pepowianka napisał(a):
W czasie epidemii cholery w 1852 r. w Pępowie ks. Józefa Dziubińskiego krótko przez kilka dni w październiku zastępował ks.Bonawentura Burzyński.W naszej bazie nie figuruje.Może ktoś wie o nim coś więcej,z jakiej był parafii ? Przypuszczam,że blisko Pępowa. Krobia ?,Smolice ?, Kołaczkowice ? Będę wdzięczna za informacje.
Witam.
Basiu, znalezione w Google Books.
Są to urywki dostępne na podglądzie:
Kaszubi w Ameryce- szkice i materiały
Władysław Szulist
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej,
Hasło Bonawentura Buczyński znaleziono na 3 stronach tej książki.
Str. 38
"Z lat 1866-67 znani z działalności w kośc. św. Stanisława księża: Bonawentura Buczyński"
Str. 63
"zajął się ks. Bonawentura Buczyński. Po pół roku kościół św. Józefa był już gotowy, stanął niedaleko świątyni św. Marcina"
Przegląd polonijny - Tom 14, str. 42:
"księdza Bonawenturę Buczyńskiego, który wybudował nowy drewniany kościółek pod wezwaniem św . Józefa wyłącznie dla Polaków z Polskiej Krzyżówki oraz służący Polakom ze Stevens Point do r. 1876"
The Catholic Church in Green Lake County, WI - str. 58:
"On the sides of the obelisk are sacerdotal symbols and the inscription: “Fr. Bonawentura Buczyński, O.S.F., died in Berlin, WI 1872, Requiescat in pace.” Around the marble sphere maps are engraved of the geographic areas where Buczyński"
Moje tłumaczenie-
Po bokach obeliska znajdują się symbole świętych oraz napis: „ks. Bonawentura Buczyński O.S.F. zmarł w Berlinie, WI 1872, Spoczywaj w pokoju ”. Naokoło grawerowanej marmurowej kuli przedstawiającej obszary geograficzne, gdzie Buczyński...
Historya polska w Ameryce: początek, wzrost i rozwój ... - str. 128:
"Bonawentura Buczyński, tak i tu w Milwaukee w tymże roku 1863, ks. Buczyńskiemu jeszcze tego samego roku 1863 udało się formalnie zorganizować Polaków w odrębną, samoistną parafię i własny postawić kościół, podczas gdy w Milwaukee"
Przegląd humanistyczny - Tom 18,Wydania 1-6 - str. 133:
"13 Bonawentura Buczyński (ok. 1800—1872), franciszkanin, misjonarz w Chinach, Chile i niebawem w Stanach Zjednoczonych"
Ignacy Domeyko: Litwa, Francja, Chile - str. 359:
"Ksiądz Bonawentura Buczyński był tylko okresowo w Chile, gdzie miał być misjonarzem w koloniach niemieckich na południu kraju"
Studia polonijne - Tom 14 - str. 99:
"Polscy księża w Chile. Prawdopodobnie pierwszym polskim kapłanem, który odwiedził Chile był franciszkanin Bonawentura Buczynski. Urodzony ok. 1800 r. miał początkowo wypełnić swe misjonarskie powołanie w Chinach, skąd udał się"
Pilgrim in Life and Death (Pielgrzym, Jego życie i śmierć)
https://books.google.pl/books?id=SJsYAw ... ki&f=falseOd strony 47 do 58- opis Jego życia i posługi kapłańskiej na ziemi amerykańskiej.
Zdjęcia- kościołów, nagrobków - na cm. St. Mary`s w mieście Springvale i na cm. St. Kostki w Berlinie.
W języku angielskim- zbyt zawiłe dla mnie do tłumaczenia
Listy do Władysława Laskowicza - str. 287:
Ignacio Domeyko
"Zjawił się tu, miesiąc jakoby temu, nasz bernardyn Bonawentura Buczyński z Poznania, którego tu z Rzymu przysłano na misjonarza do Niemców osiadujących w południowym Chile. Miło mi bardzo było powitać naszego bernasia".
Polacy w Chinach - str. 18:
Bonawentura Buczyński (który jednak wkrótce wyjechał do Stanów Zjednoczonych ), a w 1911 r. do pracy misyjnej w Hankou ( dzisiejszy Wuhan ) w prowincji Hupej przybyło dwóch polskich bernardynów : Bazyli Gerard Piotrowski i Wergili".
Materiały V Sympozjum Biografistyki Polonijnej: Kraków, ... - str. 311:
"Bonawentura Buczyński (zm. 1872 ) i stał się jednym z pionierów wśród polskich duszpasterzy w st . Wisconsin. W 1875 r. ponad 100 braci mniejszych przyjechało do USA z terenów państwa pruskiego w wyniku realizacji ustaw majowych".
St. John the Baptist Catholic Church, Princeton, Wisconsin: ... - str. 21:
"Bishop John Martin Henni assigned the famous Polish Franciscan missionary, Reverend Bonawentura Buczyński, in 1870 to minister to the needs of the Polish immigrants in Green Lake County. Rev. Bonawentura Buczyński was born in Łąki"
Mniej więcej przełożone na j. polski-
Biskup John Martin Henni wyznaczył słynnego polskiego misjonarza franciszkańskiego, Wielebnego Bonawenturę Buczyńskiego w 1870 r., by służył potrzebom polskich imigrantów w hrabstwie Green Lake. Czcigodny Bonawentura Buczyński urodził się w Łąkach.
Ignacy Domeyko: bibliografia - str. 117:
Podaje nazwiska osób i ich charakterystyki :" o . Bonawentura Buczyński"
I inne wydania, w których jest zawarte nazwisko ks. Bonawentury Buczyńskiego.
Może któreś opracowanie jest gdzieś dostępne w całości.
Warta tłumaczenia, wydaje mi się, jest biografia w j. angielskim.
Z tego, co zrozumiałam, wiele szczegółów z Jego życia, nie tylko w Stanach, ale również w Polsce, jest zawartych w tym opracowaniu.
Na BaSI w aktach parafii Przemęt, występuje ks. Bonawentura Buczyński w latach 1848-49 jako wikariusz: Starkowo, Sączkowo, Siekówko, Siekowo, Kluczewo.
Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.