Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 30 lis 2024, 03:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 gru 2013, 20:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
Chciałbym w tym nowym wątku:
Po pierwsze podsumować wyniki ankiety.
Po drugie stworzyć grupę osób która zajmie sie projektem.
Po trzecie spowodować dyskusję nad tematem.

I. Podsumowanie ankiety - "Wejść" na wątek było ponad 1100. Zakładając, że każdy wszedł średnio co 4 razy daje to ok. 300 osób zainteresowanych tematem. Z tego 25 % wzięło udział w ankiecie. Wszystkie osoby biorace udział w ankiecie widzą potrzebę stworzenia listy powstańców odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
Z tego 83% widzi mozliwość realizacji tego przedsięwzięcia.
Powyższe wyniki stanowią motywację, a zarazem zobowiązanie do realizacji tego projektu. Na bazie dotychczasowych, zrealizowanych i realizowanych projektów należy sądzić, że dysponujemy potencjałem i wiedzą która pozwoli nam rozpocząć to dzieło.
Najbardziej cieszy duża liczba osób zgłaszających się do udziału w projekcie. I to we wszystkich etapach jego realizacji.

2. Prosiłbym osoby, które zadeklarowały chęć udziału w projekcie, bądź maja jeszcze ochotę sie dopisać, o zgłoszenie się pod adresem mailowym bazaindeks@gmail.com
W zgłoszeniu proszę podać w której części projektu (np. indeksacja) może wziąc udział zgłaszający.
Pozwoli nam to utworzyć grupy wg. rodzaju pracy.

3. W komentarzach do ankiety było wiele ciekawych propozycji i uwag, jak również deklaracji.
Chciałbym, aby zostały one rozwinięte poprzez dyskusję i uwagi, a to pozwoli dogłebnie i dokładnie wykonać ten projekt.

Wystapiliśmy z wnioskami o dodatcję do tego projektu, gdyż nie wszystko będzie możliwe wykonać w ramach wolontariatu. Trochę potrwa nim dostaniemy odpowiedź, co nie powinno mieć wpływu na prace przygotowawcze.

To na razie tyle. Myślę, że dyskusja i uwagi pozwolą nam nabrać tempa już po Świętach.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2013, 05:40 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Po pierwsze chcę powiedzieć, że cieszę się z tego, iż ankieta miała miejsce i, że taki jest jej wynik. Zwłaszcza z tego, że wszyscy biorący udział potwierdzi potrzebę stworzenia takiej listy.

Już w 1946 roku powstał pomysł uhonorowania uczestników Powstania Wielkopolskiego. Wielkopolski Krzyż Powstańczy miał powstać w 1946 roku. Niestety przez następne 10 lat panowała w tej sprawie cisza. Dopiero Polski Październik stworzył warunki do dekrytu Rady Państwa z 1 lutego 1957r.

Mimo, że przyznawanie Wielkopolskich Krzyży Powstańczych odbywało się w warunkach PRL-u było próbą uhonorowania Tych dzięki którym następne pokolenia miały możliwość życia w Polsce, w Ojczyźnie.

Dziś, po następnych 50 latach może uda się "ocalić od zapomnienia" tych ludzi.
Wiem, że nie wszyscy zostali odznaczeni, wiem, że nie wszyscy otrzymali nominacje na stopnie oficerskie. Jednak powstanie takiej listy stworzy podwaliny do przypomniienia o wszystkich uczestnikach Powstania Wielkopolskiego i to bez względu na to czy byli zwolennikami "nowej władzy" czy nie identyfikowali się z nią.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 gru 2013, 18:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
Jako, że ankieta była anonimowa i nie wiemy kto jak głosował i kto się deklarował o pomoc prosze o kontakt na adres mailowy : bazaindeks@gmail.com.

Prosze również o kontakt autorów dopisków informujących o posiadanych publikacjach i spisach, jak np. ten :
Jestem członkiem TPPW i posiadam duży zbiór książek z imiennymi wykazami Powstańców. Dysponuję między innymi 9 tomami biogramów Powstańców.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2014, 16:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
W nawiązaniu do projektu stworzenia listy odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym chciałbym poinformować o działaniach podjętych w celu zrealizowania tegoż projektu.
1. Złożyliśmy wniosek do Kancelarii Prezydenta RP o udostępnienie uchwał i dekretów w celu przeprowadzenia kwerendy z mozliwością dygitalizacji tych dokumentów. Zamierzamy także uzyskac zgodę na dostep do wniosków o przyznanie WKP, co pozwoli dokladnie zidentyfikować każdego powstańca.
Czekamy na odpowiedź która powinna nadejśc za kilka dni.

2. Złożyliśmy do Ministerstwa Obrony Narodowej wniosek na dodację do tego projektu. Konkurs wniosków zostanie rozpatrzony do końca lutego br.

3. Złozyliśmy wniosek do Prezydenta m. Poznania o dodację do projektu j.w. Konkurs wniosków będzie rozpatrzony do końca stycznia br.

Po uzyskaniu wszelkich informacji w tej materii natychmiast poinformujemy na forum.

Niezależnie od tych formalnych wniosków zbieramy informacje i przygotowujemy szczegółowy plan działania w celu realizacji tego projektu.
Interesują nas wszelkie udokumentowane fakty przyznania Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego. Np. legitymacje (zdjęcia bądź kopie), oraz inne dokumenty to poświadczające. Pozwoli to szybciej zweryfikować zdygitalizowane listy.

Poniżej zdjęcia Krzyża i legitymacji

Obrazek

Obrazek
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2014, 19:48 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 248
Na portalu szukajwarchiwach można znaleźć informacje o zespole "Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu"
http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/2/s ... bJednostki

Tak na szybko znalazłam tam np. Spis członków różnych kół Związku Powstańców Wielkopolskich:
http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/2/97#tabIndeksy

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2014, 20:12 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Joanno masz rację.
To są indeksy (tylko indeksy, albo aż indeksy) zawierające prawie 1000 nazwisk. czyli około 1% wszystkich Powstańców. Tak samo we wszystkich (WSZYSTKICH!!!) Archiwach Państwowych znajdują się materiały źródłowe dotyczące Powstania Wielkopolskiego, a pochodzące z różnych oddziałów, różnych organizacji kombatanckich (znajdują się i w większości nie są opracowane).
Można tak poszukiwać, ale może najpierw stworzyć, jak pisał Wojciech w poprzednim poście, program poszukiwań. Wojciech w poprzednim poście podał informacje jakie konkretne działania podjęło WTG w tym kierunku.

Stworzenie pełnej listy Powstańców byłoby wspaniałą rzeczą lecz jest to gigantyczna robota i jednocześnie można powiedzieć, że prawie niewykonalna. Sam chciałbym by taka lista powstał, wiem, że "mierz siły na zamiary" lecz na dziś realną rzeczą jest stworzenie listy odznaczonych WKP i ta lista (kompletna lista odznaczonych - a stworzenie jest jest realne) może być podstawą do stworzenia listy Powstańców.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2014, 20:29 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2009, 21:41
Posty: 110
Lokalizacja: Poznań
Chciałbym zachęcić do odwiedzenia Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu jeszcze do 12 stycznia trwa wystawa " Wielkopolski Krzyż Powstańczy" . jest tam przedstawiona dokumentacja odnośnie historii tworzenia i przyznawania Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego. Regulaminy , projekty i wnioski odznaczeniowe oraz ok 100 legitymacji z krzyżami. Może ktoś odnajdzie zdeponowany w muzeum przez rodzinę krzyż swojego krewnego.
Pozdrawiam Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2014, 21:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
Byłem i obejrzałęm wystawę. Przypadkowo trafiłem na referat p. Tadeusza Jeziorkowskiego o historii powstania Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego.
Okazało się, że dekretem KRN (Krajowej Rady Narodowej) z 1946 ustanowione zostały dwa Krzyże Powstańcze. Śląski i Wielkopolski. Ten pierwszy doczekał się realizacji, natomiast drugi już nie. Dlaczego? Referent tak do końcńca nie potrafił tego uzasadnić jednoznacznie. Poszperałem trochę w literaturze i oto co znalazłem. Jeden z historyków (nazwiska nie wspomnę), opisując Powstanie Wielkopolskie w książce wydanej w 1979 roku tak pisze: " Naczelna Rada Ludowa w Poznaniu przekształciła się w organ burżuazyjno-klerykalny połaczony ściśle z endecją , która zamierzała przejąć władzę w Wielkopolsce (i nie tylko). " Takie określenie przywódców PW wydaje sie wyjaśniać przyczynę wstrzymania w 1946 roku przyznawania Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego. Uznano tym samym Powstanie Wielkopolskie za niezgodnę z doktryną marksistowsko-leninowską. Przez 10 lat o Powstaniu nie napisano nic. Nie ukazała się żadna książka, ani żaden artykuł. Dopiero po odwilży 1956 roku "przypomniano" sobie o powstańcach i chcąc zdobyc przychylność Wielkopolski, która była bardzo poptrzebna wtedy partii komunistycznej, dekretem z dnia 1 lutego 1957 roku ustanowiono Wielkopolski Krzyż Powstańczy. Jako, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło ustanowiony Krzyż był naprawdę odznaczeniem tylko za Powstanie Wielkopolskie. Trzeba bowiem wiedzieć, że Krzyże ustanowione w 1946 roku dotyczyły dwóch rzeczy. Powstania (Śląskiego, bądź Wielkopolskiego) i działalności konspiracyjnej w czasie ... II Wojny Światowej. Krzyże te miały po dwie daty 1918-1919 i 1939-1945. Coś kuriozalnego jak się dziś na to patrzy.
Wielkopolski Krzyż Powstańczy, ten z 1957 roku, na rewersie miał w kółku napis PRL, dla niewiedzących - Polska Rzeczpospolita Ludowa, który to napis na krzyżach przyznanych po 1989 roku zmieniono na RP - Rzeczpospolita Polska.
Takie pokrótce są dzieje Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego, którego Ustawą z dnia 22.06.1995 r. zostało jego nadawanie od 1999 roku zakończone.


Ostatnio edytowano 06 sty 2014, 09:08 przez wojciech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 02:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1213
wojciech napisał(a):
Byłem i (...)
Takie pokrótce są dzieje Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego, którego Ustawą z dnia 22.06.1995 r. zostało jego nadawanie od 1999 roku zakończone.
Mistrzowski wpis!
Krótki, a jest w nim (i za nim) wiele.
Czapki z głów!

pozdrawiam

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2014, 15:24 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Skan oryginalnego artykułu z 10-tej strony numeru 2-go "Żołnierza Polskiego" z 1947 roku.

Obrazek

Zakończenie przyznawania Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego stwierdzała obowiązująca do dziś ustawa z 16 października 1992 roku, natomiast ustawa z 22.06.1995 była jednozdaniową ustawą wprowadzającą zastąpienie daty "8.05.1995" datą "8.05.1999" w treści ustawy z 16 października 1992 roku.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2014, 12:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
Chciałem poinformować, że uzyskalismy zgodę Archiwum Kancelarii Prezydenta RP na dygitalizację list powstańców odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. W tym miesiącu rozpoczynamy prace dygitalizacyjne, a nastepnie indeksacyjne. Myślę, ze pod koniec marca będa widoczne pierwsze efekty naszej pracy. Przystępujemy również do opracowania strony internetowej Krzyża Powstańczego, oraz do związanego z nią oprogramowania niezbędnego w indeksacji, jak i odczytu zawartych informacji.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2014, 14:55 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Cytuj:
Przez 10 lat o Powstaniu nie napisano nic. Nie ukazała się żadna książka, ani żaden artykuł. Dopiero po odwilży 1956 roku "przypomniano" sobie o powstańcach i chcąc zdobyc przychylność Wielkopolski, która była bardzo poptrzebna wtedy partii komunistycznej, dekretem z dnia 1 lutego 1957 roku ustanowiono Wielkopolski Krzyż Powstańczy.


Niezupełnie. Istniał z początku Związek Powstańców Wielkopolskich i ukazała się książka "Rocznik dziejów Powstania Wielkopolskiego 1918/19" wydana w 1947 r.
Niestety ZPW wkrótce wcielono do ZBoWiD i nastąpiła przerwa aż do wydania książki L. Gomolca.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2014, 16:22 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Zgadza się, że w 1947r. ukazał się "Rocznik dziejów Powstania Wielkopolskiego 1918/19".

Tak jak zgadza się, że przygotowanie do wydania tej książki pochłonęło trochę czasu i zapewne zaczęło się w tym samym czasie gdy Krajowa Rada Narodowa zdecydowała w 1946r. o powstaniu Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego:

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8aa391c0cc850d28

Tak jak i zgadza się, że później, do Października 1956 ZAPADŁA CISZA. O tyle interesująca, że mimo, że jak widać w 1946 roku mowa była o Krzyżu Śląskim i Wielkopolskim to w opublikowanych uchwałach KRN pozostał już tylko Krzyż Śląski.
Do dziś bezskutecznie poszukiwane są materiały z 1946 roku!!!!

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2014, 16:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
Przez tydzień byliśmy w Archiwum Kancelarii Prezydenta RP i dygitalizowalismy listy odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańćzym. Mamy sfotografowane ponad 16 tys. nazwisk. Pozostało jeszcze ok. 8 tys. Ponadto mamy jeszcze do zdygitalizowania wnioski.
W tygodniu materiał , po opracowaniu, zostanie rozesłany do osób indeksujących.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2014, 17:32 
Offline

Dołączył(a): 08 paź 2011, 21:34
Posty: 139
Witam,Wspaniala praca i poswiecenie.Wielki szacunek i glebokie uklony za zaangazowanie. Pozdrawiam Irena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2014, 18:58 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Cieszę się, że zaczęła się ta praca, praca która da znaczące i ważne dla wielu efekty. Zwłaszcza cieszy mnie dostęp do wniosków. To jest pierwszy wypadek w historii, że ktokolwiek otrzymał taką zgodę, zgodę na dostęp do wszystkich wniosków.
Wielkie podziękowania dla pracowników Archiwum Kancelarii Prezydenta RP a zwłaszcza dla pani Rodzim za pomoc.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2014, 08:22 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
W dniu 2 stycznia 2014 ukazała się informacja o stanie działań w związku z projektem powstania listy odznaczonych WKP.
Dnia 12 lutego ukazała się informacja o uzyskaniu zgody Kancelarii Prezydenta RP na digitalizację uchwał Rady Państwa o odznaczeniach WKP.

W związku z panującą w tym temacie ciszą podaję informacje o aktualnym stanie:

1. Prócz dostępu do uchwał Rady Państwa WTG, dzieki rozmowom w AKP RP, w lutym 2014r. otrzymało też zgodę na digitalizację wniosków o odznaczenie Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

2. Wniosek w otwartym konkursie ofert do UM Poznań został odrzucony z powodu popełnionych błędów formalnych.

3. Dzięki dalszym rozmowom i działaniom w trybie pozakonkursowym WTG uzyskało dotację z UM Poznań na wsparcie digitalizacji uchwał Rady Państwa w Archiwum Kancelarii Prezydenta RP (pokrycie kosztów wyjazdów do AKP RP). Do czerwca 2014 na podstawie zdygitalizowanych uchwał Rady Państwa ma powstać baza danych zawierająca listę odznaczonych WKP.

4. Wniosek w otwartym konkursie ofert do MON uzyskał zbyt małą liczbę punktów i w związku z tym nie otrzymał dofinansowania.

5. MON zasugerowało złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert do Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wniosek został przygotowany. W wypadku złożenia tego wniosku wyniki konkursu będą znane 12 czerwca 2014.

6. Prowadzona jest digitalizacja uchwał Rady Państwa w Archiwum Kancelarii Prezydenta RP.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2014, 08:45 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Witam!
Zaczęłam indeksować nazwiska powstańców i mam problem:
- na niektórych skanach tabelki do wpisu danych mają niewystarczającą ilość rubryk.By nie spowalniać indeksacji przy ostatnim nazwisku stawiam znaki zapytania, by je później uzupełnić.
- Czy można byłoby usprawnić program, by kursor samodzielnie ( po wpisie) przechodził do następnej rubryki, linijki?
- Znajduję skreślenia między nazwiskami: czy pomijać je, czy też wyczyścić te miejsca? Jeśli wyczyścić to pozostaje wolne miejsce, czasami kilka linijek. Jak je oznaczać?Zignorować?

Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2014, 12:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
Odpowiadam po kolei.
1. Powinno być dobrze gdyż zostały naniesione poprawki.

2.Przekazałem ten temat do programistów.

3.Wyczyść i staraj się usunąć zbędny wiersz, jeżeli się nie uda to pozostaw pusty.

Usuwanie zbędnych wierszy patrz istrukacja w PDF nad robionym skanem.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2014, 13:24 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2014, 13:53 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Dodawanie i usuwanie wierszy można wykonać za pomocą narzędzia, które pojawia się po lewej stronie, po kliknięciu tabeli. Są to dwie strzałki i kółko z krzyżykiem. Należy korzystać tylko z tych strzałek z kółkiem w pionie, ponieważ te drugie służą do edycji kolumn, a nimi lepiej nie manipulować.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2014, 14:18 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2295
Lokalizacja: Poznań
Uważam, że powinno się wpisać przekreślone nazwisko i opatrzyć je odpowiednią adnotacją (np. skreślony). Osoby te zostały skreślone zapewne z jakiś powodów i jest to również cenna informacja (można te nazwiska domyślnie pominąć na etapie wyświetlania wyników w bazie danych, albo spróbować wyjasnić powody dla których zostały skreślone).

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2014, 14:33 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Zgadzam się absolutnie z Maciejem. Tym bardziej, że dziś NIE WIADOMO czy dana osoba otrzymała WKP, jeśli nie to z jakiego powodu. Należy zebrać WSZYSTKIE dostępne dane. Brak takich informacji (że nazwisko jest w uchwale Rady Państwa, ale po wydrukowaniu uchwały zostało przekreślone) spowoduje, że baza będzie niekompletna i bez powtórnej indeksacji nie będzie mogła być wykorzystana do dochodzenia powodu wykreślenie a tym bardzie czy wykreślenie nie wynikało np. z poglądów politycznych czy innych. Tym bardzie należy indeksować wszystko gdyż te uchwały Rady Państwa NIE BYŁY NIGDY OPUBLIKOWANE.

Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2014, 15:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
Uspokoję co bardziej nerwowych, że we wnioskach, których kilkanaście przejrzałem, są również zamieszczone kopie list z zaznaczeniem osób skreślonych i powodów ich wykreślenia. Biurokracja za PRL miała się nie mniej znakomicie niż obecnie.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 kwi 2014, 15:17 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Pisownię imion honorujemy jak zapisano czy stosujemy obecną pisownię, np. Jakób czy Jakub, syn Wawrzyna w M.l.poj. to Wawrzyn, natomiast syn Wawrzyńca w formie M.l.poj. to Wawrzyniec.
Forma poprawna obecnie brzmi: Wawrzyniec. Ja wpisuję jak zapisano w ustawie, ale co na to Admin?
Pozdrawiam
Helena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2014, 15:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 wrz 2012, 16:40
Posty: 122
Chciałabym dowiedzieć się,kiedy będzie można sprawdzić,czy osoby biorące udział
w Powstaniu Wielkopolskim posiadają Krzyż Powstańczy?
Bożena

-------------------------------------------------
Wiktor Pniewski,Sylwester Pniewski,Henryk Pniewski,Marian Genge,Alfred Genge,Jan Kaczmarski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2014, 17:34 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2295
Lokalizacja: Poznań
Bożeno, trwa digitalizacja list oraz indeksacja. Potrzebna będzie jeszcze korekta danych i uruchomienie strony. Prace nad wszystkimi tymi etapami już trwają (część rzeczy odbywa się równolegle). Zakończenie prac przewidywane jest na koniec czerwca, ale prawdopodobnie uda się uruchomić stronę wcześniej.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2014, 19:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 wrz 2012, 16:40
Posty: 122
Pięknie dziękuję Macieju za odpowiedź.
pozdrawiam
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2014, 18:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
W dniu 27 czerwca uruchomiona zostanie strona internetowa : Lista Odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
Uruchomiennie strony to wielka zasługa naszych członków i sympatyków którzy pracowali społecznie przy załatwianiu spraw, kwerendzie , digitalizacji, indeksacji i stworzeniu bazy internetowej.Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc i poświęcenie swojego czasu.
Dziękuję również Panu Tadeuszowi Jeziorowskiemu b. Dyrektorowi Muzeum Wojska na Starym Rynku w Poznaniu, który nieodpłatnie napisał artykuł o historii powstania Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego. Pan T. Jeziorowski jest ekspertem od odznaczeń i jednocześnie pracuje w grupie doradców Prezydenta RP.

To jest jednak dopiero pierwszy etap Projektu. Lista zawiera bowiem tylko imiona, nazwiska i imiona ojca osób biorących udział w Powstaniu Wielkopolskim i odznaczonym WKP.
Trwają prace nad drugim etapem. Prowadzona jest dalej kwerenda i digitalizacja w archiwum w Warszawie.
Bardzo dziękuję w tym miejscu za wielką przychylność i życzliwość pracowników Archiwum Prezydenta RP, którzy bardzo nam pomagają i wręcz „kibicują” naszemu Projektowi.
Zwróciliśmy się do organizacji samorządowych Wielkopolski i Kujaw o wsparcie naszego projektu. Mamy już pierwsze pozytywne odpowiedzi, za które serdecznie dziękuję i które pozwalają nam kontynuować prace.

Potrzeba będzie wzmożona pomoc i udział wolontariuszy do indeksowania zbieranego materiału. Dopisać trzeba do istniejącej listy nazwisk szczegółowe dane osobiste Odznaczonych i opis ich udziału w Powstaniu.
O ogromie pracy, jaka nas jeszcze czeka, niech świadczy tylko jedena liczba- prawie 50 tys. zdjęć do indeksowania. Jednak nie można się przerażać. Pracę tą można będzie wykonywać w domu w każdej wolnej chwili i w dowolnym zakresie.
Osoby chętne zapraszam do zgłaszania się na adres: bazaindeks@gmail.com

Zamierzamy 29 grudnia w Sali Wielkiej Ratusza Poznańskiego dokonać uroczystego uruchomienia projektu. Mamy bardzo zaawansowane prace w tym kierunku. Mamy już na piśmie zagwarantowaną salę i to nieodpłatnie. Podziękowania dla Dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Zdobywamy patronaty medialne. Mamy potwierdzony udział TVP-Poznań, Radia Emaus, Przemian na Szlaku Piastowskim, Panoramy Leszczyńskiej, Radia Gniezno. Prowadzimy rozmowy z następnymi przedstawicielami mediów. W akcję włączy się Głos Wielkopolski, chociaż na innych zasadach.
Chcemy aby nasz projekt został rozpropagowany w całej Wielkopolsce i Kujawach.
Jeżeli ktoś z Forumowiczów mógłby podpowiedzieć gdzie jeszcze się udać i z kim nawiązać kontakt to byłbym bardzo wdzięczny. Zależy nam zwłaszcza na współpracy z mediami regionalnymi, które mają duże oddziaływanie na swoim terenie.

W najbliższym tygodniu ukażą się audycje radiowe poświęcone naszemu Projektowi.
We wtorek 24 czerwca po 18.00 w Radiu Emaus, oraz cyklicznie w wiadomościach Radia Gniezno.
Nagrania powyższych audycji i komunikatów zamieścimy na naszej stronie.

Wojtek

Link do strony podam 27 czerwca.


Ostatnio edytowano 23 cze 2014, 09:11 przez wojciech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 cze 2014, 21:31 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2009, 21:41
Posty: 110
Lokalizacja: Poznań
Gratulacje i słowa uznania dla całego zespołu pracującego nad tym projektem, na taką listę czekało wielu badaczy swoich rodzinnych korzeni. Jednak też wielu będzie z pewnością rozczarowanych nie znajdując swojego przodka na tej liście, takie niestety były czasy i swoista selekcja osób którym przyznawano to odznaczenie. Ciekawie też zapowiada się drugi etap projektu, z pewnością będzie można poznać historię działań powstańczych tech wszystkich odznaczonych. Dla osób które nie znajdą na liście osób odznaczonych potwierdzenia uczestnictwa w Powstaniu Wielkopolskim swoich bliskich, zachęcam do dalszej penetracji w archiwach lub innych dostępnych źródłach. Należy pamiętać że nie wszyscy Powstańcy z różnych względów wystąpili o nadanie tego odznaczenia.
pozdrawiam Piotr Stachecki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 cze 2014, 20:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
W dniu 27 czerwca w porannym wydaniu Radia Merkury (6.00-9.00) będzie audycja na temat naszego Projektu.
Ukażą się również informacje w wiadomościach Radia Gniezno i Radiu Zachód obejmującym ziemie Lubuską i zachodnie tereny Wielkopolski.

Jeżeli komuś nie uda się wysłuchać audycji to wstawimy na stronie nagrania.

W kilku gazetach mają ukazać się również stosowne artykuły. (Przemiany na Szlaku Piastowskim, Panorama Leszczyńska, Głos Wielkopolski).
Również Dziennik Bałtycki zamieści artykuł o Wielkopolskim Krzyżu Powstańczym.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2014, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
Z wielką radością i satysfakcją informuję że:

Od teraz czynna jest strona internetowa I etapu Listy odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Za kilka dni uzupełnimy o tłumaczenia w j. angielskim i w j. niemieckim.
Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w stworzenie tego Projektu. Naszym członkom i symaptykom za poświęcenie wielu godzin pracy przy przygotowaniu, kwerendzie, digitalizacji i indeksacji, jak również przy opracowaniu informatycznym.
Dziękuję Panu Tadeuszowi Jeziorowskiemu za artykuł, a pracownikom Archiwum Prezydenta RP w Warszawie za pomoc i życzliwość.
Bez udziału tych wszystkich osób nie byłoby tego projektu.

Adres strony: http://www.powstancy-wielkopolscy.pl

Wojtek


Ostatnio edytowano 27 cze 2014, 15:28 przez wojciech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 cze 2014, 12:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 715
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Wielkie Podziękowanie dla Wszystkich,którzy przyczynili się aby projekt ten ujrzał światło dzienne!Ogrom pracy,ale jest i zapewne i satysfakcja.
Mam i swego Stefana Nadobnika odznaczonego krzyżem,ojciec Wojciech także był Powstańcem,a na domiar są i Sibilscy.
Pozdrawiam>
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 cze 2014, 12:35 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2010, 07:54
Posty: 223
Przyłączam się do podziękowań,życzę satysfakcji z wykonanej pracy,wdzięczności genealogów.Przekażę informacje i zdjęcia mojego krewnego.
Pozdrawiam mierzeja.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2014, 11:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 maja 2014, 18:24
Posty: 28
Czy lista będzie obejmowała tylko żyjących, wszystkich Powstańców? Mój Dziadek umarł w 1946 roku w Rawiczu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2014, 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
Lista obejmuje wszystkie osoby odznaczone Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Również osoby które to odznaczenie otrzymały pośmiertnie.
Nie jest to lista wszytkich uczestników Powstania, a tylko tych odznaczonych WKP.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 cze 2014, 16:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
We wczorajszej Panoramie Leszczyńskiej ukazał się artykuł o naszym projekcie.

http://panorama.media.pl/content/view/515119/

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2014, 15:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1448
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Juz dziala!!!!
http://www.powstancy-wielkopolscy.pl/
Gratuluje swietnego projektu. Mam pytanie. Czy sa dane gdzie sie urodzili oznaczeni? Podane sa tylko imiona ojca.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 cze 2014, 16:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
To jest pierwszy etap.
Realizujemy drugi. Tam będą dodatkowe dane osobowe odznaczonych: imię matki,data i miejsce urodzenia, oraz opis udziału w Powstaniu Wielkopolskim.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2014, 14:06 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Cytuj:
Również Dziennik Bałtycki zamieści artykuł o Wielkopolskim Krzyżu Powstańczym.

Dziś dostałem maila z Gdańska:
Cytuj:
...Dziennik przygotowywał materiał, ale nic się nie ukazało. Zrezygnowali przed drukiem. Informacja od p. O.... Pytała w redakcji.
Mariusz

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lip 2014, 14:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 maja 2013, 06:45
Posty: 402
Witam,
nie wiem kto z kim rozmawiał, ale przed chwilą byłam w redakcji i otrzymałam potwierdzenie, że artykuł będzie, trzeba tylko trochę poczekać. Jeśli otrzymam inną informację, podzielę się nią.

Kasia z Kierejewskich

_________________
ROZPACZLIWIE POSZUKUJĘ:
WIŚNIEWSKA Justyna ur. ok. 1814, ojciec Adam
KIEREJEWSKI Walenty ur. ok. 1780, ojciec Jan
Ślubu Karol FISZER z Joanna/Krystyną Weiglin (przed 1818)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2014, 14:22 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 797
Lokalizacja: Wolsztyn
W dniu 3 lipca br. na terenie nadobrza(gminy Kargowa,Babimost, Przemęt,Rakoniewice, Wielichowo, Wolsztyn,Zbąszyń,),
tam gdzie odbywały się działania powstańcze, w tygodniku " Na Temat" ukazał się artykuł w którym rozmawiam z redaktorem gazety o naszych działaniach:
Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2014, 20:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2007, 19:56
Posty: 74
Lokalizacja: Smolno Wielkie -lubuskie
Jacku , nie wiem gdzie podpiąć te materiały, ale zrobię to tutaj. Wiem, że w późniejszym etapie projektu będzie możliwość dołączania zdjęć. Chciałbym zrobić to jednak dziś, mógłbym później zapomnieć. Otóż na kargowskim cmentarzu znalazłem grób jednego z powstańców- Ignacego Milczyńskiego syna Franciszka ur. 15.07.1893 w Kargowej, zm. 12.12.1973 . Pochowany w grobowcu rodzinnym. Gdyby zaszła taka potrzeba dołączę zdjęcie w lepszej rozdzielczości.
Obrazek
Kolejny powstaniec na kargowskim cmentarzu- Antoni Wechterowicz syn Franciszka, ur.01.05.1904 w Kargowej, zm.03.11.1974
Obrazek
Pozdrawiam
Józek

_________________
miłośnik genealogii i historii.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lip 2014, 20:28 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 797
Lokalizacja: Wolsztyn
Obydwoje odznaczeni WKP w 1958 i 1957 roku.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2014, 15:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
W jutrzejszym wydaniu Głosu Wielkopolskiego ukaże się artykuł na temat naszego projektu.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2014, 15:16 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2295
Lokalizacja: Poznań
Zarówno strona www.powstancy-wielkopolscy.pl jak i artykuł p.Jeziorowskiego są już dostępne w wersji angielskiej. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do popularyzacji naszego projektu również za granicą. W przygotowaniu są kolejne tłumaczenia.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lip 2014, 17:56 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 797
Lokalizacja: Wolsztyn
Maciej, w wersji angielskiej w "o projekcie" nagłówek " W projekcie udział wzieli" jest w języku polskim.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lip 2014, 19:46 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 797
Lokalizacja: Wolsztyn
W dniu dzisiejszym "Głos Wielkopolski" zamieścił informację o naszej stronie

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2014, 12:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
Z przyjemnością informuję, że nasz Projekt: "Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym" otrzymał Honorowy Patronat Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.
Realizacja naszego Projektu spotkałą się z dużym zainteresowaniem i uznaniem Urzędu Marszałkowskiego.

Wkrótce zamieścimy stosowną informację na stronie Projektu.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 sie 2014, 15:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2553
Lokalizacja: Mnichowo
W dniu wczorajszym zakończyliśmy kwerenedę i dygitalizację materiału źródłowego znajdującego się w Archiwum Prezydenta RP.

Kilka danych statystycznych:

Wykonaliśmy 52.435 zdjęć. Przekartkowaliśmy, strona po stronie, ok. 600 tomów w poszukiwaniu interesujących nas uchwał. Poświęciliśmy na to 8 tygodniowych wyjazdów w trzy i dwuosobowych zespołach. Udział w tej pracy wzięło 7 osób. Spędziliśmy w archiwum ok. 700 godzin.
Cała praca wykonana została w ramach wolontariatu, za co uczestnikom bardzo dziękuję.
Część kosztów wyjazdów (przejazdy, hotele i diety) pokryte zostały z dotacji UM-Poznań. Na pokrycie pozostałych czynimy starania o ich pozyskanie.
Dzięki wielkiej przychylności Dyrektora i pracowników Archiwum, którzy pomagali na na każdym kroku swoja życzliwością i wiedzą, mogliśmy zrealizować to zadanie.
W imieniu wszystkich biorących udział w tej fazie projektu dziękuję im bardzo za okazaną pomoc.

Obecnie odbywa się sprawdzanie zebranego materiału.
Prowadzona jest również indeksacja wniosków, w której bierze udział 21 osób.
Trzeba przejrzeć ok.50 tys zdjęć (część z wykonanych dotyczyła uchwał, które już mamy zindeksowane, a część została wykreślona jako podwójne).
Zapraszam chętne osoby do włączenia się w ten zakres projektu.
Zgłoszenia pod adresem: bazaindeks@gmail.com

Chcemy zakończyć projekt w grudniu tego roku i uroczyście uruchomić go na 96-tą rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL