Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 wrz 2024, 00:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 kwi 2013, 20:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Moja mama wywieziona ze Lwowa pod koniec 1943r. na roboty przymusowe do Niemiec, wysłała do rodziny list i w odpowiedzi otrzymała od swojego szwagra przesyłkę ze zdjęciami rodzinnymi.
W 1944r. szwagier napisał o bombardowaniu Lwowa. Kontakt z rodzina się urwał.
Po wojnie mama zamieszkała w Polsce. Rodzice twierdzili, że uzyskali informację ( od kogo?), że rodzina mamy na Ukrainie została „gdzieś wywieziona”, a kościół parafialny spalony (fakt- Siemianówka spłonęła w 1944).
W 2007r. zamieściłam w internecie kilka próśb pt.”poszukuję” – bez odzewu.
W 2009r. na moje zapytanie PCK odpowiedział, że nie mają informacji, by ktoś mamy poszukiwał.
W tym samym czasie umieściłam na „Picasie” jedno z przedwojennych zdjęć, przysłanych mamie przez szwagra.
https://picasaweb.google.com/roman0612/ ... tareILwow#
Traf chciał, że Ukrainiec przygotowujący książkę o historii swojej rodzinnej wioski i jej okolicy, przeszukiwał internet i trafił na zdjęcie – zdjęcie, które wysłałam do „Picasy”.
19.2.br.- przeżyłam szok – mam żyjących krewnych we Lwowie.
Okazuje się, że szwagier, który korespondował z mamą, nie przeżył wojny (uznany za zaginionego). Trzy siostry mamy jeszcze w latach osiemdziesiątych szukały jej przez Ukraiński Czerwony Krzyż - odpowiedź zaginiona. Dziś siostry mamy i moja mama już nie żyją. Krótko przed śmiercią mama żaliła się „Nikt mnie nie szukał”.
Moja niedawna nieobecność na forum, to skutek szoku i działań związanych z nawiązaniem kontaktów, poznawaniem historii rodziny ze strony mamy i przekazywaniem informacji o powojennym życiu mamy w Polsce.
Powoli dochodzę do siebie, a radość miesza się z żalem i pytaniem, co by było, gdyby nie powojenne mury graniczne ?

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2013, 21:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1424
Lokalizacja: Poznań
Jolu, co za niesamowita historia!
Cieszę się z faktu odnalezienia rodziny, choć rozumiem tę dwoistość uczuć, i żal i radość.
Myślę, że wielu z nas, oj bardzo wielu ma w sobie to pytanie: co by było gdyby nie wojna, nie wywiezienie, nie obóz, nie bombardowanie ...
Genealodzy obcują z rodzinną historią chyba bardziej niż ktokolwiek inny, dotykają jej, uporczywie szukają, stawiają pytania ....
I mimo, że wielu z nas urodziło się po II wojnie światowej, to z racji naszych zamiłowań, nosimy w sobie to pytanie: "co by było gdyby".
Jolu, rozumiem Cię bardzo dobrze i mam nadzieję, że gdy pierwszy szok minie i gdy żal opadnie, poczujesz tylko radość, wolną od goryczy czy żalu.
Tego Ci życzę :)

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2013, 13:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
Jolu,
za Twoje dobre serce dla innych (dzięki Tobie mam zdjęcia z cmentarza w Poznaniu), zasłużyłaś sobie na taką nagrodę.
To jest cudowna historia.
Smutek, ale jaka radość z odnalezienia krewnych. Takie jest życie, niektóre wiadomości przychodzą "ciut" po fakcie.
Trzymam kciuki - może za spotkanie po latach.

Pozdrawiam
Małgośka

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 kwi 2013, 17:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Jolu, jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej opowieści. Czytałam ze ściśniętym gardłem, a w końcu... popłakałam się. :oops:
To wspaniale, że o tym piszesz. Wlałaś w serca ludzi poszukujących swoich rodzin na wschodzie cień nadziei. I jeszcze coś! Dałaś przykład, że warto szukać, że nie można rezygnować.
Cieszę się razem z Tobą, ale też żal mi Twojej Mamy, która teraz co prawda już wie, ale cierpiała strasznie za życia...
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wielu radości z odzyskanej rodziny!

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL