadujemy się, że z duchownych Poznańskich wyjeżdżąją do Krakowa księża: ks. prał. Likowski, ks. lic. Chotkowski, ks. prob. Raatz i ks. wikaryusz Tłoczyński. Z osób świeckich nie wymieniono nam dotąd nikogo, coby w społeczeństwie poznańskim jakiekolwiek wyższe ząjmował stanowisko.

- Sąd pow. w Inowrocławiu uznał niewinnym ks. wikarego Matuszewskiego z Gniewkowa, oskarżonego o "nieprawne" wykonywanie czynności duchownych i z tego powodu skazanego na wygnanie.
Ks. Maksymilian Matuszewski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2807

- Chwalebny przykład poświęcenia dała parafia w Samoklęskach. Jak już donosiliśmy, skazano ks. Wyderkowskiego ze Samoklęsk na wieżą, lub 100 grzywien kary za kazanie w Gietrzwałdzie. Te 100 grzywien złożyła rzeczona parafia, a oprócz tego 54 grzywny kosztów sądowych i tym sposobem wykupiła swego pasterza, który skutkiem tego tylko 5 dni stracił. Takie poświęcenie, godne zaiste Polaka-katolika, tem jest szczytniejszem, ile, że parafia Samoklęska jest uboga, składająca się ze samych komorników i służąca pod panem niemieckim.

- W Sobotę, dnia 3go bm. złożył na uniwersytecie we Wrocławiu rodak nasz, p. Leonard Kostrzeński z Raszkowa, egzamin rządowy na aptekarza.
...
Numer 105

Korespondencye Gońca Wielk.
- Kościan, 6. 5. 79.
(Kronika Krymialna).
Tutejszy sąd powiatowy skazał po raz wtóry żyda Kalmusa za sfałszowanie dokumentu kowala Studnickiego z Wielichowa na 3 miesiące więzienia, 250 tal. kary poniesienia kosztów i utratę praw obywatelskich, ku wielkiemu zadowolnieniu licznie zebranej publiczności, pomiędzy którą dużo znajdowało się synów Izraela.
Skazanego, po przeczytaniu wyroku, odprowadzono zaraz do ziemi obiecanej.
Oskarżony bronił się tem. że o niczem nie wie, ponieważ syn interesa prowadził.
Na to powstał prokurator i oświadczył, że i synowi wytoczony będzie proces, ponieważ z ojcem pod jedną fimą pracowali.
Nadto uwolnił sąd nauczycielkę ze Śmigla, oskarżoną o obrazę majestatu, ponieważ powodem denucyacyi była zemsta.

Wiadomości potoczne.
- Ks. prałat Likowski otrzymał w Paryżu pierwszą nagrodę w kwocia 1,800 fr. za dzieło p.t: "Dzieje Kościoła unickiego na Rusi i Litwie w XVIII i XIX wieku uważaue pod względem wewnętrznych i zewnętrznych przyczyn jego upadku, z godłem:
"Status deplorandus, non describendus."

- Gazeta "Kreuz Ztg." podaje następujące obsadzenie wyższych posad sądowych w Wielkiem Księztwie Poznańskiem.

I. Sąd nadziemiański w Poznaniu:
prezydent, naczelny prezydent sądu apelacyjnego, Kunowski.
Prezydenci Senatu:
1) wiceprezydent sądu apelacyjnego, tajny nadradzca sprawiedliwości Hahndorff z Bydgoszczy,
2) wiceprez. sądu apel. tajny nadradzca, Lohmann w Poznaniu,
3) tajny radzca apel., Rocholl z Wrocławia.

II. Prezydenci sądu ziemiańskiego:
nadprokurator Laube w Bydgoszczy.
Gniezno: dyrektor sądu powiat, Schollmeyer z Heiligenstadt.
Leszno: dyrektor sądu powiat., Günther tamże.
Międzyrzecz: radzca sądu apel., Hilse Poznania.
Ostrowo: radzca sądu apel., Wltholz z Naumburga.
Poznań: dyrektor sądu apelacyjnego, Gisevius z Arnsberga.
Piła: dyrektor sądu powiat., Kupffender tamże.

Umarli.
- Wtorek, dnia 29go z. m. o godz. 8 1/2 wieczorem Napoleon Neymann, weteran wojsk polskich z lat 1830 i 1840, licząc lat 74 w Poznaniu na Chwaliszewie nr.49

- We Wtorek, dnta 22go bm. o godz 4tej rano, Karol Fenner w Osowie, licząc lat 44,
Carl Heinrich Emil Fenner akt zgonu Nr.50:
http://szukajwarchiwach.pl/34/429/0/3.1 ... 0vO7Gf8CXA

- Ks. kanonik Gramse, proboszcz fordoński, nie doczekał się 50-letniego jubileuszu kapłańskiego, który tego lata przypadał. Na szczęście parafia opróżniona ma ustanowionego przed wydaniem ustaw majowych wikarego.

Wolne posady:
- Dla ucznia, Polaka, umiejącego po niemiecku i posiadającego odpowiednie wykształcenie, u złotnika Antoniego Starka w Poznaniu na Alei nr. 21.
...
Numer 106

Korespondencye Gońca Wielk.
- Z powiatu Wyrzyskiego.
(...) Jedną z najwybitniejszych osób naszego powiatu jest bezwątpienia pan Dr. Komierowski z Nieźychowa, poseł do parlamentu Rzeszy niemieckiej i do sejmu pruskiego. (...)
To też wszyscy znajomi Szanownego Posła bardzo się cieszą się z nim razem na dniu 8 Maja i najstateczniejszemi życzeniami na dniu jego ślubu z Maryją Karnatowską, córką pana Kurnatowskiego z Pożarowa, wicemarszałka sejmu prowincyonalnego i posła do parlamentu Rzeszy niemieckiej. (...)
Akt małżeństwa:
Parafia katolicka Biezdrowo, wpis 8 / 1879
Romanus Joannes Komierewski (36 lat) ojciec: Thomas , matka: Agatha
Marianna Anna Alexandra Kurnatowska (20 lat) matka: Eleonora

Wiadomości potoczne.
- Wczorajszy odpust i jubileusz św. Stanisława, w 800tną rocznicę śmierci św. Biskupa, obchodzono w Katedrze Poznańskiej bardzo uroczyście. Ołtarz wielki światłem i zielenią gustownie za staraniem Prześwietnej Kapituły był ozdobiony.
Sumę i nieszpory odprawił ks. kan. Maryański; kazanie z rana powiedział ks. kan Sibilski, po obiedzie ks. kan. lic. Dorszewski. Ołtarz św. Stanisława Kostki również uroczyście był przybranym, a na nim umieszczono relikwije św. Patrona, przywiezione z Krakowa przez ks. prob. lic. Losereza. Relikwije dano całować tak po sumie jak i po nieszporach.

- W kościele farnym obchodzono dzień św. Stanisława zwykłym odpustem. Sumę odprawił ks. prob. Pędziński, kazanie niemieckie powiedział ks. Perbński. polskie na sumie ks. Chrustowicz, na nieszporach kaznodzieja katedralny ks. Jaskulski.
Ks. Wawrzyniec Chrustowicz:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... pis&id=453

- Wczoraj, w Środę dnia 7go bm. obchodził ks. Emil Szmeja, proboszcz u św. Jana w Toruniu, 25-letnią rocznicę swego kapłaństwa.

- Dwa konie zołzowate zabito we Wtorek furmanowi Paczakowi na Wielkich Garbarach.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 19:07 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 107


Korespondencye Gońca Wielk.
- Z pod Wronek, dnia 9go Mąja.
Wczoraj po obiedzie o godz. 4tej odbył się ślub panny Maryji Kurnatowskiej z Pożarowa z p. R. Komierowskim, w kościele Nieżychowskim. Obrzędu ślubnego dopełnił ksiądz prałat Likowski,(...)
Z toastów wymieniamy:
pierwszy hr. Fr. Kwileckiego, ciotecznego brata p. młodej, na cześć młodej pary; nowożeńca Komierowskiego na cześć rodziców żony;
toast gospodarza domu na cześć rodziców dzieci.
Następnie przemawiali:
brat p. młodego i p. Karłowski, na cześć rodziny Kurnatowskich,
ks. prałat Likowski na cześć babki, pani Marszałkowej Potworowskiej,
p. poseł Wierzbiński i z polecenia koła poselskiego na cześć młodej pary
i dr. Rosiński w jimieniu powiatu, żegnając młodą pannę w nadzwyczaj pięknych i wymownych słowach.
Mówili jeszcze
dr. Władysław Niegolewski, jako członek parlamentu, witają w pani młodej nierozerwalnie z mężem połączonej wzmocnienie Koła parlamentarnego wynośąc przy tym znaczenie Polki w dzisiejszych czasach, gdzie serce niewiast naszych tak dzielnie wspiera zapasy narodowego rozumu.
Pan Turno wzniósł zdrowie pana Stanisława, gospodarza i solenizanta.
Pan Dziembowski pił za zdrowie posłów.
Po uczcie rodzina cała uraczyła gości improwizowanym koncertem.
Zabawa ta na długie czasy zostanie w pamięci powiatu.


Wiadomości potoczne.
- Policya zamknęła w Środę, dnia 7go Mąja dom nr. 1 przy ulicy Mokrej położony, w którym to dniu kazała się wyprowadzić ostatnim 10 rodzinom, które tam jeszcze zamieszkiwały. Cały dom zamieszkiwało niegdyś 150 osób.

- Pana Stute, nadprokuratora przy tutejszym sądzie apelacyjnym, mianowano nadprokuratorem tutejszego sądu nadziemiańskiego.


Nekrolog.
- W Czwartek dnia 8 bm. zaraz po północy zasnęła w Panu po kilkutygodniowej chorobie panna
Maryja Michalska.
Pogrzeb odbędzie się jutro w Niedzielę, o godzinie 4tej po południu, z zakładu św. Józefa przy ul. Ogrodowej.
Stroskana ciotka
Teofila Piasecka.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 20:37 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 108


Wiadomości potoczne.
- Na niemiecką wystawę opasów dostawiono: bydła rogatego 230, owiec 172, nierogacizny 32 okazy. Z właścicieli polskich naszego Księztwa dostawili pp. Brudzewski z Lednogóry wołów 8, Karśnicki z Mchów wołów 3.
...
Numer 109

Wiadomości potoczne.
- Rodak nasz, p. Aleksander Wolański, kupił wieś rycerską Łączyn w powiecie Inowrocławskim, mającą 653 mórg obszaru, od
Niemca, p. Rohra, za 62,500 tal .

- Poczciwy dorożkarz, Łukasz Górajski (nr. 40), otrzymawszy przez pomyłkę dublona (20 grz.) zamiast 1 grzywny, oddał ją swemu chlebodawcy, tak że można ją było zwrócić właścicielowi.
...
Numer 110

Umarli,
- W Poniedziałek, dnia 12go bm. Franciszka z Kurczewskich Annus w Poznaniu, licząc lat 86.
...
Numer 111

Korespondencje Gońca Wielk.
- Gniezno, dnia 14go Mąja
W przeszły Poniedziałek odbyły się u nas wybory do Dozoru szkolnego, i wyborcy z uznania godną gorliwością dość licznie się stawili Wybrano znaczną większością głosów pp.
Chełmickiego,
Klemensa Kuglera,
Wierzbińskiego i
X. Dr. Choraszewskiego, a
więc tych samych panów, którzy na zebraniu przedwyborczym jako kandydaci byli postawieni i zaufanie obywateli zyskali. Lecz nadmienić wypada, że niektórzy obywatele zdradzają jeszcze chętkę do zrywania jedności i zgody, gdyż oddali głos swój nie na p. Chełmickiego, ale na p. Roberta Karolewskiego. Jest to brak dojrzałości i zastanowienia się, bo gdzie chodzi o to, aby wyborów nie psuć, natenczas wszyscy powinni stanąć jak jeden mąż i sprawy publicznej na szwank nie narażać. (...)

Wiadomości potoczne.
- Młyn Hammer pod Poznaniem nabył na subhaście p. Chwałkowski, tutejszy piekarz, za 16,000 tal.

- Kupcy gnieźnieńscy, Jaroczyński i Sulke, nabyli na subhaście dobra rycerskie, Modliszewko, w powiecie gnieźnieńskim. Obszar ziemi wynosi 797 hektarów, cena kupna wynosi 267,600 grz., a dotychczasowy właściciel dał za te dobra roku 1870 135,000 talarów.

- 40 kandytatów zgłosiło się na opróżnioną posadę burmistrza w Jutrosinie; wielu nawet Westfa1czyków, oficerów i urzędników policyjnych.
...
Numer 112

Wiadomości potoczne.
- Król. regencya zakazała odprawiania czynności duchownych ks. wikaryuszowi lic. Lüdkemu we Wschowie. Znowu więc jedna parafia tak dobrze jak osierocona od śmierci ks. kanonika Bergera tamtejszego proboszcza.
Ks. Augustyn Lüdke:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=6420
Ks. Robert Berger:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... pis&id=175
...
Numer 113

Wiadomości potoczne.
- Zamianowania przy sądzie nadziemiańskim. Wedle wiarogodnych wiadomości zamianowano dotychczas następujcych panów jako radzców przy mającym się utworzyć tutaj z dniem 1o Października sądzie członków nadziemiańskim:
a) obecnych radzców sądu apelacyjnego w Bydgoszczy:
Heinsiusa,
Niederstettera,
Hanowa,
Hempla i
Sellego;
b) radzców sądu apelacyjnego w Poznaniu:
Choltitza,
Koschego,
Paeschkego,
Hübnera,
Giesego,
Königa,
Cremera i
Moschnera.

Umarli.
- Dnia 12go bm. umarł Aleksander hr. Dzieduszycki, właściciel dóbr w Galicyi, mąż znany w kraju z niepospolitych cnót obywatelskich i z wysokiej zacności charakteru.
Aleksander Stanisław Dzieduszycki herbu Sas *21.07.1813, +12.05.1879:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksande ... ieduszycki

- W Warszawie umarł w tych dniach starzec przeszło 100-letni, Marcin Hermanowski.

- Dnia 12go bm. z rana zmarł w szpitalu lwowskim, licząc lat 37, Stanisław Kunasiewicz, autor wielu broszur treści archeologicznej. W ostatnich latach wyszły nakładem Wildta obszerniejsze prace jego: "Przewodnik po Lwowie" i "Lwów w r. 1809", który stanowi niejako dalszy ciąg dziejów miasta Lwowa, opowiadanych w "Przewodniku."
Największą jego zasługą było przyczynienie się do wydobycia na jaw nagrobków marmurowych, zdobiących dziś kościół O O. Dominikanów..
...
cd.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 21:00 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 114


Wiadomości potoczne.
- Środa, 18 Mąia.
+ Z boleścią dowiadujemy się w tej chwili, że po długich cierpieniach umarł śp. Napoleon Rekowski. Był to mąż pełen zasług obywatelskich, znany z patryotyzmu, szczerości serca i ofiarności.
Dom jego w Koszutach szczycił się prawdziwą staropolską gościnnością, której każdy z rodaków zawsze doznał bez względu na stan i urodzenie. Brał czynny udział w wypadkach lat 1816. 1848 i 1863. W ostatnim mianowicie roku Koszuty były prawdziwem ogniskiem ruchu, bo ztamtąd wychodziły oddziały. Choroby nabawił się w Moabicie, która coraz bardziej się rozwijając, o śmierć go przyprawiła. Cała okolica i obywatelstwo mianowicie, tracą w nim prawdziwego przyjaciela, a znana małżonka Aniela z Świsiulskich i dzieci tracą ukochanego małżonka i ojca.
Napoleon Rekowski akt zgonu Nr.56:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1965/0/4/ ... hbpOvVSiHw

Nekrolog.
W dniu 18 Maja zakończył po długich cierpieniach swój żywot doczesny
ś.p. Napoleon Rekowski.
Eksportacya i, pogrzeb odbędą się w Koszutach pod Środą dnia 21 Maja o godzinie 10 rano.
O czem donoszą stroskane
Żona i dzieci.
...
cd.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 21:29 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 115


Wiadomości potoczne.

- + Na pogrzebie śp. Napoleona Rekowskiego powie mowę pogrzebową ks. kanonik Kantorski.

- Tutejsza król. rejeneya uwiadomiła, jak "Posn. Tageblatt" donosi, z rozporządzenia ministerstwa spraw wewnętrznych i ministra wyznań przełożone tutejszych Zgromadzeń Sióstr Miłosierdzia, Św. Wincentego a Paulo i Elżbietanek, że na złożenie ślubów zakonnych potrzebnym jest zezwolenie rządu i że przekroczenie tego przepisu pociągnie za sobą natychmiastowe wydalenie odnośnych członków zakonnych.

- Subhasta nieruchomości Palacza w Górczynie pod nr. 46 położonej zniesioną została.

- Tutejszy król. sąd powiatowy wyznaczył obwieszczeniem z dnia 14go bm. celem koniecznej sprzedaży nieruchomości położonej w kolonii Dembno nr. 6 a należącej do Józefa i Michaliny z Przydanków małżonków Degórskich termin subhastacyjny na Środę, 16go Lipca na 10 godzinę przed południem w lokalu komisyi sądowej w Stęszewie.

- Ślub. W kościele parafialnym w Oporowie pobłogosławionym został w dniu 14go bm. związek małżeński pomiędzy panem Stanisławem Ponikiewskim z Brylewa a panną Jadwigą Rychłowską z Drobnina.
Akt ślubu Nr.11:
http://szukajwarchiwach.pl/34/415/0/2.1 ... w4q8LfIBNA

- Dr. Opieliński osiadł w Środzie.
...
Numer 116

Wiadomości potoczne.
- Nad Koźminem i okolicą przeciągnęła w dniu 17go bm. burza gradowa, która po polach i ogrodach znaczne zrządziła szkody; grad padał wielkości jaja gołębiego.

Umarli.
- Dnia 20go bm. Marya Gładysz w Poznaniu, w 23 roku życia.
Maria Gładyż (sz) akt zgonu Nr.798:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1926/0/4/ ... 7D1LExxx-w
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 21:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
bugakg napisał(a):
cd. rok 1879

Numer 114


Wiadomości potoczne.
- Środa, 18 Mąia.
+ Z boleścią dowiadujemy się w tej chwili, że po długich cierpieniach umarł śp. Napoleon Rekowski. Był to mąż pełen zasług obywatelskich, znany z patryotyzmu, szczerości serca i ofiarności.
Dom jego w Koszutach szczycił się prawdziwą staropolską gościnnością, której każdy z rodaków zawsze doznał bez względu na stan i urodzenie. Brał czynny udział w wypadkach lat 1816. 1848 i 1863. W ostatnim mianowicie roku Koszuty były prawdziwem ogniskiem ruchu, bo ztamtąd wychodziły oddziały. Choroby nabawił się w Moabicie, która coraz bardziej się rozwijając, o śmierć go przyprawiła. Cała okolica i obywatelstwo mianowicie, tracą w nim prawdziwego przyjaciela, a znana małżonka Aniela z Świsiulskich i dzieci tracą ukochanego małżonka i ojca.
Napoleon Rekowski akt zgonu Nr.56:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1965/0/4/ ... hbpOvVSiHw

Nekrolog.
W dniu 18 Maja zakończył po długich cierpieniach swój żywot doczesny
ś.p. Napoleon Rekowski.
Eksportacya i, pogrzeb odbędą się w Koszutach pod Środą dnia 21 Maja o godzinie 10 rano.
O czem donoszą stroskane
Żona i dzieci.
...
cd.

Grażynko.
Coś z informacjami dotyczącymi pow. średzkiego chyba masz pecha.
Ze względu na ilość informacji, sprawdzam tylko ten powiat.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 22:27 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Danusiu, nie bardzo rozumiem dlaczego ja mam pecha. :(
Sprostowanie dotyczące nazwy rzeczki Maskawa było w numerze 63.
A co takiego jest w informacji o śmierci Napoleona Rekowskiego, naprawdę nie wiem. :?

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 22:40 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 117


- + Pogrzeb Napoleona Rekowskiego odbył się przy udziale bardzo licznego obywatelstwa, które przybyciem swojem złożyło hołd społecznym cnotom niebożczyka.
O godz. 10tej rano eksportował miejscowy proboszcz, ks. Cichowicz ciało zmarłego do kościółka, który jest nadzwyczaj schludny, czysty i nieomal, jak na wieś, z przepychem utrzymywany. Aż sercu miło wniść do takiego Domu Bożego. Kiedy zwłoki ustawiono na katafalku, odśpiewano wigilije i odprawiono mszę św., wtenczas wstąpił na kazalnicę ks. kanonik Kantorski, i powiedział jednę z mów, które tak z powodu gruntowności, jak i z powodu krasomówstwa swego długie, bardzo długie lata zachowają w tradycji powiatu. Mówca żałobny, zacząwszy od tego, że herby szlacheckie zdobywano pierwotnie krwią w obronie Ojczyzny, wypowiedział tę wielką myśl, że ci tylko godnie piastują starodawne ojców klejnoty, co życie swoje całe poświęcają na usługi kraju. Tu mówca skreślił cichy wprawdzie, ale pełen obywatelskich zasług, żywot, śp.Napoleona i zakończył zapewnieniem, że kto tyle co zmarły pracował dla Towarzystwa Naukowej pomocy, tyle prywatnie dobrodziejstw świadczył, a ludowi wiejskiemu był ojcem, ten w sercach potomnych wystawił sobie żywy i wymowny pomnik.
Nad grobem przemówił długoletni przyjaciel zmarłego, p. Włodzimierz Wolniewicz. Było to przemówienie krótkie, ale z prawdą, wymieniając z niego słowa: pełne treści. Wyjmujemy z niego jednę myślpiękną i wielką.
Nestor powiatu średzkiego dał zmarłemu to chlubne świadectwo, że nie przesiąkł nigdy materyjalizmem, lecz zawsze stał na wyżynie patryjotyzmu i poświęcenia; że wysoką tę cnotę zmarłego wynieść należy dzisiaj tym bardziej, jile że w czasie obecnym już nawet młodzież obywatelska chce uchodzić za zmateryjalizowaną, a myśl poświęcenia tak często bywa wyśmianą.
Jak ciężko było mówcy rozstać się z długoletnim sąsiadem, tego dowodem była łza przyjaźni i żalu, jaką nad grobem za cały zapewne powiat uronił.
Ksiądz Cichowicz żegnał śp. Napoleona krótko ale czule i z wielkiern wzruszeniem. Tracił on w zmarłym nie tylko owieczkę, ale prawdziwego pomocnika w moralnym wychowaniu ludu, i dobroczyńcę w każdej sprawie, która się do służby i chwały Bożej odnosiła. Zjazd obywatelstwa był bardzo liczny. pijaństwo w c iąż za sobą pociąga ofiary.
Nie brakło nawet złamanego chorobą hrabi Wiktora Szóldrskiego, który się kazał wnieść do kościoła. Z po za granic powiatu przybyli między innemi pp. Poniński z Wrześni, Błociszewski z Przecławia, Sokolnicki, Zabłocki Erazm, Ed. Żółtowski syn, trzej Niegolewscy, Żychlińscy z Gorazdowa i z Usarzewa, a z Poznania p. Kosiński, pan radzca Chlebowski i inni. Między paniami widzieliśmy panią Mielecką, żonę znanego dowódzcy z roku 63go, i wielu jinnych. Przyjęcie w domu i na probostwie było serdeczne i wedle staropolskiego zwyczaju wspaniałe.
...
cdn

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 22:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
bugakg napisał(a):
Danusiu, nie bardzo rozumiem dlaczego ja mam pecha. :(
Sprostowanie dotyczące nazwy rzeczki Maskawa było w numerze 63.
A co takiego jest w informacji o śmierci Napoleona Rekowskiego, naprawdę nie wiem. :?

W cytowanym artykule nie ma mowy o Kmiecakowej (Kmiecak).

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 23:09 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Sprawdziłam jeszcze raz numer 114. W w/w artykule nie pojawia się nazwisko "Kmiecakowej (Kmiecak)", więc nie mogłam tego wpisać.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 23:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
bugakg napisał(a):
Sprawdziłam jeszcze raz numer 114. W w/w artykule nie pojawia się nazwisko "Kmiecakowej (Kmiecak)", więc nie mogłam tego wpisać.

Och ...
Ale pojawia się jako załącznik do wycinka z artykułu - dodany przez Ciebie !
Ma to niby być akt zgonu Napoleona Rekowskiego.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, 23:43 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Indeksujący się pomylił, a ja nie sprawdziłam dokładnie. Przepraszam.

Środa (USC) - akt zgonu, rok 1879

Napoleon Rekowski (65 lat) , rodzice: Constantin Rekowski + , Elisabeth Krenska + ,
małżonek Aniela Swiszulska

Inne osoby występujące w dokumencie:
Valentin Bielawski

Komentarz indeksującego:
Koszuty
Miejsce urodzenia: Borzewysko, Königreich Polen
Archiwum Państwowe w Poznaniu
1965/4/18, skan 59
http://szukajwarchiwach.pl/53/1965/0/4/ ... hbpOvVSiHw
ID 1808990
...
Prawidłowy link do aktu zgonu Nr.112 Napoleona Rekowskiego :

http://szukajwarchiwach.pl/53/1965/0/4/ ... nLz6_pOYFQ
skan 115

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 11:54 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 118


Wiadomości potoczne.
- Dnia 18go bm. skazany został ks. Okoniewski z Chełmna na 30 grzywien kary albo 10 dni więzienia w skutek świadectwa podrostka Cyrankowskiego, syna organisty z Radowisk, zeznającego pod przysięgą, że przeszłego roku około Wielkanocy był w kościele farnym w Chełmnie u spowiedzi, a to, jak twierdzi, u ks. Okoniewskiego. Świadek w sądzie zapytany, czy jeszcze inni ludzie się spowiadali, odpowiedział, że dla późnej pory i ciemności panującej w kościele, nikogo nie widział, księdza jednak bardzo dobrze widział i poznał, że to był oskarżony a nikt inny. Świadkowego odebrał za każdą razą 16 mrk. a stawał na termin po trzykroć.

Ogłoszenia.
- Czeladź zdolna do męzkiej szytej roboty znajdzie zatrudnienie u L Kwiecińskiego, Berlińska ul. Nr. 3.

- Od 1go przyszłego miesiąca, a nawet każdej chwili znajdzie dwóch mężczyzn pod przystępnemi warunkami pomieszczenie u niżej podpisanego i to wedie upodobania, z stołowaniem, lub bez Jan Szuster, Wszystkich Świętych ul. 5. III piętro.

Umarli.
- Dnia 22go bm. Nepmucena z Rutkowskich Wybicka, mąjąc lat 77.

- Dnia 22go bm. Antoni Lubieński, oficer byłych wojsk polskich z r. 1531go. - (podano błędny rok)

- Dnia 22go bm. Jan Nepomucen Chełmicki w Gnieźnie.
Nepomucen Chełmicki akt zgonu Nr.146:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1853/0/4/ ... S2yf47DrdQ
...
Numer 119

- Parafija Brodzka od kilku tygodni w wielkim smutku, gdyż miejscowy ks. wikaryjusz Byczyński, i tak już sparaliżowany na nogi i ręce, w tak ciężką popadł chorobę, że przed dwoma tygodniami już wątpiono o dalszym jego życiu; dziś jakoś za łaską Bana Boga znacznie ma się lepiej. Mimo kalectwa kazał się wnosić ks. B. co Niedzielę i co święto w krześle do kościoła, gdzie w pięknych słowach słowo Boże głosił, co dla sędziwego ks. proboszcza wielką było ulgą przy olbrzymiej pracy w tak wielkiej parafiji. Prócz kazań słuchał ks. B. spowiedzi Św., a podczas ostatniej wielkanocnej spowiedzi wysłuchał słaby kaleka blizko tysiąc osób. Oby Cię Bóg, zacny kapłanie, pocieszyć raczył, abyś do dawnych sił powrócił i po dawnemu sędziwemu proboszczowi dopomagał.
Ks. Feliks Byczyński:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... pis&id=396

- Organy w kościele brodzkim, które dla ciężkiej niemocy całkiem zamilkły, odezwały się obecnie. Reperacyą wykonał rodak nasz, pan Paulus z Ostrowa i to bardzo rzetelnie i zadawalniająco, za stosunkowo nizkie wynagrodzenie.
W całej okolicy mamy tylko dwie zacne Dziedziczki - Polki, prawdziwe opiekunki ubogich, chorych i dziatek. Otóż jedna z nich JWPani Hr. Łącka w Posadowie, od kilku tygodni ciężką nawiedzona chorobą, co wielce nie tylko Jej famihją, lecz całą okolicę zasmuciło.

Wiadomości potoczne.
- Odbieramy następującą odezwę, prośbą o umieszczenie:
"Niżej podpisani członkowie "Ula" oświadczają, że artykuły w "Ruchu Społeczno-ekonomicznym", w "Kur. Poznańskim" i w "Orędowniku" pochodzić mogą tylko z mętnego źródła, gdy mają tylko na celu podkopanie naszego Towarzystwa. Z zarzutami temi trzeba było dawnićj wystąpić, np. przed dwoma lub trzema laty, a nie dziś, gdzie "Ul" rzeczywiście wszedł na lepszą drogę i osięgnął już pewne rezultaty.
Przy tej sposobności składamy Redakcyji "Gońca Wielkopolskiego" serdeczne podziękowanie za bezinteresowne poparcie naszego Towarzystwa..." (za to co opuszczamy - dziękujemy. Przyp. Red. G. W).
"W końcu oświadczamy, że mimo gwałtownych napaści, pochodzących niestety od własnych rodaków, i to jeszcze takich, którzy zgodę zasiewać powinni, a nie przyczyniać się do upadku pożytecznej instytucyji, stać będziemy wiernie przy naszym "Ulu" i nie dozwolimy na upadek naszego kochanego Towarzystwa."
Poznań, w Maju 1879.
Ignacy Niesiolowski, Dyrektor "Ula."
Józef Chociszewski, Prz. HadyNadz. "Ula."
Ludwik Veit. były podskarbi.
W Ptaszyński,
Marcin Skalski,
Franciszek Dondajewski,
Jan Mikolajczak,
Ignacy Pomorski,
M. Chrzanowski,
J. Zie!iński,
Fr. Kowalski,
W. Rybaczyński,
Szczepan Bendowski,
M. Konieczny,
M. Gulcz,
Jan Kula,
Antoni Rutkowski,
Karol Jeszke,
Walenty Szymański,
Kaźmierz Kochanowski,
Ludwik Łubowski.


- Tutejsze więzienie tak jest przepełnione, że w Piątek z rana wysłano 13stu więźniów do Grodziska, a w Sobotę miano tam wysłać jeszcze 12.

Wolne posady:
- Dla biegłych krawców surdutowych u Graupego.

- Dla ucznia, do handlu towarów kolonialnych u J. Madalińskiego i Sp. w Śremie.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 11:57 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 120


Korespondencye Gońca Wielk.
- Z miasta.
Mody.
Nareszcie w atmosferze na prawdę zmiana nastąpiła i po uporczywćm zimnie zawitało piękne ciepłe powietrze, którego rozkoszą używamy. Jedyne magazyny krawiecczyzn i strojów muszą z natężonemi siłami pracować, a reprezentantki upiększania "płci pięknej" nie mąją czasu do spacerów.
Polskie mianowicie zakłady pp.
Szumińskiej, Mannowej, Grabowskich, Przystanowskich i Bogusławskich są zamówieniami tak zarzucone, iż ledwo im wydołać zdołają. Pani Mannowa np. jeszcze parę dni temu miała do zrobienia do Zielonych Świątek blizko 100 sukien. Reprezentantki bowiem polskie tego estetycznego przemysłu i sztuki z gustem połączonej odniosły zwycięztwo nad swemi rywalkami - Klientela też ich nie składa się z samych tylko Polek, ale z elegantek innych narodowości, które chcąc być z gustem i estetyką ubrane, powierzają wyrób swych strojów Polkom. Do liczby zaś tej różnorodnej klienteli przyczyniają się bardzo umiarkowane ceny w zakładach polskich. Za gust i estetykę mało tam rachują, chociaż znaną rzeczą że np. Panią Szumińską podróże do Paryża po modele i w celu obznajmienia się z gustem stolicy mód, wiele kosztują. Z przyjemnością zawsze zapisujemy, że pod względem taniości reprezentnntek mód poznańskich jeden ogólny głos uznania panuje.
My ze względów ekonomicznych zasadę taniości jako praktyczną uznając, jako godną naśladowania polecać tylko możemy.

Wiadomości potoczne. ,
- Pan dyrektor Schwartz z polskiego gimnazyum, rozkopując w tych dniach pagórek wśród łąk leżący pod wsią Ulejnem, znalazł w pobliżu cmentarzyska pogańskiego wiele pięknych, wielkich, czarnych urn, obłowiele pięknych, wielkich, czarnych urn, obłowiele pięknych, wielkich, czarnych urn, obłożonych płaskiemi płytami kamiennemi. Oprócz tego natrafił w tym samym miejscu na 3 kościotrupy, oczywiście pogańskie, które w części były już spróchniałe, a mianowicie głowy.
Ulejno wieś położona w woj. wielkopolskim w powiecie średzkim w gminie Środa Wlkp.:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulejno_(w ... lkopolskie)

- We Wrocławiu zlożył egzamin na referendaryusza na dniu 23go bm. p. Józef Panieński, nasz rodak z Buku.

- Dr. Szmidt, były nauczyciel szkoły realnej, poleca się do lekcyi prywatnych i korepetycyi dla uczniów niższych klas.

- P. Tytus Daszkiewicz ma na sprzedaż kościelny obraz Matki Bozkiej Bolesnej za 45 grzywien.

- Ks. Stryjakowski z Łopienna poleca na pamiątkę pierwszej Komunii Św. książeczkę p.t. "Dziatki Najśw. Sakramentu Ołtarza."

- P. Z. Mazurkiewicz poleca Towarzystwo asekuracyjne od gradobicia północno-niemieckie, dywidenda za rok 1878my 20
od sta.

- P. Kaź. Rembowski osiedla się w Toruniu jako praktyczny dentysta.

- P. F. Andrzejewski w Bazarze przypomina swój magazyn obuwia.

- Piekarnią do wydzierżawienia ma Lewandowski przy ulicy Zielonej nr. 1a.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 12:01 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 121


Wiadomości potoczne.
- Pan Marszałek Unruhe-Bomst rozesłał pod dmem 24go ajya okólnik do eszystkich członków przyszłego sejmu prowincyonalnego, że w porozumieniu z wicemarszałkiem byłego sejmu prow. mocą urzędu swego powołał 10ciu deputatów na obchód złotego wesela Pary Cesarskiej w Berlinie.
Oto ich nazwiska:
l. Wicemarszałek Kumatowski z Pożarowa,
2. ks. Ferd. Radziwiłł z Przygodzic,
3. Dezydery Rożnowski z Arcugowa,
4. Richard Roy z Wierzbiczan,
5. Rajca miejski Edward Kaatz z Poznania,
6. Rąjca miejski Ludwik Buchoholz z Bydgoszczy,
7. Posiedziciel Goździewski. ze Środy,
8. Gospodarz Andrzej Pinkowski ze Świecy,
9. Traugott Schmolke z Holendrów Siedleckich, - sprostowanie w numerze 124 - ma być z Soleckich Olędrów.
10.sam marszałek Unruche Bomst jako przewodniczący.
Ostatni przepisał mianowanym przez siebie deputatom, żeby się stawili w Berlinie, albo w mundurze galowym, albo w najwykwintniejszej odzieży świątecznej.
Ponieważ stara kadencya sejmowa się nie ukonstytuowała, a zatem, wielu z posłów jest w wątpliwości, czy istnieje w tej chwili jakakolwiek legalna reprezentancya Wielkiego Księztwa Poznańskiego, którego to tytułu ,urzędowego sam p. Marszałek w okólniku swoim użył.

- P. Roman Barcikowski odebrał świeże lakiery, farby, oliwy, trany 1 smarowidła.

- Lody poleca cukiernia p. Antoniego Pfitznera.

Nekrolog
- Odbieramy z Drezna następujące ogłoszenie:
Św.p. Walery Mańkowski w wieku lat 15 po ciężkiej chorobie, opatrzony św. Sakramentami umarł dnia 26go bm. Eksportacya i pogrzeb zwłok Jego nastąpią dnia 28go bm. z mieszkania Lüttichaustrasse 23, II o godz. 6 wieczorem na cmentarz katolicki (dawny) Friedrichstadt. Nabożeństwo żałobne za spokój duszy śp. Walerego odprawione będzie w kościele królewskim katolickim dnia 29go bm. o godz 11 z rana, na które zaprasza krewnych, przyjaciół i współziomków
Matka.
Drezno, 26go Maja 1879go r.

Ogłoszenie.
- Poszukuję dwóch uczniów chcących się wykształcić na Organistów i w muzyce, i to zaraz. Co do warunków zgłosić się wprost do mnie.
Rakowski, organista w Koronowie.
...
Numer 122

Korespondencye Gońca Wielko
- Pakość, 28. 5. 79.
Pakość, 28. 5. 79.
- + W. Jks. proboszcz Chądzyński 80-letni, zarządzający tutejszą parafią lat 40, szanowany wielce od wszystkich, nawet innowierców, zasnął spokojnie w Panu, dnia 28go bm o godzinie 9 z rana, wstawiwszy parafią w nieutulonym żalu i smutku.
Ks. Paweł Chądzyński:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... pis&id=413


Wiadomości potoczne.
- Nie donosiliśmy wczoraj Czytelnikom o tym, że ksiądz profesor Chotkowski otrzymał rozkaz wyjechania po za granice Księztwa, gdyż jeszcze w południe jeden ze współpracowników naszych widział go na mieście. Dziś donosim, że zaraz po powrocie swoim z Krakowa, nagabywany był ks. Chotkowski przez tutejsze organa bezpieczeństwa publicznego, tak że już wtenczas rozchodziły się wieści o jego aresztowaniu. O dalszym przebiegu tej sprawy zawiadomimy Czytelników swego czasu ; tymczasem dziś w południe Szanowny Kapłan podobno miasto opuszcza.

- Tutejszy obywatel, p. Wojciechowski, nabył na subhaście majętność Józefa Mondrego w Swarzędzu za 5,150 tal.

- Burmistrzem w Jutrosinie został niejaki p. Girke, dotychczasowy sekretarz miejski miasta Poznania.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 12:05 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 123


Korespondencye Gońca Wielk.
- Kościan, dnia 29go Mąja
W Poniedziałek, dnia 26go bm. odbył się jubileusz kapłański ks. proboszcza Hertmanowskiego, na który się zjechało blizko 40 księży z 5ciu dekanatów.
Krótko przed wyjściem z domu wygłosił mowę ks. dziekan Kukliński z Głuchowa; przytem wręczył ks. Jubilatowi od swoich kolegów srebrny krzyż, a od swojego bratanka z Persyji (majowego) srebrną koronę, od braci Wytyków z Kościana śliczny ornat od Kółka włościańskiego srebrna tabakierkę. Gmina sprawiła śliczny kobierzec przed wielki ołtarz itd. Potem prowadzono go z domu w procesyji do kościoła pięknie przybranego, w którym solenne nabożeństwo się odbyło. Tam wygłosił ks. Kucharzewicz z Białcza w treściwych słowach jego zasługi około swoich owieczek przy końcu kazania Włożono na głowę jego koronę, w której klęczał aż do końca kazania. Znowu odprowadzono Go do domu w procesyji ze i światłem, w której na schodach wypowiedział Jubilat serdeczne podziękowanie. Na drugi dzień zaraz Jubilat wraz z ks. Gimzickim, proboszczem z Wielichowa, który też obchodził 25letni Jubileusz, pojechał do Rzymu, do Ojca św. Leona XIIIgo.
Ks. Tomasz Hertmanowski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1404
Ks. Walenty Gimzicki:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1069
Ks. Józef Kucharzewicz:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2302

Wiadomości potoczne.
- Ksiądz dziekan Kasprowicz w Biechowie złamat nogę i po długich cierpieniach chodzi o krokwiach.
Ks. Leon Kasprowicz:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1791

- Ospa epidemiczna pojawia się w Poznaniu. Do lazaretu miejskiego przyjęto w tych dniach dotkniętego tą zarazą. I około Kruświcy też panuje, jak o tem donoszą.
...
Numer 124

Wiadomości potoczne.
- Ks. lic. Chotkowski wyjechał wczoraj rano, jak donosi "Dzień. Pozn.", do Chełmna, a wróci wedle . ,Kur. Pozn." na 23go Czerwca, w którym to dniu odbędzie się jego termin. Pan minister Falk nie dał mu na jego telegraficzną depeszę żadnej odpowiedzi.

- Na Jerzycach pod Poznaniem mieszka rodzina karlic polska składająca się z 103-letniej matki i 2 córek, z których starsza ma lat 68 a młodsza 54. Córki o ile mogą zarabiają szyciem na utrzymanie domu. Z tego skorzystała pewna kobieta u nich bawiąca i w przeszły Poniedziałek, 26go bm. udała się do pań, które tą rodziną się zajmowały, z doniesieniem, że matka umarła, a córki jej nie maią za co pochować. Figiel się udał; dostała bowiem i pieniądze na pogrzeb dla zmarłej i ubranie, co wszystko ta oszustka zatrzymała, a nadto obie córki pobiła niebezpiecznie. Rzecz jednak się wydala przypadkowo i policya oszustkę uwięziła.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 14:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 667
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
bugakg napisał(a):
Indeksujący się pomylił, a ja nie sprawdziłam dokładnie. Przepraszam.

Środa (USC) - akt zgonu, rok 1879

Napoleon Rekowski (65 lat) , rodzice: Constantin Rekowski + , Elisabeth Krenska + ,
małżonek Aniela Swiszulska

Inne osoby występujące w dokumencie:
Valentin Bielawski

Komentarz indeksującego:
Koszuty
Miejsce urodzenia: Borzewysko, Königreich Polen
Archiwum Państwowe w Poznaniu
1965/4/18, skan 59
http://szukajwarchiwach.pl/53/1965/0/4/ ... hbpOvVSiHw
ID 1808990
...
Prawidłowy link do aktu zgonu Nr.112 Napoleona Rekowskiego :

http://szukajwarchiwach.pl/53/1965/0/4/ ... nLz6_pOYFQ
skan 115


Proszę o dokładniejsze badanie sprawy, zanim oceni się, czy to jest błąd...
Księgi USC Środa po raz pierwszy indeksowałem w kwietniu 2014 r., kiedy na SzWA pojawiły się skany za lata 1878-1884, wykonane z mikrofilmów. Szczegół polega na tym, że wówczas na każdym pojedynczym skanie znajdowały się po dwa akty. Podczas aktualizacji SzWA w grudniu 2015 r., kiedy to dodano skany z lat 1877 i 1885-1910, z jednym aktem na jeden skan, podmienieniu uległy również skany, do których wykonałem już indeksy, przez co, siłą rzeczy, linki do poszczególnych aktów "porozjeżdżały się". Problem ten zgłaszałem już 19 grudnia 2015 r.:
koszuciak napisał(a):
Zauważyłem, że podczas ostatniej aktualizacji skanów na szukajwarchiwach zamianie uległy skany z USC Środa z lat 1878-1884. Do tej pory były one wykonane z mikrofilmów - w przypadku urodzeń i zgonów na jednym skanie znajdowały się dwa akty, a w przypadku małżeństw znajdowała się strona ze świadkami poprzedniego aktu oraz kolejny bieżący akt w księdze. Obecnie na szukajwarchiwach znajdują się tylko skany wykonane z oryginałów ksiąg, gdzie każda strona stanowi oddzielny skan.
W związku z aktualizacją stare odnośniki do skanów, znajdujące się w indeksach na BaSI, uległy dezaktualizacji, przez co indeksy winny zostać ponownie wykonane. Problemem jest jednak to, że nowych skanów nie można ściągnąć właśnie poprzez fakt, że indeksy już są wykonane i nie można dokonać ponownej rezerwacji.
Czy istnieje jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu?


Sprawdzenie u źródła nie boli i tym optymistycznym akcentem życzę Szczęśliwego Nowego Roku i dalszych owocnych poszukiwań u źródeł :)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 14:38 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Czy to tylko był mój błąd ?
Niestety w komentarzach tego co teraz napisałeś, nie ujęłeś, więc co mogłam innego pomyśleć. :?

Miłego Nowego Roku, a także mniej niespodzianek tego typu jak w/w poście, życzę zarówno dla siebie jak i dla innych użytkowników :)

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 14:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2668
Lokalizacja: Poznan
Mysle, ze Grazyna "robi" tutaj duza robote i za to trzeba byc wdziecznym.
Nie ma ludzi nieomylnych i bledy/pomylki itp. przydazaja sie wszystkim...bez wyjatku,
zwlaszcza jesli nie powstaly bezposrednio z winy osoby tutaj piszacej.
Zycze takze wszystkim wiecej wyrozumialosci i przychylnosci w 2018 roku dla tych, ktorzy faktycznie tutaj pracuja jak mrowki

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 16:49 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1897

Numer 125


Wiadomości potoczne.
- Ks. dziekan Kukliński stawia się dziś do więzienia, gdzie ma pozostać przez cały kwartał.

- Sąd apelacyjny przyznał księżom Bielskiemu i Bączkowskiemu w Kościanie prawo do pensyi "ale rządzca majątku kościelnego w Kościanie" założył przeciwko temu protest do najwyższej instancyi.

- P. Sawitzky z Rogoźna ogłasza, że od 1go Września rb.. rozpocznie nowy kurs preparandów nauczycielskich. Egzamin w tym celu odbierać się będzie w Piątek, dnia 4 Lipca. Uczeń musi mieć 15 lat i zwykłe papiery.
...
Numer 126

Wiadomości potoczne.
- O ks. Chotkowskim donosi "Kur. P., że chcąc uniknąć przymusowego wywiezienia przez policyą, i to do ślązka, wyjechał w stronę przeciwną. - Konwikt Szołdrskich, dodaje "Kur P." traci swego przełożonego, a uczniowie Szkoły Realnej nabożeństwo niedzielne.

- Około 70 dzieci płci obojej przystępowało w pierwsze Święto do pierwszej komunii św. w kościele Farnym. Wspaniałej tej uroczystości dopełnił ks. Gałecki.
Ks. Jan Gałecki:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... pis&id=987

- Ks. proboszcz Bajsert w Rozdrażewie obchodził niedawno temu 25- letni jubileusz kapłaństwa.

- + Nową stratę poniosła dyecezya gnieźnieńska przez śmierć ks. Jana Jankowskiego, proboszcza w Srebrnej górze pod Wągrowcem. Umarł w Mogilnie. Eksportacya dziś po obiedzie. Pogrzeb jutro.
Ks. Jan Jankowski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1536


- Prowincjonalna komisya dla szós i dróg podzieliła całe Księztwo na 7 okręgów:
Bydgoszcz
Gniezno
Chodzież
Poznań
Międzchód
Leszno i
Ostrowo.

- Radzca sądu, p. Mroziński, przeniesionym będzie z Grodziska do Międzyrzecza.

- Nowy zakład fotograficzny otworzyła pani Pelagia Eitner w Gnieżnie.

Nekrolog
Wczoraj wieczorem 3go Czerwca zasnęła w Panu po długich cierpieniach nasza córka i siostra
Tekla Trynkowska.
Pogrzeb jej odbędzie się w Piątek wieczorem o 5tej z ulicy Gołębiej Nr. 1., o czem przyjaciołom i znajomym donoszą
Rodzice i rodzeństwo.
...
Numer 127

Wiadomości potoczne.
- Ks. Andersa aresztowanym został w drugie święto Zielonych Świątek w domu p. Grabskiego w Kunowie, i to spokojnie przy obiedzie. "Kur. P." "ma w Bogu nadzieję, że sąd rozpatrzy się w tej sprawie i księdza ujętego nie przy spełnianiu jakiejś zbrodni, lecz przy obiedzie siedzącego, na wolność wypuści.
...
Numer 128

Wiadomości potoczne.
- Wiadomości potoczne. Wykonywanie praw kościelno-politycznych. W Wojcinie administruje od śmierci śp. ks. proboszcza Śmitkowskiego parafia, tamtejszą ks. Klysz. Po zbadaniu jego wokacyi okazało się, iż ma zupełne prawo do sprawowania funkcyi kapłańskich i do pobierania odpowiedniej pensyi. P. Perkuhn, komisarz król. do zarządu majątku, nie tylko potwierdził dyecezyą dozoru kościelnego, ale nadto polecił, aby księdzu Kłyszowi wypłacano nie 200, ale 250 talarów rocznej pensyi z dochodów proboszczowskich. Po trzech miesiącach wszelako zmienił p. komisarz swoje zapatrywanie, zakazał dozorowi wypłacać pensyą księdzu Klyszowi z dochodów proboszczowskich i oświadczył, że w ostatecznym razie możnaby pensyą ściągnąć z parafri przez repartycyą. Ks. Kłysz zaskarżył dozór kościelny w sądzie powiatowym w Inowrocławiu i zyskał wyrok, skazujący dozór na wypłatę pensyi z dochodów proboszczowskich. Z rozkazu p. Perkuhna musiał zanieść apelacyą przeciwko wyrokowi pierwszej instancyi. "K. P."
Ks. Kazimierz Kłysz:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1953
Ks. Teofil Śmitkowski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=4174


- W Górce Duchownej odbył się tego roku, jak i dawniej słynny odpust pod kierunkiem ks. Gieburowskiego. Pielgrzymów było bardzo wielu, którzy się czule żegnali z pasterzem swoim.
Ks. Stanisław Gieburowski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1050

- Donoszą nam z Książa, że we Wtorek zeszły o godz. 9 1/2 wieczorem 16-letni uczeń szewski, Władysław Machowicz, będący w nauce u majstra Bawelskiego, został tak przez kilka osób mojżeszowego wyznania uderzonym czy pobitym, że padł na miejscu. Odcucono się go wprawdzie i zaprowadzono do lekarza, ale me wiadoma nam, czy ten rozporządził jakie środki zaradcze.
W nocy o godzinie 2giej chłopiec Bogu ducha oddał. Wstrzymujemy się od wszelkich uwag i prosimy w danym razie o sprostowanie.
Władysław Machowicz akt zgonu Nr.92:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1879/0/4/ ... Tm7Wqgq2KA


- Połajewo połączone jest z Obornikami omnibusem.

Ogłoszenie.
- Chłopca do posyłek z porządnej rodziny poszukuje księgarnia J. Chociszewskiego ul. Wodna 15.

- Na nagrody dla pilnych dzieci, mamy zawsze zapas stosownych książeczek. W. Simon.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 16:59 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 129


Korespondencja Gońca Wielk.
- Kościan, 7go Czerwca.
W bieżącym roku przy strzelaniu do tarczy został królem kurkowym p. Jan Wyttyk, wicekrólem oberżysta p. Mizgalski, obaj Polacy.

Wiadomości potoczne.
- Subdyakon Maksymilian Tetzlaff, obecnie nauczyciel w gimnazyum protestanckem w Rogożnie, doprowadził nareszcie do skutku, co od dawna zamierzał.
Dnia 21 Maja, w wilią Wniebowstąpienia Pańskiego wziął ślub w protestanckim kościele z córką pewnego swojego kolegi.
Wstrzymujemy się od wszelkich uwag o tym postępku o. Tetzlaffa.
Katolicy wszyscy wiedzą, co o tem sądzić. Czyżby jednakże nie było stosowną przenieść p. T. na inne pole działania ?
Pytanie to pozwalamy sobie postawić tu odnośnym władzom rządowym tak ze względu na liczną młodzież katolicką, uczęszczającą do tamtejszego gimnazyum jak i na samego pana T. ("Kur. P.")
Ks. Maksymilian Tetzlaff - subdiakon :
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=4710

- Nominacye.
Z członków sądu powiatowego we Wrześni mianowani zostali:
dyrektor Biernacki członkiem sądu ziemiańskiego w Oleśnicy,
radcy Manfeld, Agte i sędziowie Kurtz i Bütner sędziami okręgowymi we Wrześni,
sędzia powiatowy Marcus sędzią okręgowym w Pniewach.

Z członków sądu powiatowego w Rogoźnie mianowani zostali:
dyrektor Geest członkiem sądu ziemiańskiego w Ostrowie,
radzca Mylius członkiem sądu ziemiańskiego w Poznaniu,
radzca Sypniewski i sędziowie Schmidt i Büchner sędziami okręgowemi w Rogoźnie,
sędziowie Seeliger i Bernhardt sędziami okręgowemi w Obornikach,
sędzia Dierschke sędzią okręgowym w Zbąszyniu.

Przy sądzie ziemiańskim w Lesznie mianowani zostali:
prezesem dyrektor sądu powiatowego Günther,
dyrektorem
dyrektor sądu powiatowego Bartholomaeus w Kępnie,
radzcami radzcy:
dr. Rakowski, Meissner i Predrich z Leszna,
Hartmann z Środy,
Schubert z Kawicza i
Herzog z Grodziska,
prokurator Goetzen z Wrietzen n./O.

Sędziami okręgowemi mianowani tam zostali:
radzcy Rehfeld z Leszna,
Mechow z Śremu i
Simon z Krotoszyna;

sędziami okręgowymi w Wschowie
radzca Kunkel i sędzia Klappen tamże.
Dotychczasowy trzeci członek tamtejszy mianowany został sędzią okręgowym w Wolsztynie.

- Z żalem donoszą nam z Buku, że pan Degórski, obrany zastępcą deputowanego na sejm prowiucyonaIny, nie został przez rząd potwierdzony, z uzasadnionych powodów, dla tego, że jeszcze nie jest posiedzicielem gruntu w mieście. Grunt jego bowiem zapisany na imię małżonki. Niech to będzie nauką dla posiedzicieli przy wyborach prowincyonalnych, że mąż żony reprezentować nie może, co przecież przy innych wyborach jest dozwoloną, jak np. przy landszafcie, a co zapewne w błąd wyborców bukowskich wprowadziło.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 19:44 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 130


Wiadomości potoczne.
- Za księdza Andersza, ujętego w Kunowie, złożył ks. prob. Laskowski z Kazimierza kaucyą 1000 m., tak że może przebywać na wolności, byle z Kazimierza pod Szamotułami nie wyjeżdżał.
Ks. Jakub Laskowski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2436

- Naczelny prezes, p. Günther, jako i prezes policyi, p. Staudy, wyjechali wczoraj z powinszowaniami dla pary cesarskiej.

- Jak potrzebnym byłby uniwersytet w Poznaniu, tego dowodem choćby sam uniwersytet wrocławski, gdzie na 1283 akademików jest 202 z Poznańskiego a 102 z Prus Wschodnich i Zachodnich, co uczyni 300 akademików ze samego Wrocławia. Dodajmy tych Wielkopolan, co się uczą w Berlinie, w Lipsku, w Gryfii, a mianowicie w Krakowie, a mielibyśmy najmniej 750 młodzieży akademickiej w stolicy Wielkopolski.

- Nominacye.
Prócz podanych już licznych nominacyi wymieniamy jeszcze następujące:
W Szamotułach pozostaną jako sędziowie okręgowi tamtejsi sędziowie Wolski, Lisiecki i Massalin.
Dyrektor tamtejszego sądu powiatowego Wieland mianowany radzcą jprzy sądzie ziemiańskim w Liguicy.
Pierwszym prokuratorem przy sądzie ziemiańskim w Pile mianowany został prokurator Simon z Żegania,
a dyrektorami
dyrektorowie sądów piatowych Christ z Łobżenicy i Pinsky z Międzyrzecza.

Prokurator pilski Luther mianowany został prokuratorem przy sądzie ziemiańskim w Berlinie.

Z członków pozostałych sądu powiatowego w Rawiczu - nominacye innych już podaliśmy
- mianowany został radzca Basch członkiem sądu ziemiańskiego w Międzyrzeczu,
a Preibisch sędzią okręgowym w Raciborzu.

Takiemiż sędziami mianowani zostali w Gostyniu tamtejsi sędziowie powiatowi Maisan i Lerchtt,
podczas kiedy dyrygent tamtejszej deputacyi, radzca Richter, przeniesiony został do sądu ziemiańskiego w Ostrowie.

Z członków sądu powiatowego w Kościanie przeniesiony został
dyrektor jego Haacke jako dyrektor,
a radzca Böhme, jako członek sądu ziemiańskiego w Poznaniu;
radzcy uatomiast Zawadzki i Wilmann
oraz sędziowie Kutzner i Goldschmidt pozostaną jako sędziowie okręgowi w Kościanie;
sędziowie Weimann i Klose przeniesieni zostaną jako sędziowie okręgowi do Śmigla
a pomocnik prokuratoryi, Zahle, jako drugi prokurator do sądu ziemiańskiego w Ostrowie.

W personale sądu powiatowego w Środzie nastąpią takie zmiany:
dyrektor Odenheimer idzie na odstawkę;
radzca Hartmann przeniesiony do sądu ziemiańskiego w Lesznie,
sędziowie zaś dr. Berwin i Jahns jako sędziowie okręgowi do Nowego Tonyśla;
W Środzie pozostaną jako sędziowie okręgowi
radzcy Grossmann i Tyrankiewicz
i sędziowie Mnetzel i Hoffmann.

Dyrektor sądu powiatowego w Wolsztynie mianowany został dyrektorem przy sądzie ziemiańskim w Ostrowie,
sędzia Henkei sędzią okręgowym w Czarnkowie,
sędzia Meissner sędzią okręgowym w Chodzieżu.
Sędziowie Vicenz, Schlüter i Jacobi pozostają w Wolsztynie jako sędziowie okręgowi.


- Królem strzeleckim został proklamowany p. Schild, budowniczy; wice-królem p. restaurator Fiksiński.

- Królem strzeleckim w Pniewach został kupiec Niklewicz.


Ogłoszenie.
- Wyborne smarowidło (...) J. z Schedingów Bittnerowej, ul.. Szeroka, blizko Rynku.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 19:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3778
bugakg napisał(a):
- Za księdza Andersza, ujętego w Kunowie, złożył ks. prob. Laskowski z Kazimierza kaucyą 1000 m., tak że może przebywać na wolności, byle z Kazimierza pod Szamotułami nie wyjeżdżał.
Ks. Jakub Laskowski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2436


Zasłużony społecznik ks. proboszcz Jan Laskowski z Kaźmierza, syn Macieja z Lusowa, był bratem mojej pra....babki Katarzyny zamężnej Pawlickiej.
Ciekawostka: kiedyś się dokopałem, że proboszcz Laskowski najwyraźniej wyswatał swą siostrzenicę Elżbietę Pawlicką, czyli moją daleką ciotkę, synowi kaźmierskiego organisty, Ignacemu Smyczyńskiemu :D

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 20:54 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Łukasz Bielecki napisał(a):
bugakg napisał(a):
- Za księdza Andersza, ujętego w Kunowie, złożył ks. prob. Laskowski z Kazimierza kaucyą 1000 m., tak że może przebywać na wolności, byle z Kazimierza pod Szamotułami nie wyjeżdżał.
Ks. Jakub Laskowski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2436

Zasłużony społecznik ks. proboszcz Jan Laskowski z Kaźmierza, syn Macieja z Lusowa, był bratem mojej pra....babki Katarzyny zamężnej Pawlickiej.
Ciekawostka: kiedyś się dokopałem, że proboszcz Laskowski najwyraźniej wyswatał swą siostrzenicę Elżbietę Pawlicką, czyli moją daleką ciotkę, synowi kaźmierskiego organisty, Ignacemu Smyczyńskiemu :D

I to jest dobra wiadomość, może też inne osoby odnajdą tu swoich krewnych.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 20:59 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 131


Wiadomości potoczne.
- Dowiadujemy się, że na zażalenie księdza lic. Chotkowskiego, zaniesione do ministra dra Falka, nadeszła odpowiedź odmowna. Pan minister oświadcza, że po zbadaniu tej sprawy nie może zmienić rozporządzenia rejencyi poznańskiej. Obiegają także po mieście pogłoski, że król. prokuratorya wytoczyła ks. Chotkowskiemu proces dodatkowy, zarzucając mu, że przez lat 6, to jest od chwili pozbawienia go urzędu nauczyciela religii przy szkole Realnej, sprawował "nieprawnie "lunkcye duchowne przy kościele Farnym. "K. P."


- Państwo Iwaszkiewicze w Czempiniu obchodzili w przeszłym tygodniu złote wesele. Była to dla Czempinia wielka uroczystość, raz dla tego, że jubilaci ogólnego w mieście i okolicy doznają szacunku, a następnie i ztąd, że dwóch synów duchownych i trzech innych krewnych lub przyjaciół akt ten uroczysty bytnością swoją uświetniło.
Synowie jubilatów:

Ks. Franciszek Iwaszkiewicz:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1457
akt urodzenia:
Czempiń (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1831 , wpis nr 64
Franciscus , rodzice: Vincentius Iwaszkiewicz , Honorata Brodzinska ,
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu
PM 054/12
ID 1260051
.
Ks. Józef Iwaszkiewicz:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1458
akt urodzenia:
Czempiń (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1830 , wpis nr 34a
Joseph , rodzice: Vincentius Iwaszkiewicz , Honorata Brodzinksa ,
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu
PM 054/12
ID 1259915
...

Ogłoszenia.
- Kto chce anons napisac, a nie umie. to mu go za darmo napiszę; kto chce jaki kapitał umieścić na pewną hipotekę, lub kupić jaki warsztat, handel, dom lub gospodarstwo, niech się zgłosi do niżej podpisanego, a ten się tym interesem zajmie, jak swoim własnym. R. M. Koczorowski, Teatralna ulica 5.

- Swój zaopatrzony w najnowsze nowości skład poleca po bajecznie tanich cenach magazyn mód i strojów Wilhelmowski Plac 8.

- Ucznia zamiejscowego potrzebuje cukiernia S. Niewitecki i Sp. Szeroka ul. nr. 15.

- Czeladź szewska. Tylko sumnienni i zręczni znąjdą ząjęcie, u F. Andrzejewskiego. Bazar.

- Z dniem dzisiejszym otworzyłem w miejscu przy Podgórnej ul. Nr. 12 obok ogrodu p. Cegielskiego handel hurtowy i detaliczny (...) Poznań, dnia 1 Czerwca 1879. Stanisław Mann.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sty 2018, 23:26 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 132


Korespondencye Gońca Wiclk.
- Z pod Pniew, 9go Czerwca.
Dzielę się z Wami radosnym wypadkiem, który w dniu wczorajszym miał miejsce. Odbył się bowiem w kościele Lwóweckim ślub hrabiego Alfreda Mycielskiego, dziedzica majętności Siedmiorogowskiej pod Gostyniem, z JW. panną Maryą Łącką, najstarszą córką państwa Łąckich, dziedziców klucza Lwóweckiego. Orszak weselny przybył w kilkunastu wspaniałych powozach o godz. 6tej po poł. do kościoła; konie dobrane, szory piękne, a jeszcze piękniejsze liberyje woźniców i lokajów, a cóż dopiero śliczne stroje gości weselnych. To też nie napróżno tysiące oczu wszystkiemu chciwie się przypatrywały.
Cala droga z Posadowa do kościoła, a przedewszystkiem główna ulica w mieście była wystrojona łukami i bramami zielonemi z napisami. Pierwszych i drugich nauczyłem coś do dwudziestu. Najpiękniej wystrojono kościół, w którym ślub się odbył.
Po wykonaniu "Veni Creator" przez muzykę kościelną, zabrał glos miejscowy proboszcz, ks. Dziekan Hebanowski, i w pięknych słowach streścił ważność Sakramentu małżeństwa i obowiązki małżonków, a następnie pobłogosławił związek.
Szpaler od bramy cmentarnej aż do wielkiego ołtarza tworzyli wieśniacy i odznakami, jakich używąją przy wiejskich wesełach.
Po odbytym ślubie udano się do pałacu w Posadowię (jest to najpiękniejszy w całej okolicy pałac) gdzie ze staropolską gościnnością gości przyjmowano.
Widzieliśmy wiele zacnych rodzin Wielkopolskich:
Panie hr. Mycielską (matkę młodego pana) Tyszkiewiczową, Emiliją Sczaniecką, Bnińskich z Samostrzela, Mielżyńskich Dąbrowskich, Potockich, Stablewskich, młodych Mycielskich i wielu innych
Po ukończonym obiedzie, około godz 11tej wieczorem, rozpoczęto puszczanie i palenie sztucznych ogni, rakiet itp. Prześliczne te fajerwerki, u nas nigdy nie widziane, nie tylko się gościom lecz i wielkiemi tłumami zebranemu ludowi z całej okolicy bardzo podobały. Lecz najwięcej podziwiano wodne fajerwerki, puszczane w wodotrysku przed pałacem, bo się niepodobieństwem zdawało, że zapalone rakiety rzucone w wodę coś podobnego wywołują. Kolorowe kulki, gwiazdki, złoty deszcz, istne huki strzałowe, wszystko naprzemian z wody wychodzco, a tlejące rakiety, dając raz po raz nurka w wodzie tarzały się jak wielka ryba w wannie.
Jednym słowem owe fajerwerki po mistrzowsku oddane, były przepyszne i przesliczne.
Młodej Pani oby Bóg błogosławił w nowym Jej stanie, gdyż nie tylko jest dobrą Polką i katoliczką, lecz wielką opiekunką chorych i ubogich. Ciesz się, ludzie Siedmiorogowski, twej młodej dziedziczce, w której znajdziesz w całym znaczeniu "Polską Panią", gdyż ją zdobią wszelkie cnoty i zalety prawdziwej Polki.
Młoda para niech żyje!
akt ślubu Nr.30:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/3/ ... 4l-9LFP65A
http://szukajwarchiwach.pl/53/1887/0/3/ ... pHi6ovsg_Q
Ks. Jan Hebanowski:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=1365

Wiadomości potoczne.
- Z powodu złotego wesela pary Cesarskiej, na wszystkich gmachach publicznych powiewają chorągwie. We wszystkich szkołach miasta nauka wypadła, a młodzież wybiera się, ażeby być obecną stosownej w takim razie uroczystości. Tutejsza "Posn. Ztg." wyszła w bardzo ozdobnym wydaniu, gdyż umieściła na pierwszej stronie złocone medaliony tak Cesarza Wilhelma jak i Cesarzowej Augusty, na około których mieszczą się w czterech rogach cztery herby, a mianowicie:
1) Niemiec,
2) Prus,
3) W. Ks. Poznańskiego (na piersiach orła pruskiego orzełek biały)
4) miasta Poznania.

- Z wypadków amnestyi czyli ułaskawień wymienia też "Posn. Ztg. * dotychczas dopiero jeden, a mianowicie to, że dozorca szosy, [b Kowalski,[/b] skazany przez sąd przysięgłych za wykroczenie w urzędzie swoim i odsiadujący już karę swoję w Rawiczu, wypuszczony został na wolność.

- Parę dni przed Świątkami złożył w Gryfli egzamin rządowy na lekarza rodak nasz, p. Józef Pietrowicz, a w dniu 7go bm. takiż sam egzamin złożyli także rodacy nasi, pp. Marcin Granatkiewicz i Drd. Józef Górny, obaj z Trzemeszna.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2018, 11:02 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 133


Wiadomości potoczne.
- W dniu 10go bm. w kościele parafialnym Kamienieckim został zawarty związek małżeński między panem Romanem Karśnickim na Czachórach w powiecie Odolanowskim a panną Józefą Skórzewską z Kamieńca w powiecie kościańskim.
akt ślubu Nr.11:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1864/0/3/ ... JpZ9TFhPAw
http://szukajwarchiwach.pl/53/1864/0/3/ ... w4q8LfIBNA


- Sędzia pow., p. dr. Ignacy Czapski w Tucholi, mianowany został sędzią okręgowym tamże.

- W Wągrowcu został znów królem kurkowym na ten rok zeszłoroczny król, p. Zieliński siodlarz.
...
Numer 134

Wiadomości potoczne.
- Wczoraj wieczorem złowili rybacy drugiego w tym tygodniu jesiotra przy moście Chwaliszewskim i to w grubości sporego cielaka.

- Pan Wiener, dawniejszy redaktor "Ostd. Ztg.", osądzony za obrazę Cesarzewicza niemieckiego w artykule o ścięciu Hodla na kwartał wieży, podał prośbę do Cesarza Wilhelma o ułaskawienie.

- Śrem, dnia 13go Czerwca.
Dzielimy się z wami z wiadomością dobrą, że Brzostownią nabył Andrzej Niegolewski w terminie dzisiejszym.

Ogłoszenie.
- Osiedliwszy się w Stęszewie polecam się Wnym Obywatelom miasta tego i okolicy do wszelkich robót ciesielskich. A że przedsiębiorstwo budowli prowadzę w spółce z bratem moim Melchiorem, przeto obiecuję nie tylko sumuienną, ale i skorą usługę. Walenty Karpiński.
...
Numer 135

Korespondencje Gońca Wielk.
- Z pod Książa, 14. 6. 1879.
Dnia 13go po południu nawiedził okolicę Książa formalny potop ; gdyby ulewa zamiast pół godziny, była potrwała z 10 godzin, tak moglibyśmy byli doznać doli Szegedynu. Niziny całkiem zostały zalane, nawet na górkowatych miejscach porobiły się formalnie stawy; jeszcze dziś w niektórych miejscach zboża i warzywa pod wodą.Miejscami woda porobiła parowy, żeby całe chałupy się w nie zmieściły. Sprzęt siana prawie przepadł, bo zaślamiony, nie zdatny do użytku. W Książu zabrała woda dużo posieczonego siana i zawaliła niem staw; siano ze stawu łowią hakami.

Wiadomości potoczne.
- We Wrocławiu złożył egzamin referendaryuszowski w Piątek, dnia 13 go bm. rodak nasz, p. Szczęsny Kutzner.

Umarli.
- Niedzielę, dnia 8go bm. śp. Andrzej Olszowski na Wesołej, licząc lat 78.

Ogłoszenie.
- Zdatnych 2 czeladzi krawieckich znajdzie stałe zatrudnienie u Fr. Sroczyńskiego,krawca męzkiego w Miłosławiu.
...
Numer 136

Wiadomości potoczne.
- Sąd powiatowy we Wschowie skazał ks. wikaryusza Lüdkego we Wschowie za zastępowanie zmarłego ks. kanonika Bergera, tudzież za inne duchowne posługi oddawane tej parafIi w 16tu razach, na 48 grz. kary pieniężnej.
Ks.Augustyn Lüdke:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=6420

- Ks. dziekana Kuklińskiego z Głuchowy wsadzono niedawno na kwartał wieży do fortecy w Koźlu
Ks. Ignacy Kukliński:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2328

- Oprócz Książa zalane podobno zostały ulewą i inne okolice Wielkopolski. Mianowicie donoszą nam o wielkich szkodach w okolicach Obornik, i to między Wargowem Chludowem, gdzie nawet kolej żelazna podmielona została. Szkodę już naprawiono.
...
Numer 137

Wiadomości potoczne.
- Ministerstwo sprawiedliwości uwiadomiło w Niedzielę drogą telegraficzną, sąd powiatowy w Bydgoszczy, że Cesarz ułaskawił kupca Antoniego Woytowiczi z Solca, skazanego za obrazę majestatu na rok jeden więzienia, i Antoniego Czyngielskiego z Brzozy skazanego na 6 miesięcy więzienia za skaleczenie ciała. Obaj siedzieli już od kilku miesięcy w więzieniu. Prócz tego ułaskawiony jeszcze został ekonom Karol Kraszewski, który skazany przez sąd powiatowy w Suszu na trzy miesiące więzienia za naruszenie aresztu, miał w Bydgoszczy być aresztowany na jego rekwizycyą,

- W okolicy Hotelu Francuzkiego, (który nawiasem mówiąc świątecznie odnowiono) był wczoraj ruch wielki niezwykły . Kosztowne karety niosły kosztowniejsze suknie i stroje, a wiele wspaniałych dam i dorodnych panów wysiadało przed wchodem powyższego hotelu. Był to świetny wieczorek, a dziś odbyć się ma ślub pana hr. Zyg. Mycielskiego z panną Taczanowską, córką zasłużonego prezesa. Ślub odbędzie się w kościele Panny Maryi, a wesele w hotelu francuzkm. Związkowi pobłogosławi ksiądz Moerkel, jako proboszcz parafii panny młodej o godzinie 5tej po południu.
akt zapowiedzi:
Parafia katolicka Nowe Miasto, wpis 15a / 1879
Sigismundus Mycielski
Aemilia Taczanowska
Ks. Aureliusz Merkel:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2854

- Browar kobylopolski przenosi swój kobylopolski przenosi swój wyszynk z Alhambry na plac Wilhelmowski do kamienicy pana Lissnera, gdzie otworzy ku wygodzie Publiczności ogródek.

- Z tutejszego więzienia sądowego zbiegł wczoraj rano o godz. 5tej robotnik, Michał Sroka, przeskoczywszy przez mury, otaczające więzienie. Sroka był skazany na 6-miesięczne więzienie.

- W Bydgoszczy znikł bez śladu kupiec H. Rehfeld. Ścigany z powodu fałszowania weksli udał się zapewne, jak się tam domyślają, do Ameryki do swoich tam zamieszkałych krewnych.

- We Wróblewie, w powiecie Szamotulskim natrafiono w Sobotę, dnia 14go bm. na grobowce przedchrześciańskie. Pracami kierował sam hr. Zbigniew Węsiersko-Kwilecki; wszystkie urny które tam znaleziono, a jest ich razem 7 większych i 3 mniejsze; mąją wieka; każda zaś ma inną formę.
Oprócz tego znaleziono tam garnuszek z podstawką i 2 dzbanki. Wszystkie te naczynia mąją na sobie różnokształtne ozdoby.

- Ks. Stanisław Spis, proboszcz ze Świlczy pod Rzeszowem, mianowany został profesorem zwyczajnym egzegiezy (objaśnienia pisma św.) przy uniwersytecie jagiellońskim w Krakowie.
Ks. Stanisław Spis *08.05.1843, +20.10.1920:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Spis
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2018, 12:35 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 138


Korespondencye Gońca Wielk.
- Czempiń, 16go Czerwca 1879.
Przykro jest człowiekowi, kiedy o swem własnem gnieżdzie pisząc, musi coś niepochlebnego światu donosić. Ale jest obowiązkim piszącego pisać prawdę; gdyż jeżeli się słusznie chwali swoich, to ich się wbija w szlachetną ambicyą wytrwaniaania w chwalebnem postępowaniu, a drugich zachęca się do naśladowania; gdy zaś sprawiedliwie wytyka się błędy i karci takowe, wtedy się niejednego odstraszy od naśladowania szkodliwych i zdrowiu i życiu zabawek. Jedną z najwięcej rozgałęzionych maniji naszych, są tak zwane zakłady. Przy pierwszej lepszej okoliczności i sprzeczce mówi jeden do drugiego: "Zalóżma się!" Dla czego? Bo jest dobra sposobność do gorzałki, która przy każdym zakładzie, sprzeczce, zgodzie, główną zawsze odgrywa rolę. Mieliśmy tu właśnie taki wypadek w okolicy Czempinia. We Środę przed Zielonemi Świątkami założyło się w pewnej porządnej z resztą karczmie wiejskiej, w okolicy, dwoje ludzi, Tomasz Olenkiewicz, mularz, a drugi mi nieznajomy, kto z nich silniejszy, a mianowicie, kto w zębach uniesie ze ziemi bez pomocy rąk szefel grochu i położy na stół. Założono się przy wielu świadkach o trzy kwarty okowity czystej, która już stała na stole na pogotowiu. Przed samem jednakże rozpoczęciem tego szalonego zakładu odstąpił ten drugi od zamiaru, ale Olenkiewicz, ukląkł na ziemi, schylił się i w rzeczy samej podniósł w zębach i postawił z wielkiem wysileniem ów szefel grochu na stole. - Ale cóż? Ledwo tego dokazał, rzuciła mu się krew ustami, nosem i oczami; musiano go przenieść do domu, gdzie go zaraz złożono w łóżku. Wkrótce było z nim tak źle, że posłano po ks. dziekaua Kuklińskiego do Głuchowa. Następnego dnia miał otrzymać Komuniją Św., ale nie wiedzieć dla czego nie posłano po księdza i chory umarł ze spowiedzią, ale bez Wiatyku. Chowano pierwsze Święto Zielonych Świątek.
To może być jego akt zgonu Nr.42 - ale jest w nim nazwisko Olejkiewicz Tomasz:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1842/0/4/ ... hsq69mEDiw
Ks. Ignacy Kukliński:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2328

- Druga wiadomość, którą się dzielę z Szan. Redakcyją, dotyczy naszej strzelnicy.
Otóż mamy tu w mieście strzelnicę, ale ponieważ leży niekorzystnie, że jest obawa, aby przy ćwiczeniach w strzelaniu nie zaszedł jaki wypadek dla przechodzących lub przejeżdżających, przeto policyja zakazała tych ćwiczeń w strzelnicy, i takowe odbywąją się w polu, dość daleko za miastem. W pierwszy dzień strzelania został królem kurkowym mistrz szewski, Piotr Tomaszewski. Że tenże był ubogim, więc niektórzy sprzeciwiali się temu. Na czele niechętnych stanęło 2 synów bogatych mieszczan ze Srody, Y...... i Z........ Gdy powrócono do strzelnicy, wszczęła się z tego powodu kłótnia, którą jednak starsi cechu załagodzili. Zmartwiony tym wypadkiem Tomaszewski poszedł o 10tej godzinie wieczorem do swego przyjaciela, gdzie pozostał do samej 12tej godziny o północy. Kiedy powracał do domu, napadli go ci wyższej wymienieni niechętni jego królestwu, pobili go i poranili. Sprawę tego pobicia oddano w ręce prokuratora. Na drugi dzień podbił Tomaszewskiego przy strzelaniu czeladnik szewski, Jan Andrzejewski. Gdy więc nie chciano panowania mistrza, musiano się poddać czeladnikowi, bo "pobity został podbitym."

Wiadomości potoczne.
- Stary gmach sądowy powiatowy na placu Sapieżyńskim i Wolnicy będzie do 1go Października rb. przebudowany i oddany do użytku sądowi okręgowemu.

- Robotnicy znajdą miejsce u Karola Goldhagena w Gnieźnie.

- Nowy owad. do szarańczy podobny, nawiedził wieś Kaczkowo pod Skokami. Podobny on jest do muchy, a było go tak wiele, że w krótkim czasie zniszczał 30 mórg owsa.
...
Numer 139

Korespondencye Gońca Wielk.
- Zimnawoda, dnia l7go Czerwca 1879.
Szanowna Redakcyjo!
W zeszłym tygodniu czytaliśmy w szanownem Jej piśmie korespoudencyją z pod Lwówka o ślubie i godach weselnych Hr. Alfreda Mycielskiego z Panną Łącką z Posadowa; niechże mi też będzie wolno w kilku słowach opisać przyjęcie tegoż młodego Państwa wich dobrach przez teściową młodej Panią W. Mycielską w Zimnejwodzie. W Niedzielę to jest 15go b.m. powracało młode Państwo ze swej poślubnej wycieczki przy pięknej pogodzie o 11 tej godz. wieczorem! Już na granicy obszernych dóbr Pana młodego (bo z 9 tysięcy mórg się składających, w których jak to mówią są ryby i grzyby,) na żwirowce była wystawiona tryumfalna brama we wieńce i gierlandy przybrana - mająca na tablicy płóciennej napis: Witamy! szczęścia ! a będąc oświetloną przez kilkanaście lampionów kolorowych - przedstawiała wspaniały widok; a gdy powóz z młodem Państwem do tejże bramy nadjechał, wysłani na 24 koniach, w białe ręczniki, wstążki i ziele wystrojeni parobczaki - przywitali młode Państwo trzy krotnem: " Niech żyją!" a tak ruszywszy poprzedzając karetę - kłósem nadjechali do drugiej podobnej bramy przy figurze Naj. Maryji P. na skręcie już do pałacu i tak jeszcze przez 4 bramy przystrojone i oświetlone nadjechało młode Państwo przed piękny pałac, oświetlony kilku dziesiąt świecami, nowo wybudowany przez teściową młodej Pani. Tu młode Państwo wysiadło i przywitało się z matką. Ta, podała swej synowej na złotej tacy chleb i sól. Następnie pani Mycielska matka przedstawiła swej synowej dwóch rządzców t.j. pp. Z. i Sz., z których pierwszy krótkich lecz serdecznych słowach przywitał swą przyszłą panią, życząc obojgu nie tylko zdrowia i szczęścia, ale przedewszystkiem aby Bóg po wszystkie czasy ich obfitością chleba opatrywać raczył. Dalej pani Mycielska, matka, przedstawiła miejscowego nauczyciela, który z dziatwą szkolną przybył na powitanie swej przyszłej kolatorki, a jedna z dziewczynek, przybrana w białą sukienkę, powiedziała piękne wiersze, zastosowane do tejże uroczystości, oddając pani młodej piękny bukiet z róż i zela. Matka wprowadziła teraz młode Państwo na pokoje lśniące się od światła srebra i złota. Po małem posileniu, gdyż już było po 12tej godzinie, wybiegło młode Państwo wraz z matką na taras. a w tej chwili dano salwę z 12stu możdzierzy, że aż ziemia zadrżała; zapalono 6 słupów obwiązanych w palny materyał, wielka ilość rakiet podniosła podniosła się ku niebu, niezliczona ilość zabłysła ogni bengalskich, to słońca, to żaby it.d., a lud zebrany z okolicznych wiosek na setki, nie widzący nigdy nic podobnego, podziwiał wszystko. W urządzeniu tem najbardziej się zasłużył stary wiemy sługa, dobry wiarus, kowal, maszynista i majster zawołany, nazwiskiem Szynka. Później udało się młode Państwo na pokoje a moździerze dopiero około 3ciej rano grzmieć ustały.


Wykaz sądów ziemiańskich i okręgowych w obwodzie sądu nadziemiańskiego w Poznaniu po zaprowadzeniu organizacyi sądowej 1go Października 1879go r.

Podąjemy tu za "Dzien. P," wykaz zupełny pojedynczych sądów ziemiańskich i okręgowych w obwoc1zie poznańskiego sądu nadziemiańskiego, jakie z zaprowadzeniem nowej organizacyi sądowej w życie wejdą. Obwód tego sądu obejmować będzie całe Księztwo, a nadto z Prus Zachodnich powiat wałecki i liczyć 1,669,687 mieszkańców.

Sąd nadziemiański w Poznaniu:
prezes Kunowski dotąd pierwszy prezes poznańskiego sądu apelacyjnego;
prezesowie senatów:
Hahndorlf, tajny wyższy radzca sprawiedliwości ;
wiceprezes sądu apelacyjnego w Bydgoszczy,
Lohmann, tajny wyższy radzca sprawiedliwości;
wiceprezes sądu apelacyjnego w Poznaniu;
Rocholl, radzca sądu apel. w Wrocławiu;
radzcy:
Sello, radzca kamergerychtu,
Choltitz, radzca sądu apelacyjnego w Poznaniu,
Kosche tak samo,
Paeschke tak samo,
Heinsius tak samo w Bydgoszczy,
Niederstetter tak samo,
Hanow tak samo,
Hübner tak samo w Poznaniu,
Mewes tak samo w Wystruciu,
Giese tak samo w Poznaniu,
Hempel tak samo w Bydgoszczy,
Koenig tak samo w Poznaniu,
Cremer tak samo w Poznaniu,
Seile tak samo w Bydgoszczy,
Paul tak samo w Wystruciu,
Moschner tak samo w Poznaniu.
Prokuratorya:
nadprokurator Stute,
prokurator:
dr. Lucas, pomocnik prokuratoryi w Pleszewie. (Ciąg dalszy nastąpi).

Wiadomości potoczne.
- Z Kościana piszą do "Germanii," że ks. Brenk chciał wprawdzie odprawić i w tym roku procesyą Bożego Ciała, ale że nie było nikogo, coby za nim poszedł. Na jego Mszy było tylko 2 żołnierzy i stara baba. Czy żołnierze byli wykomenderowani, czy nie, nie wiadoma. Bąkają też ludzie coś o przeniesieniu p. lantrata Delsy na jakąś inną posadę.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2018, 16:07 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 140


Wykaz sądów ziemiańskich i okręgowych w obwodzie sądu nadziemiańskiego w Poznaniu po zaprowadzeniu organizacyi sądowej 1go Października 1879go r.
Pod jurysdykcyą sadu nadziemiańskiego stoi następujących siedm sądów ziemiańskich wraz z ich sądami okręgowemi:

1- Sąd ziemiański w Bydgoszczy,
obejmujący powiaty bydgoski miejski i wiejski, inowrocławski i szubiński z 232,945 mieszkańcami.
Prezes:
Laube, wyższy prokurator w Bydgoszczy;
Schwede, dyrektor sądu powiatowego w Gnieźnie;
dyrektorowie:
Schulze, dyrektor sądu powiatowego w Inowrocławiu i
Tuchołka w Trzemesznie;
radzcy:
Suszczyński, dyrektor sądu powiatowego w Zeitz,
Ruflmann, radzca. sądu powiatowego w Bydgoszczy,
Jobst tak samo,
Messerschmidt tak samo w Koronowie,
Plath tak samo w Bydgoszczy,
Martini tak samo,
Zachariae tak samo,
Nolte tak samo,
Münchow tak samo,
Kreis, sędzia powiatowy w Bydgoszczy.

Prokuratorya:
pierwszy prokurator Bartsch, prokurator w Bydgoszczy,
Schenk, pomocnik prokuratoryi w Bydgoszczy.

Sądy okręgowe i sędziowie okręgowi:

Bydgoszcz:
Danielowski, radzca sądu powiatowego w Bydgoszczy,
Liebscher ta samo,
Maeckelburg tak samo w Inowrocł.,
Steuer tak samo w Bydgoszczy,
Weisser tak samo,
Barts tak samo w Trzemesznie,
Mentz tak samo,
Münzer tak samo w Bydgoszczy,
Renz tak samo.

Koronowo:
Tietze i Bünger radzcy sądu powiatowego w Koronowie.

Kcynia:
Ćwikliński, radzca sądu powiatowego w Szubinie,
Eberhard, sędzia w Łobżenicy.

Inowrocław:
Richardi, radzca sądu powiatowego w Inowrocławiu,
Zacher tak samo
Koch tak samo,
Piltz sędzia tamże,
Baum i
Fritsch tak samo.

Łabiszyn:
Parisius, sędzia w Szubinie,
Mroziński, sędzia w Inowrocławiu.
Szubin:
Jewasiński,
Szostakowski, i
Janecke, sędziowie w Szubinie.

Strzelno:
Miemicki, sędzia powiatowy w Inowrocławiu. (Dalszy ciąg nastąpi)


Wiadomości potoczne.
- Jak wiadoma, wydał sąd pierwszej instancyi wyrok potępiający przeciwko wikaryuszowi Lüdkemu ze Wschowy za sprawowanie "niedozwolonych czynności duchownych w zastępstwie zmarłego proboszcza wschowskiego, ks. kanonika Bergera. Podobno członkowie gminy wysłali deputacyą do Poznania do naczelnego prezesa, aby nie wydalał przynajmniej wikaryusza. Potępiony wstrzymuje się tymczasowe od wszelkiej czynności kościelnej i założył apelacyą.


- Obywatele Wielkopolski zamyślają ofiarować p. J. I. Kraszewskiemu popiersie jego własne, które ma być z bronzu odlane. Model tego popiersia oglądano w tych dniach w pracowni p. prof Jarorzyńskiego, który się tej pracy podjął bezinteresownie, a wykonał bardzo dobrze, gdyż rysy jubilata są wiernie i trafnie pochwycone i oddane.


- Rodak nasz, p. Michał Girdwojn, były uczeń szkoły żabikowskiej w Poznaniu, otrzymał od Towarzystwa aklimatyzacyjnego w Paryżu najwyższą nagrodę konkursową, tj. dyplom honorowy i 300 franków za swą "Patologią ryb". Patologią tę wyda we francuzkim języku znany wydawca francuzki, Rothschild.

- P. Stanisław Graff z Próchnowa nabył od p. hr. z Węsierskich Brzeskiej dobra rycerskie Czechy, liczącą 1,000 przeszło mórg obszaru, za 154,200 grz.

- Zarząd biblioteki kórnickiej ogłasza przedpłatę na III Tom "Kodeksu Dyplomatycznego Wielkopolski". Tom ten zawierać będzie 760 dokumentów od r. 1350 do 1389. Przedpłata 8 grzywien.

Ogłoszenia.
- Dom w Raszkowie w Rynku, w którym się znajduje Piekarnia murowana, a do której należą trzy pokoje, chlewy i pompa, z drugiej zaś strony dwa pokoje, chlewy i około pół morgi ogrodu, jest na sprzedaż z wolnej ręki za 1400 talarów, lub też do wydzierżawienia na lat trzy. Interesenci zgłosić się mogą, przez borespondencyją do Hilarego Puchalskiego właściciela w Raszkowie.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2018, 18:14 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 141
- (brak stron)

Ogłoszenie.
- Uczeń chcący się wyuczyć kupiectwa, chcący się wyuczyć kupiectwa, znajdzie zaraz miejsce w handlu win i korzeni u M. M. Nowaka w Trzemesznie
...
Numer 142

Wiadomości potoczne.
- Przy wczorajszych wiankach wydarzyły się dwa wypadki.
Jakiś niesforny jegomość, pomimo napomnień szypra chuśtał łodzią, która wskutek tego przewróciła się szczęściem nie daleko od brzegu i trzy osoby, pomiędzy któremi i niewiasta dostały się do głębin Warty. Nie potrzeba dodawać, że osoby wyratowano szczęśliwie.
- Drugi przypadek znów wydarzył się na jednym z galarów i był spowodowanym przez inny żywioł.
Wieniec zdobiący maszt zapalił się, prztkonywając zebranych o znikomości ziemskiej.
- Pierwszy wianek panny M. P. złapał towarzysz sztuki drukarskiej p. M. z drukarni "Gońca W. "
"Wianki" , jako kwiatek swojski, narodowy zaaklimatyzował się w Poznaniu na dobre.
Wczoraj widziano nawet na Cybinie, niedaleko od ujścia do Warty galar, oświetlony rzęsiście, napełniony wojskowemi wyższej rangi, którzy sobie urządzili "Wianki" prywatnie.

- W Sobotę, dnia 21go bm. złożył świetny egzamin na lekarza na uniwersytecie w Heidelberdze rodak nasz, pan Wojciech Likowski.

- Dnia 14go bm. spalił się do szczętu dom mieszkalny gospodarza Orłowskiego, mieszkającego w Sokolnikach pod Strzałkowem.
- Dnia zaś 18go bm. w tejże okolicy na Babińskich olędrach zgorzała pomiędzy godz. 1 a 2 po północy stodoła gospodarza Jana Popka.

- Jak u Niemców poszukiwani są dobrzy aktorzy, a nawet powiedzielibyśmy rozdrapywani, niech za przykład posłuży, co niżej. Do Poznania przyjechał aktor salonowy p. Wilh. Fliegner (nawiasem mówiąc Poznaniak z rodu), zamierza wystąpić gościnnie w niemieckim teatrze. Otóż wczoraj czytaliśmy na afiszach, że p. FI. jest członkiem teatru Karola we Wiedniu, podczas gdy widocznie przez noc ubiegłą stosunki się zmieniły, a dziś rano czytamy na poznańskich słupach, że szczęśliwy wybranek muzy jest już obecnie członkiem teatru "Germanii" w Nowym Yorku.
To się zdarzyć może chyba tylko w czasie kolei i telegrafów!
...
Numer 143

Wykaz sądów ziemiańskich i okręgowych w obwodzie sądu nadziemiańskiego w Poznaniu po zaprowadzeniu organizacyi sądowej 1go Października 1879go r.

III. Sąd ziemiański w Lesznie, obejmujący powiaty wschowski, kościański i krobski z 207,503 mieszkańcami.

Prezes:
Günther, dyrektor sądu powiatowego w Lesznie;
dyrektor:
Bartolomaus, tak samo w Kępnie;
radzcy:
dr. Rakowski radzca sądu powiatowego w Lesznie,
Hartmann tak samo w Środzie,
Schuberth tak samo w Rawiczu,
Meissner, sędzia w Lesznie,
Friedrich, radzca sądu powiatowego w Lesznie,
Herzog tak samo w Grodzisku.

Prokuratorya:

pierwszy prokurator Goetze, prokurator w Wriezen.

Sądy okręgowe i sędziowie okręgowi:

Bojanowo:
Schocnfeld, sędzia w Kępnie.

Wschowa:
Kunkel, radzca sądu powiatowego w Wschowie,
Klapper, sędzia tamże.

Gostyń:
Maisan, sędzia w Gostyniu,
Lerche tak samo.

Kościan:
Zawadzki, radzca sądu powiatowego w Kościanie,
Willmann tak samo,
Kutzner i
Goldschmidt, sędziowie w Kościanie.

Leszno:
Rehfeld, radzca sądu powiatowego w Lesznie,
Mechow tak samo w Śremie,
Siemon tak samo w Krotoszynie.

Rawicz:
Woide, radzca sądu powiatowego w Rawiczu,
Hausleutner tak samo,
Rentz i
Lehmann, sędziowie tamże.

Śmigel:

Rzepnicki, radzca w Śremie,
Weinmann, sędzia w Kościanie.
(Dalszy ciag nastąpi.)


Wiadomości potoczne.
- Osierocone parafie.
Przy końcu roku 1878go było w arcybiskupstwach poznańskim i gnieźnieńskim 96 parafri osieroconych, obejmujących 169,740 dusz.
W 19 parafiach o 65,139 duszach byli jeszcze czynni wikaryusze.
W ciagu roku 1879go umarło znów 13stu proboszczów, a ich parafie liczą razem 27,329 dusz.
Liczba parafri bez proboszczy wynosi obecnie 109, a zawierają one 197,060 dusz.
W 20 z tych parafii liczących 74,670 dusz, pełnili obowiązki duchowne wikaryusze, tak że liczba zupełnie osieroconych parafri wynosi 87 i liczy 122,399 dusz.
Oczywiście, że do osieroconych parafri policzono także i te, w których siedzą proboszcze rządowi, chociaż się to "Pos. Ztg." bardzo nie podoba.

- Mieszkańcy Pleszewskiego, zaniepokojeni wieścią o mającym nastąpić przesiedleniu ich sędziów Polaków p p . Oświęcimskiego i Sobeckiego, których rząd chce wysłać w niemieckie strony, wygotowali petycyą do ministerstwa, aby albo tychże panów pozostawili na miejscu, albo też na ich miejsce dali Polaków. Tego też ma prawo i obowiązek żądać powiat przeważnie polski.

Ogłoszenie.
- Ucznia do hand'u towarów kolonialnych i żelaza poszukuje F. Stark w Mogilnie.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2018, 21:46 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 144


Korespondencye Gońca Wielk.
- Z nad Wełny, 22. 6. 79.
Pismo pewne w wiadomościach prowincjonalnych donosi, iż w Raczkowie mały skrzydlaty owad zniszczył 30 mórg owsa.
Jest to nie prawdą. Rzecz stała się niby to u ks. proboszcza w Raczkowie, chorowitego staruszka, który już do gospodarstwa zajrzeć nie może, bo ma lat 82. Zamiast 30 mórg nie ma on nawet 13tu prętów owsa. Owad ten znajdziesz nie tylko w Raczkowie i Kukulime, ale wszędzie. Machając nawet po trawie kapeluszem lub czapką, złowisz małe żyjątko, odznaczające się swóm szybkióm skakaniem i podlotem. Oto ów żarłoczny zwierz. Wyżarta przestrzeń nie dosianie ani owsom, ani łubinem. Mniemany owies jest to perz, którego ogromna moc zeszła i wskutek gorączki uschła, a z nim też źdźbło owsa, które się przez młócenie tam dostało. Zganka choć na biednego robaczka.
Czy księdza proboszcza inny jaki żarłoczny owad opanował, tego nie wiem, dość, że ksiądz K. nie tylko 30 mórg, ale nawet 2 gospodarstwa postradał. Dawniej na przedeżniwku ksiądz zbożem biednych wspierał, dziś sam musi kupić. O gdyby mu się tak 30 lat nazad wróciło, jak by on to robactwo zaczął "dziadkiem"*) smarować.
*) Kijem. (Przyp. Red. G. W).
Ks. Ludwik Kubicki:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2288
Obrazek

- Z pod Koronowa.
Dnia 21go b.m. poniosło miasteczko nasze i okolica ciężką stratę w osobie Śp. Dr. Lesickiego, który tu przez lat 23 praktykując jako lekarz pełen zdolności, zjednał sobie powszechną ufuość, szacunek i przywiązanie u ludzi wszystkich stanów, Polaków i innowierców. Był on niezmordowanym w niesieniu pomocy cierpiącej i równo skorej do chaty biedaka jak do dworu bogatego; pomoc zaś ta była, prawie zawsze skuteczna, a często bezinteresowna, bo powodująca-się sercem sz1achetnem, nieraz biednych i chorych hojnie obdarzał. Gorliwość jego posuwała się do znpomnienia o własnem zdrowiu, to też nadmiar pracy wyczerpał wkrótce jego siły nadwątlone podczas trudów w lazaretach i na polach bitew wojen ostatnich. Pomimo że od lat kilku często zapadał, jednakże do końca z zwykłem sobie poświęceniem pełnił obowiązki swego zawodu. Choroba jego ostatnia trwała krótko, widziano go bowiem zdrowego jeszcze zupełnie, biorącego udział w uroczystej procesyi Bożego Ciała; poczem rzucony na łoże boleści, przeczuwając śmierć blizką. wyrzekł w chwili przytomniejszej słowa, które oby każdy z nas mógł wypowiedzieć strasznej skonu godzinie:
"Spokojny stanę przed sądem Boga, bom sunmiennie, nie ochraniając się, wypełniał swój obowiązek."
Pogrzeb naszego szanownego doktora odbył się przy niezwykle licznym udziale publiczności; każdy wzruszony śpieszył oddać ukochanemu zmarłemu ostatnią przysługę i okazać współczucie pozostałej wdowie i sierocie. - Te słów kilka, jako slaby dowód przyjaźni i wdzięczności, poświęcam pamięci zmarłego; może ktoś wymowniejszy opisze obszerniej jego zasługi i ciche życie pełne pracy i poświęcenia. - Cześć zacnemu, sz1achetnemu mężowi - pokój duszy jego.

Wiadomości potoczne.
- Wypadek procesu ks. prof Chotkowakiego był ten, że obżałowany uwolnionyrn został od zarzutu, jakoby obowiązki swoje przy kościele Farnym pełnił bez dostatecznego upoważnienia. Natomiast skazany został za trzy kazania powiedziane w Łabiszynie na 90 grz. kary. Powiadąją nam, iż przyjaciele, znąjomi i dawni uczniowie powinszowania swoje, jakie zamierzają złożyć mu z powodu jego imienin które przypadają w Piątek, (Władysława) przesilać będą do Chełmna, dokąd podobno ks. Ch. się udaje, oczekując prawomocności wyroku. Ważną jest okolicznością, że mów pogrzebowych (powiedzianych bez stuły), sąd nie uważa za czynność ściśle urzędową i dla tego za żadną z mów pogrzebowych na karę ks. Ch. nie skazał.

- Na dniu 24 bm. w południe oddał się kupiec poznański, p. J. Mondre, sam dobrowolnie w ręce prokuratoryi poznańskiej. Wyjechał on był przed kilku miesiącami, a nad jego mąjątkiem otworzouo konkurs kupiecki i ścigano listami gończemi. Miał on podobno oświadczyć, że dopiero za granicą, gdzie przebywał dotychczas, dowiedział się o ściganiu go listami gończemi; że zaś nie poczuwa się do żadnego czynu karygodnego, a przy wybuchnięciu konkursu w swem zamieszaniu nie namyślił się nad tem co czyni, więc obecnie stawia się sam dobrowolnie do śledztwa sądowego.

- Małżonkowie Kintzel, posiedziciele młyna odległego o 1/4 mili od Międzyrzecza posiadali znaczny także majątek w gotówce i papierach, który przechowywali w starym nieużywanym kominie swego mieszkania, a który też dla tego opatrzony był silnemi żelaznemi drzwiami. Jakoś w tych dniach zapa1iły się sadze w tym kominie, a na nie szczęście iskra spadła aż na sam dół, gdzie się ten skarb zapalił, a wedle opowiadania wynosił on 40 do 50,000 marek. Nie dość na tem; ponieważ właściciel tych pieniędzy nie wiele tylko numerów z tego skarbu sobie zapisał, przeto też tylko te zapisane będą mu mogły być zwrócone z kasy Cesarstwa. Srebro zaś i złoto schowane także w tym kominie mniej więcej się stopiło.

- W Małych Lunawach pod Chełmnem zastrzelił chałupnik F. Beyer sąsiada swego, Pobanza, a następnie siebie. Powodem tego podwójnego zabójstwa było to, że Pobanz poręczył Beyerowi weksel na 100 grz., którego Beyer nie zapłacił, dla czego też Pobanz drugiego weksla napisać nie chciał.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2018, 23:15 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 145


Wiadomości potoczne.
- W Środę wieczorem pochowano na cmentarzu Farnym zmarłego u Sióstr Miłosierdzia ks. emeryta Walentego Żarniewicza.
Niebożczyk liczył lat 77, wyświęcony na kapłana 1829go r.
Ks. Walenty Żarniewicz:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=5366

- Wczoraj rano powiesił się restaurator poznański, niejaki Sachs, z ul. Fryderykowskiej; a drugi restaurator chciał się zastrzelić, pokłóciwszy się z matką. Przybiegli zawczasu policjanci, powstrzymali jego zamiar, zwłaszcza że samobójca nie umiał się z bronią obchodzić, u której kurki były spuszczone na zapory zabezpieczające od strzału.

Ogłoszenie.
- Wielka wyprzedaż porcelany, szkła i lamp po znacznie niższych cenach aniżeli we fabryce, trwa dalej. J. Kusztelan, handel porcelany, szkła i lamp.
...
Numer 146

Wiadomości potoczne.
- Przedsiębiorca Spiegelberg, który budował znaną kamienicę Aua przy Starym Eynku, oskarżony był o naruszenie aresztu nałożonego na tę kamienicę, tak pierwsza jak i druga instancya uwolniły go od zarzutu.

- Wieś rycerską Lenartowb w powiecie inowrocławskim, 1726 mórg, nabył pan Kazimierz Poniński za pośrednictwem pana [b Reichsteina[/b] od pana Elsner von Gronow za cenę 294,000 marek.

Umarli.
- W Sobotę, dnia 21go bm. o godz. 9 rano Władysław Wawrowski w Biezdrowie.

- W Sobotę, dnia 21go bm. o 6 rano dr. Franciszek Lesicki w Koronowie.

- W Piątek, dnia 20go bm. śp. Teofil Mielcarzewicz, pozasłużbowy kalkulator Ziemstwa w Poznaniu, licząc lat 72.
Teofil Mielcarzewicz akt zgonu Nr.944:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1926/0/4/ ... RGyg56vnaA


Wolne posady:
- Dla urzędnka gospodarczego, w dom. Wysoka pod Kiszkowem od 1go Lipca.
- Dla włodarza, w dom. Śniaty pod Wielichowem.
- Dla służącego, u dra Wicherkiewicza. Przedstawienie osobiste.
- Dla woźnicy na św. Łazarzu nr. 9.
- Dla subjekta i zarazem zdatnego ekspedyenta u J. N. Leitgebra na Wielkich Garbarach do składu kolonialnego.
- Dla ucznia, do składu towarów żelaznach u S. I. Auerbacha w Poznaniu.
...
(brak numeru 147)
Numer 148

Wiadomości potoczne.
- Na odbytym dnia 26go bm w Wrześni sejmiku powiatowym wybrano do komisyi mąjącęj ułożyć wykazy ławników i przysięgłych dla sądów okręgowych i przysięgłych pp.
kapitalistę Lüdermana z Wrześni,
cieślę Rakowskiego z Miłosławia,
obywatela C. Deklewskiego z Żerkowa,
właściciela dóbr ryc. Jackowskiego z Barda,
właśc. dóbr ryc. Żychlińskiego z Gorazdowa,
właśc. dóbr ryc. Broeckere z Kamienia i
właśc. dóbr ryc. Martina z Strzałkowa.

- Tutejszego radzcę pocztowego, p. Gazę, przeniesiono do Poczdamu, a w jego miejsce przyjedzie z Poczdamu do Poznania
radzca pocztowy, p. Rudloff.
...
Numer 149

Korespondencye Gońca Wielk.
- Z Bukowskiego, 1go Lipca 1879.
Na odbytym w dniu wczorajszym w Nowym Tomyślu sejmiku powiatu bukowskiego, który podzielono na trzy okręgi
sądowe, wybrani zostali na mężów zaufania, mających ułożyć listę ławników i przysięgłych następujący panowie:

I, dla części powiatu, która się przyłącza do sądu okręgowego w Pniewach pp.
Karaśkiewicz, burmistrz z Lwówka,
Berger z Zembowa i
Krüger z Wymyślanki.

II, dla okręgu sądowego Nowy Tomyśl pp.
Weiss, aptekarz i
Witte, burmistrz z Nowego Tomyśla.
Poucet z Starego Tomyślą,
Pflug z Bród,
Müller z Sompolna.
Słociński z Bukowca i
Musiał z Bród.

III, dla okręgu sądowego Grodzisk wybrani pp.
Beutsch, burmistrz z Grodziska,
Panieński z Buku,
Niegolewski z Niegolewa,
Hildebrndt ze Śliwua,
Fiedler z Doktorowa,
Górny z Wąsowa,
Witajewski z Opalenicy.
(Dziękujemy. Szanownych korespondentów z innych okręgów prosimy o podobne spisy. Przyp. Red. "Goń. Wielk.")
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 00:19 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 150


Wiadomości potoczne.
Czwartek, 3go Lipca.
- Policya poznańska odbędzie w tych dniach rewizyą dorożek tutejszych podczas jazdy, aby się przekonać, czy dorożkarze przed rozpoczęciem jazdy wręczają jadącym bilety.

Ogłoszenie.
- Wapno, cement, cegłę, dachówka węgle kowalskie ma na składzie Adam Majewski, św. Wojciech podwórze nr. 1.
...
Numer 151

Wykaz sądów ziemiańskich i okręgowych. w obwodzie sądu nadziemiańskiego w Poznaniu po zaprowadzeniu organizacyi sądowej 1go Października 1879go r.

V. Sąd ziemiański w Ostrowie, obejmujący powiaty odolanowski, krotoszyński, pleszewski i ostrzeszowski z 254,539 mieszkańcami.
Prezes:
Witholz, radzca apelacyjnego sądu w Naumburgu;
dyrektorowie
Emmel i
Jensch, dyrekt. sądów pow. w Pleszewie resp. w Wolsztynie;
radzcy
Geest, dyrektor sądu pow. w Rogoźnie,
Leo, radzca sądu powiatów, w Krotoszynie,
Briill tak samo w Ostrowie,
Heinrich tak samo,
Hainke tak samo,
Richter tak samo w Gostyniu,
Weissieder, sędzia pow. w Szamotułach,
Lange tak samo w Kępnie,
Recke tak samo w Ostrowie.
Prokuratorya:
pierwszy prokurator Buchholz, prokurator w Torgawie,
prokurator Zaehle, pomocnik prokoratorski w Kościanie.

Sądy okręgowe i sędziowie okręgowi:

Odolanów:
Vette i
Giese, sędziowie sądu pow. w Ostrowie resp. w Kępnie.
Jarocin:
Valentin, sędzia w Pleszewie,
Aronson i
Michalski, sędziowie w Krotoszynie.
Kępno:
Reichwein,
Augustin i
Bandel, radzcy sądu powiatwowego w Kępnie,
Plessner i
dr. Hoerner, sędziowie tamże.
Koźmin:
Waldmann i
Klose, sędziowie pow. w Krotoszynie resp. w Kościanie.
Krotoszyn:
Landowski,
Thomas,
Gladisch,
Sypniewski,
Gernoth i
Kassel, radzcy sądu pow. w Krotoszynie,
Volbeding, radzca sądu pow. w Ostrowie.
Ostrów:
Robowski, i
Perez, radzcy sądu powiatowego w Ostrowie,
Specht i
Benecke, sędziowie powiatowi tamże.
Pleszew:
Henke i
Szperliński, radzcy sądu powiatowego w Pleszewie,
Cale, sędzia tamże.
Ostrzeszów:
dr. Bothe i
Lisser , sędziowie pow. w Kępnie,
Matthai sędzia w Pleszewie.
(Dalszy ciag nastąpi. )

Wiadomości potoczne.
Piątek, 4go Lipca,
- Dochodzi nas radosna nowina, że naczelny inżynier fabryki pp. Urbanowski, Romocki i Sp. p. Urbanowski uzyskał patent na wynaleziony przez siebie młynek do robienia zacieru. Ponieważ młynek ten ma być o wiele lepszym od wszystkich tego rodzaju wyrobów zagranicznych, przeto daje nam to miłe przekonanie, że Polacy w przemyśle nie tylko wyrównać mogą zagranicy, ale i stanąć na czele ruchu przemysłowego.

- Na podwórzu Barlebena powiesił się szewc tamże mieszkający; może też dla tego taki dziś wicher!!

- Rodzina morderców-skazańców.
Wiemy już wszyscy, że Dolata został skazanym na śmierć za udział w zamordowaniu kupcowy Mendelsohnowej, tudzież jej siostrzenicy, panny Pauliny Śmigielskiej w Poznaniu. Obecnie donosimy, że za morderstwo popełnione w Rumiankach w r. 1869tym skazanym został również na śmierć gospodarz Dolata, brat rodzony tamtego Dolaty.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 01:06 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 152


Wykaz sądów ziemiańskich i okręgowych w obwodzie sądu nadziemiańskiego w Poznaniu po zaprowadzeniu organizacyi sądowej 1go Października 1879go r.

VI. Sąd ziemiański w Poznaniu, obejmujący powiaty obornicki, poznański, miasto i powiat, szamotuiski, śremski i średzki z 325,947 mieszkańcami.

Prezes:
Gisevius, dyrektor sądu apel. w Arusbergu;
dyrektorowie:
Albinus, dyrektor sądu powiatowego w Ostrowie,
Schellbach tak samo w Poznaniu,
Haacke tak samo w Kościanie,
Müller, radzca sądu apel. w Kwidzynie;
radzcy:
Büttner i
Gaebler, radzcy sądu pow. w Poznaniu,
Treut1er, radzca sądu powiatowego w Śremie,
Fraas,
Keji i
Czwahna, tak samo w Poznaniu,
Kurnatowski, tak samo w Wolsztynie,
Colomb tak samo w Pozaniu,
Mylius tak samo w Rogoźnie,
Böhme tak samo w Kościanie,
Wackermann,
Brown,
Wernecke i
Niedzielewski tak samo w Poznaniu,
Sławski, sędzia pow. w Szamotułach.
Prokuratorya i pierwszy prokurator:
Müller, prokurator w Poznaniu,
prokuratorowie:
Uhde prokur, i
Heinemann pomocnik prokur, w Poznaniu.

Sądy okręgowe i sędziowie okręgowi:

Oborniki:
Seeliger i
Bernhardt, sędziowie pow. w Rogoźnie.
Pniewy:
Hellwig, radzca sądu pow. w Szamotułach,
Marcus, sędzia powiatowy w Wrześni.
Poznań:
Motty, radzca w Poznaniu,
Jarochowski, sędzia w Poznaniu,
Müller,
Hoffmann,
bar. Bonseri i
Gregor, radzcy sądu pow. w Poznaniu,
Kracauer, sędzia pow. w Poznaniu,
Zborowski, radzca w Poznaniu,
dr. Traumann i
Binkowski, sędziowie tamże,
Mende i
Specht, sędziowie w Grodzisku,
Warnecke, sędzia w Poznaniu.
Pobiedzika:
dr. Berwin i
Jahns, sędziowie pow. w Srodzie.
Rogoźno:
Sypniewski, radzca sądu powiatowego w Rogoźnie,
Schmidt i
Büchner sędziowie tamże.
Szamotuły:
Wolski, radzca sądu pow. w Szamotułach,
Lisiecki i
Massalien, sędziowie tamże.
Śrem:
Temme i
Wójtowski, radzcy sądu pow. w Sremie,
Wolfsohu,
Stephan i
Gottstein, sędziowie pow. tamże.
Środa:
Grossmann i
Tyrankiewicz, radzcy sądu pow. w Srodzie,
Mützell i
Hoffmann, sędziowie pow. tamże.
Wronki:
Pilet, sędzia powiatowy w Szamotułach.
(Dokończenie nastąpi.)


Wiadomości potoczne.
- W Środę, dnia 2go bm. obchodził w gronie rodzinnem 25-letnią rocznicę kupiectwa p. Cyryl Adamski, kupiec poznański i członek Rady Nadzorczej Towarzystwa pożyczkowego poznańskiego.

- Przy ulicy Półwiejskićj pierwsza powstała cukiernia. Z dniem bowiem 3go bm. tj. w Czwartek, założył na rzeczonej ulicy pod nr. 34 cukiernią rodak nasz, p. Aleksander Jankowski i zaopatrzył we wszelkie zasoby, jakie cukiernia w ogóle posiada. Zapewne współrodacy współrodaka popierać zechcą.

- Dowiadujemy się z miasta, iż rodak nasz, p. Karol Drzewiecki, mistrz krawiecki, powiększył swój warsztat i założył fabrykę garderoby męzkiej przy ul. Szerokiej nr. 10 i wykonuje w takowej wszelką robote, w zakres krawiecki wchodzącą, od naj elegancciejszej do najprostszej po cenach bardzo umiarkowanych.

Ogłoszenie.
- Dnia 10 Lipca opuszczam Poznań na kilka tygodni. Powrót ogłoszę. Dr. Wicherkiewicz.

Wolne posady:
- Dla ucznia, do składu korzeni, win i wódek u F. W. Rakowskiego w Obornikach.
- Dla nauczyciela, w Cerekwicy w powiecie Pleszewskim. Dochód 250 tal. Zgłoszenie się osobiste u Dowm szkolnego w Cerekwicy pod Borkiem.
- Dla inspektora, w zakładzie ubogich i chorych na oczy u dra Wicherkiewicza. Zgłoszenia przyjmuje albo sam dr. Wicherkiewicz, albo w jego nieobecności sekretarz , p. Kremski przy św. Marcinie nr. 14.

- Zwinięcie Handlu.
Wielka Wyprzedaż zegarów (...) Oskar Becker, zegarmistrz. ulica Wrocławska 21.

- Szanownej Publiczności mam zaszczyt donieść uprzejmie, jako mój (własny) Magazyn mebli przeniosłem na Wilhelmowską ulicę Nr.20 (...) W Szkaradkiewicz, mistrz stolarski w Poznaniu.

- Szanownej Publiczności donoszę, iż z dniem 1 Lipca założyłem fabrykę garderoby męzkiej przy ul. Szerokiej (...) K. Drzewiecki mistrz krawiecki. Szeroka ulica 10
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 18:02 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 153


Korespondencye Gońca Wielk.
- Kościan, 6go Lipca.
Po długiej ciszy i spokoju jakieś nieszczęsae fatum zawisło znów nad Kościanem. Kulturkampf, o którym sądziliśmy, że się już skończył, ciągnie dalej, choć powoli, swoje panowanie.
Uroczystość Bożego Ciała odbyła się u nas nie tak świetnie i wspaniale jak inne lata, w których swobodnie oddychaliśmy, mając kościół i księży. Dziś trzy kościoły świecą pustkami, dwa zupełnie opuszczone, bo od czasu panowania pana Brenka żadna stopa ludzka w nich nie postała, w jednym tylko od czasu do czasu słychać głuche dzwonienie, przypominające nam. że tam przebywa ktoś, od którego lud wiemy trzyma się zdaleka. (...)

- + W tym tygodniu odbył się pogrzeb dziecka obywatela tutejszego, p. Piotra Jerzeka. Po zadosyćuczynieuiu wymaganiom praw na nas ciężących, w Poniedziałek wieczorem eksportowano zwłoki do Białcza.
Krótko przed wyniesieniem ciała zjawia się policya rewidując, czy trumna podwójna i zabezpieczona podług przepisów policyjnych; a gdy to co żądano znaleziono w porządku, zamknięto trumnę. Naraz zjawia się dwóch sług miejskich w małym urzędowym charakterze i pytają znów, czy w istocie jest dubeltowa trumna. Kiedy się po raz wtóry przekonano, że jest, pozwolono na wyniesienie zwłok.
- Czegóż sobie więcej życzyć? Wszak to prawdziwy Eden (raj) porządku i kontroli.

- Z Gostynia.
W dniu 4go t.m. została wprowadzoną na swe własne żądanie na łono Kościoła rzymsko- katolickiego ewangieliczka, panna Anna Sommer (Zomer), rodem ze Zdun; przyjąwszy wiarę nasze rzymsko- katolicką. Po odprawionej przez tu tejszego czcigodnego księdza Mansyonarza Urbana. Wotywie, odbyła się tamże uroczysta ceremonia. Było to wielką radością dla nas, zwłaszcza w obecnych czasach.
Ks. Ignacy Urban:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=4816


Wykaz sądów ziemiańskich, i okręgowych w obwodzie sądu nadziemiańskiego w Poznaniu po zaprowadzeniu organizacji sądowej 1go Października l879go r.
(Dokończenie).

VII. Sąd ziemiański w Pile, obęjmujący pow. czarnkowski, chodziezki, wyrzyski i wałecki z 242,981 mieszkańcami.

Prezes:
Kupffender, dyrektor sądu pow. w Pile;
dyrektorowie:
Christ, dyrektor sądu pow, w Łobżenicy i
Pensky, dyrektor sądu pow. w Międzyrzeczu.
Radzcy:
Koschnik, radzca sądu pow. w Trzciance,
Thiele, tak samo w Łobżenicy,
Weber, prokur, w Wrześni,
Schwittay, radzca sądu pow. w Trzciance.
Neumann, radzca w Szubinie,
Klotach, tak samo w Wałczu,
Strahler, radzca w Pile:
dr. Weissbein, sędzia w Pile.
Prokuratorya:
pierwszy prokurator Simon, prokurator w Żeganiu,
prokurator Peterson, pomocnik prokuratorski w Pile.

Sądy okręgowe i sędziowie okręgowi:


Czarnków:
Janowsky i
Sprenberg, sędziowie w Czarnkowie,
Henkel w Wolsztynie.
Wałcz:
Grolp, dyrektor sądu pow. w Wałczu,
Fabriz i
Heine, radzcy, Mudrack, sędzia tamże.
Wieleń:
Mielcarzewicz, radzca sądu pow. w Śremie,
Phiebig i
Maeder, sędziowie w Wieleniu.
Jastrów:
Wiessner, radzca sądu pow. w Jastrowie.
Chodzież:
Schneider i
Meixner, sędziowie pow. w Chodzieżu resp. w Wolsztynie.
Łobżenica:
Unger i
Schlinzigk, sędziowie w Łobżenicy.
Margonin:
Pritech, sędzia w Margoninie.
Marchijski Frydland: -----
Nakło:
Blome, radzca sądu pow. w Nakle,
Schmidt, sędzia pow. w Łobżenicy.
Człopa:
----
Piła:
dr. Friedlender,
Sebold i
Schmidt, sędziowie pow. w Pile.
Trzcianka:
Rohnstock i
Pokrzywnicki, sędziowie w Trzciance.
Wyrzysk:
Reichel i
Węsierski, sędziowie pow, w Łobżenicy resp. w Wągrowcu.

- + W Niedzielę, dnia 6go Lipca rano umarł nagle po ciężkich cierpieniach w Karlsbadzie hr. Zygmunt Łącki, dziedzic dóbr Konina pod Lwówkiem w pow. bukowskim. Zmarły był od wszystkich szanowany i lubiony. Był dobrym obywatelem. Requiescat in pace!

Wiadomości potoczne.
- Poniedziałek, 7go Lipca.
Ogromne nieszczęście. W Sobotę pad wieczorem wyciągnięto z Warty na drodze do Szeląga porządnie ubraną niewiastę, u której biodra uwiązane było nieżywe dziecko. Kamień ciężki przywiązany do szyji niewiasty dopomógł do szybcięjszego zniszczenia utrudzającego żywota nieszczęśliwej i jej dziecka. Była to podobno żona pewnego z malarzy pokojowych. Mąż, gdy się o tem dowiedział, pobiegł do domu i powiesił się. O przyczynach tego niepraktykowanego samobójstwa dotąd nic nie wiadoma.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 20:13 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 154


Wiadomości potoczne.
- Zapowiedziana rewizya, jaką policya odbyła w Piątek z dorożkami poznańskiemi, wykazała, że 20 dorożkarzy nie wręczyło podróżnym karteczek jezdnych.

- Wapno, cement, cegłę, dachówkę, węgle kowalskie ma na składzie Adam Majewski, Św. Wojciech podwórze nr. 1.
...
Numer 156

Korespondencje Gońca Wielko
- Karlsbad, 8go Lipca.
Monotonny porządek dzienny w gronie naszych gości kąpielowych, przerwany śmiercią rodaka naszego z Wielkopolski, ś.p. Zygmunta Łąckiego z Bukowskiego. Msza św. żałobna i ceremonije na cmentarzu przez miejscowe duchowieństwo, z współudziałem wielkopolskich księży, a głównie ks. ks. Waleńskiego z Pniew i Piszczygłowy z Psarskiego. Wzniosły śpiew naszych polskich kapłanów zatrwożył i wielce się podobał miejscowym księżom i obecnym gościom. Zwłoki ś.p. Zygmunta Łąckiego wywieziono do Lwówka, celem złożenia takowych w grobie familijnym.
Ks. Józef Waleński:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=4860
Ks. Bartłomiej Piszczygłowa:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=3499


Wiadomości potoczne.
- Zaprzestąpienie ustaw majowych skazano jak wiemy ks. profesora lic. Chotkowskiego na 30 tal. kary pieniężnej, albo na odpowiednie więzienie. Ta kara za łagodną wydawała się jeszcze prokuratoryi, więc wniosła apelacyą. Księdzu Chotkowskiemu w czasie toczącego się śledztwa nie wolno przebywać w W. Ks. Poznańskiem, aż się sprawa ukończy. Obecnie mieszka on w Chełmnie.
...
Numer 157

Wiadomości potoczne.
- Zmieniono znowu nazwy polskie na niemieckie.

W powiecie Inowrocławskim:
Brudzki wieś na Koenigsthal,
Ciechrz kolonia na Blumeudolf,
Wielkie Jeziory na Gross-See,
Małe Jeziory na Klein-See,
dobra rycerskie Pieranie na Freytagsheim.
W powiecie Wyrzyskim:
Wielka Pobórka wieś na Augustfelde.

- Środę, dnia 9go bm. rano wyruszył tu ztąd do Głogowa 40 pułk artyleryi polnej, aby się ćwiczyć w strzelaniu.

- Od Środy wolno tymczasowo przechodzić przez most na Grobli.

- Ulewne deszcze Środowe zapchały tak nieczystościami odpływ na Alei, że woda nie mogła odchodzić i zalała ulice; wieczorem usunięto tę przeszkodę.
...
Numer 158

Wiadomości potoczne.
- W Sobotę, dnia 19go bm. przypada uroczystość św. Wincentego z Pauli, patrona ubogich, wdów i sierót. W dniu tym tysiące tysięcy braci konferencyi św. Wincentego wraz z swymi ubogimi będą przystępowali po swych kościołach do stołu Pańskiego.

- Dnia 8go Czerwca wydaliła regencya Bydgoska ks. Rosta z Ujścia w powiecie Chodziezkim. Niespodzianie burmistrz powołał go do magistratu. Tam mu oznajmiono, że musi wyjeżdżać. Nie puszczono go nawet do domu, ale posłano po płaszcz, i z magistratu wsiadł biedny ksiądz wprost na wóz już gotowy. Nawet się z matką nie pożegnał, która dopiero później dowiedziała się o losie syna.

- W Szamotułach wytoczono proces ks. Stanisławowi Wojciechowi Anderszowi z Jaraczewa za 10 czynności duchownych.
Termin był 8go bm. W tej samej sprawie stawał organista Przybylski za granie podczas Mszy Św., a dalej gospodarz Przewoźniak, że ks. Anderszowi ustąpił domu swego dla słuchania spowiedzi św. i Szulc z Młynkowa za dzwonienie podczas Komunii św.
Prokuratorya nałożyła na księdza Andersza 25 grzyw, kary za każde "przestępstwo" lub 5 dni wieży; inni mieli zapłacić po 20 grz. za każde "przestępstwo" lub siedzieć po 4 dni.
Gdy świadkowie zeznali, że organista grywał przede Mszą i po Mszy, nie stosując się do niej, uwolniono go.
Ks. Andersz dostał 50 tal. kary pieniężnej, lub 30 dni wieży;
Paweł Haucyk 10 grz. lub 2 dni wieży,
Przewoźniak i
Szulc 5 grz. 1 dzień więzienia. Nadto ma każdy zapłacić koszta swoją drogą.


- Celem obrad nad zmianą statutów stosownie do wymagań ordynacyi procederowej z dnia 2lgo Czerwca l869go r. odbywały się w ostatnim czasie pod przewodnictwem p. Laurentowskiego, młynarza z Wildy, kilkakrotne zebrania cechu młynarskiego, do którego należą również okoliczni młynarze. Ostatecznie przyjęto zmienione statuta na zebraniu dnia 5go Lipca pod przewodnictwem radzcy Rumpa.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2018, 22:06 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 159


Wiadomości potoczne.
- Ważne dla włościan wyszły odczyty ks. proboszcza Antoniewicza z Bnina.
1) "O obowiązkach włościanina gospodarza, jako głowy rodziny" . Stron 30.
2) "O zacności stanu włościańskiego jako stanu rolniczego". Stron 16.
Książki te wydał p. patron Jackowski, kosztem patronatu.
Ks. Bolesław Antoniewicz:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... opis&id=54

- Kwestyą obowiązkowego wizowania paszportów przy każdorazowym przekraczaniu granicy rozstrzygnięto w ten sposób, że ilekroć podróżny chce przekraczać granicę, musi tyle razy dać wizować paszport poselstwu, konsulowi, albo wicekonsulowi niemieckiemu.

- Buk, 8go.
W Poniedziałek, dnia 30go Czerwca odbył się tutaj sejmik powiatowy pod przewodnictwem radzcy ziemiańskiego, Zacharia.

Na sejmiku tym w miejsce występujących z komisyi budowy żwirówek,
hr. Żółtowskiego z Ujazdu i
hr. Bnińskiego, który sprzedał Chraplewo,
przyjęto
właściciela dóbr Niegolewskiego z Niegolewa i hotelistę z Opalenicy.

Na mężów zaufania do komisyi mającej sporządzić roczne listy ławników i przysięgłych wybrani do sądu okręgowego w Nowym Tomyślu:
właśc. dóbr Poncet ze Starego Tomyśla,
właśc. dóbr, Pflug z Brodów,
burmistrz Witte i
aptekarz Weiss z Nowego Tomyśla
i sołtysi Słociński,
Masius i
Müller.

Do sądu okręgowego w Grodzisku wybrani:
dziedzic Niegolewski z Niegolewa,
burmistrz Baentsch z Grodziska,
dziedzic Hildebrandt ze Śliwna,
oberżrsta Panieński z Buku,
oberżysta Witajewski z Opalenicy i
sołtysi Fiedler i
Górny.

Do sądu okręgowego w Pniewach :
burmistrz Karasiewicz z Nowego Tomyśla,
dziedzic Berger i
sołtys Krüger.
...
Numer 160

Wiadomości potoczne.
Wtorek, 15go Lipca
- Na jubileusz literacki Kraszewskiego w Krakowie, wysyła Poznań, jak wiadoma, popiersie Jubilata z bronzu. Popiersie to wykonał prof. Jaroczyński. Od osoby znającej się na rzeczy dowiadujemy się, że w Poniedziałek odlew gipsowy zupełnie wykończony zapakowany został do ogromnego pudła, aby wyjechać do lejarni, gdzie wedle gipsowego wzoru odlany będzie w bronzie. Głowa jest tak wielka, że odpowiada trzy lub cztery razy wziętej wielkości człowieka. Wykonanie jest bardzo piękne, a twarz pełna szlachetności, jaka cechuje Jubilata.
...
Numer 161

Ogłoszenia.
- Dobrego wyżła taksicę i młode taksy dobrego miotu ma na sprzedaż Wierzejewski w Kozłowie pod Bukiem.

- Wiatrak, przy którym są cztery morgi roli, dom z pięknym ogrodem owocowym i ogród w polu, mam zamiar wszystko razem z wolnej ręki sprzedać, lub też wydzierżawić. Zgłoszenia przyjmuje każdego czasu Marcin Flens w Mosinie.
...
Numer 162

Wiadomości potoczne.
- Sądy powiatowe nie przestają odnawiać listów gończych; gostyński za ks. Kruszką, grodziski za ks. Ignacym Warmińskim.
Akta tych dwóch księży nie zostały widać odesłane do ministeryum w Berlinie!...
Ks. Szymon Kruszka:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=2232
Ks. Ignacy Warmiński:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=4904

- Pomimo deszczów ciągłych zaczęły się już żniwa tegoroczne na Wildzie pod Poznaniem w zeszły Poniedziałek.

- Już po kilka razy zbiegł rodzicom 10-letni chłopiec Józef Kostalski albo Gajewski; już dawniej był to samo uczynił i błąkał się po świecie. Obecnie szuka go dyrekcya policji i wzywa każdego, coby go schwycił, aby go jej dostawił. Chłopiec ten ma oczy niebieskie, włosy blond krótko przystrzyżone i 1 1/2 łokcia berlińskiego wysokości.

Ogłoszenie.
- B. Pułaski w Poznaniu, Zakład chemicznej pralni, sztucznej farbierni, bielnictwa, drukarni i appretury. (...)
Bióro i Centr. Ekspedycya W. Garbary 36.
Przyjmowanie przedmiotów Fryderykowska ul. 29. w Poznaniu.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2018, 01:01 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 163


- Z pod Pniew, 16go Lipca.
Pogrzeb.
Pomiędzy innemi wiadomościami donosiłem nie dawno, że dziedzic Konina, pan Hr. Zygmunt Łącki, ciężką chorobą u wód w Karlsbadzie złożony; przed tygodniem zaś donosiliście o jego śmierci, a mnie wreszcie pozostaje przesłać sprawozdanie Wam o pogrzebie. Zwłoki zmarłego Hrabiego przywieziono w kosztownej trumnie koleją i złożono takowe w kościółku św. Krzyża w Lwówku, zkąd w dniu wczorajszym procesyoualnie do kościoła farnego przeniesione zostały. Orszak żałobny liczył kilka tysięcy głów, z blizka i daleka zgromadzili się krewni i przyjaciele zmarłego, mieszczaństwo z Pniew i Lwówka, lud wiejski z całej okolicy, bez różnicy narodowości wszystko zdążało oddać ostatnią przysługo temu, którego za życia bardzo lubili i szanowali. Reprezentanci władz z panem Radzcą Ziemiańskim na czele również udział brali. Duchownych było dwudziestu. Eksportował miejscowy ks. Dziekan Hebanowski. Trumnę nieśli nasamprzód urzędnicy dominialni, następnie włościanie i obywatelstwo. Kościół famy i katafalk pięknie kwiatami wystrojono. Podczas wigilii odbyło się kilka mszy św. a następnie mszą św. odprawiono z ceremoniomi. W końcu jeden z duchownych w pięknych słowach skreślił żywot zmarłego, wyliczając jego czyny za życia, które chlubą były dla narodu. Po ukończonym nabożeństwie wydzierano sobie trumnę z drogiemi zwłokami, które do grobu familijnego pod kościołem farnym obok rodziców złożono. Nigdy zapewne żal i płacz ludu nad śmiercią swego kochanego dziedzica nie był tak wielki, jak właśnie płacz ludu konińskiego nad trumną swego Pana. co najlepszym jest dowodem serdecznych stosunków Dziedzica do swoich podwładuych. Śp. Zygmunt Łącki takim był miłym, dobrym i lubionym, że z pewnością ani jednego nieprzyjaciela nie liczył. Jeżeli go zdobiły cnoty Polaka i katolika, również prawego obywatela, to jedynie wychowaniu przypisać należy. I jaka to łaska Boga zawisła nad zmarłym, kiedy nawet własna matka jego wychować go nie mogła, gdyż takowa zmarła wkrótce po urodzeniu się zmarłego dziś śp. Zygmunta. Wychował się od kolebki aż do pójścia w świat na rękach Cioci swej, JW. Emilii Sczanieckiej, a tu byłoby zbyteczną dodawać, że żadna matka nie jest wstanie lepiej pod względem narodowym i religijnym wychować swego dziecka, jakiego wychowania doznał śp. Zygmunt. Z złamanćm sercem zacna matrona-staruszka zapłakać musiała nad trumną ukochanego wychowańca, który ją w kwiecie wieku z ziemskiej pielgrzymki uprzedził. Umarł jak na prawego Polaka przystoi, bo zostawił. ów piękny ojczysty zagon w tych granicach, w jakich go objął.
Panie przyjm go do chwały .swojej!

- Kościan, 11go Lipca.

(Sprawozdanie z Walnego Zebrania Przemysłowców Polskich w Kościanie).

W dniu 13go tego miesiąca odbyło się na Sali Strzeleckiej półroczne Walne Zebranie Towarzystwa Przemysłowego. Członkowie zebrali się dość licznie, poczem p. prezes zagajił posiedzenie. Po przeczytaniu porządku dziennego przystąpiono do oboru przewodniczącego na Walne Zebranie i obrano jednogłośnie p. Laurentowskiego, który powołał do pióra jako sekretarza p. Całkę. Po ukonstantowaniu całej sprawy powołał przewodniczący sekretarza do sprawozdania z czynności Towarzystwa w bieżącem półroczu. Sprawozdanie sekretarza: Towarzystwo nasze liczy obecnie przeszło 100 członków.
Zarząd składał się

z Prezesa, pana dr. Kochlera,
wiceprezesa p. Lurca,
podskarbiego p. Górskiego,
zastępcą p. Kunze,
sekretarzem p. W. Wyttyka,
zastępcą p. R. Wyttyka,
bibliotekarzem
p. Żaka i
Bobowskiego.
Z radzców:
p. Berkowskiego,
p. Laurentowskiego,
p. Huberta
i
p. Lehmana.


Wiadomości potoczne.
- W Czwartek, dnia 17go bm. po południu jeden z podoficerów 37go pułku prowadząc skazańca wojskowego z wysłuchów od komendantury, uderzony został silnie przez niego ręką w śpik, w uliczce między Rybakarni a więzieniem przy Bożem Ciele. Podoficer przyszedszy po chwili jednak do siebie, udaje się za znikłym aresztantem i znajduje go otoczonego ludźmi na placu. Gdy zagroził strzelaniem 3-krotnie, tłum się rozbiegł, a winowajcę wśród nadbiegłych do pomocy żołnierzy odprowadzono do więzienia. Czyn ten jak się dowiadujemy będzie owego skazańca kosztował dalsze i ostrzejsze 5 lat fortecy.
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2018, 07:14 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cd. rok 1879

Numer 164


Korespondencye Gońca Wielk.
- Nakło, dnia 14go Lipca 1879.
W Niedzielę dnia 6go Lipca pod przewodnictwem p. A Buchwa1da odbyło się Wa1ne Zebranie tutejszego Tow. Przemysłowego, na którem po przeczytaniu sprawozdania z czynności półrocznych, wskute wystąpienia Wnego p. dr. Choraszewskiego z Tow. Przemysłowego, przystąpiono do oboro, celem uzupełnienia Zarządu na bieżące pół roku.
Prezesem obrano jednogłośnie p. A Buchwalda,
zastępcą p. J. Okopińskiego,
kasyerem p. J. Biniakowskiego,
ławnikiem p. Gąsiorowskiego.
- W zeszłą Niedzielę oclbyła s
ię zabawa Tow. Przemysłowego na sali p. J. Biniakowskiego, gdzie przy licznym udziale członków, jako i zaproszonych gości bawiono się skromnie i ochoczo aż późno w noc.
Wprawdzie korespondent z Nakła na dniu 16go Czerwca w nr. 136 "Gońca Wielkopolskiego" pod maską, udąjąc się jako członek ubolewał nad letargiem, w jaki podług jego zdania popaść miało Tow. Przemysłowe, udąjąc dość niezgrabnie niewiadomomość rzeczy dlaczego wystapił Wny p. dr. Choraszewski. Co było powodem, wie każdy z człnoków Tow. Przemysłowego, a Szanownemu korespondentowi nie jest obcą; o jedno tylko prosimy Szan. korespondenta, ażeby był względniejszym i sprawiedliwie sądził o rzeczach, które w Towarzystwie Przemysłowem się działy, a nie pisał się członkiem tegoż, kiedy nim dla niemożności nie jest. Przy obecnym składzie Zarządu Przemysłowego i pod prezesostwem p. A. Buchwalda - mamy tę nadzieję w Bogu, że nasze Tow. Przemysłowe dojdzie do swojej dawnej świetności i znaczenia - gdzie to i starsze Obywatelstwo z siwemi włosami kupiło się pod choragiew Przemysłowcw. Zapomniałeś, Szanowny korespondencie, że Tow. Przemysłowe istmeje w Nakle siódmy rok, a w tym czasie miało z kolei 3 prezesów.
Iszy p. Trąmpczyński, założyciel tegoż, któremu w ogóle winno Towarzystwo Przemysłowe wdzięczność za jego intencje. Z kolei 2gim był p. A. Buchwald, kiedy po 2 i pół rocznem istnieniu groziło rozwiązanie, poddźwignął z upadku, gdzie zostawał również 1szy 2 i pół roku, a chociaż z profesyi jest rzemieślnikiem, potrafił sobie zjednać zaufanie i ogólny szacunek, - ten sam wprowadził zwyczaj dla biednych dzieci gwiazdkę (prawdziwą myśl chrześcijańską miłości bliźniego). A wiesz Szanowny korespondencie, skąd na to fundusz ? Oto od Dobrodziejów gwiazdki z teatru amatorskiego, który rok rocznie na pamiątkę założenia Tow. Przemysłowego w miesiącu Listopadzie się odbywa. Tu się też głównie należy największa zasługa amatorom i amatorkom, a osobliwie zaś pannom [b Siudzińskiej[/b] i Okopińskiej, ktore tak wiele razy występowały, nie szczędząc ani trudów, ni mozołów, ażeby tyko raz powzięty cel Gwiazdki utrzymać; całą tych pań zapłatą, były łzy wdzięczności biednych dziatek, obdarzonych ciepłą odzieżą.
Największe uznanie i szacunek dla Rodziców tych Pań, że zezwalając na wzięcie udziału w przedstawieniu teatralnem swym córkom, nie szczędzili nigdy kosztów, których znów całą zapłatą było. że mogli ujrzeć ubiory narodowe i tak miło dla ucha Polskiego brzmiące melodie pieśni naszych.
Bo też to dawniej inaczej było nad Notecią jak dzisiaj.
Nakło, ten gród Kasztelański, ze swym zamkiem obronnym; dzisiaj ledwo na pamiątkę została kupa gruzów i porozrzucane kości wraże po polach okolicznych, Poterka, Gostuszy, Samoklęsk itd., które świadczą o działalności pradziadów naszych.
Gdzie się podziały familije polskie w Nakle Muzolfów, Langiewiczów, Wróblewiczów, które do najzamożniejszych się liczyły; wymarły, a majątek przeszedł w obce ręce. - Dawniej było Nakło czysto polskiem miastem, dzisiaj w Rynku nie masz ani jednego domu polskiego, w najgłówniejszych ulicach ledwie trzy domy w ręku Polaków, reszta zaś mieszka komorem, lub tóż we własnym na tyłach miasta.
Widzisz, Szanowny Korespondencie! że tu trzeba pracować wspólnemi siłami, ażeby tych pozostałych i nas samych uchronić od zagłady. A więc dalej do oświaty i podajmy sobie ręce, pracujmy w Imię Boże, a Bóg nam dopomoże!

- Czempiń, dnia 17. 7. 1879.
Na porządku dziennym Walnego zebrania Towarzystwa Przemysłowego, które odbyło się 6 bm., zostały rachunki z całego roku ukończone, głośno przeczytane i przez stary Zarząd pokwitowane. Po ukończeniu rachunków został jednogłośnie wybrany nowy Zarząd, a mianowicie pp.
Wicenty Durczykiewicz Przewodniczącym,
Roman Smoczyński Sekretarzem,
Wojciech Skąpski kassyjerem.
Po skończonym wyborze stary Zarząd dziękował Towarzystwu za zwolnienie, winszując zarazem jak najpomyślniejszego skutku w działaniu pod nowo obranym Zarządem. (...)
W. Durczykiewicz przewodniczący
R. Smoczyński sekretarz

Nekrolog.
+ Brody p. Lwówek 18 Lipca.
Wczorajszego wieczora zasnął w Bogu po ciężkich cierpieniaeb opatrzony Św. Sakramentami
ks. Feliks Byczyński.
Eksportacya zwłok do Kościoła w przyszłą Niedzielę po poł. Pogrzeb nazajutrz.
Ks. Feliks Byczyński:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... pis&id=396


Wiadomości potoczne.
- Z Miejskiej Górki piszą do "Orędownika", że w przeszłą Niedzielę odbyła się tamże majówka Towarzystwa czeladzi katolickiej i przemysłowców. Gdy się zabawy już były rozpoczęły, przybyło Tow. przemysłowe z Ponieca pod wodzą ks. Bluemla.
Wszystkie trzy Towarzystwa bawiły się następnie wyśmienicie. Tańce rozpoczął ks. Bluemel pięknym polonezem; następnie przyjechał i ks. Służyński z Konar. O 10tej wieczerem wróciły Towarzystwa do miasta, gdzie obaj duchowni przemówili zachęcając do wytrwałości i jedności.
Ks. Karol Bluemel:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... pis&id=242
Ks. Augustyn Służyński:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=4165


Ogłoszenie.
- Jeszcze dwóch uczni potrzebuje do cukierni H. Moszczeński. Wielk. Rycerska ul.

Umarli.
- W Piątek, dnia 11go bm. dr. Siedlecki w Marienbadzie. Sterał on był swe zdrowie walcząc swą sztuką lekarską przeciw dżumie w Samarze za Wołgą.

- W Poniedziałek, dnia 14go bm. o godzinie 11tej w nocy Pelagia Weichmann w Śremie.

- W Środę, dnia 16go bm. o godz. 1szej w nocy Romuald Kierski w Gnieźnie, licząc lat 80. Był on żołnierzem z r. 1830go. Po kampanii mieszkał we wsi dziedzicznej Małachowie Kępem pod Witkowem, a gdy tę sprzedał dla podziału dzieci, sam osiadł z żoną w Gnieźnie. Cześć jego pamięci.
Romuald Kierski akt zgonu Nr.193:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1853/0/4/ ... -OMUjZCfmA
...
cdn.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 745 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL