Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 wrz 2024, 22:27

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 sie 2013, 12:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2013, 11:03
Posty: 107
Witam serdecznie, od dłuższego czasu poszerzam swoją wiedzę o Olendrach a szczególnie o Kruczyńskich Olendrach skąd wywodzą się moi przodkowie ale również Boguszynek, Chromiec, Kiełczynek to też Oleandry które przeplatają się w mojej rodzinie. W " Zapiskach Jarocińskich" 1-2 z 2011 r - Zarys najstarszych dziejów osad olęderskich na ziemi Jarocińskiej 1747-1790. " Zbigniewa Chodyły na stronie 19 jest zamieszczony " Fragment przywileju lokacyjnego z 1758 r. Kruczyńskich
Ol. (Kruczynka), założonych w 1756 r" i pisze dalej "W 1756 r., jak to wynika z wystawionego dwa lata później przywileju osadniczego z 8 stycznia(?) 1758 r. w języku polskim przez Michała Sczanieckiego, ówczesnego właściciela dóbr Boguszyn, Kruczyn, Chromiec i innych powstały Kruczyńskie Olędry, położone w dekanacie nowomiejskim. Zostały one założone na gruntach, borach i lasach wsi Kruczyn, a więc w większości na karczunkach.
Dokument ten to " 15APP, Dw. 186 Kruczynek (d. sygn. A. 1).
Mam pytanie gdzie zdobyć kopię tego przywileju i ewentualnie w jaki sposób o niego wystąpić. - bo jak sądzę na nim powinny być umieszczone nazwiska osadników a wśród nich i mój praprzodek Scheller. Moim ostatnim udokumentowanym przodkiem jest Laurentius ( Wawrzyn ) Szeller ur. 1796 r który zmienił nazwisko około 1820 na Szelerski. Piszę szerzej o praprzodku bo może już ktoś się zetknął w swych poszukiwaniach i być może mi dorzuci coś nowego.
Pozdrawiam Marek Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2013, 21:00 
Offline

Dołączył(a): 17 lip 2013, 21:53
Posty: 18
Lokalizacja: Boguszynek - Nowe Miasto n/W
Również jestem zainteresowany tym okresem . W szczególności Boguszynkiem . Uwłaszczenie było tu w 1817 roku .
Pozdrawiam Marian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sie 2013, 09:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2013, 11:03
Posty: 107
sadyba napisał(a):
Również jestem zainteresowany tym okresem . W szczególności Boguszynkiem . Uwłaszczenie było tu w 1817 roku .
Pozdrawiam Marian


Witam serdecznie ciekawi mnie skąd jest informacja o uwłaszczeniu i czy istnieją jakieś szersze informacje na ten temat, czy mógłby pan rozwinąć ten temat lub na mój mail mallkkontent@o2.pl
mój pradziadek nabył ziemię w Boguszynku około 1880 .
Pozdrawiam serdecznie Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL