Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 30 wrz 2024, 21:16

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 sty 2010, 13:04 
Offline

Dołączył(a): 23 sty 2010, 12:15
Posty: 1
Hallo! Witam wszystkich zainteresowanych ta ciekawa historia,ktora opowiedzial mnie dziadek kiedy mialem 12 lat.
Dziadek mowil tak-widze Jurek,ze interesuja ciebie ksiazki i jestes ciekawy wszystkiego wiec opowiem tobie historie naszego nazwiska.
Oficer wojsk Napoleona (pochodzenia szlacheckiego) przywendrowal tu na polska ziemie i jak to czesto w zyciu bywa wpadla mu w oko pewna panna i to nie tylko w oko bo i sercem calkowicie zawladnela tak,ze twoj pra pra dziadek zdezerterowal i wzial slub z ta panna !
Aby cos pozostalo z jego nazwiska rodowego zostalo ono napisane tak jak sie je slyszalo z dodatkiem koncowki -ski popularnej dla szlachty polskiej co dalo nowe nazwisko : DELZARSKI .
Dziadek powiedzial do mnie-i zapamietaj sobie Jurek,ze do tego nazwiska zawsze mozesz wrocic.
Ale to nie koniec tej historii.
Dziadek wspomnial zgodnie z prawda,ze dezerterow szukala policja wojskowa,no i podobno wpadli na slad mojego pra pra.
Zmienil okolice-udal sie na Kujawy.
Zmnieni nazwisko tak aby wiedzieli tylko wtajemniczeni-poprzestawial tylko litery z DELZARSKI i powstalo DRELISZAK .

Tak to powstalo nazwisko DRELISZAK.
Wie ktos moze cos wiecej,zna pochodzenie lub dokladne nazwisko tego napoleonskiego oficera.Moze kto slyszal taka lub podobna historie?Interesuje mnie wszystko na ten temat.
Prosze o odpowiedzi na tym forum albo na moj adres :
georgenet1000@freenet.de
Dziekuje z gory.
Georg Dreliszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2010, 14:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2008, 01:32
Posty: 214
Lokalizacja: Kościan
Byłbym bardzo sceptyczny co do tej historii, choć być może jest tam ziarno prawdy. Sam przerabiałem podobny temat - wśród dalszej rodziny krążyła legenda o szlacheckim pochodzeniu nazwiska. Szlachcic ten miał stracić cały majątek i osiedlając się na wsi zniekształcić swoje nazwisko. Po gruntownym zbadaniu sprawy okazało się, że było to nazwisko autochtoniczne, niepowiązane z żadnym szlacheckim przybyszem.

Pozdrawiam
Szymon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2010, 19:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, 17:03
Posty: 306
Lokalizacja: Strzelno
W „Poznań Project”

znajdujemy w 1832 r. Katarzynę Dreliszek lat 26 córkę Piotra i Marianny. Wynika z tego zapisu, że urodziła się ona pod tym nazwiskiem w 1806, czyli przed przybyciem wojsk napoleońskich do Wielkopolski. Odejmując okres ciąży Marianny, poczętą musiała zostać około 1805 r. Zatem nazwisko Dreliszek funkcjonowało na Kujawach, idąc tym tokiem dociekań, dużo wcześniej niż rzeczona onegdaj opowieść Twego przodka. De facto Nazwisko to występuje na Kujawach od dawna i po dzień dzisiejszy je często tutaj można spotkać. Proponuję byś poszperał w parafii Liszkowo k. Inowrocławia, a wówczas więcej informacji o tym nazwisku zdobędziesz.

Interesujące jest kształtowanie się tegoż nazwiska w XIX w. na podstawie zapisów dokonywanych w księgach metrykalnych. Proponuję Tobie, byś wpisał je w wyszukiwarkę „Poznań Project” w formie ‘Dreliszak’, a wówczas prześledzisz jego różnorodność zapisów.

Pozdrawiam serdecznie

Marian Przybylski - Słowianin

________________________________________

http://strzelno.bloog.pl/

http://strzelno2.bloog.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2010, 20:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2348
Lokalizacja: Gniezno
To samo z nazwiskiem Linette które w naszej tradycji ustnej to czasy Napoleona i rok 1812 {dane pewne mojej lini 1814 ]
Raz pisane Linette czasami Linerte , problem w tym że moje wypisane dane sięgają czasów przed 1812 i wyprawy Napoleona.
Wielkopolska i Kujawy.
Na forach WTG są inne posty o żołnierzach napoleońskich i tematyce z tym związanej - wykorzystaj opcję szukaj na stronie i znajdziesz podobne posty.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL