Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 08 wrz 2024, 01:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lis 2013, 10:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 wrz 2012, 14:36
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Henryku.
Porównywałem wszystkie dostępne Księgi Adresowe. Numeracja zmieniła się pomiędzy 1876 a 1879 rokiem.
W 1876 ulica Chwaliszewo ma 96 numerów a w 1879 - 77. Najprawdopodobniej było to spowodowane przyczynami administracyjnymi (być może były jakieś plany rozbudowy dzielnicy, które zarzucono) a nie czysto budowlanymi, np. numery od 46 do 56 są w 1876: "abgebrochen" - czyli "odwołane".
Wszystkie księgi są dostępne na stronach WBC.

_________________
Pozdrawiam
Jacek S.
Poszukuję Strugałów, Golimowskich i Kopaszewskich z Wielkopolski.
Frąckowiaków z Bnina i Koszut.
Błaszczyków i Sommerów z Poznania.
Drachali z Kalisza.
Paszkiewiczów z okolic Koła.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2013, 10:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 wrz 2012, 14:36
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Ireno
Księga adresowa z roku 1933
Właścicielem posesji pod adresem Zagórze 2 był Henryk Geyer
dyr. banku, Leszno, ul. Wolności 17

_________________
Pozdrawiam
Jacek S.
Poszukuję Strugałów, Golimowskich i Kopaszewskich z Wielkopolski.
Frąckowiaków z Bnina i Koszut.
Błaszczyków i Sommerów z Poznania.
Drachali z Kalisza.
Paszkiewiczów z okolic Koła.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2013, 14:58 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witaj Jacku.Bardzo daiękuję za wiadomość.A o Chwaliszewie można pisać i pisać bardzo ciekawe opowieści.Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2013, 18:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5182
Lokalizacja: Poznań
Jacku,
Bardzo dziękuję za informacje, chciałbym mieć taką wiedzę jak Ty. Rozumiem, że pisząc o księgach, masz na myśli adresowe?
Może wiesz czy były również księgi adresowe lub karty meldunkowe w Buku, bo nie mogę ich znaleźć na WBC? Chodzi o lata 1867-1869 i rok 1873 (w AP brak aktów zgonów z tych lat).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2013, 21:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5182
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Wrzucam link do Kroniki Miasta Poznania dotyczącej Chwaliszewa:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet? ... index.djvu

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2013, 09:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 wrz 2012, 14:36
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Henryku
Wspaniała publikacja! Sporo nowych danych, ale też nowe fakty wprowadzają kolejne wątpliwości i rodzą pytania.
Dotąd myślałem, że zmiana numeracji miała bezpośredni związek z wyburzaniem starych, wiejskich domków i budową 3-4 piętrowych kamienic czynszowych.
Okazuje się jednak, że proces przebudowy Chwaliszewa miał miejsce 10-20 lat później niż zmiana numeracji...
Po przeczytaniu Kroniki przypomniałem sobie, jak moja babcia (chwaliszewianka od - co najmniej - trzech pokoleń) wspominała jak kąpała się w Faflutce...

_________________
Pozdrawiam
Jacek S.
Poszukuję Strugałów, Golimowskich i Kopaszewskich z Wielkopolski.
Frąckowiaków z Bnina i Koszut.
Błaszczyków i Sommerów z Poznania.
Drachali z Kalisza.
Paszkiewiczów z okolic Koła.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2013, 15:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5182
Lokalizacja: Poznań
Jacku,
Jestem w kropce, bo nie wiem co to jest Faflutka :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 gru 2013, 09:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 wrz 2012, 14:36
Posty: 74
Lokalizacja: Poznań
Henryku
O faflutce i innych miejscach jest na str 173-4 w Kronice.

_________________
Pozdrawiam
Jacek S.
Poszukuję Strugałów, Golimowskich i Kopaszewskich z Wielkopolski.
Frąckowiaków z Bnina i Koszut.
Błaszczyków i Sommerów z Poznania.
Drachali z Kalisza.
Paszkiewiczów z okolic Koła.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 gru 2013, 15:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5182
Lokalizacja: Poznań
Jacku,

Okazuje się, że w Faflutce pierwszy i ostatni raz łowiłem ryby jako dziecko - nic nie złowiłem i skutecznie się zniechęciłem do tej "przyjemności". Chociaż byłem dzieckiem, to jeszcze dobrze pamiętam stary most Chrobrego z jego betonowymi tralkami. Był naprawdę ładny, choć wtedy już nieprzejezdny, bo na jezdni były same garby. Dziwna była polityka wyburzania wszystkiego starego i stawiania obecnych koszmarków. Do dziś nie mogę odżałować, że zasypali stare koryto Warty i mam nadzieję, że jeszcze dożyję tego jak je odkopią. Podobno nie miało ono wcale być zasypane, ale poszli na łatwiznę i wywozili tam ziemię z pogłębiania nowego koryta.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lip 2024, 11:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2011, 08:15
Posty: 160
Lokalizacja: Wrocław
Dzień dobry,
czy ktoś orientuje się, który budynek/lokalizacja odpowiada dawnemu adresowi Chwaliszewo 48? Taka numeracja była np. w roku 1918 i 1935.

Pozdrowienia :)
Ewelina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2024, 07:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2260
Lokalizacja: Poznań
W roku 1910 numer 37 to narożny budynek z ulicą Wenecjańską - VenetianerStrasse nr 14, numer 38/39 był tożsamy z Wenecjańską 14. Numery 40-48 to budynek należący do magistratu.
Poniżej masz numerację budynków z tego okresu

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2024, 17:54 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 624
Elliza napisał(a):
Dzień dobry,
czy ktoś orientuje się, który budynek/lokalizacja odpowiada dawnemu adresowi Chwaliszewo 48? Taka numeracja była np. w roku 1918 i 1935.

Pozdrowienia :)
Ewelina


Ten budynek /lokalizacja już nie istnieje.
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lip 2024, 20:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012, 17:07
Posty: 114
Lokalizacja: Poznań
Elliza napisał(a):
Dzień dobry,
czy ktoś orientuje się, który budynek/lokalizacja odpowiada dawnemu adresowi Chwaliszewo 48? Taka numeracja była np. w roku 1918 i 1935.

Pozdrowienia :)
Ewelina

Dzień dobry!
Mnie interesuje budynek Chwaliszewo 52, gdzie jeszcze w 1922 roku mieszkali moi dziadkowie. Usiłuję od dawna zlokalizować, gdzie ten budynek stał. Może ktoś mi pomoże.
Pozdrawiam serdecznie.
Maria

_________________
BARCZEWSCY > okolice Wolsztyna BUKOWIECCY > okolice Kościana KUBISIOWIE, FIGLOWIE, ŚWITALSCY > okolice Czarnkowa JANKOWSCY > okolice Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2024, 06:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2260
Lokalizacja: Poznań
Mario, popatrz na fragment planu, który załączyłem. W prawym, górnym narożniku masz oznaczone numery 50 i 51 po obu stronach ulicy przy skrzyżowaniu z MarkFruchtStrasse. Numeracja biegła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wejście 52 było drugim od narożnika w kierunku zachodnim.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2024, 09:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3751
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
W prawym, górnym narożniku masz oznaczone numery 50 i 51 po obu stronach ulicy przy skrzyżowaniu z MarkFruchtStrasse.


To nie jest Mark-Frucht-Strasse tylko po jednej stronie ul. Chwaliszewo była uliczka Targowa (Markt Gasse) a po drugiej Owocowa (Frucht Gasse).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2024, 11:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012, 17:07
Posty: 114
Lokalizacja: Poznań
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Mario, popatrz na fragment planu, który załączyłem. W prawym, górnym narożniku masz oznaczone numery 50 i 51 po obu stronach ulicy przy skrzyżowaniu z MarkFruchtStrasse. Numeracja biegła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wejście 52 było drugim od narożnika w kierunku zachodnim.

Pawle, bardzo dziękuję za szybką podpowiedz.
Pozdrawiam serdecznie.
Maria

_________________
BARCZEWSCY > okolice Wolsztyna BUKOWIECCY > okolice Kościana KUBISIOWIE, FIGLOWIE, ŚWITALSCY > okolice Czarnkowa JANKOWSCY > okolice Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2024, 14:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2011, 08:15
Posty: 160
Lokalizacja: Wrocław
ebryka1 napisał(a):
Elliza napisał(a):
Dzień dobry,
czy ktoś orientuje się, który budynek/lokalizacja odpowiada dawnemu adresowi Chwaliszewo 48? Taka numeracja była np. w roku 1918 i 1935.

Pozdrowienia :)
Ewelina


Ten budynek /lokalizacja już nie istnieje.
Pozdrawiam
Grzegorz


Budynek może nie, ale lokalizacja nie zniknęła... Moje pytanie odnosiło się też do tego, w którym miejscu stał ten budynek.
Pozdrawiam
Ewelina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2024, 14:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwi 2011, 08:15
Posty: 160
Lokalizacja: Wrocław
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
W roku 1910 numer 37 to narożny budynek z ulicą Wenecjańską - VenetianerStrasse nr 14, numer 38/39 był tożsamy z Wenecjańską 14. Numery 40-48 to budynek należący do magistratu.
Poniżej masz numerację budynków z tego okresu

Obrazek


Dziękuję! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2024, 17:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3751
Budynek nr 52 musiał się znajdować mniej więcej tam, gdzie dziś ławeczki które mijamy wychodząc z Chwaliszewa na most Chrobrego. Przy czym przebieg ulicy był przed wojną trochę inny, nie zakręcała ona jak dziś ostro w lewo (to jest wynik przebudowy po zmianach gdy powstało nowe koryto Warty i trasa chwaliszewska, dziś Prymasa Wyszyńskiego) tylko biegła nadal prościutko na katedrę.

Budynek nr 48 musiał natomiast stać w lokalizacji, która w ogóle nie da się dziś dokładnie określić, można ją tylko rzutować na miejsce, w którym jesteśmy, gdy idąc południową stroną mostu staniemy nad samym brzegiem Warty od strony Chwaliszewa. Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć.

To wszystko znalazłem analizując dane Geoportalu i nakładając mapę topograficzną https://maps.arcanum.com/en/map/europe- ... condsurvey na dzisiejszą satelitarną.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2024, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lut 2012, 17:07
Posty: 114
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Budynek nr 52 musiał się znajdować mniej więcej tam, gdzie dziś ławeczki które mijamy wychodząc z Chwaliszewa na most Chrobrego. Przy czym przebieg ulicy był przed wojną trochę inny, nie zakręcała ona jak dziś ostro w lewo (to jest wynik przebudowy po zmianach gdy powstało nowe koryto Warty i trasa chwaliszewska, dziś Prymasa Wyszyńskiego) tylko biegła nadal prościutko na katedrę.

Budynek nr 48 musiał natomiast stać w lokalizacji, która w ogóle nie da się dziś dokładnie określić, można ją tylko rzutować na miejsce, w którym jesteśmy, gdy idąc południową stroną mostu staniemy nad samym brzegiem Warty od strony Chwaliszewa. Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć.

To wszystko znalazłem analizując dane Geoportalu i nakładając mapę topograficzną https://maps.arcanum.com/en/map/europe- ... condsurvey na dzisiejszą satelitarną.

Łukaszu, bardzo Tobie dziękuję za wyjaśnienie i przybliżenie lokalizacji Chwaliszewa 52. Jadąc często ul. Chwaliszewo cały czas penetruję wzrokiem ulicę i zastanawiam się od lat, gdzie mieszkali moi dziadkowie i mój tata z rodzeństwem.
Pozdrawiam serdecznie.
Maria

_________________
BARCZEWSCY > okolice Wolsztyna BUKOWIECCY > okolice Kościana KUBISIOWIE, FIGLOWIE, ŚWITALSCY > okolice Czarnkowa JANKOWSCY > okolice Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2024, 08:13 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 186
Na geoportal.gov.pl:
Działka 60 i 61 odpowiadają adresowi Chwaliszewo 50
Działki: 63/1 i 63/2 - adresowi Chwaliszewo 49
Działki: 64/1, 64/2, 65/1 i 65/2 - adresowi Chwaliszewo 48
Przy całej zmienności układów przestrzennych (urbanistycznych) układy geodezyjne (katastralne) są bardzo trwałe i często odpowiadają XIX-wiecznym parcelom. Nawet podziały działek gruntu (np. 64 na 64/1 i 64/2) zachowują łącznie dawne granice działki pierwotnej. Problem pojawia się przy scaleniach kilku działek. Działka 70 (i powstałe z niej 70/1, 70/2 i 70/3) objęła końcówkę ulicy Chwaliszewo i parcele leżące po północnej stronie ulicy.
Lokalizacja z geoportalu potwierdza szacunkową ocenę Łukasza.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2024, 17:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3751
poper napisał(a):
Na geoportal.gov.pl:
Działka 60 i 61 odpowiadają adresowi Chwaliszewo 50
Działki: 63/1 i 63/2 - adresowi Chwaliszewo 49
Działki: 64/1, 64/2, 65/1 i 65/2 - adresowi Chwaliszewo 48


Działki 60 i 61 raczej odnoszą się do dawnej uliczki Owocowej. Wiem że w związku z tym jeden numer domu ginie, ale to już trudno wyjaśnić bez porównania z jakąś dawną mapą katastralną.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2024, 21:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5182
Lokalizacja: Poznań
Działka o przedwojennym numerze 69, to róg Chwaliszewa i Czartorii - obecnie budynek z lat 60-tych, nie wiem jaki nr. Wiem na pewno, bo przed wojną mieszkali tam moi dziadkowie, którzy po wojnie zamieszkali naprzeciw pod obecnym nr 10.
W czasie działań wojennych w 1945 roku na kamienicę spadła bomba zapalająca, ukryci w piwnicach mieszkańcy w ostatniej chwili uciekli, poza jedną kobietą, która nie potrafiła się rozstać ze swoimi walizami i zawaliła się na nią ściana.
Z dzieciństwa pamiętam Tylne Chwaliszewo i Czartorię, zabudowa było nieciekawa poza jednym domem na Czartorii, którego już nie ma. I ten wszechobecny zapach stęchlizny, wydobywający się z otwartych sieni.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2024, 07:35 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 186
Henryku, rozumiem, że masz na myśli budynek nr 69 (przed wojną i obecnie). Jest to działka geodezyjna nr 35. Z tyłu za budynkiem - wzdłuż Czantorii - na tej samej działce jest jeszcze parking z wjazdem od Tylnego Chwaliszewa.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2024, 07:44 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 186
Tak Łukaszu, działki 60 i 61 to narożnik Chwaliszewa i Owocowej. Podałem adres Chwaliszewo 50, bo taki można odczytać z zamieszczonej przez Pawła Wietrzykowskiego fragmentu mapy.
Dawna ulica Owocowa to działka nr 59.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2024, 14:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5182
Lokalizacja: Poznań
poper napisał(a):
Henryku, rozumiem, że masz na myśli budynek nr 69 (przed wojną i obecnie). Jest to działka geodezyjna nr 35. Z tyłu za budynkiem - wzdłuż Czantorii - na tej samej działce jest jeszcze parking z wjazdem od Tylnego Chwaliszewa.


Tak, o ten budynek mi chodzi, a na miejscu parkingu były kiedyś stajnie, które jeszcze pamiętam, bo nie zostały zniszczone.
W tej kamienicy mieszkała też jakiś czas w XIX wieku moja praprababka ze strony ojca, ale o tym się dowiedziałem z karty meldunkowej.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL