Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 25 wrz 2024, 21:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lut 2010, 15:45 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2010, 20:09
Posty: 11
Witam serdecznie,
Poszukuję informacji na temat miejscowości Majdany. Problem w tym, że mapy Zumi znajdują dwie lokalizacje w obrębie Księstwa Poznańskiego: Majdany k.Zaniemyśla i Majdany k.Koła.
Zgodnie z informacjami jakie posiadam, mój 2xpradziad miał się urodzić właśnie w Majdanach w Ks.Poznańskim. Notka ta pochodzi z aktu ślubu 2xpradziadka Wincentego Kłosowicza, którego ojciec (Ignacy) miał być właścicielem tychże dóbr. Dodam, że Wincenty urodził się ok. 1821.
Pytałem już o te dobra w temacie o Zaniemyślu, ale pozwoliłem sobie założyć nowy temat.
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,

_________________
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2010, 22:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1365
Lokalizacja: Strzelno
jeszcze Majdany w pow. szubińskim

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2010, 14:52 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2010, 20:09
Posty: 11
Witam,
otrzymałem niedawno skan aktu ślubu mojego 3xpradziadka i jest tam napisane:
"[...]pomiędzy Wincentym Kłosowicz lat 22 mającym młodzianem w wsi Majdany w Księstwie Poznańskim urodzonym z Ignacego żyjącego właściciela tychże wsi[...]"

Prawdę mówiąc, nie wiem gdzie dalej szukać, nie mam żadnego, większego punktu zaczepienia, oprócz nazwy miejscowości.
Czy posiadają Państwo informacje na temat innych Majdan niż te koło Zaniemyśla?

Pozdrawiam,

_________________
Łukasz


Ostatnio edytowano 22 kwi 2010, 08:10 przez LukaszRzeszotek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2010, 15:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lut 2007, 20:28
Posty: 121
Lokalizacja: przeżmierowo
Łukaszu,mam coś takiego:

Gmina wiejska Zazdrość pow.Szubin
Osada-Majdany(Fliesshain)


Powiat średzki miasto Zaniemyśl
Majdany-pustkowie

_________________
gabriela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2010, 19:14 
Offline

Dołączył(a): 26 mar 2009, 22:03
Posty: 41
W chwili obecnej w Kłecku w powiecie gnieźnieńskim znajduje się ulica o nazwie Majdany, ale według Księdza Dydyńskiego autora książki pt: "Wiadomości historyczne o Mieście Kłecku" wydanego w 1858r. do miasta należało przedmieście, które nazywało się Majdany. "...Nazwa "Majdany" pochodzić się zdaje od starodawnego wyrazu "Majdan", którym oznaczano czynność składania zdobyczy przez cale wojsko w celu wspólnej sprzedaży i równego podziału wartości miedzy wszystkich, ponieważ zaś nazwa ta aż do najnowszych przechowała się czasów i już dzisiaj nie owa czynność, ale raczej to miejsce zapewne oznacza, w którem zdobycz wojenna składano, przeto jest bardzo do prawdy podobno, ze w Kłecku taki majdan się odbył. Stalo się to niezawodnie za bytności krzyżaków na początku XIV wieku po zburzeniu przez nich i złupieniu miasta Kłecka i grodu. Poza miastem wiec nastąpił podział łupu przez Krzyżaków, czyli odbył się ów majdan. W czasach późniejszych stracił wyraz ten swe pierwotne znaczenie i używanym był, jak wiadomo, w rozkładzie obozów dawnego wojska polskiego. Według Lelewela jest "Majdan" wyrazem tureckim i oznacza plac publiczny, miejsce otwarte, gdzie w ruskich stronach Polski potaż wypalano ..."
Pozdrawiam
Jacek Molenda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2010, 21:38 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 797
Lokalizacja: Wolsztyn
Zobacz tutaj http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_V/918

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2010, 08:14 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2010, 20:09
Posty: 11
Witam serdecznie,
Bardzo dziękuję za wskazówki. Postaram się skorzystać ze wszystkich, a nóż widelec trafię na dalszy ślad rodziny :)
Wydaje mi się, że rozwiązaniem może być sprawdzenie aktu małżeństwa, hipotetycznego brata mojego 3xpra, - Franciszka Kłosowicza, który wziął ślub w Murzynowie Kościelnym w 1856 (Informacja z Poznań Project). Może tam będą jakieś "dokładniejsze namiary" na pochodzenie i profesję ich ojca - Ignacego.

Pozdrawiam,

_________________
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2010, 10:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Jeśli przodkowie brali ślub w Murzynowie Koś., to skłaniałabym sie do miejscowości Majdany k/ Zaniemyśla.
Odległość dzieląca te miejscowości to około 20 km.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2010, 13:35 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2010, 20:09
Posty: 11
Dlatego właśnie celuję w Zaniemyśl i okolice, ale niestety znaczna odległość między Warszawą, a Zaniemyślem ogranicza działania.

_________________
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL